
Справа № 344/3054/17
Провадження № 2-а/344/717/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2017 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Польської М.В.,
секретаря Мічута Т.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту кіберполіції НП України про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в березні 2017р. до суду з адміністративним позовом (з уточненнями від 20.03.2017р.) до Департаменту кіберполіції НП України про визнання протиправною бездіяльність Департаменту кіберполіції НП України щодо нескладання висновку про виплату грошової допомоги у звязку з встановленням ОСОБА_1 ІІІгр.інвалідності, внаслідок захворювання, повязаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ; зобовязати Департамент кіберполіції НП України скласти та затвердити висновок щодо виплати грошової допомоги, в звязку з встановленням ОСОБА_1 ІІІгр.інвалідності, повязаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ; зобовязати Департамент кіберполіції НП України здійснити виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, уставноленого для працездатних осіб на дату вставнолення йому інвалідності, як інваліду ІІІгр.; стягнення судового збору.
Позивач у судовому засіданні вимоги позову підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача вимоги позову заперечив з підстав викладених в письмовому запереченні (а.с.40-43) та усних поясненнях.
Заслухавши пояснення, дослідивши письмові докази у справі, суд встановив, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу права позивача на отримання одноразової грошової допомоги, в звязку з встановленням ОСОБА_1 ІІІгр.інвалідності, повязаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Так, судом встановлено, що з 1998р. по 06.11.2015р. ОСОБА_1 перебував на службі в органах внутрішніх справ України, звільнений з ОВС за п.64 «з» (перехід на іншу роботу), а з 07.11.2015р. по 29.07.2016р. в НПУ (а.с.8-12,18).
01.07.2016р. військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області» винесено було Свідоцтво про хворобу №173 про те, що у позивача наявне захворювання, повязане з проходженням служби в органах внутрішніх справ і він не придатний до військової служби в мирний час, а 28.07.2016р. Івано-Франківським МСЕК йому з 15.07.2016р. встановлено ІІІгр. інвалідності через захворювання, повязане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.13-17).
За ч.6 ст.23 Закону України «Про міліцію» в редакції даної частини від 13.02.2015 р. (закон втратив чинність згідно із Законом України від 2 липня 2015 року N 580-VIII) було передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
В подальшому Законом України «Про національну поліцію»,яким скасовано ЗУ «Про міліцію», було передбачено, що одноразова грошова допомога в разі в т.ч. визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті (пункт 4 частини першої статті 97 із змінами, внесеними, згідно із Законом України від 08.06.2017 р. N 2097-VIII).
Водночас, відповідно до п.15 р.ХІ Прикінцевих та перехідних положення цього закону (в редакції згідно із Законом України від 23.12.2015 р. N 900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Отже, позивач вправі був отримати у разі каліцтва, заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності, виплату йому одноразової грошової допомоги у розмірі передбаченого законодавством.
29.08.2016р. позивач подав заяву до відповідача з додатками, в т.ч. заявою про виплату встановленого зразка,про втрати ним 35% профпрацездатності в звязку з встановленням ОСОБА_1 ІІІгр.інвалідності, повязаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, та набуття права на отримання такої допомоги.
На звернення позивача до відповідача в позасудовому порядку, він отримав відмову відповідно до листа від 20.01.2017р. (а.с.19), в якій вказано що норма ст.97 ЗУ «Про національну поліцію» на нього не поширюється. Разом з тим, відповідачем не звернуто увагу на р.ХІ даного закону.
Також, відповідно до вимог наказу МВС України від 11.01.2016р. №4 (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12 вересня 2016 року N 916), який прийнято відповідно до статей 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію" та з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, підпунктом 4 п.5 р.1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачено, що значення термінів, що визначають випадки, за яких призначається одноразової грошової допомоги у разі в т.ч. інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ. А за р.ІІ даного Порядку та умов визначено умови виплати ОГД, а саме з дня, в т.ч. у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії. ОГД у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України "Про Національну поліцію", особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону.
Фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку2. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський, з відповідним затвердженням керівником, відмова має бути мотивована (р.ІУ).
Зважаючи на вищевикладене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність Департаменту кіберполіції НП України щодо нескладання висновку про виплату грошової допомоги у звязку з встановленням ОСОБА_1 ІІІгр.інвалідності, внаслідок захворювання, повязаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зобовязати Департамент кіберполіції НП України скласти та затвердити висновок щодо виплати грошової допомоги, в звязку з встановленням ОСОБА_1 ІІІгр.інвалідності, повязаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зобовязати Департамент кіберполіції НП України здійснити виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі визначеному чинним законодавством. Саме такий спосіб захисту обрано позивачем, який має право на виплату йому такої ОГД.
На підставі наведеного, та ст.97, п. 15 р.ХІ Прикінцевих та перехідних положення Закону України «Про національну поліцію», наказу МВС України від 11.01.2016р. №4 (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12 вересня 2016 року N 916), керуючись ст.ст. 6-12, 158-163, 167 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту кіберполіції НП України щодо нескладання висновку про виплату грошової допомоги у звязку з встановленням ОСОБА_1 ІІІгр. інвалідності, внаслідок захворювання, повязаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Зобовязати Департамент кіберполіції НП України скласти та затвердити висновок щодо виплати грошової допомоги, в звязку з встановленням ОСОБА_1 ІІІгр.інвалідності, повязаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Зобовязати Департамент кіберполіції НП України здійснити виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі визначеному чинним законодавством.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Польська М.В.