Ухвала суду № 67960986, 26.07.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2017
Номер справи
465/7433/16-а
Номер документу
67960986
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2017 рокуЛьвів№ 876/7668/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мікули О.І.,

суддів Богаченка С.І., Курильця А.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова на постанову Франківського районного суду м.Львова від 30 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо невключення до середньомісячного заробітку матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати під час обчислення розміру пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" з 05 листопада 2012 року та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії з 05 листопада 2012 року, обчисленої відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 відсотків заробітної плати за 24 місяців роботи на державній службі, з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, згідно з Порядком коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 11 серпня 2003 року № 226/509, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Постановою Франківського районного суду м.Львова від 30 травня 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Залізничного обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо невключення до середньомісячного заробітку матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати під час обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Залізничне обєднане управління Пенсійного фонду України м. Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2017 року, обчисленої відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 відсотків заробітної плати за 24 місяці роботи на державній службі, з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати згідно з Порядком коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 11 серпня 2003 року № 226/509, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії без обмеження строку. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінку тому факту, що матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із сум допомоги збору на обовязкове державне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахуванні три обчисленні розміру пенсії державного службовця. Апелянт звертає увагу на те, що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України Про державну службу не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Пенсії, призначені до 01 червня 2015 року, продовжують виплачувати у раніше встановленому розмірі. Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2, яка набрала чинності з 02 вересня 2016 року, внесено до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 зміни, зокрема, виключено абзац третій п.1, яким затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Таким чином, відсутні правові підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Суд відповідно до положень п.3 ч.1 ст. 197 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на постанову суду першої інстанції, яка прийнята в порядку скороченого провадження за результатами розгляду справи, передбаченої п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Залізничному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Львова та з 11 червня 2012 року отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» у розмірі 80 % від заробітної плати.

Відповідно до листа (довідки) № 152/430 від 13 грудня 2016 року, виданої Головним управлінням статистики у Львівській області, для призначення пенсії державного службовця Головним управлінням статистики у Львівській області було надано довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років ) та довідку про надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією. Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15 внесено зміни до постанови від 04.09.2013 № 15-1, якою відмінено довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховану) пенсію. Крім цього, надано інформацію щодо інших виплат, які нараховано за період з 01 листопада 2010 року по 31 жовтня 2012 року в сумі 23941,54 грн., в т.ч. сума індексації заробітної плати в розмірі 10655,07 грн., матеріальна допомога на оздоровлення 7089,31 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань 6197,16 грн. На суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

20 грудня 2016 року позивач звернувся у Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова із заявою, в якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії з моменту призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески.

Листом №210-Т/8 від 27 грудня 2016 року Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова відмовило позивачу у задоволенні вказаної заяви, мотивуючи це тим, що включення у складові заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» сум індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення не було передбачене нормами чинного законодавства. Згідно з пункту 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ. Крім того, з 01 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10 грудня 2015 року, згідно з п.2 Прикінцевих та Перехідних Положень якого Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ втратив чинність. Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року, а саме: виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу». Таким чином, відсутні підстави для перерахунку ОСОБА_1 пенсії, яка була призначена за нормами Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входили у структуру заробітної плати для нарахування пенсії позивачу на час її призначення, з цих отримуваних застрахованою особою сум виплат були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входили вони до структури заробітної плати. Разом з тим, позовні вимоги за період з 05 листопада 2012 року по 01 січня 2017 року не підлягають до задоволення, оскільки позивачем не надано суду доказів, що його пенсія у цей період не отримана у відповідному розмірі з вини позивача.

Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до положень ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Апелянт оскаржує постанову Франківського районного суду м.Львова від 30 травня 2017 року у справі № 465/7433/16-а в частинні визнання протиправними його дій та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсію позивачу з 01 січня 2017 року, обчисленої відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 відсотків заробітної плати за 24 місяці роботи на державній службі, з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати згідно з Порядком коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 11.08.2003р. № 226/509, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії без обмеження строку. У решті постанова сторонами не оскаржується.

Даючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції в цій частині, колегія суддів виходить з таких підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України Про оплату праці заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Відповідно до приписів ст.2 Закону України Про оплату праці структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Судом встановлено, що позивачу 11 червня 2012 року призначена пенсія на підставі Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ з розрахунку 80 % від суми заробітної плати, згідно з ч.2 ст.37 якого (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст.41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно зі ст.1 Закону України Про індексацію грошових доходів населення індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України Про індексацію грошових доходів населення, п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 пункту 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, тому індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально- побутових питань, індексації грошових доходів, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14), та відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.

З поданої позивачем довідки № 152/430 від 13 грудня 2016 року, виданої Головним управлінням статистики у Львівській області, вбачається, що на всі виплати, які включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Враховуючи, що вказані у позові складові заробітної плати отримувались позивачем під час проходження державної служби та на них нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії відповідача щодо не включення цих виплат при перерахунку пенсії саме в такому розмірі є неправомірними, та правильно зобовязано здійснити такий перерахунок та виплату з врахуванням вищевказаних виплат, позовні вимоги в цій частині необхідно задовольнити.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Оскільки постанова Франківського районного суду м.Львова від 30 травня 2017 року у справі № 465/7433/16-а в частині відмови у задоволенні частини позовних вимог не оскаржується в апеляційному порядку, тому колегія суддів вважає недоцільним виходити за межі доводів апеляційної скарги та переглядати оскаржувану постанову в цій частині.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог в частині визнання протиправними дій та зобовязання здійснити перерахунок і виплатити пенсію державного службовця з врахуванням виплат, які не були включені при призначенні пенсії державного службовця за віком і на які фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування з 01 січня 2017 року, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова залишити без задоволення, а постанову Франківського районного суду м.Львова від 30 травня 2017 року у справі № 465/7433/16-а без змін.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Головуючий О.І. Мікула

Судді: С.І. Богаченко

ОСОБА_2