
Справа № 318/1236/17 Номер провадження №2/318/524/2017
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" липня 2017 р. м. Кам’янка-Дніпровська
Кам’янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі: судді Васильченка В.В.; при секретарі Крук О.В.; за участю: відповідача ОСОБА_1,
розглянувши цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди завданої внаслідок порушення природоохоронного законодавства,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди вказуючи, що громадським інспектором з охорони довікілля Запорізької області виявлено, що 20.12.2014 р. відповідач на території с. Іванівка здійснив незаконне знесення дерева діаметром 70 см., про що складено протокол про адміністративне правопорушеня № Г-000074 від 20.12.2014 р. Постановою про накладення адміністративного стягнення від 15.01.2015 р. № 000009/02/04 відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 153 КУпАП та накладено штраф у розмірі 170 грн. Через порушення природоохоронного законодавства спричинено державі шкоду у розмірі 4800 грн. Просить стягнути з відповідача шкоду завдану державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 4800 грн. та судовий збір у сумі 1600 грн.
В судове засідання представник позивача не з’явився, надіслав заяву, в якій просив справу розглянути у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.
В судовому засіданні відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні.
Суд, перевіривши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні правовідносини.
Частиною 1 статті 10 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки. Регулювання даних відносин передбачено і в ст. 69 Лісового кодексу України, де спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
За нормами статті 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Як вбачається з матеріалів справи на ОСОБА_1 складено адміністративний протокол № Г-000074 від 20.12.2014 р. по ст. 153 КУпАП за знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об'єктів озеленення в населених пунктахзнищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень.
На підставі протоколу 15.01.2015 р. винесено постанову № 000009/02/04 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у вигляді штрафу у розмірі 170 грн. за незаконне знесення дерева.
Відповідно до Постанови КМУ від 23.07.2008 р. № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області 08.10.2015 р. складено розрахунок шкоди заподіяної внаслідок незаконного знесення дерева, розмір якої становить 4800 грн. 00 коп.
Заперечення відповідача про те, що спилив дерева відбувався на прохання колишнього сільського голови ОСОБА_2 після стихіного лиха та поряд із лінією електромереж, оскільки стан дерева ніс загрозу життю та здоров’ю громадян та майну і сплата відновної вартості зелених насаджень не проводиться у цьому разі, суд до уваги не приймає, оскільки:
Постановою КМУ від 01.08.2006 р. № 1045 затверджено «Порядок видалення дерев, кущів, газонів», згідно якого пунктом 1 частин 3, 4 передбачено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою. Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості. У разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев комісія з’ясовує причину набуття деревами такого стану, про яку зазначається в складеному комісією акті.
Отже, законодавством визначено єдину процедуру видалення зелених насаджень (дерев) на території населеного пункту. Виходячи з наведеного, суд приходить до переконання, що доказів даного факту відповідачем не надано. Також, в матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження відповідачем дій посадових осіб Державної екологічної інспекції та скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Згідно приписів ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За приписами ст. 40 ЗУ «Про рослинний світ» порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів. Також, юридична відповідальність передбачена статтею 105 Лісового кодексу України, де порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
У відповідності до вимог ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях (ч.4 ст.60 ЦПК України).
За нормами ст. 69 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ст. 107 Лісового Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов’язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згідно до ч.1 ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб та в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. 59 ч.2 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (допустимість доказів).
Згідно зі ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Керуючись ст. 66 Конституції України, ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 10, 40 ЗУ «Про рослинний світ», ст.ст. 69, 105 Лісового кодексу України, ст.ст. 10, 11, 15, 27, 31, 59, 60, 88, 169, 224-226, 292, 294, ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Цивільний позов Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди завданої внаслідок порушення природоохоронного законодавства задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції у Запорізькій області шкоду, завдану державі за порушення природоохоронного законодавства в розмірі 4 800 (чотири тисячі вісімсот) грн. 00 коп., на розрахунковий рахунок: 33115331700149, код ЄДРПОУ 38015694, МФО 813015, код бюджетної класифікації 24062100, Іванівська сільська рада Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області, одержувач Управління Державної казначейської служби України у Кам’янсько-Дніпровському районі Запорізької області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 1600 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Кам’янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:ОСОБА_3Судове рішення № 67908142, Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області було прийнято 18.07.2017. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти ключові відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити ключові відомості.
Це рішення відноситься до справи № 318/1236/17. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: