Постанова № 67913880, 21.07.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2017
Номер справи
812/560/17
Номер документу
67913880
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 липня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/560/17

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Бутенко К.В.

та

представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 02.09.2015 № 47)

ОСОБА_2 (довіреність від 27.04.2017 б/н)

від відповідача -ОСОБА_3 (довіреність від 17.01.2017 № 4/9/12-32-10-02-05)

від третьої особи -не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

приватного підприємства «Азуріт»

до Головного управління ДФС у Луганській області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Сєвєродонецька міська рада

про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 03 квітня 2017 року № НОМЕР_1,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа № 812/560/17 за адміністративним позовом приватного підприємства «Азуріт» (далі за текстом - позивач) до Головного управління ДФС у Луганській області (далі за текстом - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Сєвєродонецька міська рада (далі за текстом третя особа), в якому позивач просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.04.2017 № НОМЕР_1, яким збільшено грошові зобовязання з орендної плати за землю на 361958,15 грн, у тому числі за податковими зобовязаннями на 289566,48 грн та штрафними (фінансовими) санкціями на 72391,67 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підставою винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 03.04.2017 № НОМЕР_1 став акт від 15.03.2017 № 65/12-32-12-03/23479436 про результати камеральної перевірки даних податкової звітності по орендній платі за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014, 2015, 2016 роки. За результатами перевірки було збільшено податкові зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2014, 2015, 2016 роки на загальну суму 289566,48 грн. Дане збільшення сталося внаслідок того, що позивач розрахував суми податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної форми власності відповідно до статті 6 ОСОБА_4 України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі за текстом Закон № 1669), якою передбачено звільнення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності під час проведення антитерористичної операції.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» (далі за текстом Розпорядження КМУ № 1053-р) (яке було чинним та не скасовувалось, дія якого лише була зупинена на відповідний час) та від 02.12.2015 № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (далі за текстом Розпорядження КМУ № 1275-р) м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада) Луганської області увійшло до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

З системного аналізу норм статей 1, 6 ОСОБА_4 № 1669, Розпорядження № 1053-р, Розпорядження № 1275-р слідує, що субєкти господарювання, які здійснюють свою діяльність у м. Сєвєродонецьку Луганської області, з 14.04.2014 і до 07.06.2016 звільнені від обовязків платника орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності щодо сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності та, як наслідок, відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання обовязків платника орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції до таких платників не застосовується.

Позивач зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території м. Сєвєродонецька Луганської області, земельна ділянка площею 1,4372 га, яка перебуває в оренді у приватного підприємства «Азуріт» на підставі договору оренди землі від 26.09.2011 № 441290004000586, також знаходиться у м. Сєвєродонецьку, період проведення антитерористичної операції триває, а тому пільги, встановлені статтею 6 ОСОБА_4 № 1669, поширюються на приватне підприємство «Азуріт» як платника орендної плати на землю, який перебував та перебуває на території проведення антитерористичної операції.

У звязку з викладеним, позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 03.04.2017 № НОМЕР_1.

Головне управління ДФС у Луганській області адміністративний позов не визнало, про що 15.05.2017 за вхідним реєстраційним № 10785/2017 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) подало заперечення від 11.05.2017 б/н (арк. спр. 43-46). В запереченнях проти адміністративного позову відповідач просить у задоволенні позовних вимог приватному підприємству «Азуріт» відмовити у повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на таке.

Головним управлінням ДФС у Луганській області 15.03.2017 проведено камеральну перевірку даних, задекларованих позивачем у податковій звітності по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2014-2016 роки, в ході проведення якої встановлено порушення пунктів 288.1, 288.5 статті 288 Податкового кодексу України щодо декларування річних показників по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2014-2016 роки, наданих в уточнюючих податкових деклараціях, - заниження позивачем податкових зобовязань з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності на загальну суму 289566,48 грн, про що складено акт від 15.03.2017 № 65/12-32-12-03/23479436. За результатами розгляду вказаного акта прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.04.2017 № НОМЕР_1, яким збільшено грошові зобовязання з орендної плати за землю на 361958,15 грн, у тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями на 72391,67 грн.

