
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 132/630/17
Головуючий у 1-й інстанції: Павленко І.В.
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
19 липня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С.
за участю:
секретаря судового засідання: Томашук А.В.,
представників відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на ухвалу Калинівського районного суду Вінницької області від 05 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Калинівської міської ради Вінницької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5 про визнання рішення протиправними,
В С Т А Н О В И В :
позивач звернулась до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Калинівської міської ради №13 прийняте 20.01.2017 року.
Відповідно до ухвали Калинівського районного суду Вінницької області від 05 травня 2017 року провадження в справі закрито на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАС України.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просять скасувати ухвалу суду першої інстанції і направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
В судовому засіданні представники відповідача заперечили проти апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, представників відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно з ч.1 ст. 158 ЗК України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
В силу ч.3 ст. 158 ЗК України органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами і правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.
За змістом ст. 160 ЗК України сторони, які беруть участь у земельному спорі, мають право знайомитися з матеріалами щодо цього спору, робити з них виписки, брати участь у розгляді земельного спору, подавати документи та інші докази, порушувати клопотання, давати усні і письмові пояснення, заперечувати проти клопотань та доказів іншої сторона, одержувати копію рішення щодо земельного спору, і, у разі незгоди з цим рішенням, оскаржувати його.
Тобто, у разі виникнення земельного спору, який розглядається органом місцевого самоврядування, сторона яка бере участь у земельному спорі, у разі незгоди з відповідним рішенням має право оскаржувати його.
Тому, позивач скориставшись таким правом оскаржила рішення комісії №12 від 23.12.2016 року до суду.
Частиною 1 ст. 161 ЗК України визначено, що рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, органів місцевого самоврядування вступає в силу з моменту його прийняття. Оскарження зазначених рішень у суді призупиняє їх виконання.
Отже, оскарження позивачем, рішення комісії №12 від 23.12.2016 року до суду зупинило його дію, незалежно від того який предмет розгляду був в даному рішенні.
У відповідності до п.1.4 Положення про постійно діючу узгоджувальну комісію по вибору земельних ділянок для суспільних потреб, будівництва житлових будинків, розміщення малих архітектурних форм та розгляду земельних спорів виконавчого комітету Калинівської міської ради, (далі - Положення про комісію), рішення узгоджувальної комісії надається міській раді для прийняття відповідного рішення міською радою.
Беручи до уваги те, що позивач оскаржила рішення комісії №12 від 23.12.2016 року до суду, то в силу закону, а саме ст. 161 ЗК України воно призупинило своє виконання, а тому не може передаватися на розгляд Калинівській міській раді для прийняття відповідного рішення.
Водночас, відповідач всупереч вимогам ст. 161 ЗК України, взяв до розгляду рішення комісії та затвердив його відповідно до оскаржуваного рішення №13 від 20.01.2017 року. Відтак, в даному випадку орган місцевого самоврядування, діяв як суб'єкт владних повноважень, приймаючи рішення, відповідно до наданих йому законом повноважень. А тому спір, по даній справі, між позивачем та відповідачем виник не із спору за межі земельних ділянок між ОСОБА_4 та ОСОБА_5, а із прийнятого відповідачем рішення №13 від 20.01.2017 року.
Слід зауважити, що згідно з рішення Конституційного суду України від 01.04.2010 р. №1-6/2010, положення ч. 1 ст. 143 Конституції України згідно з якими територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування "вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції", слід розуміти так, що при вирішенні цих питань органи місцевого самоврядування діють як суб'єкти владних повноважень; положення п. 1 ч. 1 ст.17 КАС України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
В даному випадку, суд першої інстанції не розмежував відносини, щодо земельного спору між користувачами земельної ділянки, оформлення речових прав на які здійснюється на підставі ст. 126 ЗК України, та спору між фізичною особою і органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язаного з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, чим порушив норми процесуального права передбачені ст. 17 КАС України, та помилково дійшов висновку про наявність спору про цивільне право.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, тому оскаржена ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню, а матеріали справи направленню до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 199, 204, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Ухвалу Калинівського районного суду Вінницької області від 05 травня 2017 року скасувати.
Справу направити до Калинівського районного суду Вінницької області для продовження розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Ухвала суду складена в повному обсязі 21 липня 2017 року.
Головуючий Сушко О.О. Судді Залімський І. Г. Смілянець Е. С.