Постанова № 67914426, 24.07.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.07.2017
Номер справи
826/12170/16
Номер документу
67914426
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24 липня 2017 року 09:00 № 826/12170/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Шрамко Ю.Т., суддів Вєкуа Н.Г., Федорчука А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Центренерго» до Державної фіскальної служби України, третя особа - Державна казначейська служба України, про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва, (також далі - суд), надійшов позов Публічного акціонерного товариства «Центренерго», (далі - позивач, ПАТ «Центренерго»), до Державної фіскальної служби України, (далі - відповідач, ДФС), третя особа - Державна казначейська служба України, про:

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не зарахування шляхом збільшення суми поповнення електронного рахунку позивача (№ 37517000028748) у системі електронного адміністрування ПДВ з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджуються та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, в рахунок субвенції державного бюджету місцевим бюджетам у сумі 33 044 946, 96 грн. з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет;

- зобов’язання відповідача зарахувати шляхом збільшення суми поповнення електронного рахунку позивача (№ 37517000028748) у системі електронного адміністрування ПДВ платника кошти у сумі 33 044 946, 96 грн. відповідно до договорів № 1023/21 від 15.12.2015 р., № 5/375/10 від 22.12.2015 р., № 38/375 від 26.11.2015 р., № 5/375/14 від 24.12.2015 р., № 375Е/247 від 22.12.2015 р., № 375Е/245 від 22.12.2015 р., № 5/375/13 від 24.12.2015 р., № 375Е/246 від 22.12.2015 р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 375 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 р. № 913).

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що внаслідок невчинення відповідачем передбачених нормами законодавства дій, порушено права позивача та його економічні інтереси.

Представники сторін та третьої особи у відповідне судове засідання не прибули, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи сторони та третя особа повідомлені належним чином, при цьому, представниками сторін та третьої особи заявлено письмове клопотання про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Враховуючи викладене та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у відповідному судовому засіданні судом, відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Позивач отримав субвенції:

- у сумі 12 983 300, 00 грн. згідно з договором від 26.11.2015 р. № 38/375 про організацію взаєморозрахунків;

- у сумі 2 592 337, 32 грн. згідно з договором від 07.12.2015 р. № 375Е/219 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 375;

- у сумі 4 041 864, 00 грн. згідно з договором від 15.12.2015 р. № 1013/21 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 375;

- у сумі 18 667 889, 00 грн. згідно з договором від 15.12.2015 р. № 1023/21 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 375;

- у сумі 26 041, 38 грн. згідно з договором від 22.12.2015 р. № 375Е/245 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 375;

- у сумі 3 680 879, 01 грн. згідно з договором від 22.12.2015 р. № 5/375/9 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 375;

- у сумі 41 609, 40 грн. згідно з договором від 22.12.2015 р. № 375Е/246 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 375;

- у сумі 4 917 320, 99 грн. згідно з договором від 22.12.2015 р. № 5/375/10 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 375;

- у сумі 302 111, 55 грн. згідно з договором від 22.12.2015 р. № 375Е/247 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 375;

- у сумі 1 976 378, 79 грн. згідно з договором від 24.12.2015 р. № 5/375/13 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 375;

- у сумі 1 999 821, 21 грн. згідно з договором від 24.12.2015 р. № 5/375/14 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 р. № 375.

Відповідні суми направлені позивачем на погашення податкового боргу з ПДВ, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями відповідних платіжних доручень.

Загалом, з використанням механізму, передбаченого постановою КМУ від 04.06.2015 р. № 375, за рахунок субвенцій, відповідно до перелічених вище договорів, позивач перерахував до державного бюджету в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ кошти у сумі 51 229 552, 65 грн. Зі сплачених 51 229 552, 65 грн. відповідачем зараховано шляхом поповнення рахунку позивача (№ 37517000028748) у системі електронного адміністрування ПДВ у сумі 18 184 605, 69 грн.