Статтею 6 ОСОБА_4 № 1669 передбачалось звільнення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності під час проведення антитерористичної операції. Водночас, згідно зі статтею 10 ОСОБА_4 № 1669 протягом терміну дії цього ОСОБА_4 єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Позивачем не надано сертифікату Торгово-промислової палати України у якості доказів настання у нього форс-мажорних обставин. Посилання позивача на те, що єдиною та необхідною умовою для звільнення від відповідальності від нарахування штрафних санкцій є знаходження у зоні антитерористичної операції, та на те, що законодавством України встановлені постійно діючі форс-мажорні обставини, які не треба підтверджувати сертифікатом, бо сама по собі антитерористична операція є постійно-діючими обставинами непереборної сили, які не потребують доказування та є загальновідомими, за твердженням відповідача суперечать вищезазначеним нормам. За таких обставин позивача в силу приписів ОСОБА_4 № 1669 не звільнено від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань.

Згідно з пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

З набранням чинності Податкового кодексу України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

При цьому виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

З огляду на викладене, відповідач вважає, що ним не порушені законні права та інтереси позивача, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Сєвєродонецька міська рада (третя особа) 14.06.2017 за вхідним реєстраційним № 14021/2017 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) подала заперечення на позовну заяву від 14.06.2017 б/н, в яких у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 122-123).

В обґрунтування заперечень проти позову третя особа послалась на те, що згідно із статтею 4 Податкового кодексу України установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами та радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України. ОСОБА_4 № 1669 прийнятий не на підставі та не на виконання Податкового кодексу України та законів з питань митної справи.

Третя особа звернула увагу суду на те, що зміна положень Податкового кодексу України може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу (стаття 2 Податкового кодексу України). ОСОБА_4 № 1669, ані іншими законодавчими актами України до Податкового кодексу України не були внесені зміни щодо звільнення субєктів господарювання від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Також третя особа вказала, що позивач всупереч вимог статті 10 ОСОБА_4 № 1669 не надав документ, що підтверджує настання обставин непереборної сили, що мали місце на території проведення антитерористичної операції, а отже позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими і в задоволенні позову слід відмовити.

21.06.2017 за вхідним реєстраційним № 14797/2017 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) приватне підприємство «Азуріт» подало відзив на заперечення на адміністративний позов від 20.06.2017 б/н (арк. спр. 140-142).

У вказаному відзиві позивач вказав, що статтею 6 ОСОБА_4 № 1669, яка має пряму дію, не вимагається додаткове отримання сертифікату про засвідчення настання форс-мажорних обставин. Сертифікат Торгово-промислової палати України потрібен для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, а стаття 6 ОСОБА_4 № 1669 передбачає звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, тобто від виконання зобов'язань, а не звільнення від відповідальності від виконання зобов'язань. Згідно з положеннями ОСОБА_4 № 1669 достатньою підставою для звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності та скасування орендної плати за користування державним та комунальним майном стосовно конкретних суб'єктів господарювання є встановлення факту здійснення ними діяльності на території проведення антитерористичної операції за період з 14.04.2014 до 07.06.2016.

Щодо пріоритетності застосування положень Податкового кодексу України перед іншими нормами законодавства України позивач зазначив, що Податковий кодекс України та Закон № 1669 по різному регулюють питання щодо плати за землю на території, на якій проводилась антитерористична операція, припускають неоднозначне трактування наявності чи відсутності обов'язку позивача зі сплати орендної плати за землю та суперечать один одному. А тому, вирішуючи питання щодо вказаної колізії правових норм слід виходити з того, що з двох нормативно - правових актів однакової юридичної сили (Податковий кодекс України та Закон № 1669), прийнятих одним і тим самим органом (Верховна рада України) застосуванню підлягають норми ОСОБА_4 № 1669, як такого, що був прийнятий пізніше у часі.

У судовому засіданні представники позивача адміністративний позов підтримали, просили задовольнити позовні вимоги повністю, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та відзиві на заперечення на адміністративний позов від 20.06.2017 б/н.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити у задоволенні позову повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях проти позову від 11.05.2017 б/н.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належний чином (арк. спр. 120, 144, 158, 169). У запереченнях на позовну заяву від 14.06.2017 б/н третя особа просила розглядати справу за відсутності її представника (арк. спр. 122-123).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України, судом встановлено таке.

Приватне підприємство «Азуріт» (ідентифікаційний код 23479436) зареєстроване юридичною особою, знаходиться у місті Сєвєродонецьку Луганської області та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області як платник податків, про що свідчать витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 18.04.2017 №№ НОМЕР_2, НОМЕР_3 (арк. спр. 19, 20-23).

