
Справа № 645/1604/17
Провадження № 2-а/645/90/17
Постанова
Іменем України
24 липня 2017 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Федорової О.В.,
при секретарях судового засідання - Петленко І.І., Сєркової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові адміністративний позов :
ОСОБА_1
до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просила суд:
- визнати дії відповідача щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2 від урахування його Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві», протиправними;
- визнати протиправним, незаконним та скасувати Розпорядження № 103967 від 18.12.2014 року відповідача щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2, від урахування його Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі №2-2328/05;
- зобов'язати відповідача прийняти нове розпорядження з переведення та призначення ОСОБА_1 з 10 грудня 2014 року згідно поданої нею заяви від 10 грудня 2014 року пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з обов'язковим врахуванням Довідки про заробітну плату ОСОБА_2 №19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі №2- 2328/05 в розмірі 50 % від належно обчисленої пенсії по інвалідності 2 групи її чоловіка-годувальника з його заробітної плати за неповний місяць виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні небезпеки № 3 зони відчуження за два дні лютого 1987 року у відповідності до положень ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пп. 4 п. 3, п. 9, пп. 4 п. 11), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона є дружиною померлого ОСОБА_2, учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліда 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1 категорія постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи). При цьому, вона має статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою. До дня смерті чоловіка позивач проживала з ним за адресою: АДРЕСА_1. Оскільки чоловік позивача дуже хворів, то фактично весь її дохід йшов на його лікування, тому його пенсія по інвалідності була для ОСОБА_1 основним і постійним джерелом засобів для існування, таким чином вона знаходилась на його утриманні. Позивач наголосила, що вона як пенсіонер перебуває на обліку в Індустріальному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова, та отримує з 10.12.2014 року пенсію у разі втрати годувальника (раніше отримувала пенсію за віком), розмір якої незначний, оскільки, на думку позивача, він розрахований не вірно, з порушеннями встановлених порядків та положень діючих нормативних актів.
З 01.01.2012 року до дня смерті чоловік позивача одержував пенсійну виплату по 2 групі інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно ступеню втрати працездатності у 80% за виконання робіт у зоні небезпеки №3 зони відчуження у лютому 1987 року відповідно до Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві». До участі у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС її чоловік ОСОБА_2 працював слюсарем РСУ «Укрбуддинамо», правонаступником якого стало ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві». У 2004 році він звернувся до Фрунзенського районного суду м. Харкова з позовом про зобов'язання відповідача - ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» провести перерахунок заробітної плати за період його роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 07.01.1987 року по 15.03.1987 року та видати нову Довідку про заробітну плату зі збільшеною заробітною платою для подачі до Управління Пенсійного фонду України Фрунзенського району м. Харкова (далі - УПФУ) для перерахунку пенсії. Рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі № 2-2328/050 позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено та, зокрема, зобов'язано Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 07.01.1987 року по 15.03.1987 року в розмірі 1071,80 карбованців.
Відповідач по вказаній справі - ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» на виконання вказаного судового рішення провів ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати за час його перебування на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видав йому встановленого зразку Довідку про заробітну плату №19 від 02.03.2007 року про його фактичну заробітну плату за вказаний час у розмірі 1071,80 крб. (413,34 +333,28 + 325,18 =1071,80). ОСОБА_2 зазначену Довідку про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» в квітні 2007 року разом з відповідною заявою надав до УПФУ з вимогою про належний перерахунок його державної пенсії. УПФУ своїм рішенням від 04.09.2007 року здійснило ОСОБА_2 з 01.04.2007 року перерахунок його пенсії згідно представленої ним Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві». Розпорядженнями УПФУ № 156862 від 26.12.2011 року державна пенсія в пенсійній виплаті ОСОБА_2 з 01.01.2012 року і до дня його смерті складала розмір 4855,92 грн. - 80% з умовно розрахованого розміру середньомісячної заробітної плати 6069, 90 грн. (за лютий 1987 року).
Позивач, скориставшись своїм законним правом на вибір виду пенсії, як належний утриманець ОСОБА_2, як його дружина, яка досягла пенсійного віку, після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3, 10 грудня 2014 року звернулася із заявою та пакетом необхідних документів до відповідача про перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника - учасника ліквідації наслідків ЧАЕС за матеріалами пенсійної справи померлого ОСОБА_2. Після переведення ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника по матеріалам пенсійної справи ОСОБА_2 згідно розпорядження УПФУ № 103967 від 18.12.2014 року розмір її пенсії з 10.12.2014 року склав суму 1583,99 грн., обрахований з розрахунку 50% від заробітку її чоловіка з 01.01.2012 року в сумі 3167,99 грн.. На думку позивача, УПФУ всупереч норм діючого законодавства фактично зробило незаконний перегляд пенсії по інвалідності 2 групи її померлого чоловіка ОСОБА_2 у бік її незаконного зменшення (вже померлій особі). А позивачеві, як наслідок, невірно обчислило розмір пенсії з обмеження на 1 утриманця саме з вказаного розміру пенсії її чоловіка, виходячи з 50 % від нього.