В той же час, субвенції у сумі 33 044 946, 96 грн. не були зараховані на рахунок позивача у системі електронного адміністрування ПДВ, що підтверджується витягами з системи електронного адміністрування ПДВ. Позивач звертався із листами до державних органів у сприянні щодо вирішення проблемних питань функціонування системи електронного адміністрування, проте, враховуючи, що листування з державними органами не надали позитивного результату, оскільки суми субвенцій так і не були зараховані на електронний рахунок товариства, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

На підставі Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України (далі - ПК України) та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” від 28.12.2014 р. № 71-VIII (далі - Закон № 71) було запроваджено систему електронного адміністрування ПДВ (п. 35 підрозділу 2 розділу XX Кодексу): з 1 січня до 1 липня 2015 р. (або до дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України про скорочення терміну перехідного періоду відповідно до пункту 7 Прикінцевих положень Закону № 71) - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 р. - на постійній основі.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено ст. 200-1 ПК України.

Відповідно до п. 200-1.1 ст. 200-1 ПК України, система електронного адміністрування ПДВ забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:

суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;

суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;

суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування ПДВ;

суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;

інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу.

Порядок електронного адміністрування ПДВ встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 200-1.2 ст. 200-1 ПК України, для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування ПДВ, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.

Приписами п. 200-1.4 ст. 200-1 ПК України встановлено, що на рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ платника зараховуються кошти:

а) з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу;

б) з власного поточного рахунку платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку;

в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.

Пунктом 200-1.5 ст. 200-1 ПК України встановлено, що з рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з ПДВ, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з ПДВ у цьому звітному періоді.

На запит платника податку йому, шляхом надсилання електронного повідомлення, надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.

Згідно з п. 200-1.6 ст. 200-1 ПК України за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному ст. 200 цього Кодексу.

Якщо на дату подання податкової декларації з податку сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої декларації, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової декларації заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню:

а) або до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку;

б) або на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку.

На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника.

Для відповідного перерахування таких коштів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування ПДВ, реєстр, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету/на поточний рахунок та реквізити поточного рахунку платника (у випадку подання заяви платника на повернення коштів на такий рахунок).

На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів після граничного терміну, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати платником сум податкових зобов'язань, здійснює таке перерахування до бюджету/на поточний рахунок платника податку.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, має право надсилати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування ПДВ, коригуючі реєстри для уточнення інформації, зазначеної у раніше надісланих реєстрах.

Пунктом 200-1.7 ст. 200-1 ПК України встановленою, що кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування ПДВ, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених п. 200-1.5 ст. 200-1 цього Кодексу та погашення податкового боргу з ПДВ.

Отже, перерахування сум податку до бюджету здійснюється у порядку, визначеному п. 200.2 ст. 200 Кодексу, лише з рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ.

Крім того, платник податків не має права самостійно розпоряджатися коштами, які знаходяться на такому рахунку.

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти висновку, що платники податків, які зареєстровані платниками ПДВ, з 1 січня 2015 р. повинні сплачувати зобов'язання на електронний рахунок, відкритий Державною казначейською службою України, відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до абзацу 2 п. 1 Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 375, (далі - постанова № 375), субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - заборгованість), за рахунок джерел, зазначених у п. 8 і п. 9 ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", згідно з розподілом, наведеним у додатку 1.

Відповідно до абзацу 2 п. 1 постанови № 375, субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (далі - заборгованість), за рахунок джерел, зазначених у статті 32 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", згідно з розподілом, наведеним у додатку 1.

Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. № 569 “Деякі питання електронного адміністрування ПДВ”, (далі - Порядок №569), яким визначено механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2015 р. № 967 (набрала законної сили 01.12.2015 р.) п. 9 Порядку № 569 було доповнено абзацами такого змісту:

"У разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами.

Інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків.

На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.

У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство зменшує залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.

ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше наступного робочого дня з дати отримання такої інформації збільшує суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення."

Зазначені зміни спрямовані на впорядкування податкових відносин при використанні субвенції з державного бюджету для сплати податкових платежів відповідно до постанови № 375, за результатами яких на електронні рахунки в органах казначейства постачальників комунальних послуг повинні зараховуватись суми субвенцій з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України.

18.01.2016 р. до Державної казначейської служби України були направлені в електронному вигляді засобами електронного зв'язку коригуючі реєстри типу 8 для відпрацювання, проведення транзакцій типу 12 та направлення їх до відповідача для відображення в системі електронного адміністрування (СЕА).

Державна казначейська служба України листом від 21.01.2016 р. № 10-08/151-1122 повідомила, що за даними АС “Є-Казна” (електронне адміністрування ПДВ), МФО 899998 інформація щодо обробки коригуючих реєстрів відсутня.

