
Справа № 163/1206/17
Провадження № 3/163/782/17
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2017 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Гайдук А.Л.,
за участі секретарів: Голядинець О.В., Костюк Р.М.,
особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1,
розглянувши матеріали справи, що надійшли з відділу прикордонної служби Рівне Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, за протоколом серії ПнРУ №302035 від 30.04.2017 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.185-10 КУпАП
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт громадянина України серії МЕ №468282, виданий Мелітопольським МВ УМВС України в Запорізькій області 29.05.2004 року, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 30 квітня 2017 року приблизно о 20 год. 10 хв., перебуваючи в міжнародному пункті пропуску «Ягодин», що на території Рівненської сільської ради Любомльського району Волинської області, не виконав неодноразових вимог працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, припинити відео-зйомку в даному пункті пропуску, та продовжував її здійснювати, чим порушив п.12 ст.20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.185-10 КУпАП.
ОСОБА_1 в суді вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушення не визнав та пояснив, що 30.04.2017 року, очікуючи прикордонного та митного контролю у ПП «Ягодин» зі сторони на «вїзд», він тримав у руках відеокамеру «Панасонік» з метою сортування відеофайлів, відзнятих на території ОСОБА_2. У цей час до нього підійшов прикордонник та почав у «грубій» формі виривати у нього з рук відеокамеру, посилаючись на те, що в ПП «Ягодин» відео-зйомка заборонена. Прикордонникам він пояснював, що камера знаходиться в режимі перегляду відео-файлів та відео-зйомку він не проводить. В подальшому декілька інших прикордонників в «грубій» формі повалили його на підлогу, наділи на нього кайданки та потягли до адміністративної будівлі ПП «Ягодин», при цьому ніякого опору зі своєї сторони він не чинив, відео-зйомку не проводив, а лише здійснював аудіо-запис розмови з прикордонником. Відносно нього було складено два протоколи ПнРУ №302035 та ПнРУ №301955. За протоколом ПнРУ №301955 постановою начальника впс «Рівне» на нього накладено адміністративне стягнення за порушення прикордонного режиму, визначеного п.17 Положення «Про прикордонний режим», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1147 від 27.07.1998 року, а саме, за проведення відео-зйомки у пункті пропуску «Ягодин», яку він оскаржив до Шевченківського районного суду м.Києва. Вважає, що порушити прикордонний режим він не міг, оскільки передбачена у Положенні заборона діє в межах прикордонної смуги, а не в пунктах пропуску. Сам же пункт пропуску «Ягодин» знаходиться в межах населеного пункту села Старовойтове, а населені пункти, згідно пп.3 п.2 Положення до прикордонної смуги не включаються. За таких обставин вважає, що прикордонного режиму він не порушував, оскільки у прикордонній смузі не перебував, відповідно висунута прикордонниками вимога була необґрунтованою та незаконною, тому просив провадження у справі закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185-10 КУпАП.
Дослідженими в судовому засіданні доказами, судом встановлено наступне.
З рапорту начальника Групи по роботі з іноземцями та адміністративного провадження впс «Рівне» ОСОБА_3 від 30.04.2017 року слідує, що під час несення останнім служби на охорону державного кордону в прикордонному наряді "СПНПП", о 20 год. 00 хв. 30.04.2017 року від прикордонного наряду «ОТЗ» в'їзд «зелений коридор» надійшла доповідь про те, що до прикордонного контролю прибув транспортний засіб марки «Мерседес», р.н.з. DCD249, водій якого здійснює відео-зйомку в пункті пропуску. По прибуттю на місце, водію вказаного транспортного засобу ОСОБА_1 було розяснено, що здійснення фото- та відео- зйомки в пункті пропуску дозволяється тільки після письмового погодження з начальником Луцького прикордонного загону за 24 години до моменту проведення даної зйомки. Оскільки заховати відеокамеру та припинити знімати ОСОБА_1 відмовився, його було запрошено до адміністративного приміщення для складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 202 КУпАП, однак останній повідомив, щоб протокол складали без його участі та пройти в адмінприміщення відмовився. У звязку з цим, взявши протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_3 підійшов на смугу руху «зелений коридор», де ОСОБА_1 уже проходив митний контроль, та запросив останнього до службового приміщення, яке знаходилося на смузі руху, для складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 202 КУпАП. Зайшовши у це приміщення, ОСОБА_1 продовжував здійснювати відео-зйомку та на неодноразову законну вимогу ОСОБА_3 припинити відео-зйомку, оскільки це, відповідно до п. 17 Положення про прикордонний режим, затвердженого ПКМУ №1147 від 27.07.1998 року, забороняється без письмового погодження начальника ООДК, ОСОБА_1 не відреагував та продовжував здійснювати відео-зйомку, після чого останньому було повідомлено про його затримання на термін до 3-х год. для складання протоколу про адміністративне правопорушення, на що він обурився та почав рухатися в сторону транспортного засобу, не реагуючи на його повторну вимогу про зупинку, після чого було подано команду на затримання ОСОБА_1 із використанням спеціальних засобів - металевих кайданок.
