Рішення № 67940056, 21.07.2017, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
21.07.2017
Номер справи
405/2490/17
Номер документу
67940056
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 405/2490/17

2/405/599/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.07.2017 року Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі

головуючої судді: Шевченко І.М.

при секретарі : Фришко А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Подільської районної у місті Кропивницький ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги переміщеним особам на проживання, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради, яке змінило назву 23.06.2017 року за рішенням № 92 Подільської районної у місті Кіровограді ради «Про перейменування виконавчих органів районної у місті ради», 12.05.2017 року звернулось в суд з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, мотивуючи свої вимоги тим, що за заявою відповідача було призначено державу допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме, на період з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року у розмірі 771,60 грн., але як стало відомо батько дитини - ОСОБА_2 на протязі періоду з березня по серпень місяці 2015 року щомісячно сплачував аліменти на загальну суму 2 507,43 грн. У звязку з виявленням факту неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення державної допомоги, у відповідача виникла переплата на суму 2 117,11 грн. Дані кошти повинні бути відшкодовані державі за рахунок відповідача, яка в добровільному порядку відмовляється це зробити.

В судове засідання представник позивача надав заяву про зменшення позовних вимог у звязку з частковою сплатою відповідачем надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів на суму 217,11 грн. та просив розглянути справу без його участі і стягнути з ОСОБА_1, суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги за період з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року в розмірі 1 900,00 грн.

Відповідач в судове засідання не зявилась, про час і місце судового розгляду справи повідомлялась, причини неявки суду не відомі, письмових заперечень проти позову не надано.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Рішенням Кіровоградської міської ради від 10.06.2016 року № 325 «Про обсяги і межі повноважень, які визначаються Кіровоградською міською радою Кіровській та Ленінській районним у м. Кіровограді радам сьомого скликання та їх виконавчим органам» затверджено обсяги і межі повноважень Кіровській та Ленінській районним у м. Кіровограді радам та їх виконавчим органам. Розділом VІ обсягів меж і повноважень управлінню соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради делеговано повноваження в сфері соціального захисту населення, зокрема вирішення питань виплати державних допомог сімям з дітьми, малозабезпеченим сімям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, надання тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, допомоги будинкам сімейного типу та прийомним сімям, допомоги особам, які не мають права на пенсію, компенсаційних виплат по догляду за інвалідами та виплат передбачених законодавством (п. 3 Рішення).

У звязку з перейменуванням міста Кіровограда на місто Кропивницький та Ленінського району на Подільський рішенням Ленінської районної у місті Кіровограді ради від 25 березня 2017 року № 85 Ленінська районна у місті Кіровограді рада перейменована на Подільську районну у місті Кропивницькому раду.

Рішенням Подільської районної у місті Кіровограді ради від 23 червня 2017 року № 92 «Про перейменування виконавчих органів районної у місті ради» управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради перейменоване на управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради та затверджене Положення про управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради.

Згідно з пунктом 2.1 розділу 4 Положення про управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради, затвердженого рішенням Подільської районної у місті Кропивницькому ради від 23 червня 2017 року № 92, головним завданням Управління є реалізація на території Подільського району міста Кропивницького в межах повноважень державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення,

Відповідно до підпункту 3 пункту 3.1.1. розділу 3 цього Положення Управління організовує роботу з призначення та виплати встановлених законодавством України державних соціальних допомог сімям з дітьми, малозабезпеченим сімям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, особам, які не мають права на пенсію, компенсаційних виплат по догляду за інвалідами, іншим соціально вразливим верствам населення, надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно з частинами 8, 9 ст. 181 Сімейного кодексу України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189 на виконання статті 181 Сімейного кодексу України затверджений Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

Судом встановлено, що згідно з рішенням Кіровського районного суду м. Кіровограда від 29.10.2010 року стягнуто аліменти з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 частки його заробітку (доходу), але не менше, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 21.09.2010 року по 12.02.2016 року.

На виконання судового рішення виданий виконавчий лист № 2-17335/10 від 04.11.2010 року.

18.03.2015 року відповідач по справі ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної в м. Кіровограді із заявою (вх. № 2/305) за призначенням тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, оскільки вона не отримувала аліменти від батька своїх дітей. ОСОБА_1 була попереджена про повідомлення Управління в триденний термін у разі виникнення факту сплати аліментів батьком дитини, що підтверджується її особистою розпискою від 18.03.2015 року.

