Постанова № 67914157, 03.07.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2017
Номер справи
814/387/17
Номер документу
67914157
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

03 липня 2017 року Справа № 814/387/17

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Князєва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 56535 до відповідачаУправління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001 третя особаЛіквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001 простягнення коштів у сумі 1684,11 грн., зобов'язання вчинити певні дії,в с т а н о в и в:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (далі - відповідач, УМВС), в якому просить:

- стягнути з УМВС України в Миколаївській області (код за ЄРДПОУ 08592253) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1) суму індексації грошового забезпечення, як компенсаторну виплату гарантовану державою у зв'язку з подорожчанням споживчих товарів і послуг, за період з 01.01.2008 року по 25.08.2015 року, в сумі 1684,11 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят чотири грн. 17 коп.);

- зобов'язати УМВС України в Миколаївській області (код за ЄРДПОУ 08592253) виплатити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1) суму індексації грошового забезпечення, як компенсаторну виплату гарантовану державою у зв'язку з подорожчанням споживчих товарів і послуг, за період з 01.01.2008 року по 25.08.2015 року, в сумі 1684,17 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят чотири грн. 17 коп.).

В обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначив, що відповідачем безпідставно було позбавлено його права на належну індексацію грошових доходів, що призвело до повної та часткової втрати позивачем компенсаторських виплат у зв'язку з подорожчанням споживчих товарів і послуг на загальну суму 1684,11 грн.

Відповідач проти позову заперечував та зазначив, що позивач не звертався безпосередньо до органу з питань неправильності нарахування сум індексації, ці вимоги не були розглянуті відповідачем та відповідне рішення про відмову у проведенні таких нарахувань відповідач не приймав. В задоволенні позову просив відмовити.

Представники позивача та третьої особи надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (арк. спр. 105 - 106, 107). Третя особа представника в судове засідання не направила, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлена належним чином (арк. спр. 102).

Суд вважає, що справа може бути розглянута по суті на підставі наявних у справі доказів, а відсутність повноважних представників сторін, відповідно до ст. 128 КАС України, не перешкоджає вирішенню спору.

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Як зазначає позивач, з 01.01.2008 року, тобто з моменту підвищення його посадового окладу, до 25.05.2015 року - моменту звільнення позивача зі служби - нарахування сум грошового забезпечення позивачу з боку УМВС проводилось не у відповідності до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок).

Позивач вважає, що його посадовий оклад підвищено тільки з 01.01.2008 року, а решта підвищень відбулась за рахунок вставлення додаткових видів оплати праці, то вони не могли впливати на визначення базового місяцю і тягнути за собою зменшення індексації. Відповідач на думку позивача невірно нараховував індексацію, бо помилково визначав базові місяці. Позивач рахує, що базові місяці були тільки у тому разі, коли підвищувався посадовий оклад, а коли відбувалось підвищення грошового забезпечення за рахунок надбавок і доплат та премій, які носять постійний характер, то це не вважається базовим місяцем.

Але, як вбачається із довідок про розмір нарахованого грошового забезпечення ОСОБА_1, наданих відповідачем до заперечень, базові місяці під розрахунку індексації ОСОБА_1, як раз визначались у зв'язку із підвищенням окладу (арк. спр. 69 - 74).

У відповідності до п. 2 Порядку, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру. До таких видів вказаною нормою серед інших доходів таких, як оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій, пенсії, стипендії також віднесено і грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу.

У відповідності до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», грошове забезпечення працівника ОВС складається: з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1.3. Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2007 року № 499, що діяла на момент спірних правовідносин, встановлено, що грошеве забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначається залежно від посади, спеціального звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби.

Враховуючи викладене, грошове забезпечення позивача як працівника ОВС, носить постійний характер та підлягає індексації складається із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які також мають постійний характер).

Як вбачається із довідки про розмір нарахованого грошового забезпечення ОСОБА_1 від 19.05.2017 року № 8/2-50 (арк. спр. 74), базовими місяцями для нарахування індексації були: січень 2008 року - у зв'язку із підвищенням окладу по грошовому забезпеченню зі 120,00 грн. до 800,00 грн.; січень 2012 року - у зв'язку із підвищенням постійної надбавки за виконання особливо вважливих завдань з 537,60 грн. до 1344,00 грн., що вплинуло на підвищення всього грошового забезпечення і виплачувалась постійно та не носило разового характеру, а тому підлягало врахування, як базовий місяць; листопад 2012 року - у зв'язку із підвищенням окладу; грудень 2012 року - у зв'язку із підвищенням окладу; серпень 2013 року - у зв'язку із підвищенням окладу по грошовому забезпеченню з 800,00 грн. до 1100,00 грн.; лютий 2014 року - у зв'язку із підвищенням окладу по грошовому забезпеченню та окладу за звання; грудень 2014 року - у зв'язку із підвищенням окладу та переведенням позивача до м. Южноукраїнська.

