Постанова № 67933212, 19.07.2017, Чигиринський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
19.07.2017
Номер справи
708/655/17
Номер документу
67933212
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 708/655/17

Номер провадження № 2-а/708/39/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2017 року

Чигиринський районний суд Черкаської області

в складі : головуючої - судді Ткаченко С.Є.,

при секретарі - Тендітній Л.В.,

з участю прокурора - Бордуніс О.П.,

представника відповідача - Демиденка А.Г.,

представників третьої особи - Кушніра В.П., Проненко І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чигирині справу за адміністративним позовом Смілянської місцевої прокуратури до Чигиринської міської ради, комунального підприємства "Єдиний розрахунковий центр" Чигиринської міської ради, треті особи Чигиринський навчально-виховний комлекс "Дошкільний навчальний заклад - спеціалізована школа I-III ступенів № 2" Чигиринської районної ради Черкаської області, Чигиринський навчально-виховний комлекс "Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа I-III ступенів № 3" Чигиринської районної ради Черкаської області, Уманський національний університет садівництва в особі Чигиринського економіко-правового коледжу Уманського національного університету садівництва, про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Смілянська місцева прокуратура в інтересах держави звернулася до суду з вказаним позовом, зазначивши, що згідно до інформації органів внутрішніх справ, ними проведено обстеження дорожніх умов території, прилеглої до навчальних закладів, розташованих в м. Чигирині.

За результатами проведеного обстеження встановлено ряд недоліків, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів в м. Чигирині, про що було складено вимогу № 2 від 12.05.2016 року та направлено для усунення порушень комунальному підприємству «Єдиний розрахунковий центр» Чигиринської міської ради.

Зокрема, на прилеглій до Чигиринського навчально - виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 2» Чигиринської районної ради Черкаської області, що розташована за адресою: м. Чигирин, вул. Б.Хмельницького, 21 Чигиринського району Черкаської області, території не поновлена дорожня розмітка 1.14.1 «Зебра».

Також прилегла до Чигиринського навчально - виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3» Чигиринської районної ради Черкаської області, що знаходиться за адресою: м. Чигирин, вул. Миру, 14 Чигиринського району Черкаської області, територія не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху 1.33 «Діти» та не поновлена дорожня розмітка 1.14.1 «Зебра».

У тому числі, прилегла до Чигиринського економіко-правового коледжу Уманського національного університету садівництва, що розташований за адресою: м. Чигирин, вул. Замкова, 86 Чигиринського району Черкаської області, територія не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху 1.33 «Діти», не поновлена дорожня розмітка 1.14.1 «Зебра».

Балансоутримувачем зазначених вулично-шляхових мереж є комунальне підприємство «Єдиний розрахунковий центр» Чигиринської міської ради, що фінансується з міського бюджету.

Чигиринським відділенням поліції Смілянського відділу поліції 12.05.2016 року було підготовлено вимогу директору комунального підприємства щодо поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра» на ділянці BШM, прилягаючої до загальноосвітньої школи № 2 м. Чигирина, встановлення дорожнього знаку 1.33 та поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра» на ділянці ВШМ, прилягаючої до загальноосвітньої школи № 3 м. Чигирина, встановлення дорожнього знаку 1.33 та поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра» на ділянці ВШМ, прилягаючої до Чигиринського економіко-правового коледжу, але виконати вказані заходи, згідно до відповіді КП «Єдиний розрахунковий центр» № 145/5 від 17.05.2017 року, не представилось можливим по причині не виділення коштів з міського бюджету.

01.10.2013 року за № 10181020000000617 зареєстровано суб'єкт підприємницької діяльності Комунальне підприємство „Єдиний розрахунковий центр" Чигиринської міської ради (КП «ЄРЦ») за адресою: м. Чигирин, вул. Слави, 22 Чигиринського району Черкаської області, 20901, якому присвоєно ідентифікаційний код 36565957.

Згідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, засновником КП «ЄРЦ» Чигиринської міської ради є відповідач по справі - Чигиринська міська рада, яка, в свою чергу, зареєстрована Чигиринською районною державною адміністрацією як суб'єкт підприємницької діяльності 21.05.1997 року за № 10181200000000167 і яку внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Відповідно до поданої Чигиринським ВП Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області інформації № 4/83/63-2017 від 14.06.2017 року КП «ЄРЦ» Чигиринської міської ради вимоги № 2 від 12.05.2016 року не виконало та відповідно Чигиринською міською радою, як засновником комунального підприємства, не вжито достатніх заходів до повного їх виконання.

Відповідно до п. 1.33 п. 1 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.33 «Діти» повинен установлюватись, перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги; знак 1.33 повинен повторюватись.

Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий - не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.

Згідно до п. 1.14.1 п.1 розділу 34 «Дорожні знаки» («Зебра») даних Правил, позначають нерегульований пішохідний перехід, а згідно з вимогами ДСТУ 2587-94 «Розмітка дорожня. Загальні технічні умови. Методи контролю. Правила застосування» розмітка 1.14.1 наноситься перпендикулярно до осі проїзної частини дороги, що перетинається.

Однак Чигиринською міською радою Чигиринського району Черкаської області, в комунальній власності якої знаходиться КП «ЄРЦ» Чигиринської міської ради, та КП «ЄРЦ» Чигиринської міської ради в порушення вищевказаних норм законодавства не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до вище вказаних навчальних закладів території (вулично - шляхова мережа), яка не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху 1.33 «Діти», не поновлена дорожня розмітка 1.14.1 «Зебра».

Посилаючись на те, що бездіяльність відповідачів з приводу забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до вищезазначених навчальних закладів територіях (вулично - шляховій мережі) ставить під загрозу закріплені ст., ст. 3, 27, 49, 53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти та грубо порушує вимоги Законів України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про дорожній рух», позивач прохав визнати їх бездіяльність незаконною та зобов'язати вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до навчальних закладів територіях.

В судовому засіданні прокурор підтримала позовні вимоги та прохала їх задовольнити, пояснивши суду, що вимога до комунального підприємства про усунення вказаних в позовній заяві порушень не виконана, при цьому останнє посилається на відсутність коштів на проведення цих робіт, хоча на жодній сесії міської ради не розглядалося звернення підприємства про виділення їм коштів на дані роботи, що вказує на бездіяльність відповідачів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до навчальних закладів територіях порушує закріплені в ст., ст. 3, 27, 49, 53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти та інтереси держави в частині утвердження і забезпечення прав і свобод людини і вимоги Законів України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про дорожній рух».

Представник відповідача - Чигиринської міської ради - Ліщенко В.В., будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, хоча на попередньому судовому засіданні позов визнав.

Представник відповідача - КП "Єдиний розрахунковий центр" - Демиденко А.Г. позов визнав частково, не погоджуючись з п.2 позовної заяви щодо їх бездіяльності, та пояснив суду, що вказані заходи не виконано, оскільки кошти з міського бюджету на проведення таких робіт не виділені. Якщо кошти будуть виділені, то роботи по встановленню поблизу навчальних закладів дорожніх знаків та відновленню дорожньої розмітки будуть проведені.

Представник третьої особи - Чигиринського НВК "ДНЗ- спеціалізована школа I-III ступенів № 2" - Кушнір В.П. пояснив суду, що він повністю згідний з позивачем, оскільки це стосується безпеки дітей.

Представник третьої особи Чигиринського НВК "ДНЗ- загальноосвітня школа I-III ступенів № 3" - Проненко І.А. пояснила суду, що знаки повинні бути встановлені, а дорожня розмітка поновлена, адже безпека дітей є першочерговим завданням.

Представник третьої особи - Чигиринського економіко-правового коледжу Уманського НУС - Поліщук Ю.А. в судове засідання не з'явився, подавши заяву про розгляд справи без його участі, вказавши, що вони згідні з вимогами позивача.

