Ухвала суду № 67959788, 26.07.2017, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
26.07.2017
Номер справи
918/335/17
Номер документу
67959788
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

КОЛЕГІЯ З РОЗГЛЯДУ СПРАВ ПРО БАНКРУТСТВО

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

_______________

УХВАЛА

про порушення провадження у справі про банкрутство

"26" липня 2017 р. Справа № 918/335/17

Суддя Марач В. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за заявою кредитора ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ЮТ-АГРО ЗЕРНО":

вул. Шкільна, 10а, с.Копиткове, Здолбунівський район, Рівненська область, 35720

до боржника ОСОБА_2 господарства "Ім. Шевченка":

вул. Шкільна, 9, с. Копиткове, Здолбунівський район, Рівненська область, 35720

про порушення справи про банкрутство,

В засіданні приймали участь:

Від заявника: ОСОБА_3, ОСОБА_4;

Від боржника: ОСОБА_5

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою суду від 24.05.2017 р. прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ЮТ-АГРО ЗЕРНО" про порушення справи про банкрутство ОСОБА_2 господарства "Ім. Шевченка" (вул. Шкільна, 9, с. Копиткове, Здолбунівський район, Рівненська область, 35720, ІК 38809507), розгляд заяви призначено до слухання в підготовчому засіданні суду та зобов'язано, зокрема, арбітражного керуючого ОСОБА_6, кандидатура якого визначена автоматизованою системою з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України у строк до дня проведення підготовчого засідання суду подати заяву про участь у даній справі.

23.05.2017 р. від арбітражного керуючого ОСОБА_7 надійшла заява про участь у даній справі.

26.05.2017 р. від арбітражного керуючого ОСОБА_6 кандидатура якого визначена автоматизованою системою з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) на виконання вимог ухвали суду від 24.05.2017 р. надійшла заява про участь у даній справі.

31.05.2017 р. від арбітражного керуючого ОСОБА_8 надійшла заява про участь у даній справі.

06.06.2017 р. від арбітражного керуючого ОСОБА_9 надійшла заява про участь у даній справі.

06.06.2017 р. від арбітражного керуючого ОСОБА_6, згідно якої останній просить суд не розглядати його заяву про участь у справі.

14.06.2017 р. від арбітражного керуючого ОСОБА_10 надійшла заява про участь у даній справі.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, заяви арбітражних керуючих, заслухавши пояснення представників ініціюючого кредитора та боржника, господарським судом встановлено та враховується таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі Закон), якщо справа порушується за заявою кредитора, господарський суд перевіряє обґрунтованість його вимог, їх безспірність, вжиття заходів щодо примусового стягнення за цими вимогами в порядку виконавчого провадження.

Судом встановлено, що заборгованість боржника перед ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ЮТ-АГРО ЗЕРНО" становить 2 244 625, 84 грн., що підтверджується:

- рішенням Господарського суду Рівненської області від 14.11.2016 р. по справі №918/1040/16, згідно якого присуджено до стягнення з ОСОБА_2 господарства "Ім. Шевченка" на користь ініціюючого кредитора 1 836 190,46 грн основного боргу, 48 350,06 грн 3% річних, 102 291,26 грн інфляційних, 224 622,24 грн пені та 33 171,82 грн судового збору.

З метою примусового виконання вищевказаного рішення суду видано наказ від 30.01.2017 р. №924/1040/16, який заявником пред'явлено до виконання в органи виконавчої служби, внаслідок чого винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 14.02.2017 р. ВП №53407842.

В ході примусового виконання рішення суду від 14.11.2016 р. по справі №918/1040/16 боржником сплачено 13 584, 24 грн., що підтверджується відповідною банківською випискою, яка долучена ініціюючим кредитором до заяви.

Розділом VII Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено особливості банкрутства окремих категорій боржників. Зокрема ст. 93 Закону врегульовано особливості банкрутства фермерських господарств.

Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Безспірні вимоги кредиторів - це грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.

Таким чином, безспірні грошові вимоги ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ЮТ-АГРО ЗЕРНО" до ОСОБА_2 господарства "Ім. Шевченка" за виключенням пені та з врахування здійсненого погашення складають 2 006 419, 36 грн., що становить понад триста мінімальних розмірів заробітної плати і не сплачені боржником у встановлений строк, що є достатньою підставою для порушення провадження у справі про банкрутство.

Боржником доказів сплати боргу в повному обсязі на дату судового засідання не надано.

Частинами 6, 9 статті 16 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом встановлено, що за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство, де зазначається про: порушення провадження у справі про банкрутство; визнання вимог кредитора та їх розмір; введення мораторію на задоволення вимог кредиторів; введення процедури розпорядження майном; призначення розпорядника майна, встановлення розміру оплати його послуг та джерела її сплати; вжиття заходів щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави; строк подання розпорядником майна до господарського суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів, який не може перевищувати місяця та двадцяти днів після дати проведення підготовчого засідання суду; дату складення розпорядником майна реєстру вимог кредиторів та подання його на затвердження до господарського суду, яка не може бути пізніше місяця та двадцяти днів після дати проведення підготовчого засідання суду; дату попереднього засідання суду, яке має відбутися не пізніше двох місяців та десяти днів, а в разі великої кількості кредиторів - не пізніше трьох місяців після дати проведення підготовчого засідання суду; строк проведення розпорядником майна інвентаризації майна боржника, який не може перевищувати двох місяців, а в разі значного обсягу майна - трьох місяців після дати проведення підготовчого засідання суду.

