
243/6669/17
1-кс/243/629/2017
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2017 року м. Слов'янськ
Слідчий суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Сидоренко І.О.
при секретарі Рудь Т.В.,
за участю:
слідчого Симонян Р.С.,
прокурора Здор П.А.,
розглянувши в судовому засіданні в залі № 11 Словянського міськрайонного суду Донецької області клопотання слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радника юстиції ОСОБА_1 щодо надання дозволу посадовим особам ОСОБА_2 управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки субєкта господарювання за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42017050000000575 від 13.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
26 липня 2017 року до Слов'янського міськрайонного суду звернувся слідчий в особливо важливих справах третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радник юстиції ОСОБА_1 з клопотанням, погодженим прокурором Словянської місцевої прокуратури ОСОБА_3, в якому просить надати дозвіл посадовим особам ОСОБА_2 управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки субєкта господарювання.
З клопотання видно, що в провадженні третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області перебувають матеріали кримінального провадження № 42017050000000575 від 13.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Згідно матеріалів ОШ ЦУ СБ України в районі проведення АТО встановлено, що посадові особи ТОВ «Науково-виробниче обєднання «Синтоп» здійснюють переробку нафтовмісних продуктів з використанням хімічних речовин підвищеної токсичності. При цьому, зазначене підприємство здійснює свою господарську діяльність з суттєвими порушеннями діючого законодавства України, усунення яких грубо нехтується його керівництвом. Зокрема, у TOB «НВО «Синтоп» відсутній позитивний висновок державної екологічної експертизи за робочим проектом виробничих потужностей, дозвіл на спецводокористування, облік кількості відходів виробництва не ведеться взагалі. На земельній ділянці, в супереч їх цільовому призначенню здійснюється захоронення небезпечних хімічних речовин.
В ході діяльності TОB «НВО «Синтоп» здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання дозволів Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА, чим створюються передумови до виникнення надзвичайних подій з тяжкими наслідками для навколишнього природного середовища, життя та здоровя населення. При переробці смоли фенольної та полиалкилбензольної виникає стійкий неприємний запах у розташованих на території м. Курахове домівках, який призводить до погіршення самопочуття місцевих жителів, що підтверджується їх неодноразовими зверненнями до органів влади.
Крім того, посадові особи TOB «НВО «Синтоп» здійснюють свою діяльність без сплати екологічних податків до міського та державного бюджетів, що призводить до значних матеріальних збитків міському бюджету через перекладання на останній прямих витрат на рекультивацію забруднених відходами земельних ділянок.
Встановлено, що ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» зареєстрований за адресою: 85612, Донецька область, Мар'їнський район, місто Курахове, Промзона, 64.
Згідно листа департаменту екології та природних ресурсів встановлено, що за отриманням дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними та на спеціальне водикористування ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» до департаменту в період з 03.06.2013 по теперішній час не звертались.
Також згідно листа ОСОБА_2 управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області встановлено, що ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» внесено до переліку потенційно небезпечних обєктів Донецької області. Свідоцтва про реєстрацію потенційно небезпечних обєктів ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» від департаменту страхового фонду документації Укрдержархіва до ОСОБА_2 управління та підрозділів державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області не надходили.
У звязку з викладеним, виникла необхідність в ініціюванні проведення перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно правових актів з охорони праці та промислової безпеки України ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» спеціалістами ОСОБА_2 управління Держпраці у Донецькій області в частині перевірки законності працевлаштування осіб, безпечного ведення робіт та промислової безпеки, так як іншим шляхом отримати вказану інформацію, окрім, як залучення спеціалістів, неможливо.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК України, а відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.
Згідно з ч. 2 ст. 89 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено і акти перевірок.
За ч. 2 ст. 1 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно ч.1 ст. 91 КПК України у кримінальному проваджені підлягають доказуванню, в т.ч. вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 92 КПК України обовязок доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України покладається на слідчого, прокурора.
Згідно ст. 84 КПК України доказамиу кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК Україні порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до ч.2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів в т.ч. шляхом витребування актів перевірок.
У даному випадку, такими доказами у кримінальному провадженні можуть бути акти перевірок та інші документи, складені спеціалістами Держгеокадастру України за результатами проведення виїзної перевірки, які можуть бути використані для доведення позиції державного обвинувачення в суді.
Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий та прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до п.п. б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п.п.в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку зазначеної постанови, однією з держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Держпраці.
Крім того, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік Державною фіскальною службою України та її територіальними органами, Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або з вимогамиКримінального процесуального кодексу України. Норми зазначеного пункту із змінами, внесеними Законом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №1728-VIII від 03.11.2016, відповідно до ч.1 ст. 7 Прикінцевих положень зазначеного Закону, діють до 31 грудня 2017 року включно.
