
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/5917/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2017 року слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Кондрацька Н.М.
при секретарі - Мелещенко О.В.
з участю: слідчого Павленко Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_1, погодженого прокурором відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_2, винесеного у кримінальному провадженні № 42016250000000200, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.10.2016, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України про надання дозволу на проведення позапланової перевірки, -
в с т а н о в и в:
Слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_1 звернулась до Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженим прокурором відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_2, винесеного у кримінальному провадженні № 42016250000000200, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.10.2016, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України про надання дозволу на проведення позапланової перевірки. Клопотання мотивує тим, що слідчим відділом прокуратури Черкаської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016250000000200 від 13.10.2016 за ознаками злочинів, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України. У ході досудового розслідування встановлено, що упродовж 2016 року службові особи ДП „Черкаське лісове господарство, зловживаючи своїм службовим становищем, за попередньою змовою з приватними підприємцями здійснили розтрату майна, що перебувало у власності держави, шляхом заниження обємів деревини на ділянках, відведених для подальшої вирубки лісу, подальшого укладення прямих договорів про надання послуг для лісозаготівлі без проведення обовязкового аукціону з продажу необробленої деревини, чим завдали збитки інтересам держави на суму понад 2 млн. гривень. Також установлено, що директор ДП „Черкаське лісове господарство ОСОБА_3 за попередньою змовою з начальником Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_4, діючи за попередньою змовою із приватними підприємцями ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, занижуючи обєми деревини на ділянках, відведених для подальшої вирубки лісу, та, укладаючи прямі договори про надання послуг для лісозаготівлі з вказаними приватними підприємцями без проведення аукціону з продажу необробленої деревини, надає дозвіл на вирубку лісу та подальший його продаж. Економіст ДП „Черкаське лісове господарство ОСОБА_9, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_3, будучи обізнаною про непроведення обовязкового аукціону з продажу необробленої деревини, приймає участь в укладенні договорів з приватними підприємцями ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 про надання послуг для лісозаготівлі, а також готує „чорнову бухгалтерську документацію та фінансову звітність за результатами укладених договорів із даними приватними підприємцями. Інженер з реалізації ДП „Черкаське лісове господарство ОСОБА_10, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_3 та ОСОБА_9, здійснює підготовку договорів купівлі-продажу деревени та у подальшому відпускає товар приватним підприємцям ОСОБА_5, ОСОБА_11, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 на підставі укладених без проведення аукціону незаконних договорів. У свою чергу приватні підприємці ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_8, за попередньою змовою із службовими особами ДП „Черкаське лісове господарство без прийняття участі в аукціоні з продажу необробленої деревини укладають договори купівлі-продажу з вказаним державним підприємством, у подальшому здійснюють вирубку лісу та отримують деревину за зниженими обємами. Таким чином, на даний час існують достатні підстави вважати, що службові особи ДП „Черкаське лісове господарство шляхом зловживання своїм службовим становищем розтратили майно, що перебувало у власності держави, на суму понад 2 млн. гривень, чим спричинили інтересам держави збитки в великих розмірах. Під час досудового розслідування на підставі відповідних ухвал суду проведено ряд обшуків в приміщеннях ДП „Черкаське лісове господарство, за місцем проживання службових осіб ДП „Черкаське лісове господарство, а також за місцем проживання та здійснення підприємницької діяльності ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6 За результатами проведених 15.12.2016 обшуків виявлено та вилучено документацію щодо організації та проведення фіктивних конкурсних процедур на вирубку лісових ресурсів, аукціонів з продажу необробленої деревини, чорнову бухгалтерію, а також ряд інших документів, які підтверджують неправомірні дії державних службовців та субєктів господарювання. Крім того, в ході проведення обшуку в ДП «Черкаське лісове господарство» вилучено незаповнені бланки та чисті аркуші паперу з печатками і підписами різних фізичних осіб підприємців, які ведуть спільну діяльність з ДП «Черкаське лісове господарство». Допитана в якості свідка ОСОБА_12 показала, що процедура вирубки деревини відбувається наступним чином: спочатку робиться відвід земельної ділянки для подальшої її передачі під вирубку, перед відводом ділянки під вирубку на вказаній ділянці повинні бути проведені обміри наявної там деревини та проводиться обрахування маси деревини з цієї ділянки. При цьому допускається похибка 10-15%. В подальшому виписується лісорубний білет, який виписується лісогосподарським відділом ДП «ЧЛГ». Бухгалтерські документи по даному приводу ведуться з моменту отримання асортиментів деревини. За кожний процес по вирубці лісу є відповідальна особа або бригада. Зазвичай кінцевий вихід деревини зменшується працівниками лісогосподарства за рахунок заниження ними обємів деревини під час попередніх обмірів. В 2015 році працівниками обласного лісового господарства здійснювались контрольні обміри деревини на ділянках які відводились під вирубки та було встановлено, що показники по вирубці лісу були