Постанова № 67966213, 18.07.2017, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
18.07.2017
Номер справи
295/5082/17
Номер документу
67966213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/5082/17

Категорія 87

2-а/295/501/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.07.2017 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира в складі:

головуючого судді Слюсарчук Н.Ф.

з участю секретаря с/з ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Житомирі цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із вказаним позовом, зазначивши, що з 2005 року їй призначено пенсію на підставіст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»в розмірі 90% середнього заробітку начальника відділу з питань розгляду листів та прийому громадян прокуратури Житомирської області. Згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»,Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», довідки прокуратури Житомирської області від 05.07.2016 року №18/331,звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням фактично отриманих виплат і умов оплати праці, що існували на день звільнення з роботи із розрахунку 90% місячного заробітку на момент звернення із заявою. Однак, відповідач необґрунтовано відмовив.

В судове засідання позивач не зявилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала із підстав викладених в позові.

Представник відповідача також не зявився, просив розглядати справу без їх участі, свої заперечення підтримали та просили в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, керуючись своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд вважає за можливе визнати позов таким, що підлягає до задоволення.

Як встановлено судом, позивач з 2005 року перебуває на обліку в Житомирському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно доЗакону України «Про прокуратуру».

На підставі наказу № 177-к від 19.05.2015 року звільнена з 29.04.2016 року за скороченням штату працівників відповідно до п.1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України.

03.06.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати на підставі довідки прокуратури Житомирської області про заробітну плату від 05.07.2016 року №18/331.

Згідно листа Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області від 17.11.2016р. № 12786/04, позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії за недоцільністю, оскільки умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, який на даний час відсутній.

Відповідно до ч.1 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч.13 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»( в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»( в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії)передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Аналогічно правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).

Законом України № 3668-VI від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»внесено зміни, що стосуються призначення пенсій та максимального розміру пенсій.

Так, відповідно до ч. 17 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповіднодо нової редакції ч. 2 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»(від 05.11.1991) (із змінами, внесенимиЗаконом № 76-VІІІ від 28.12.2014 р. "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України"), пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно з ч.18 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру"(в редакціїЗакону України від 28.12.2014 р. № 76-VIII"Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України")умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, нова редакція ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.

Відповідно дост.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно ст.ст. 22,64 Конституції Україниправо на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі іЗаконом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно дост. 22 Конституції Українине допускається.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесенізміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо призначення пенсії та її максимального розміру, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідно допостанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015, що набрала чинності з 01.12.2015 року , затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.12.2015року.

Пунктом 3 ч. 1постановиКабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокремапостановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Всі зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначенняпозивачупенсії, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо, не можуть бути застосовані при перерахункупенсії, а тільки при призначенні пенсії працівника прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.17, 18 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»(зі змінами, внесеними згідно іззаконом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на грудень 2008 року).

За таких обставин, застосовані стосовнопозивача відповідачем положенняЗакону України№ 3668-VI від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»таЗакону України № 76-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України"погіршують права ОСОБА_2 на перерахунок пенсії, а тому суперечатьКонституції України.

Позивачупенсію призначено до внесення змін вЗакон України "Про прокуратуру", які звужують зміст та обсяг існуючих прав. В даному випадку ставиться питання не про її призначення, а про проведення перерахунку на підставі ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»в редакції на час призначення пенсії.

Таким чином, посилання відповідача, як на підставу відмовив перерахунку пенсії позивачу, на ч.18 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру"в редакціїЗакону України від 28.12.2014 р.№ 76-VIII"Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яка передбачає, щоумови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, є безпідставним.

З огляду на викладене, суд вважає,що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими.

Таким чином, відповідач повиненперерахуватиОСОБА_2 пенсію, згіднодовідки, від 05.07.2016 року №18/331, виданої прокуратурою Житомирської області у звязку із змінами розміру заробітної плати, відповідно допостанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів"та ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру"(в редакції, що діяла станом на грудень 2008 р.).

Згідно з ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Отже, Житомирське обєднане управління пенсійного фонду України в Житомирськійобласті має здійснитиперерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.11.2016 року, оскільки із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_2 звернулася до відповідача 07.11.2016 р.

Керуючисьст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» ст.ст.9,11,69-71,86,94,158-163,167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставіПостанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки прокуратури Житомирської області від 05.07.2016 року №18/331.

Зобов'язати Житомирське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки прокуратури Житомирської області від05.07.2016 року №18/331, виходячи з розміру 90% місячного (чинного) заробітку за відповідною посадою, з 01.11.2016 року без обмеження її граничного розміру.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Слюсарчук Н.Ф.