26.09.2011 між Сєвєродонецькою міською радою та приватним підприємством «Азуріт» укладено договір оренди землі № 441290004000586, державна реєстрація від 22.12.2011 за № 441290004000586 (арк. спр. 8-9, 49-50, 51).

Відповідно до пункту 1 договору орендодавець на підставі рішення Сєвєродонецької міської ради за № 759 від 28.07.2011 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку - землі транспорту, звязку (під комплекс будівель), яка знаходиться за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Пивоварова, 9.

В оренду передається земельна ділянка площею 1,4372 га, в тому числі: під капітальною одноповерховою будівлею - 0,2776 га; під капітальною трьох та більше поверховою будівлею - 0,0395 га, під тимчасовими будівлями - 0,0004 га, під спорудами - 0,0221 га, під проїздами, проходами та площадками - 0,7703 га, під зеленими насадженнями - 0,3273 га (пункт 2 договору).

Згідно з пунктом 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий № 4412900000:04:004:0015 становить 1949705,52 грн.

Відповідно до пункту 8 договору його укладено на 25 років, строком по 27.07.2036 включно. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата вноситься орендарем самостійно у грошовій формі та розмірі: з 28.07.2011 по 31.12.2011 58491,17 грн на рік, що складає 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з 01.01.2012 по 31.12.2012 68239,69 грн на рік, що складає 3,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з 01.01.2013 по 31.12.2013 77988,22 грн на рік, що складає 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з 01.01.2014 по 31.12.2014 87736,75 грн на рік, що складає 4,50 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з 01.01.2015 - 97485,28 грн на рік, що складає 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 9 договору).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації (перше речення пункту 10 договору).

На виконання вимог пункту 49.1 статті 49, пункту 50.1 статті 50, пункту 54.1 статті 54, пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України приватним підприємством «Азуріт» до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області подано таку податкову звітність з плати за землю:

- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 07.02.2014 № НОМЕР_4 (арк. спр. 57-59);

- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 09.12.2016 № НОМЕР_5 (арк. спр. 62-63);

- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 05.01.2017 № НОМЕР_6 (арк. спр. 60-61);

- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 16.01.2015 № НОМЕР_7 (арк. спр. 64-66);

- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 09.12.2016 № НОМЕР_8 (арк. спр. 69-70);

- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 05.01.2017 № НОМЕР_9 (арк. спр. 67-68);

- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 15.02.2016 № НОМЕР_10 (арк. спр. 71-72);

- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 05.12.2016 № НОМЕР_11 (арк. спр. 75-76);

- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 05.01.2017 № НОМЕР_12 (арк. спр. 73-74).

Відповідно до поданої податкової звітності з плати за землю позивачем як платником орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності нараховано податкове зобов'язання щодо орендної плати за землю:

- на 2014 рік в загальній сумі 25102,47 грн, з розбивкою річної суми за місяцями: січень-березень 2014 року 7311,40 грн щомісяця, квітень 2014 року 3168,27 грн, травень-грудень 2014 року 0 грн;

- на 2015 рік в загальній сумі 0 грн;

- на 2016 рік в загальній сумі 69307,71 грн, з розбивкою річної суми за місяцями: січень-травень 2016 року 0 грн., червень 2016 року 11147,37 грн, липень-грудень 2016 року - 9693,39 грн щомісяця.

При цьому, внаслідок того, що податкове зобовязання по декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 15.02.2016 № НОМЕР_10 в сумі 14540,03 грн на підставі уточнюючої декларації від 05.12.2016 № НОМЕР_11 зменшено на 4846,64 грн і на підставі уточнюючої декларації від 05.01.2017 № НОМЕР_12 зменшено ще раз на 4846,64 грн, задеклароване податкове зобовязання з орендної плати за землю у грудні 2016 року складає 4846,75 грн, про що також свідчить інтегрована картка платника за 2017 рік по операціях за 30.01.2017 (арк. спр. 89 зв.).

Згідно з умовами договору оренди землі від 26.09.2011 № 441290004000586, державна реєстрація від 22.12.2011 за № 441290004000586, в оренду передається земельна загальною площею 1,4372 га, нормативна грошова оцінка якої становить 1949705,52 грн. Коефіцієнт оренди з 01.01.2014 по 31.12.2014 складає 4,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а з 01.01.2015 - 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (арк. спр. 8-9, 49-50, 51-51 зв.)

Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Для визначення розміру податку та орендної плати згідно з пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.2 статті 289 Податкового кодексу України).

В листі від 13.01.2017 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України повідомила, що коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік 1,703, 1997 рік 1,059, 1998 рік 1,006, 1999 рік 1,127, 2000 рік 1,182, 2001 рік 1,02, 2005 рік 1,035, 2007 рік 1,028, 2008 рік 1,152, 2009 рік 1,059, 2010 рік 1,0, 2011 рік 1,0, 2012 рік 1,0, 2013 рік 1,0, 2014 рік 1,249, 2015 рік 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) та 1,2 для сільськогосподарських угідь (рілля, перелоги, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження). Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалася (арк. спр. 160).

Враховуючи умови договору оренди землі від 26.09.2011 № 441290004000586, державна реєстрація від 22.12.2011 за № 441290004000586, та положення підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288, статті 289 Податкового кодексу України, річна сума орендної плати за землю складає:

- за 2014 рік 87736,75 грн (1949705,52 грн х 4,5 % = 87736,75 грн, де 1949705,52 грн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки; 4,5 % - коефіцієнт орендної плати);

- за 2015 рік 121759,11 грн (1949705,52 грн х 1,249 х 5 % = 121759,11 грн, де 1949705,52 грн нормативна грошова оцінка земельної ділянки; 1,249 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2014 рік; 5 % - коефіцієнт орендної плати);

- за 2016 рік 174480,80 грн (1949705,52 грн х 1,249 х 1,433 х 5 % = 174480,80 грн, де 1949705,52 грн нормативна грошова оцінка земельної ділянки; 1,249, 1,433 - коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки за 2014, 2015 роки; 5 % - коефіцієнт орендної плати).

Задекларований позивачем в уточнюючих податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 05.01.2017 № НОМЕР_6, за 2015 рік від 05.01.2017 № НОМЕР_9, за 2016 рік від 05.01.2017 № НОМЕР_12 річний розмір орендної плати за землю відповідає умовам договору оренди землі від 26.09.2011 № 441290004000586, державна реєстрація від 22.12.2011 за № 441290004000586, та положенням підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288, статті 289 Податкового кодексу України.

Посадовими особами Головного управління ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2014-2016 роки, за результатами якої складений акт від 15.03.2017 за № 65/12-32-12-03/23479436 (арк. спр. 12-14, 52-54).

Згідно з висновками акта від 15.03.2017 за № 65/12-32-12-03/23479436 в порушення пунктів 288.1, 288.5 статті 288 Податкового кодексу України приватне підприємство «Азуріт» занизило податкові зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності на загальну суму 289566,48 грн.

Згідно з підпунктом 54.3.1 пункту 54.3 статті 54, пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України на підставі акта від 15.03.2017 за № 65/12-32-12-03/23479436 Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 03.04.2017 № НОМЕР_1, яким приватному підприємству «Азуріт» збільшено грошові зобовязання з орендної плати за землю на 361958,15 грн, у тому числі за податковими зобовязаннями на 289566,48 грн та штрафними (фінансовими) санкціями на 72391,67 грн (арк. спр. 10-11, 56).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

У підпункті 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України платниками плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Згідно з положеннями пунктів 288.1 288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

За пунктом 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 Податкового кодексу України.

За унормуванням статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до пунктів 287.1, 287.3, 287.4 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Отже, позивач зобовязаний сплачувати визначені в поданих податкових деклараціях узгоджені податкові зобовязання.

Разом з цим, відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Приписами пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Отже, позивач має право подати уточнюючий розрахунок до податкової декларації в передбачений законодавством строк.

Відповідно до матеріалів справи, позивачем додержано визначений законодавством строк подання уточнень до декларацій за 2014-2016 роки.

Підставою для зменшення податкових зобовязань в уточнюючих податкових деклараціях з плати за землю позивачем визначено статтю 6 ОСОБА_4 № 1669.

Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до статті 1 ОСОБА_4 № 1669 період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.

Згідно з частиною третьою статті 11 ОСОБА_4 № 1669 закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому ОСОБА_4.

За результатами аналізу вказаних норм суд дійшов висновку, що Закон № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

Крім того, Закон № 1669 прийнято у часі пізніше ніж Податковий кодекс України.