негативні та не відповідали допустимій похибці в 10-15%. Однак чи було це зазначено у відповідних документах їй не відомо. Раніше лісогосподарством проводились відкриті тендера на закупку робіт і послуг згідно з законодавством. На даний час після видання лісорубного білета укладаються договори з приватними підприємцями про вирубку лісу. При цьому ОСОБА_10 воно проводиться формально. Директор ОСОБА_3 надає вказівку ОСОБА_10 проводити закриті тендера, які закриті для всіх інших осіб які мають наміри звернутись до ДП «ЧЛГ» з пропозицією про надання певних послуг. При цьому роздруковується відповідний протокол. Обмеження щодо проведення закритого тендеру законодавством не передбачені. Дозвіл на вирубку надається приватним підприємцям у яких є відповідна домовленість з директором ДП «Черкаське лісове господарство». В основному приватні підприємці постійно однакові. Основним приватним підприємцем є ОСОБА_5 Також, в агентстві по всій Україні існує програма «IPS тендер» в яку необхідно заносити дані по проведеним тендерам. Раніше всі дані у вказану програму вносив ОСОБА_10 Останні 2 місяці такі дані вносять інші працівники підприємства. При цьому приватні підприємці будь-які документи на проведення тендеру на надають. З ними лише укладаються договори на проведення лісозаготівлі. Вказані договори готуються працівником ДП «Черкаське лісове господарство» ОСОБА_9, яка раніше робила роботу лісового господарства. На даний час до її обовязків входить лише ведення договорів та актів виконаних робіт по приватним підприємцям. При цьому враховуючи, що собівартість на підприємстві складала 44грн. за 2015 рік та 45 грн. за 2016 рік приватним підприємцям ставиться ціна не менше 70 гривень. Також, вирубку лісу в більшості проводять особи, які раніше працювали на ДП «Черкаське лісове господарство», однак у подальшому вони були звільнені та їх було скеровано на роботу до приватних підприємців. Після того, як проведено вирубку лісу приватними підприємцями він продається на аукціоні, а також по прямих договорах приватним підприємцям та на експорт. Є випадки коли деревина продавалась по ціні нижчій чим склалася на аукціоні (грудень 2015), що є порушенням законодавства. Такі приватні підприємці як ОСОБА_5 завжди здійснює придбання деревини у великій кількості для подальшого його продажу на експорт та вказане придбання здійснюється по цінам нижчим від аукціонної вартості лісоматеріалів. Змінами в законодавстві передбачено, що експорт дуба заборонений з 01.01.2015, а з 01.01.2017 взагалі заборонено продавати на експорт сировину з усіх видів дерев. На продукцію яка перероблена даний закон не поширюється. З метою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України структурним підрозділом ДП «Черкаське лісове господарство» (код ЄДРПОУ: 00993372) Закревське лісництво за період 2015-2016 років виникла необхідність у призначенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок держаними інспекціями та іншими контролюючими органами», дозвіл на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами надається Кабінетом Міністрів України або за рішенням суду. Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, основним завданням Держекоінспекції України в т.ч. є здійснення нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Враховуючи викладене з метою всебічного, повного, неупередженого проведення досудового розслідування, необхідно провести перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України структурним підрозділом ДП «Черкаське лісове господарство»(код ЄДРПОУ: 00993372) Закревське лісництво за період 2015-2016 років.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала та просила його задовольнити.
Заслухавши доводи слідчого, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченомуКПК Українисудового контролю за дотриманням прав, свобод і інтересів у кримінальному провадженні, вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання, як необгрунтованого виходячи з наступного.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України (ч. 1ст. 1 КПК України).
Відповідно до ч. 2ст. 91 КПК Українидоказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Згідно ізст. 92 КПК України, обов»язок доказування обставин, передбаченихстаттею 91 цього Кодексу, покладається на слідчого та прокурора.
Відповідно до приписів п. 2постанови Кабінету Міністрів України №408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбаченихКПК України.
Між тим, положеннями ст. ст. 131, 132 КПК України не передбачено такого заходу забезпечення кримінального провадження, як надання дозволу на проведення позапланової перевірки. КПК України також не містить норм, які регламентують можливість звернення слідчого з клопотанням про призначення такої перевірки, порядок його розгляду, обсяг доказування та критерії, за якими слідчий суддя має визначати достатність підстав для надання дозволу на проведення перевірки.
Відповідно до п.5 ч.2ст.40 КПКслідчий уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій.
Призначення позапланової перевірки не є ні слідчою (розшуковою) дією, ні негласною слідчою (розшуковою) дією, ні заходом забезпечення кримінального провадження, з клопотаннями про проведення яких слідчий вправі звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді.
Отже, за викладених обставин, у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
На підставі викладеного та керуючисьпостановою КМУ від 13.08.2014 № 408, ст. ст.1,3,7,9,40,91-93, 131, 132,223,309,372 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в:
У задоволенні клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_1, погодженого прокурором відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_2, винесеного у кримінальному провадженні № 42016250000000200, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.10.2016, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України про надання дозволу на проведення позапланової перевірки -відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_13