Постанова № 67933364, 21.07.2017, Шполянський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
21.07.2017
Номер справи
710/1315/16-а
Номер документу
67933364
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 710/1315/16-а

Провадження № 2-а/710/15/2017

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.07.2017 м. Шпола

Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Городищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

02.12.2016 до Шполянського районного суду Черкаської області надійшов даний адміністративний позов, в якому позивач просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії з 01.09.2016 з урахуванням зміненого розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - незаконними, та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2016 з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач мотивує свій позов тим, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області та отримує пенсію за віком, відповідно до п.7-2 «Прикінцевих положень» Розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На звернення позивача про проведення перерахунку та виплати пенсії у відповідності до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідач повідомив, що пенсія позивача обчислена з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» (далі - Постанова Кабінету Міністрів України № 265), відповідно до якої встановлено, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. Позивач вважає, що такі дії відповідача грубо порушують його право на пенсійне забезпечення, закріплене ч.3 ст.46 Конституції України та ч. 2 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тому позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідач направив до суду заперечення проти позову, яке мотивоване тим, щопозивачу з 28.08.2013 призначено пенсію за віком до ст. 26 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон). Позивач отримує пенсію за віком достроково, призначену відповідно до пункту 7-2 "Прикінцевих положень" Закону. Розмір пенсії обчислено згідно зі статтями 27, 28 Закону з урахуванням страхового стажу 31 рік 6 місяців 21 день. Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" жінки, які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року, мають право на пенсію за віком при досягненні віку 57 років. Відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 Закону, зменшується на 0,5 відсотків за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію за віком. Позивачу призначено пенсію в 55 років, тобто на 24 місяці раніше пенсійного віку (24 повних місяців). Тому розмір пенсії зменшено на 12% (24 місяці х 0,5%). Розмір пенсії на 30.04.2016 становив 949,15 грн., у тому числі: 458,43 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку згідно зі статтею 27 Закону; 615,57 грн. - доплата до прожиткового мінімуму 1074 грн.; 4,58 грн. - доплата за стаж понад 30 років згідно зі статтею 28 Закону; 129,43грн. - зменшення за достроковий вихід на пенсію ((1074грн. + 4,58 грн.) х 12%). Після перерахунку розмір пенсії відповідача з 01.05.2016 підвищився і складає 998,43 грн., у тому числі: 458,43 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку згідно зі статтею 27 Закону; 671,57 грн. - доплата до прожиткового мінімуму 1130 грн.; 4,58 грн. - доплата за стаж понад 30 років згідно зі статтею 28 Законі (458,43 грн. х 1%); 136,15 грн. - зменшення за достроковий вихід на пенсію ((1130,00 грн. +4,58 грн.) х 12%). Відповідно до постанови від 26.03.2008 № 265, пенсіонерам, крім інвалідів І та II груп, в яких щомісячний розмір пенсійної виплати (з урахуванням передбачених законодавством надбавок і доплат, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає 949 гривень, надається щомісячна державна адресна допомога в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. Доплата до нового прожиткового мінімуму буде здійснюватись лише в разі внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265.Таким чином, відповідач вважає, що пенсія позивачеві призначена згідно з вимогами законодавства, а тому просить суд відмовити в задоволенні позову.

Суд, розглянувши адміністративну справу, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності вважає, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно з пенсійним посвідченням НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 від 18.10.2013 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію за віком довічно (а.с.6).

Відповідно до заяви ОСОБА_1 до начальника управління Пенсійного фонду України від 09.09.2016 ОСОБА_1 проситьздійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зміненого розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (а.с.7).

Згідно з відповіддю управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області№13/Г-10 від 20.09.2016ОСОБА_1 призначено пенсію в 55 років, тобто на 24 місяці раніше пенсійного віку, тому, розмір її пенсії зменшено на 12% (24 місяці х 0,5%). Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 30.04.2016 становив 949,15 грн., у тому числі: 458,43 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку згідно зі статтею 27 Закону; 615,57 грн. - доплата до прожиткового мінімуму 1074,00 грн.; 4,58 грн. - доплата за стаж понад 30 років згідно зі статтею 28 Закону; 129,43 грн. зменшення за достроковий вихід на пенсію ((1074грн. + 4,58 грн.) х 12%). Після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016 підвищився і складає 998,43 грн., у тому числі: 458,43 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку згідно зі статтею 27 Закону; 671,57 грн. - доплата до прожиткового мінімуму 1 130 грн.; 4,58 грн. - доплата за стаж понад 30 років згідно зі статтею 9 Закону (458,43 грн. х 1%); 136,15 грн. - зменшення за достроковий вихід на пенсію ((1130,0 грн. + 4,58 грн.) х 12%) (а.с.8, 17).

Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1, 1958 року народження, (а.с.18) та трудової книжки ОСОБА_1 (а.с.19) стаж роботи ОСОБА_1 становить 31 рік 6 місяців, 21 день.

Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу від 21.11.2016 щодо ОСОБА_1 в січні-квітні 2000 року, з 2005 по серпень 2013 року для пенсії ОСОБА_1 кожного місяця сплачувались відповідні суми (а.с.20-21).

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" жінки, які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року, мають право на пенсію за віком при досягненні віку 57 років.

Відповідно до п. 7-2 Розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Поряд з цим, у статті 92 Конституції України зазначено, що виключно законами України визначаються зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункт 6 ).

Відповідно до ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень.

Згідно з ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні.

Згідно із частиною 3 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

З наведеного вбачається, що відповідачем позивачу призначена та виплачується пенсія в порядку та у розмірі, що передбачений Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» та розмір пенсійних виплат, які проводяться позивачу.

Як видно із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Загальний страховий стаж роботи позивача складає 31 рік 6 місяців 21 день.

У зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму з 01.05.2016 року, з 01.12.2016 року пенсію позивачу перераховано. Оскільки після зазначеного перерахунку розмір пенсії не досяг 949 грн., до пенсії встановлено щомісячну державну адресну допомогу у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Розмір пенсії позивача становив: 949,15 грн., у тому числі: 458,43 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку згідно зі статтею 27 Закону; 615,57 грн. - доплата до прожиткового мінімуму 1074,00 грн.; 4,58 грн. - доплата за стаж понад 30 років згідно зі статтею 28 Закону; 129,43 грн. зменшення за достроковий вихід на пенсію ((1074грн. + 4,58 грн.) х 12%). Після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016 підвищився і складає 998,43 грн., у тому числі: 458,43 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку згідно зі статтею 27 Закону; 671,57 грн. - доплата до прожиткового мінімуму 1 130 грн.; 4,58 грн. - доплата за стаж понад 30 років згідно зі статтею 9 Закону (458,43 грн. х 1%); 136,15 грн. - зменшення за достроковий вихід на пенсію ((1130,0 грн. + 4,58 грн.) х 12%).

Враховуючи те, що позивач отримує пенсію за віком достроково, призначену відповідно до п.7-2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд вважає, що ОСОБА_1 не має права на отримання пенсії у розмірі прожиткового мінімуму, тому пенсія позивачу призначена та виплачується відповідачем у відповідності до норм чинного законодавства.

Аналогічна правова позиція була викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15 травня 2017 року у справі № 712/13069/16-а (К/800/16451/17).

Відповідно до п.18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору.

На підставі ст.46 Конституції України, ст. ст. 26, 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, керуючись ст.ст. 8-11, 69-71, 159-163, 183-2, 186, 244-2, 256 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Городищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шполянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.П. Побережна