Статтею 6 ОСОБА_4 № 1669 (в редакції, чинній до 08.06.2016) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Відповідно до частини пятої статті 11 ОСОБА_4 № 1669 Кабінет Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього ОСОБА_4 зобов'язаний, зокрема: затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014, у період з 14.04.2014 до її закінчення.

Розпорядженням КМУ № 1053-р на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» ОСОБА_4 № 1669 був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком. Відповідно до вказаного Додатку в розділі «Луганська область» пункт «Міста обласного значення» під номером 13, зокрема, зазначено: м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053» (далі за текстом Розпорядження КМУ № 1079-р) зупинена дія розпорядження КМУ № 1053-р.

Розпорядженням КМУ № 1275-р на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» ОСОБА_4 № 1669 затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком. Відповідно до Додатку в розділі «Луганська область» пункт «Міста обласного значення» під номером 13, зокрема, зазначено: м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада).

Пунктом 3 Розпорядження КМУ № 1275-р визнано такими, що втратили чинність розпорядження КМУ № 1053-р та розпорядження КМУ № 1079-р.

Таким чином, м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада) Луганської області є населеним пунктом, на території якого з 14.04.2014 здійснювалась та здійснюється по теперішній час антитерористична операція, а відтак, позивач користується правом, встановленим статтею 6 ОСОБА_4 № 1669, щодо звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

За приписами статті 10 ОСОБА_4 № 1669 протягом терміну дії цього ОСОБА_4 єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Однак, статтею 6 ОСОБА_4 № 1669 не вимагається отримання сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин для звільнення від плати за землю.

ОСОБА_4 України від 17.05.2016 № 1365-VIII «Про внесення змін до ОСОБА_4 України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» (набув чинності 08.06.2016) внесено зміни до статті 6 ОСОБА_4 № 1669, а саме текст статті 6 викладено в такій редакції: «Звільнити суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього ОСОБА_4».

Отже, статтею 6 ОСОБА_4 № 1669 (в редакції від 08.06.2016) звільнено суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього ОСОБА_4, де зазначено, що Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада) Луганської області в них не зазначений.

Таким чином, відповідно до положень ОСОБА_4 № 1669 достатньою підставою для звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності стосовно конкретних суб'єктів господарювання є встановлення факту здійснення ними діяльності на території проведення антитерористичної операції за період з 14.04.2014 по 07.06.2016.

Зазначена підстава відносно позивача встановлена судом при розгляді даної справи, тому в силу положень статті 6 ОСОБА_4 № 1669 приватне підприємство «Азуріт» протягом часу з 14.04.2014 по 07.06.2016 включно звільнено від сплати орендної плати за землю в м. Сєвєродонецьку Луганської області, внаслідок чого за вказаний період показники податкової звітності позивача з орендної плати за землю мають дорівнювати нулю.

Оскільки підприємство позивача звільнено від сплати орендної плати за землю з 14.04.2014 по 07.06.2016 включно, за період з 01.04.2014 по 13.04.2014 (13 днів) та за період з 08.06.2016 по 30.06.2016 (23 дня) позивач має сплачувати орендну плату за землю. Податкове зобовязання з орендної плати за землю за 13 днів квітня 2014 року складає 3168,27 грн ((7311,40 х 13) : 30), а за 23 дні червня 2016 року 11147,39 грн ((14540,07 х 23) : 30).

Задеклароване позивачем в уточнюючій податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік від 05.01.2017 № НОМЕР_6, податкове зобовязання, що підлягає сплаті за квітень 2014 року, в сумі 3168,27 грн відповідає наведеному вище розрахунку.

Задеклароване позивачем в уточнюючій податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 05.01.2017 № НОМЕР_12 податкове зобовязання, що підлягає сплаті за червень 2016 року, в сумі 11147,37 не відповідає наведеному розрахунку, оскільки занижене на 0,02 грн.

Суд вважає за необхідне зазначити, що положення статті 6 ОСОБА_4 № 1669 не є податковою пільгою, що розповсюджується на позивача, не є правом позивача, реалізація якого залежить від дотримання певної процедури, а є спеціальною нормою закону, яка для субєктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на певній території протягом певного періоду в часі, в силу обєктивних обставин - проведення антитерористичної операції - скасовує дію підстав для сплати, отже, і для нарахування певного податку, що відповідає принципу соціальної справедливості, що закріплений в підпункті 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, та положенням пункту 56.21 статті 56 Податкового кодексу України.