Допитаний судом в якості свідка начальник Групи по роботі з іноземцями та адміністративного провадження впс «Рівне» ОСОБА_3 підтвердив обставини, викладені у його вищевказаному рапорті.
З письмових пояснень громадян: ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 від 30.04.2017 року встановлено, що вони були очевидцями конфлікту між прикордонниками та чоловіком, який на території пункту пропуску з використанням відеокамери здійснював відеозйомку, на попередження припинити відеозйомку не реагував, в сторону прикордонників виражався нецензурними словами, а після затримання висловлював в адресу останніх погрози.
Та обставина, що відносно ОСОБА_1 складено протокол та уповноваженою особою впс «Рівне» винесено постанову про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ознаками ст.202 КУпАП, а саме, за порушення прикордонного режиму у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ягодин», що виразилось у здійсненні відео-зйомки у пункті пропуску, підтверджується копіями відповідного протоколу про адміністративне правопорушення серії ПнРУ №301955 від 30.04.2017 року та постановою про накладення адміністративного стягнення від 30.04.2017 року №301955, яка, як встановлено у справі законної сили не набрала, у звязку з її оскарженням в адміністративному порядку.
Факт адміністративного затримання ОСОБА_1 доводиться копією протоколу про адміністративне затримання від 30.04.2017 року, згідно якого затримання ОСОБА_1 тривало з 20:10 год. до 22:05 год. з метою оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, у звязку із вчиненням злісної непокори законним вимогам інспектора прикордонної служби, тобто правопорушення, передбаченого ст.185-10 КУпАП.
Статтею 185-10 КУпАПпередбачена відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню чи вимозі, зокрема, працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону.
Об'єктивна сторона даного правопорушенняполягає у вчиненні такого діяння: відкритої відмови виконати законне розпорядження чи вимогу працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, а так само іншого умисного невиконання зазначених розпоряджень та вимог. Розпорядження та вимоги осіб, які зазначені у диспозиції статті, мають бути законними, тобто походити від правомочних осіб та знаходитися у межах їхньої компетенції.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 26.06.1992 р. «Про застосування судами законодавства, що передбачає відповідальність за посягання на життя, здоров'я, гідність та власність суддів і працівників правоохоронних органів»злісною непокорою є відмова від виконання наполегливих, неодноразово повторених законних вимог чи розпоряджень працівника міліції при виконанні ним службових обов'язків.
Та обставина, що ОСОБА_1, перебуваючи у пункті пропуску «Ягодин», здійснював відео-зйомку на власну відеокамеру обєктивно доводиться, не лише рапортом, показаннями свідка ОСОБА_3, письмовими поясненнями очевидців подій: ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, але й безпосередньо переглянутим в судовому засіданні відеозаписом, доданим до протоколу, який обєктивно відтворює увесь перебіг аналізованих подій. Тому доводи ОСОБА_1 про те, що він здійснював сортування відзнятих відео-файлів, а не відео-зйомку суд відхиляє.
Цим же відеозаписом, обєктивно підтверджується факт неодноразового поставлення начальником Групи по роботі з іноземцями та адміністративного провадження впс «Рівне» ОСОБА_3 вимоги ОСОБА_1 про припинення здійснення відео-зйомки, які останній вперто та умисно ігнорував, продовжуючи вчиняти такі дії здійснювати відео-зйомку.
Щодо доводів ОСОБА_1 про відсутність заборони на проведення відео-зйомки в пункті пропуску «Ягодин», оскільки він знаходиться в межах території населеного пункту - села Старовойтове та до прикордонної смуги не належить, а відтак незаконності вимог працівника прикордонної служби, судом встановлено таке.
Відповідно до п.12 ст.20 Закону України від 03.04.2003 року № 661-IV "Про Державну прикордонну службу України", працівникам Державної прикордонної служби України, які відповідно до їх службових обов'язків можуть залучатися до оперативно-службової діяльності, для виконання покладених на Державну прикордонну службу України завдань надається право вимагати від фізичних осіб припинення правопорушень і дій, що перешкоджають здійсненню повноважень Державної прикордонної служби України.
Згідно ст.ст. 9, 22, 23 Закону України «Про державний кордон України», перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.
Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.
З метою забезпечення на державному кордоні України належного порядку Кабінетом Міністрів України встановлюється прикордонна смуга, а також можуть установлюватися контрольовані прикордонні райони.
Прикордонна смуга встановлюється безпосередньо вздовж державного кордону України на його сухопутних ділянках або вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм з урахуванням особливостей місцевості та умов, що визначаються Кабінетом Міністрів України. До прикордонної смуги не включаються населені пункти і місця масового відпочинку населення.
У прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, встановлюється прикордонний режим, який регламентує відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України правила в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб, провадження робіт, обліку та тримання на пристанях, причалах і в пунктах базування самохідних та несамохідних суден, їх плавання та пересування у внутрішніх водах України.