Вислухавши прокурора (позивача), представників відповідача та третіх осіб, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Враховуючи відсутність органу, який здійснює повноваження держави у спірних правовідносинах (тобто з контролю за діяльністю місцевих рад на вказаному напрямку), суд вбачає підстави для здійснення Смілянською місцевою прокуратурою представництва в суді законних інтересів держави.

Так, Чигиринським відділом Смілянської місцевої прокуратури опрацьована інформація Чигиринського відділення поліції Смілянського відділу поліції № 4183/63-2017 від 14.06.2017 щодо організації дорожнього руху поблизу навчальних закладів, розташованих на території м. Чигирина (а.с.10).

В ході цього обстеження працівниками поліції виявлена низка порушень, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів у м. Чигирині.

В результаті обстеження, зокрема, встановлено, що на прилеглій до Чигиринського навчально - виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 2» Чигиринської районної ради Черкаської області, що розташований за адресою: м. Чигирин, вул. Б.Хмельницького, 21 Чигиринського району Черкаської області, території не поновлена дорожня розмітка 1.14.1 «Зебра», а прилегла до Чигиринського навчально - виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3» Чигиринської районної ради Черкаської області, розташованого за адресою: м. Чигирин, вул. Миру, 14 Чигиринського району Черкаської області, територія не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху 1.33 «Діти», не поновлена дорожня розмітка 1.14.1 «Зебра».

Також прилегла до Чигиринського економіко-правового коледжу Уманського національного університету садівництва, що розташований за адресою: м.Чигирин, вул. Замкова, 86 Чигиринського району Черкаської області, територія не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху 1.33 «Діти» та не поновлена дорожня розмітка 1.14.1 «Зебра».

При цьому, ст. 16 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.

А згідно до ст. 19 Закону України «Про автомобільні дороги», основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів: організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.

Державне управління у сфері дорожнього руху та його безпеки здійснюється Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженими на це центральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування відповідно до ст. 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Вимогами ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що одним з повноважень міської ради є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення.

Зазначене узгоджується і з нормами ст. 6 Закону України «Про дорожній рух», де зазначено, що до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього-руху належить, зокрема, виконання вимог і законодавства та рішень органів виконавчої влади про дорожній рух і його безпеку; розробка, затвердження та реалізація міських і районних програм розвитку дорожнього руху та його безпеки; організація дорожнього руху на території міста і району згідно з відповідними генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації дорожнього руху та з екологічно безпечними умовами: здійснення та фінансування заходів, пов'язаних із профілактикою дитячого дорожньо-транспортного травматизму; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів: керівництво та контроль за діяльністю підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання за дотриманням вимог законодавства, рішень органів державної виконавчої влади про дорожній рух і його безпеку.

Як встановлено судом та вбачається з листа Чигиринської міської ради № 392-02-17/2 від 24.05.2017 року, балансоутримувачем вище зазначених вулично-шляхових мереж є комунальне підприємство «Єдиний розрахунковий центр» Чигиринської міської ради, що фінансуються з міського бюджету (а.с.13).

У зв'язку з цим Чигиринським відділенням поліції Смілянського відділу поліції 12.05.2016року було підготовлено директору комунального підприємства вимогу № 2 щодо поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра» на ділянці BШM, прилягаючої до загальноосвітньої школи № 2 м. Чигирина, встановлення дорожнього знаку 1.33 та поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра» на ділянці ВШМ, прилягаючої до загальноосвітньої школи № 3 м. Чигирина, встановлення дорожнього знаку 1.33 та поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра» на ділянці ВШМ, прилягаючої до Чигиринського економіко-правового коледжу(а.с.11).

Судячи з листа № 145/5 від 17.05.2017 року, вказані заходи не виконано з посиланням на те, що кошти з міського бюджету на проведення таких робіт не виділені (а.с.11).