Оскільки позивачем уточнюючими податковими деклараціями з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 05.12.2016 № НОМЕР_11 та від 05.01.2017 № НОМЕР_12 уточнювались показники звітної податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 15.02.2016 № НОМЕР_10 саме в частині зобовязань по сплаті орендної плати за землю, підставою для нарахування якої згідно з пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України є договір оренди такої земельної ділянки, податкове зобовязання, що підлягає сплаті за липень-грудень 2016 року, має відповідати умовам договору оренди землі від 26.09.2011 № 441290004000586, державна реєстрація від 22.12.2011 за № 441290004000586, та положенням Податкового кодексу України.

Згідно з умовами договору оренди землі від 26.09.2011 № 441290004000586, державна реєстрація від 22.12.2011 за № 441290004000586, та положеннями Податкового кодексу України податкове зобовязання з орендної плати за землю, що підлягає сплаті за липень-листопад 2016 року, складає 14540,07 грн щомісяця, за грудень 2016 року 14540,03 грн (як правильно визначено позивачем у звітній податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 15.02.2016 № НОМЕР_10).

При цьому, з урахуванням уточнюючих податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 05.12.2016 № НОМЕР_11 та від 05.01.2017 № НОМЕР_12 позивачем визначено податкове зобовязання з орендної плати за землю, що підлягає сплаті за липень-листопад 2016 року - 9693,39 грн щомісяця, а за грудень 2016 року 4846,75 грн (звітне зобовязання за грудень 2016 року в сумі 14540,03 грн двічі зменшено на суму 4846,68 грн згідно з уточнюючими деклараціями за 2016 рік), що підтверджується у тому числі інтегрованою карткою платника за 2016 та 2017 рік (арк. спр. 82-86, 87-90).

Таким чином, позивачем знижено податкове зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2016 рік на 33926,70 грн (на 0,02 грн за червень 2016 року (11147,39 грн - 11147,37 грн = 0,02 грн); на 24233,40 грн за липень-листопад 2016 року (4846,68 грн х 5 = 24233,40 грн) та на 9693,28 грн за грудень 2016 року (4846,64 грн х 2 = 9693,28 грн).

Оскільки позивачем занижено податкове зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2016 рік на 33926,70 грн, контролюючим органом правомірно згідно з підпунктом 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України на підставі акта від 15.03.2017 за № 65/12-32-12-03/23479436 збільшено приватному підприємству «Азуріт» податкові зобовязання на 33926,70 грн і на підставі пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 8481,68 грн, що складає 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання.

В частині збільшення приватному підприємству «Азуріт» (ідентифікаційний код 23479436) грошових зобовязань з орендної плати за землю на 319549,77 грн, у тому числі за податковими зобовязаннями на 255639,78 грн (289566,48 грн - 33926,70 грн = 255639,78 грн) та штрафними (фінансовими) санкціями на 63909,99 грн (72391,67 грн 8481,68 грн = 63909,99 грн) податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 03 квітня 2017 року № НОМЕР_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

З огляду на вищезазначене, суд доходить до висновку, що позовні вимоги приватного підприємства «Азуріт» належить задовольнити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено (частина третя статті 94 КАС України).

З огляду на те, що позовні вимоги носять майновий характер і позов підлягає частковому задоволенню, на користь позивача необхідно стягнути відповідно до задоволених вимог понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 4793,25 грн (319549,77 грн х 1,5 % = 4793,25 грн).

На підставі частини третьої статті 160 КАС України у судовому засіданні 21 липня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 26 липня 2017 року, про що згідно вимог частини другої статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов приватного підприємства «Азуріт» до Головного управління ДФС у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Сєвєродонецька міська рада, про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 03 квітня 2017 року № НОМЕР_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 03 квітня 2017 року № НОМЕР_1 в частині збільшення приватному підприємству «Азуріт» (ідентифікаційний код 23479436) грошових зобовязань з орендної плати за землю на 319549,77 грн, у тому числі за податковими зобовязаннями на 255639,78 грн та штрафними (фінансовими) санкціями на 63909,99 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь приватного підприємства «Азуріт» (ідентифікаційний код 23479436, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Пивоварова, будинок 9) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) судовий збір в розмірі 4793,25 грн (чотири тисячі сімсот девяносто три грн 25 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Згідно з частиною третьою статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 26 липня 2017 року.

Суддя ОСОБА_5