Режим у пунктах пропуску через державний кордон України - порядок перебування і пересування всіх осіб і транспортних засобів у межах території прикордонних залізничних і автомобільних станцій, морських і річкових портів, аеропортів і аеродромів, відкритих для міжнародного сполучення, а також здійснення іншої діяльності, пов'язаної з пропуском через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів, - визначається згідно з законодавством України Державною прикордонною службою України разом з компетентними органами. У приміщеннях і місцях, де здійснюється прикордонний контроль, Державна прикордонна служба України встановлює додаткові режимні правила, що регламентують порядок допуску в них осіб, які беруть участь у контролі та обслуговуванні пасажирів і транспортних засобів закордонного прямування, відправленні з пунктів пропуску транспортних засобів, що вибувають за кордон і прибувають в Україну, а також інші обмеження для запобігання незаконному перетинанню державного кордону України.
Пунктом 17 Положення «Про прикордонний режим», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 року №1147 (далі Положення від 27.07.1998 року №1147), визначено, що авіаційні роботи, будь-яке будівництво, вирубка лісу, водокористування, геологічні, дорожні та інші дослідження в межах прикордонної смуги, а також гідротехнічні, землевпорядні, меліоративні та інші роботи, пов'язані із зміною водного режиму прикордонних річок, озер та інших водойм, відео-, кіно- та фотознімання місцевості, туристичні подорожі і стрибки з усіх видів парашутів проводяться після інформування органу охорони державного кордону Держприкордонслужби, у зоні відповідальності якого провадиться така діяльність, із зазначенням початку і строку її провадження, прізвища, імені та по батькові осіб, що провадитимуть діяльність. Інформування здійснюється письмово не пізніше ніж за 24 години до початку провадження такої діяльності, зокрема за допомогою факсимільного зв'язку або електронної пошти. Контактна інформація розміщується Адміністрацією Держприкордонслужби на інформаційних стендах, офіційному веб-сайті, а також в засобах масової інформації.
Отже,у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі відео-, кіно- та фотознімання проводятьсяпісляінформуванняоргану охорони державного кордону Держприкордонслужби, у зоні відповідальності якого провадиться така діяльність.
Пунктом 18 Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 року №751, регламентовано, що порядок взаємодії контрольних органів і служб, загальний порядок та послідовність проведення всіх видів контролю в пункті пропуску, пункті контролю визначаються технологічною схемою пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон, яка затверджується окремо для кожного пункту пропуску, пункту контролю відповідно до статті 25 Закону України "Про прикордонний контроль".
Наказом Луцького прикордонного загону від 20.05.2016 року №98-ОД затверджено Технологічну схему пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Ягодин», якою в пункті 10.12 встановлено заборону усім особам під час перебування у пункті пропуску здійснювати несанкціоновану фото і відеозйомку на території пункту пропуску та зоні митного контролю. При цьому, відео-, кіно- та фотознімання в зоні прикордонного контролю у пункті пропуску «Ягодин» проводиться лише з дозволу відповідних посадових осіб Луцького прикордонного загону. Згідно пункту 10.13. Технологічної схеми, порушення встановлених правил режиму в пункті пропуску тягне за собою адміністративну відповідальність згідно із законодавством України.
Окрім цього, з наданого на запит суду повідомлення Любомльської районної державної адміністрації від 26.07.2017 року за вих. №1253/42/2-17 вбачається, що відповідно до картографічних матеріалів по Рівненській сільській раді, міжнародний пункт пропуску «Ягодин» знаходиться за межами населеного пункту с.Старовойтове Рівненської сільської ради Любомльського району Волинської області.
Системний аналіз вищенаведених вимог нормативних актів в сукупності з наданими суду документами, дає підстави для висновку про те, що відео-, кіно- та фотознімання у пункті пропуску «Ягодин» можливе лише після отримання відповідного дозволу посадових осіб Луцького прикордонного загону.
Отримання такого дозволу ОСОБА_1 у справі не встановлено, а відтак неодноразові вимоги начальника Групи по роботі з іноземцями та адміністративного провадження впс «Рівне» ОСОБА_3 про припинення проведення відео-зйомки у пункті пропуску «Ягодин» були поставлені перед ОСОБА_1 цілком законно.
Таким чином, за встановлених обставин винуватість ОСОБА_1 у вчиненні злісної непокори законним вимогам працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, що виразилось у невиконанні законної вимоги припинити проведення відео-зйомки у пункті пропуску «Ягодин», що охоплюється складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185-10 КУпАП, повністю доведена.
Вирішуючи питання про вид та розмір відповідальності ОСОБА_1, суд враховує характер та обставини вчиненого правопорушення, особу винного, ступінь його вини у вчиненому, відсутність обставин, що обтяжують та помякшують відповідальність, та вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в максимальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.185-10 КУпАП, що є необхідним та достатнім для виправлення правопорушника і запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України Про судовий збір з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в розмірі 320 гривень.
Керуючись ст.ст. 33, 221, 283, ч.1 п.1 ст. 284 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», на підставі ч.1 ст.185-10 КУпАП, суддя, -
п о с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.185-10 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 (сто сімдесят) гривень.
Штраф в розмірі 170 (сто сімдесят) гривень підлягає стягненню на рахунок 31110106700262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, одержувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу адміністративні штрафи).
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 320 ( триста двадцять) гривень судового збору на рахунок 31214206700262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, отримувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 22030001).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд Волинської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області ОСОБА_7