Відповідно до п.1.33 п.1 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.33 «Діти» повинен установлюватись перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги; знак 1.33 повинен повторюватись.

Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий - не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.

Відповідно до п. 1.14.1 п.1 розділу 34 «Дорожні знаки» («Зебра») цих Правил позначають нерегульований пішохідний перехід, а згідно з вимогами ДСТУ 2587-94 «Розмітка дорожня. Загальні технічні умови. Методи контролю. Правила застосування» розмітка 1.14.1 наноситься перпендикулярно до осі проїзної частини дороги, що перетинається.

Як зазначалося вище, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи у відповідності з вимогами ст. 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

А відповідно до ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Доводи представника відповідача Демиденка А.Г. про те, що вини підприємства у невиконанні вище вказаних робіт немає, оскільки відсутні кошти на їх проведення, не можуть бути взяті до уваги, оскільки вони нічим документально не підтверджені, до того ж, судячи з наданих прокурором письмових доказів, комунальне підприємство "Єдиний розрахунковий центр" жодного разу не зверталося до Чигиринської міської ради про виділення коштів на ці роботи, про що свідчить перелік питань, винесених на розгляд сесій міської ради в період з 25.05.2016 року по 16.05.2017 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що бездіяльність Чигиринської міської ради та комунального підприємства, що перебуває на її балансі, в питаннях забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих територіях навчальних закладів ставить під загрозу закріплені ст., ст. 3, 27, 49, 53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти та грубо порушує інтереси держави в частині утвердження і забезпечення прав і свобод людини і вимоги Законів України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про дорожній рух», у зв'язку з чим позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.

Крім того, згідно до положень ч. 4 ст. 94 КАС України, сплачений Смілянською місцевою прокуратурою судовий збір у сумі 1600 грн., стягненню з відповідачів не підлягає.

На підставі викладеного та, керуючись ст., ст. 13, 19, 27, 49, 53, 121 Конституції України, ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст., ст. 16, 19 Закону України «Про автомобільні дороги», ст. 6 Закону України «Про дорожній рух», ст., ст. 17, 71, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Чигиринської міської ради Чигиринського району Черкаської області та комунального підприємства "Єдиний розрахунковий центр" Чигиринської міської ради щодо не забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території (вулично-шляховій мережі) до Чигиринського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 2» Чигиринської районної ради Черкаської області, що розташована за адресою: м. Чигирин, вул. Б. Хмельницького, 121 Чигиринського району Черкаської області; Чигиринського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3» Чигиринської районної ради Черкаської області, що розташована за адресою: м. Чигирин, вул. Миру, 14 Чигиринського району Черкаської області; Чигиринського економіко-правового коледжу Уманського Національного університету садівництва, що розташована за адресою: м. Чигирин, вул. Замкова, 86 Чигиринського району Черкаської області.

Зобов'язати Чигиринську міську раду Чигиринського району Черкаської області та комунальне підприємство "Єдиний розрахунковий центр" Чигиринської міської ради вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій території (вулично-шляховій мережі) до Чигиринського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 2» Чигиринської районної ради Черкаської області, що розташована за адресою: м. Чигирин, вул. Б. Хмельницького, 121 Чигиринського району Черкаської області шляхом поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра»; Чигиринського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3» Чигиринської районної ради Черкаської області, що розташована за адресою: м. Чигирин, вул. Миру, 14 Чигиринського району Черкаської області, шляхом обладнання дорожніми знаками в обох напрямках руху 1.33 «Діти» та поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра»; Чигиринського економіко-правового коледжу Уманського Національного університету садівництва, що розташована за адресою: м. Чигирин, вул. Замкова, 86 Чигиринського району Черкаської області, шляхом обладнання дорожніми знаками в обох напрямках руху 1.33 «Діти» та поновлення дорожньої розмітки 1.14.1 «Зебра».

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Головуюча