Такі обставини на думку позивача свідчать про порушення її прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у вказаний у позові спосіб.
У судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_3 позов підтримав в повному обсязі просив суд його задовольнити.
Представник відповідача за довіреністю Борисенко Т.Є., в судовому засіданні позов не визнала та просила у його задоволенні відмовити у повному обсязі, посилаючись, зокрема, на те, що 10 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника. Розпорядженням від 18 грудня 2014 року пенсію заявниці було переведено на пенсію по втраті годувальника, що було здійснено за матеріалами пенсійної справи та на підставі довідки про заробітну плату. Довідка про заробітну плату від 26.02.2007 року № 15 не враховувалась, так як була видана ОСОБА_2 не на підставі первинних документів, як зазначено у ст. 15 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та у підпункті «г» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду від 25.11.2005 року № 22-1, а за рішенням суду.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 (а.с.23).
Рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі № 2-2328/050 позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено та зобов'язано Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 07.01.1987 року по 15.03.1987 року в розмірі 1071,80 карбованців.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказаються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На виконання вказаного рішення Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві провело ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати за час його перебування на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видав йому встановленого зразку Довідку про заробітну плату №19 від 02.03.2007 року про його фактичну заробітну плату за вказаний час у розмірі 1071,80 крб. (413,34 +333,28 + 325,18 =1071,80).
На підставі вказаної довідки ОСОБА_2 зазначену Довідку про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» в квітні 2007 року разом з відповідною заявою надав до УПФУ з вимогою про належний перерахунок його державної пенсії. УПФУ своїм рішенням від 04.09.2007 року здійснило ОСОБА_2 з 01.04.2007 року перерахунок його пенсії згідно представленої ним Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві».
Згідно з Розпорядженням УПФУ № 156862 від 26.12.2011 року відповідачем був зроблений перерахунок пенсії ОСОБА_2 через зміну надбавки, у зв'язку з чим державна пенсія в пенсійній виплаті ОСОБА_2 з 01.01.2012 року складала розмір 4855,92 грн. - 80% з умовно розрахованого розміру середньомісячної заробітної плати 6069, 90 грн. (28.02.1987), а всього 5752,58 грн (а.с. 92-93).
Згідно з Розпорядженням УПФУ № 156862 від 20.02.2013 року відповідачем був зроблений перерахунок пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з масовим перерахунком (індивідуальним), та державна пенсія в пенсійній виплаті ОСОБА_2 з 01.01.2013 року складала розмір 4855,92 грн. - 80% з умовно розрахованого розміру середньомісячної заробітної плати 6069, 90 грн. (28.02.1987), а всього 5826,74 грн (а.с. 94-95).
Як вбачається зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 25).
Згідно з Витягом з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців № 249 від 06.11.2014 року, захворювання старшини у відставці ОСОБА_2, 1958 року народження, - «Повторний ішемічний інфаркт головного мозку», яке призвело до смерті, що підтверджується військово-обліковими та медичними документами, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 26).
Відповідно до Довідки Об'єднання житлових кооперативів «Сфера» № 592 від 11.11.2014 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1, та разом з нею проживав за вказаною адресою з 25.09.2001 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 її чоловік ОСОБА_2 (а.с. 22).
10 грудня 2014 року позивач, скориставшись своїм законним правом на вибір виду пенсії, як належний утриманець ОСОБА_2, як його дружина, яка досягла пенсійного віку, після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3, звернулася із заявою до відповідача про перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника - учасника ліквідації наслідків ЧАЕС за матеріалами пенсійної справи померлого ОСОБА_2 відповідно до положень статей 49, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», положення пп. 4 п. 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого розмір пенсії у разі втрати годувальника-інваліда становить для непрацездатних членiв сiм'ї померлого годувальника, якi були на його утриманнi: на одного непрацездатного члена сiм'ї - 50 % пенсiї по iнвалiдностi померлого годувальника.
Після переведення ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника по матеріалам пенсійної справи ОСОБА_2 згідно з Розпорядження УПФУ № 103967 від 18.12.2014 року розмір її пенсії з 10.12.2014 року склав суму 1583,99 грн., обрахований з розрахунку 50% від заробітку її чоловіка з 01.01.2012 року в сумі 3167,99 грн..
Листом від 27.09.2016 року за № 437/С-14 УПФУ повідомило позивача, що призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника їй, як вдові померлого інваліда 2 групи ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2, здійснене за матеріалами пенсійної справи № 156862 та на підставі довідок про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, підтверджених первинними документами. Довідка про заробітну плату від 02.03.2007 року № 19 видана ОСОБА_2 на виконання рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова № 2-2325/05. Суми зазначені в довідці не підтверджені первинними документами. Враховуючи те, що зазначене рішення суду не містило жодних зобов'язань щодо врахування органами Пенсійного фонду України для обчислення пенсії по втраті годувальника довідки про заробітну плату від 02.03.2007 року № 19 підстав для її врахування немає (а.с. 34).