TOB “Програміка”, яке є розробником програмного забезпечення ДФС (як стверджує відповідач у запереченнях), листом від 25.01.2016 р. № 02-15/2 підтвердило, що всі пакети коригуючих реєстрів типу 8 були передані Казначейству 18.01.2016 р., по всіх пакетах інформаційна система ДФС отримала відповідь про успішну доставку. Додатково TOB “Програміка” проінформувало, що відповідно до документу “Доопрацювання АС “Є-Казна” щодо електронного адміністрування ПДВ, специфікації взаємодії з системами автоматизації Державної фіскальної служби” успішно переданим вважається пакет, який отримав відповідь від системи Казначейства зі статусом NEW в полі квитанції <StatusCode>. Всі пакети коригуючих реєстрів з типом 8, передані Казначейству 18.01.2016 р., отримали квитанцію зі статусом NEW, що зафіксовано в журналі передачі пакетів інформаційної системи ДФС.

Однак, суд зазначає, що долучені до матеріалів справи ДФС листи Державного казначейства України та ТОВ “Програміка”, що є розробником відповідного програмного продукту, щодо передачі відповідних коригуючих реєстрів лише свідчить про невиконання органами ДФС вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 р. № 967 “Про внесення змін до пункту 9 Порядку електронного адміністрування ПДВ” в частині поповнення електронного рахунку платника ПДВ.

Крім того, суд звертає увагу, що позивач не є і не може бути учасником відповідних правовідносин між органами виконавчої влади в особі ДФС, Державного казначейства України та розробником програмного забезпечення діяльності вказаних органів - TOB “Програміка” і, відповідно, долучені до матеріалів справи документи не підтверджують зарахування шляхом збільшення суми поповнення електронного рахунку позивача у системі електронного адміністрування ПДВ.

Тому, суд зазначає, що посилання відповідача на те, що збільшення суми поповнення електронного рахунку платника податку, неможливе без попередніх процедур, оскільки без їх здійснення неможливе поповнення електронного рахунку, розцінюються судом критично. Як стверджує відповідач, навіть після проведення Казначейством розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах та повідомлення про це ДФС, наступним кроком є передача коригуючих реєстрів, далі - зменшення залишків узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав (здійснює Казначейство), а вже потім - збільшення суми поповнення електронного рахунку такого платника податку на суму такого зменшення, однак позивач не приймає участі у даних відносинах, ті процедури, які повинні здійснити ДФС та Держказначейство є відносинами між органами державної влади і відповідач зобов'язаний вчиняти ті дії, які передують поповненню електронного рахунка, узгоджуючи свої дії з Держказначейством.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2016 р. № 825/157/16, постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2016 р. № 826/26189/15, ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 13.07.2016 р. № 823/145/16, ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 18.08.2016 р. № 823/197/16.

Згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Із системного аналізу вище викладених норм та з’ясованих судом обставин вбачається, що позов Публічного акціонерного товариства «Центренерго» до Державної фіскальної служби України, третя особа - Державна казначейська служба України, про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 24, 25, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не зарахування шляхом збільшення суми поповнення електронного рахунку Публічного акціонерного товариства «Центренерго» (№ 37517000028748) у системі електронного адміністрування ПДВ з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджуються та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, в рахунок субвенції державного бюджету місцевим бюджетам у сумі 33 044 946, 96 грн. з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України».

3. Зобов’язати Державну фіскальну службу України зарахувати шляхом збільшення суми поповнення електронного рахунку Публічного акціонерного товариства «Центренерго» (№ 37517000028748) у системі електронного адміністрування ПДВ платника кошти у сумі 33 044 946, 96 грн. відповідно до договорів № 1023/21 від 15.12.2015 р., № 5/375/10 від 22.12.2015 р., № 38/375 від 26.11.2015 р., № 5/375/14 від 24.12.2015 р., № 375Е/247 від 22.12.2015 р., № 375Е/245 від 22.12.2015 р., № 5/375/13 від 24.12.2015 р., № 375Е/246 від 22.12.2015 р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 375 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 р. № 913).

4. Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Центренерго» (код ЄДРПОУ 22927045) сплачений ним судовий збір у розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197).

Відповідно до ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів із дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Згідно зі ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Ю.Т. Шрамко

Суддя Н.Г. Вєкуа

Суддя А.Б. Федорчук