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.
Відповідно до «Положення про Державну службу України з питань праці», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11 лютого 2015 року, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за підприємствами, які використовують у своїй діяльності найману працю, машини, механізми та устаткування підвищеної небезпеки. Згідно до ст.7 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Матеріали перевірки головного управління Держпраці у Донецькій області з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Науково-виробниче обєднання «Синтоп» матимуть суттєве доказове значення в рамках досудового розслідування. Можливість провести вказану перевірку без дозволу слідчого судді відсутня та призведе до істотного порушення прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вищевикладене, для швидкого розслідування кримінального провадження, досягнення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення необхідно отримати результати перевірки додержання вимог законодавчих та нормативно правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Науково-виробниче обєднання «Синтоп».
Вислухавши пояснення слідчого та прокурора, дослідивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання слідчого про надання дозволу посадовим особам ОСОБА_2 управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки субєкта господарювання, підлягає задоволенню.
Під час судового розгляду, на обґрунтування даного клопотання слідчим, надані наступні документи.
Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017050000000575 від 13.07.2017 року, правова кваліфікація ч. 2 ст. 364 КК України, відповідно до якого згідно матеріалів ОШ ЦУ СБ України в районі проведення АТО встановлено, що посадові особи ТОВ «Науково-виробниче обєднання «Синтоп» зловживають своїм службовим становищем, організували та проводять хімічну та термічну переробку нафтової продукції без наявності позитивного висновку державної екологічної експертизи, дозволів на спецводокористування, здійснюється захоронення небезпечних хімічних речовин на земельній ділянці усупереч її цільовому використанню, не сплачують екологічні податки до місцевого та державного бюджетів.
Лист департаменту екології та природних ресурсів № 07-3155 від 09.06.2017 року, в якому зазначено, що за отриманням дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними та на спеціальне водикористування ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» до департаменту в період з 03.06.2013 по теперішній час не звертались.
ОСОБА_2 управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області № 12/09/2469 від 09.06.2017 року, в якому зазначено, що ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» внесено до переліку потенційно небезпечних обєктів Донецької області. Свідоцтва про реєстрацію потенційно небезпечних обєктів ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» від департаменту страхового фонду документації Укрдержархіва до ОСОБА_2 управління та підрозділів державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області не надходили.
Згідно з ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Так, відповідно до п.п. б, п. 12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п. 6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п.п.в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Норми зазначеного пункту із змінами, внесеними Законом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №1728-VIII від 03.11.2016, відповідно до ч.1 ст. 7 Прикінцевих положень зазначеного Закону, діють до 31 грудня 2017 року включно.
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.
Відповідно до «Положення про Державну службу України з питань праці», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11 лютого 2015 року, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за підприємствами, які використовують у своїй діяльності найману працю, машини, механізми та устаткування підвищеної небезпеки. Згідно до ст.7 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Приймаючи до уваги, що у ході судового розгляду даного клопотання, слідчим доведено, що для правильного швидкого, обєктивного та неупередженого розслідування кримінального провадження та фіксації всіх обставин, необхідно проведення перевірки посадовими особами ОСОБА_2 управління Держпраці у Донецькій області діяльності суб'єкта господарювання - ТОВ «Науково-виробниче обєднання «Синтоп», слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись п. 10, ч. 2 ст. 36, п. 5, ч. 2 ст. 40, ч. 2 ст. 93 КПК України, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 №408; п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014; -
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радника юстиції ОСОБА_1 щодо надання дозволу посадовим особам ОСОБА_2 управління Держпраці у Донецькій області на проведення перевірки субєкта господарювання за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42017050000000575 від 13.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України задовольнити.
Надати дозвіл на проведення комплексної позапланової перевірки щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно правових актів з охорони праці та промислової безпеки України з боку посадових осіб ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп», який розташований за адресою: Донецька область, Мар'їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, спеціалістам ОСОБА_2 управління Держпраці у Донецькій області, в ході якої здійснити перевірку законності працевлаштування осіб, умови праці, безпечного ведення робіт та промислової безпеки.
Проведення позапланової перевірки щодо стану вимог земельного законодавства з боку посадових осіб ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп», який розташований за адресою: Донецька область, Мар'їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, доручити спеціалістам ОСОБА_2 управління Держпраці у Донецькій області, які знаходяться за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Леніна, 82, протягом 10 робочих днів.
Зобовязати посадових осіб ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп», який розташований за адресою: Донецька область, Мар'їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, допустити спеціалістів ОСОБА_2 управління Держпраці у Донецькій області, до перевірки та надати їм у повному обсязі документальні матеріали, які необхідні для проведення перевірки.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Ухвала складена в одному екземплярі в нарадчій кімнаті.
Слідчий суддя
Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_4