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно із ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття, з незалежних від них обставин, а також у старості та у інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до вимог ч. 2 т. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Відповідно до положень Закону № 796-ХІІ позивач має право на отримання щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (ст. 52 цього Закону) та державної пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Частиною 3 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджений порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Порядок визначає механізм обчислення пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п. 1 Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно з п. 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мінімальний розмір пенсії становить: для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника; на двох і більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.
Статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, згідно з якими пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону. Члени сім'ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. Позивач є дружиною померлого годувальника та досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
Пунктом 2.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначений вичерпний перелік документів необхідних для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п. 2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за бажанням пенсіонера за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктів 2.3., 2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за документами, що є в пенсійній справі.
Аналізуючи норми чинного законодавства, які регулюють підстави та порядок призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи, суд приходить до висновку, що позивач надала документи необхідні для переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що призначається за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
До того ж, згідно п. 2.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій до заяви про призначення пенсії сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.
Відтак, враховуючи зміст ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», положення пунктів 2.3., 2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій у випадку переведення з одного виду пенсії на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи заробіток для розрахунку пенсії визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника.
Довідкою про заробітну плату №19 від 02.03.2007 року, виданою Будівельним управлінням Головного управління МВС України в м. Києві на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі № 2-2328/05 визначається заробіток померлого годувальника, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, на підставі якого обчислювалася пенсія померлого годувальника, здійснювалися систематичні перерахунки його пенсії, що не заперечується відповідачем та підтверджується матеріалами архівної пенсійної справи. Зазначена довідка відповідає вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
Суд вважає безпідставним посилання відповідача як на підставу відмови у призначенні позивачеві пенсії у разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», враховуючи довідку про фактичну заробітну плату її чоловіка ОСОБА_2 за час роботи в зоні відчуження, видану 02.03.2007 року за № 19 Будівельним управлінням Головного управління МВС України в м. Києві на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року , оскільки рішення суду не містить зобов'язань щодо вчинення будь-яких дій органами Пенсійного фонду України, виходячи з наступного.
УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова, правонаступником якого є відповідач у справі, не було стороною у цивільній справі № 2-2328/05, за результатами розгляду якої було ухвалено вищевказане рішення суду від 03.02.2005 року, яким зобов'язано Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 07.01.1987 року по 15.03.1987 року в розмірі 1071,80 карбованців, у зв'язку з чим це рішення й не може містити зобов'язань щодо вчинення будь-яких дій органами Пенсійного фонду України.
Таким чином посилання відповідача на відсутність зобов'язань щодо вчинення будь-яких дій органами Пенсійного фонду України є необґрунтованими, а відмова при переведенні позивача на обраний нею вид пенсійного забезпечення від урахування довідки про фактичну заробітну плату її померлого чоловіка ОСОБА_2 за час роботи в зоні відчуження від 02.03.2007 року за № 19, не відповідає закону.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що пенсійний орган був зобов'язаний визначити заробіток для призначення пенсії по втраті годувальника за документами, що знаходяться у пенсійній справі померлого годувальника.
Таким чином є доведеними обставини, що підтверджені належними та допустимими доказами, про право позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому відмова суб'єкта владних повноважень при переведенні пенсії позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника від урахування довідки про фактичну заробітну плату померлого чоловіка позивача від 02.03.2007 року за № 19 є неправомірною.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд звертає увагу на те, що відповідачем на підтвердження правомірності свого рішення не надано жодного належного доказу.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Положеннями ч. 2 ст. 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити її права, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 05.10.2016 року.
Поважності причин пропуску строку звернення до суду з матеріалів справи не вбачається.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність залишення позовних вимог ОСОБА_1 без розгляду за період з 10.12.2014 року по 04.10.2016 року.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що відмова відповідача при переведенні позивача з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника від урахування довідки про фактичну заробітну плату померлого годувальника за час роботи в зоні відчуження є протиправною, а тому Розпорядження відповідача слід скасувати та зобов'язати його розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії з прийняттям рішення про перерахунок пенсії за результатами її розгляду з призначенням з 05.10.2016 року пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням вказаної довідки, задовольнивши позовні вимоги в цій частині
Керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.ст. 2, 4, 6-11, 71, 72, 86, 94, 99, 122, 128, 130, 158, 163, 167, 186 КАС України, ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 10, 36, 37, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 49, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати дії Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2 від урахування його Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» протиправними.
Визнати протиправним, незаконним та скасувати Розпорядження № 103967 від 18.12.2014 року Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2 від урахування його Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі №2-2328/05.
Зобов'язати Індустріальне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з прийняттям рішення про перерахунок пенсії за результатами її розгляду з призначенням з 05.10.2016 року пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з обов'язковим врахуванням Довідки про заробітну плату ОСОБА_2 №19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві», виданої на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі №2- 2328/05 в розмірі 50 % від належно обчисленої пенсії по інвалідності 2 групи її чоловіка-годувальника з його заробітної плати за неповний місяць виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні небезпеки № 3 зони відчуження за два дні лютого 1987 року у відповідності до положень ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пп. 4 п. 3, п. 9, пп. 4 п. 11), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
В іншій частині позовні вимоги залишити без розгляду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя О.В. Федорова