Згідно з довідкою № 15 від 17.03.2015 року про склад сімї, виданої квартальним комітетом № 17 Ленінської районної у місті Кіровограді ради, ОСОБА_1 на час звернення до Управління мешкала по вул. Галушкіна, 113 у м. Кіровограді та до складу її сімї входили: ОСОБА_3, дочка, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, син, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, дочка, ІНФОРМАЦІЯ_3.

Даний факт підтверджено Актом обстеження матеріально-побутових умов сімї від 31.03.2015 року № 218/09-21, складеним державним соціальним інспектором Управління.

На підставі заяви відповідачки від 18.03.2015 року, рішенням Управління від 07.04.2015 року ОСОБА_1 на утримання ОСОБА_3 призначена тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, на період з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року у розмірі 385,80 грн. Всього на двох дітей призначена допомога у розмірі 771,60 грн.

Згідно з довідкою Управління від 25.08.2015 року № 1853/8 ОСОБА_1 отримувала щомісячно тимчасову допомогу з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року у розмірі 771,60 грн. на двох дітей, всього на загальну суму 4 629,60 грн., тобто по 2 314,80 грн. на кожну дитину.

У вересні 2015 року Управлінням було виявлено, що ОСОБА_2 на протязі періоду з березня по серпень 2015 року щомісячно сплачував аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3 на загальну суму 2 507,43 грн., у звязку з чим виникла переплата бюджетних коштів за період з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року у розмірі 2 314,80 грн.

Відповідно до абз.1 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189 «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у звязку із ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення.

Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців, починаючи з місяця, в якому подані всі необхідні документи (п.7 Порядку).

Відповідно до п.п. 2 п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189 «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, виплата тимчасової допомоги припиняється у разі виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину. Про виникнення зазначених у цьому пункті обставин одержувач зобовязаний повідомити у десятиденний строк орган праці та соціального захисту населення.

Згідно з довідкою № 122 від 11.02.2016 року про склад сімї, виданої квартальним комітетом № 11 Ленінської районної у місті Кіровограді ради, ОСОБА_1 разом з родиною мешкає за адресою: м. Кропивницький, вул. Водопянова, 58.

26.04.2016 року ОСОБА_1 Управлінням направлено повідомлення № 450784/2 від 26.04.2016 року про повернення надміру виплачених бюджетних коштів по державним соціальним допомогам у розмірі 2 314,80 грн. Відповідачем частина коштів була повернута, тому залишок надміру виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, склав 2 117,11 грн.

01.09.2016 року рекомендованим листом № 2500515759180 ОСОБА_1 направлено повідомлення № 450784/2 від 01.09.2016 року про повернення надміру виплачених бюджетних коштів по державним соціальним допомогам за період з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року у розмірі 2 117,11 грн., що підтверджується копією фіскального чека. Крім того, копія цього повідомлення 07.12.2016 року була вручена ОСОБА_1 під особистий підпис.

21.06.2017 року у судовому засіданні представником Управління подана заява про зменшення позовних вимог, мотивуючи тим, що ОСОБА_1 частково повернуто надміру виплачена державна допомога 16.05.2017 року у розмірі 117,11 грн., 16.06.2017 року у розмірі 100,00 грн. Отже, сума надміру виплачених бюджетних коштів по державній соціальній допомозі дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, складає 1900,00 грн., яка у добровільному порядку не повернута.

Згідно з ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Частиною 1 ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Як передбачено ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відповідно дост. 213 ЦПК Українирішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, оскільки відповідачкою в добровільному порядку надміру виплачена державна соціальна допомога у повному обсязі не повернута, то вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню.

На підставі наведених доказів, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 у добровільному порядку не повернула у повному обсязі суму грошової допомоги, виплачену надміру, суд вважає, що з відповідачки необхідно стягнути на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради нараховану та виплачену державну соціальну допомогу за період з 01.03.2015 року по 31.08.2015 року в розмірі 1 900,00 грн.

Відповідно дост. 88 ЦПК Україниз відповідачки на користь держави необхідно стягнути судовий збір в сумі 1 600,00 грн.

Керуючись п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189 «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме», ст.ст.10,11,60,88,209,212,213-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (код 03197629, р/р 35417022021577 в УДКСУ у м. Кропивницькому Кіровоградської області, МФО 823016, ТПКВКМБ - 1513046) суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, за період з 01.03.2015 по 31.08.2015 року в розмірі 1 900,00 грн. (одна тисяча девятсот гривень 00 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН НОМЕР_1, в дохід держави судовий збір в розмірі 1 600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Кіровоградської області через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом десяти днів.

Суддя Ленінського районного

суду м. Кіровограда І. М. Шевченко