Згідно з п. 1-1 Порядку (в редакції до 15.12.2015 року), підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Відповідно до абз. 2. п. 5 Порядку (в редакції до 15.12.2015 року), обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Отже, зазначені вище місяці, в яких відбувалось підвищення грошового забезпечення позивача були базовими і нарахування інфляційних виплат проводилось з місяця наступного за місяцем підвищення та з урахуванням п. 1-1 Порядку.

Крім того, сума індексації у спірні періоди нараховувалась на підставі абз. 2,6 п. 4 Порядку, що діяв до звільнення позивача, тобто до 25.08.2015 року.

Так, відповідно до абз. 2 п. 4 Порядку, індексації грошового забезпечення проводилось в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення). Відповідно же до абз. 6 п. 4 Порядку, сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації (прожитковий мінімум), на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

За вказаними правилами та у відповідності до зазначених нормативних актів ОСОБА_1 у спірний період було виплачено індексації грошового забезпечення на суму 13444, 54 грн.

Розрахунки, додані позивачем до позову, суперечать Порядку в редакції, що діяв до моменту звільнення позивача.

Пунктом. 5 Положення (в редакції 2008 - 2015 років), що використовував під час розрахунків відповідач, встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються у відповідності до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Позивач застосовує для розрахунків індексації п. 5 Порядку у редакції від 15.12.2015 року.

Також, у період з 2008 по 2015 року ДФІ в Миколаївській області проводились перевірки фінансово-господарської діяльності УМВС. Згідно актів перевірок порушень діючого законодавства оплати праці працівників ОВС з боку відповідача виявлено не було (арк. спр. 77 - 92).

Крім того, індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за січень 2015 року не нараховувалась, оскільки базовим місяцем рахувався грудень 2014 року у зв'язку із підвищенням посадового окладу. За лютий 2015 року індексація не нарахована, бо цей вважається базовим у зв'язку із встановленням надбавки за таємність та величина приросту індексів споживчих цін не перевищувала порогу.

У зв'язку із базовими місяцями січень - лютий 2015 індексація у березні - квітні 2015 року не нараховувалась по правилам п. 1-1 Порядку, відповідно до якого підвищення грошових походів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Одночасно з цим у березні - квітні 2015 року позивачу були зайво виплаченими суми у розмірах 37,76 грн. та 104,75 грн. - відповідно.

У період з червеня 2015 року по серпень 2015 року виплата індексацій не проводилась у відповідності до норм діючого законодавства.

Так, відповідно до ст. 24 Закону України «Про міліцію» (що діяв на час виникнення спірних правовідносин), фінансування і матеріально-технічне забезпечення міліції здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, коштів, які надходять на підставі договорів від міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

Пільги, компенсації та гарантії, встановлені цим Законом, надаються за рахунок і в межах коштів, передбачених на утримання бюджетних установ (підприємств, організацій) у кошторисах або фінансових планах.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1232-ХІІ (далі - Закон України № 1232), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно із ч. 6 ст. 5 Закону України № 1232, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно до абз. 2 п. 9 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України ня 2015 рік» Кабінету Міністрів України доручено розробити та затвердити у 2015 році особливий порядок проведення індексації грошових коштів доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійною фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на поточний рік. Проведення у поточному році індексації грошових доходів населення має здійснюватися після прийняття Кабінетом Міністрів України вказаної постанови.

З метою недопущення виникнення заборгованості із виплати грошового забезпечення ш заробітної плати, виплату індексації грошових доходів у другому півріччі 2015 року було призупинено до прийняття постанови Кабінету Міністрів України, про що визначалось в наказі УМВС України в Миколаївській області від 20.07.2015 року № 1019 «Про індексацію» (арк. спр. 76).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» було встановлено підвищення заробітної плати з урахуванням індексу інфляції з 1 грудня 2015 року для певного кола працівників бюджетної сфери, до якого не віднесено атестований склад працівників органів внутрішніх.

Враховуючи викладене, не нарахування індексації за період з липня по серпень 2015 року здійснено на рівні нормативно-правових актів.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Суд також бере до уваги що, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у відповідності до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди, незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, перевіряють їх відповідність усім зазначеним вимогам статті 2 КАС України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких умов суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 11, 71, 128, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.С. Князєв