Ухвала суду № 67973496, 27.07.2017, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
27.07.2017
Номер справи
243/6666/17
Номер документу
67973496
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

243/6666/17

1-кс/243/628/2017

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 липня 2017 року м. Слов'янськ

Слідчий суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Сидоренко І.О.

при секретарі Рудь Т.В.,

за участю:

слідчого Симонян Р.С.,

прокурора Здор П.А.,

розглянувши в судовому засіданні в залі № 11 Словянського міськрайонного суду Донецької області клопотання слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радника юстиції ОСОБА_1 про призначення перевірки в частині додержання вимог природоохоронного законодавства за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42017050000000575 від 13.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

26 липня 2017 року до Слов'янського міськрайонного суду звернувся слідчий в особливо важливих справах третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радник юстиції ОСОБА_1 з клопотанням, погодженим прокурором Словянської місцевої прокуратури ОСОБА_2, в якому просить надати дозвіл на проведення комплексної позапланової перевірки.

З клопотання видно, що в провадженні третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області перебувають матеріали кримінального провадження № 42017050000000575 від 13.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Згідно матеріалів ОШ ЦУ СБ України в районі проведення АТО встановлено, що посадові особи ТОВ «Науково-виробниче обєднання «Синтоп» здійснюють переробку нафтовмісних продуктів з використанням хімічних речовин підвищеної токсичності. При цьому, зазначене підприємство здійснює свою господарську діяльність з суттєвими порушеннями діючого законодавства України, усунення яких грубо нехтується його керівництвом. Зокрема, у TOB «НВО «Синтоп» відсутній позитивний висновок державної екологічної експертизи за робочим проектом виробничих потужностей, дозвіл на спецводокористування, облік кількості відходів виробництва не ведеться взагалі. На земельній ділянці, в супереч їх цільовому призначенню здійснюється захоронення небезпечних хімічних речовин.

В ході діяльності TОB «НВО «Синтоп» здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання дозволів Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА, чим створюються передумови до виникнення надзвичайних подій з тяжкими наслідками для навколишнього природного середовища, життя та здоровя населення. При переробці смоли фенольної та полиалкилбензольної виникає стійкий неприємний запах у розташованих на території м. Курахове домівках, який призводить до погіршення самопочуття місцевих жителів, що підтверджується їх неодноразовими зверненнями до органів влади.

Крім того, посадові особи TOB «НВО «Синтоп» здійснюють свою діяльність без сплати екологічних податків до міського та державного бюджетів, що призводить до значних матеріальних збитків міському бюджету через перекладання на останній прямих витрат на рекультивацію забруднених відходами земельних ділянок.

Встановлено, що ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» зареєстрований за адресою: 85612, Донецька область, Мар'їнський район, місто Курахове, Промзона, 64.

Згідно листа департаменту екології та природних ресурсів встановлено, що за отриманням дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними та на спеціальне водикористування ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» до департаменту в період з 03.06.2013 по теперішній час не звертались.

Також згідно листа ОСОБА_3 управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області встановлено, що ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» внесено до переліку потенційно небезпечних обєктів Донецької області. Свідоцтва про реєстрацію потенційно небезпечних обєктів ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» від департаменту страхового фонду документації Укрдержархіва до ОСОБА_3 управління та підрозділів державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області не надходили.

Враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що для перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп», який розташований за адресою: Донецька область, Мар'їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, необхідно залучити спеціалістів Державної екологічної інспекції у Донецькій області, з метою перевірки фактів додержання вимог природоохоронного законодавства, в галузі охорони земельних ресурсів, охорони атмосферного повітря, а також порушення умов скидання зворотних вод у водні обєкти, необхідність встановлення розміру шкоди, завданої державі, у разі порушення при здійсненні діяльності ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» отримання якої, окрім, як залучення спеціалістів Державної екологічної інспекції у Донецькій області, неможливо.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК України, а відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.

Згідно з ч. 2 ст. 89 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено і акти перевірок.

За ч. 2 ст. 1 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, цього Кодексу та інших законів України.

Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно положень чинного законодавства України слідчий та прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.

Так, відповідно до п.п. б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до п.п.в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до додатку зазначеної постанови, однією з держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Держекоінспекція.

Крім того, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік Державною фіскальною службою України та її територіальними органами, Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або з вимогамиКримінального процесуального кодексу України. Норми зазначеного пункту із змінами, внесеними Законом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №1728-VIII від 03.11.2016, відповідно до ч.1 ст. 7 Прикінцевих положень зазначеного Закону, діють до 31 грудня 2017 року включно.

Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

Згідно п.1. Положення по Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до п.п. «б», пп. 2 п.4 Положення Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів щодо запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; встановлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також щодо додержання режиму використання їх територій; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.

Крім того, відповідно до п.п. 5, 6, 12 Положення Державна екологічна інспекція України в межах своїх повноважень проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження а також розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.

З метою швидкого дослідження обставин кримінального правопорушення, а також з метою уникнення розголошення відомостей про обставини та факт здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, клопотання про призначення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства просить розглянути без участі представників ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп».

Вислухавши пояснення слідчого та прокурора, дослідивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання слідчого про надання дозволу спеціалістам Державної екологічної інспекції у Донецькій області на проведення перевірки субєкта господарювання, підлягає задоволенню.

Під час судового розгляду, на обґрунтування даного клопотання слідчим, надані наступні документи.

Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017050000000575 від 13.07.2017 року, правова кваліфікація ч. 2 ст. 364 КК України, відповідно до якого згідно матеріалів ОШ ЦУ СБ України в районі проведення АТО встановлено, що посадові особи ТОВ «Науково-виробниче обєднання «Синтоп» зловживають своїм службовим становищем, організували та проводять хімічну та термічну переробку нафтової продукції без наявності позитивного висновку державної екологічної експертизи, дозволів на спецводокористування, здійснюється захоронення небезпечних хімічних речовин на земельній ділянці усупереч її цільовому використанню, не сплачують екологічні податки до місцевого та державного бюджетів.

Лист департаменту екології та природних ресурсів № 07-3155 від 09.06.2017 року, в якому зазначено, що за отриманням дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними та на спеціальне водикористування ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» до департаменту в період з 03.06.2013 по теперішній час не звертались.

ОСОБА_3 управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області № 12/09/2469 від 09.06.2017 року, в якому зазначено, що ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» внесено до переліку потенційно небезпечних обєктів Донецької області. Свідоцтва про реєстрацію потенційно небезпечних обєктів ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп» від департаменту страхового фонду документації Укрдержархіва до ОСОБА_3 управління та підрозділів державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області не надходили.

Згідно з ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Так, відповідно до п.п. б, п. 12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п. 6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до п.п.в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Норми зазначеного пункту із змінами, внесеними Законом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №1728-VIII від 03.11.2016, відповідно до ч.1 ст. 7 Прикінцевих положень зазначеного Закону, діють до 31 грудня 2017 року включно.

Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

Згідно п.1. Положення по Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до п.п. «б», пп. 2 п.4 Положення Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів щодо запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; встановлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також щодо додержання режиму використання їх територій; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.

Крім того, відповідно до п.п. 5, 6, 12 Положення Державна екологічна інспекція України в межах своїх повноважень проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження а також розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.

Приймаючи до уваги, що у ході судового розгляду даного клопотання, слідчим доведено, що для правильного швидкого, обєктивного та неупередженого розслідування кримінального провадження та фіксації всіх обставин, необхідно проведення перевірки спеціалістам Державної екологічної інспекції у Донецькій області суб'єкта господарювання - ТОВ «Науково-виробниче обєднання «Синтоп», слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись п. 10, ч. 2 ст. 36, п. 5, ч. 2 ст. 40, ч. 2 ст. 93 КПК України, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 №408; п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014; -

У Х В А Л И В:

Клопотання слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радника юстиції ОСОБА_1 про призначення перевірки в частині додержання вимог природоохоронного законодавства за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42017050000000575 від 13.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України задовольнити.

Надати дозвіл на проведення комплексної позапланової перевірки щодо стану вимог природоохоронного законодавства з боку посадових осіб ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп», який розташований за адресою: Донецька область, Мар'їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, спеціалістам Державної екологічної інспекції у Донецькій області, в галузі охорони земельних ресурсів, охорони атмосферного повітря, а також порушення умов скидання зворотних вод у водні обєкти, встановлення розміру шкоди, завданої державі, у разі порушення при здійсненні діяльності ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп».

Проведення позапланової перевірки щодо стану вимог природоохоронного законодавства з боку посадових осіб ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп», який розташований за адресою: Донецька область, Мар'їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції у Донецькій області, які знаходяться за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Петровського, 18А, протягом 10 робочих днів.

Зобовязати посадових осіб ТОВ «Наукове-виробниче обєднання «Синтоп», який розташований за адресою: Донецька область, Мар'їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, допустити спеціалістів Державної екологічної інспекції у Донецькій області, до перевірки та надати їм у повному обсязі документальні матеріали, які необхідні для проведення перевірки.

Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.

Ухвала складена в одному екземплярі в нарадчій кімнаті.

Слідчий суддя

Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_4