Згідно положень ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" під розпорядженням майном розуміється система заходів щодо нагляду та контролю за управлінням і розпорядженням майном боржника з метою забезпечення збереження, ефективного використання майнових активів боржника, проведення аналізу його фінансового становища, а також визначення наступної оптимальної процедури (санації, мирової угоди чи ліквідації) для задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів.

Частиною 4 ст. 93 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що головою фермерського господарства у двомісячний строк з дня прийняття господарським судом заяви про порушення справи про банкрутство фермерського господарства може бути подано до господарського суду план відновлення платоспроможності фермерського господарства.

У разі якщо здійснення заходів, передбачених планом відновлення платоспроможності фермерського господарства, дасть змогу фермерському господарству, зокрема за рахунок доходів, які можуть бути одержані фермерським господарством після закінчення відповідного періоду сільськогосподарських робіт, погасити вимоги за грошовими зобов'язаннями, господарським судом вводиться процедура розпорядження майном фермерського господарства (ч. 5 ст. 93 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").

Слід наголосити, що судом було надано голові фермерського господарства можливість скористатись правом та у двомісячний строк з дня прийняття господарським судом заяви про порушення справи про банкрутство фермерського господарства подати до господарського суду план відновлення платоспроможності фермерського господарства.

Судом враховано наявний в матеріалах справи план відновлення платоспроможності фермерського господарства, згідно якого боржником планується протягом жовтня - листопада 2017 р. виручити грошові кошти від продажу сільськогосподарської продукції, проведення претензійно-позовної роботи та часткової реалізації майна, яких буде достатньо для погашення заборгованості перед кредиторами.

Відповідно до ч. ст. 93 Закону процедура розпорядження майном фермерського господарства вводиться на строк закінчення відповідного періоду сільськогосподарських робіт з урахуванням часу, необхідного для реалізації вирощеної (виробленої та переробленої) сільськогосподарської продукції. Зазначений строк не може перевищувати п'ятнадцяти місяців.

Враховуючи наявність підстав для порушення провадження справи про банкрутство ОСОБА_2 господарства "Ім. Шевченка", отримані відомості боржника про здійснення сільськогосподарських робіт та наявність можливості задоволення вимог ініціюючого кредитора, за наслідками розгляду у підготовчому засіданні заяви ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ЮТ-АГРО ЗЕРНО" про порушення провадження у справі про банкрутство, суд вважає за належне її задоволити, порушити провадження у справі про ОСОБА_2 господарства "Ім. Шевченка", ввести процедуру розпорядження майном боржника на строк закінчення відповідного періоду сільськогосподарських робіт з урахуванням часу, необхідного для реалізації вирощеної (виробленої та переробленої) сільськогосподарської продукції - до 01 грудня 2017 року, ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів, визнати вимоги ініціюючого кредитора - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ЮТ-АГРО ЗЕРНО" в розмірі 2 231 041, 60 грн., в тому числі основний борг в сумі 2 006 419, 36 грн. та пеня в сумі 224 622, 24 грн.

Згідно з ч. 8 ст. 93 Закону для проведення процедури розпорядження майном фермерського господарства господарським судом призначається розпорядник майна в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ст. 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" кандидатура арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України. Під час прийняття заяви про порушення справи про банкрутство суд в ухвалі зобов'язує визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) надати заяву на участь у даній справі.

Судом враховано, що 26.05.2017 р. від арбітражного керуючого ОСОБА_6 кандидатура якого визначена автоматизованою системою з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) на виконання вимог ухвали суду від 24.05.2017 р. надійшла заява про участь у даній справі.

При цьому, 06.06.2017 р. від арбітражного керуючого ОСОБА_6 надійшла заява про відмову від участі у справі.

Розглянувши заяву арбітражного керуючого ОСОБА_6 про відмову від участі у справі, суд вважає, що остання не суперечать закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, а тому приймається судом.

Окрім того, до суду надійшли заяви про участь у справі від арбітражних керуючих ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10.

Згідно з ч. 1 ст. 114 Закону у разі якщо від арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), визначеного автоматизованою системою, не надійшла заява про згоду стати розпорядником майна в цій справі, то розпорядника майна призначає суд без застосування автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.

Судом враховано позицію викладену у п. 37 Інформаційного листа Вищого господарського суду України "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (із змінами та доповненнями), в якому визначено, що розпорядник майна призначається господарським судом із застосуванням автоматизованої системи з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, керуючий санацією та ліквідатор - за клопотанням комітету кредиторів, а у разі відсутності такого клопотання - за ініціативою суду, крім випадків, передбачених Законом.

Згідно Постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 р. №15 "Про судову практику в справах про банкрутство" (п.64) при виборі кандидатури арбітражного керуючого судам слід враховувати освіту, досвід та показники роботи у попередніх справах, наявність організаційних та технічних можливостей виконувати обов'язки ліквідатора у конкретній справі, страхування відповідальності арбітражного керуючого та інші обставини, які свідчать про його здатність належним чином виконувати передбачені законом обов'язки.

Розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором не можуть бути призначені арбітражні керуючі: 1) які є заінтересованими у цій справі; 2) які здійснювали раніше управління цим боржником - юридичною особою, крім випадків, коли з дня усунення від управління зазначеним боржником минуло не менше трьох років; 3) яким відмовлено в допуску до державної таємниці, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов'язків, покладених цим Законом. До призначення арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) особа повинна подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до жодної категорії вищезазначених осіб (п. 2 ст. 114 Закону про банкрутство).

На підставі проведеного аналізу наданих арбітражними керуючими відомостей та документів, суд прийшов до висновку, що арбітражний керуючий ОСОБА_7 має встановлені судом переваги в порівнянні з іншими кандидатурами арбітражних керуючих.

З огляду на викладене, суд вважає за належне розпорядником майна у справі №918/335/17 призначити арбітражного керуючого ОСОБА_7 (33013, м. Рівне, вул. Кавказька, 2 (9 поверх), ідентифікаційний номер НОМЕР_1, свідоцтво №272 від 02.04.2013р.), у задоволенні заяв арбітражних керуючих ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про участь у справі про банкрутство ОСОБА_2 господарства "Ім. Шевченка" слід відмовити.

Приписами ч. 2 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до порушення провадження у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати.

Сплата грошової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна) здійснюється шляхом її авансування заявником (кредитором або боржником) у розмірі, зазначеному у цій частині. Сума авансового платежу вноситься на депозитний рахунок нотаріуса та виплачується арбітражному керуючому (розпоряднику майна) за кожний місяць виконання ним повноважень розпорядника майна.

Крім того, слід зазначити, що по закінчені відповідного періоду сільськогосподарських робіт з урахуванням часу, необхідного для реалізації вирощеної (виробленої та переробленої) сільськогосподарської продукції, за відсутністю у суду підстав для затвердження мирової угоди та у разі наявності передбачених вказаним законом підстав для визнання фермерського господарства банкрутом, останній визнається банкрутом. За наявності ж підстав, визначених в ч. 7 ст. 93 Закону про банкрутство, фермерське господарство може бути визнано банкрутом достроково. І тільки за результатами винесення постанови про визнання фермерського господарства банкрутом здійснюється офіційне оприлюднення оголошення про визнання фермерського господарства банкрутом на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет, як це передбачено нормами ч. 3 ст. 38 Закону про банкрутство.

Такої ж позиції дотримується Вищий господарський суд України у своїй постанові від 03.12.2014 р. №908/2375/14.

Керуючись ст. ст. 10, 16, 19, 22, 23, 93, 97, 114, 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Порушити провадження у справі №918/335/17 про банкрутство ОСОБА_2 господарства "Ім. Шевченка": вул. Шкільна, 9, с. Копиткове, Здолбунівський район, Рівненська область, 35720, ІК 38809507.

2. Визнати безспірні вимоги кредитора - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "ЮТ-АГРО ЗЕРНО" в розмірі 2 231 041, 60 грн., в тому числі основний борг в сумі 2 006 419, 36 грн. та пеня в сумі 224 622, 24 грн.

3.Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів, протягом якого забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах, забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій, не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій, зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію, не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.

4.Ввести процедуру розпорядження майном ОСОБА_2 господарства "Ім. Шевченка" до 01.12.2017 р. та призначити розпорядником майна арбітражного керуючого ОСОБА_7 (33013, м. Рівне, вул. Кавказька, 2 (9 поверх), ідентифікаційний номер НОМЕР_1, свідоцтво №272 від 02.04.2013р.).

5.У задоволенні заяв арбітражних керуючих ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про участь у справі відмовити.

6.Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.

7.Зобов'язати розпорядника майна вчинити увесь комплекс дій визначених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в тому числі проаналізувати фінансово-господарську діяльність боржника, вчинити дії спрямовані на виявлення (за наявності) ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства або приховування стійкої фінансової неспроможності останнього, провести інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість.

8.Фермерському господарству "Ім. Шевченка" в строк до 01.12.2017 р. подати суду докази виконання плану відновлення платоспроможності фермерського господарства.

Ухвалу направити кредитору, боржнику, розпоряднику майна ОСОБА_7 (вул. Кавказька, 2 (9 поверх), м. Рівне, 33013), арбітражним керуючим ОСОБА_8 (вул. Тернопільська, 42 гурт., м.Хмельницький, 29016), ОСОБА_9 (вул. Гоголівська, 22-24, оф. 1002, м. Київ, 01054), ОСОБА_10 (вул. Драгоманова, 27, офіс 10, 33028), ОСОБА_6 (вул. Т.Шевченка, 23, кім.46, м. Тернопіль, Україна, 46008), державному реєстратору Здолбунівського районного управління юстиції, Здолбунівському районному відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, Здолбунівському районному суду Рівненської області.

Суддя Марач В.В.