Постанова № 67925399, 06.07.2017, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.07.2017
Номер справи
758/218/17
Номер документу
67925399
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 758/218/17

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 липня 2017 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Богінкевич С. М.,

при секретарі - Потапьонок К. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києва про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, мотивуючи тим, що вона одержує пенсію державного службовця, призначену Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, правонаступником якого є Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва .

Вказує, що 27.12.2016 р. вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з підвищенням оплати праці державних службовців, зокрема, були збільшені посадові оклади, надбавки за ранг та вислугу років, згідно з постановою Кабінету Міністрів України» від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» (зі змінами та доповненнями), однак їй було відмовлено у такому перерахунку.

У зв'язку з вищевикладеним вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права та законні інтереси, у зв'язку з чим змушена була звернутись до суду зданим позовом та просить визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва щодо відмови у здійсненні перерахунку, призначеної їй пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати державних службовців у 2016 році» та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва провести їй з 30.06.2016 р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати державних службовців у 2016 році» у розмірі 80 відсотків від розміру заробітної плати, яка включає в себе: посадовий оклад у розмірі 4 997,00 гри., надбавку за ранг у розмірі 500,00 грн., надбавку за вислугу років у розмірі 1 499,10 грн. і врахованих раніше надбавок та премій за 24 календарні місяці роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань зі збереженням індексації.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задоволити з підстав викладених у ньому.

Представник відповідача Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києва у судове засідання не з'явився, як вбачається з матеріалів справи про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, однак подала до суду заяву у якій позов не визнала та просила у його задоволенні відмовити повністю, мотивуючи тим, що він неогрунтований належними доказами та безпідставно заявлений та просила проводити судове засідання без її участі.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

Як вбачається з матеріалів справи, 27.12.2016 р. ОСОБА_1 звернулася до Центрального об'єднаного УПФУ м. Києва із заявою про перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з підвищенням оплати праці державних службовців, зокрема, були збільшені посадові оклади, надбавки за ранг та вислугу років, згідно з постановою Кабінету Міністрів України» від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» (зі змінами та доповненнями), однак їй було відмовлено у задоволенні її заяви.

Згідно ч.2 ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Положення Конституції України є нормами прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 22 Конституції України зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» до внесення в неї змін згідно Закону України №213-VIII від 02.03.2015 року надавала право державним службовцям на призначення пенсії, в тому числі, у разі наявності у них 10 років стажу державної служби та за умови роботи на посадах державних службовців на момент призначення такої пенсії.

Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції» (пункт 1), Україна визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання, вимог, які він виводить з цього принципу. Європейський суд з прав людини ще в 1974 році у справі «Міллер проти Австрії» (ухвала щодо прийняття заяви №6849/72 від 16.12.1974) сформулював позицію щодо права власності громадянина на пенсію. Зокрема, у рішенні суду було зазначено, що у зв'язку із сплатою обов'язкових внесків до пенсійного фонду виникає право власності на пенсію щодо внесеної частини до цього фонду Із системного аналізу ч. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV вбачається рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Конституційний суд України у своєму рішенні від 09.07.2007 року №6-рп/2007 зазначив, що «невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави». А встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є «складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права».

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, яка була чинна до 01.05.2016 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначався Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.п.1 п.2 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-V-ІІІ вказано, що Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.10 і п. 12 розділу ХІ Закону, норма якої діє тільки при призначенні пенсії.

Відповідно до ст.90 Закону України «про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-V-ІІІ, що набрав чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загально визначеним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розмітки так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, фату застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Крім того, постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «;Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів скасовано п.4 постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723.

Враховуючи то, що Закон України «Про державну службу» № 889 не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно Закону України «Про державну службу» №3723, постанову Кабінету Міністрів України 1013 від 09.12.2015 скасовано п.4 постанови Кабінету міністрів України від 31.05.2000 року №856, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії, передбачений ст.37` Закону України «Про державну службу» № 3723, відсутні. Таким чином, пенсії, призначені Закону України «Про державну службу» № 3723, перераховуються тільки у випадку, якщо складові пенсійної виплати (надбавки, підвищення, доплати тощо) визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму.

У зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими та такими, що не знайшли своє доведення в ході судового розгляду, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про державну службу», Конституцією України, ст.ст. 158-163, 167, 183-2, 185-186, 254 КАС України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києва про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. У разі якщо постанову було прийнято без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С. М. Богінкевич