Постанова № 67890070, 25.07.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2017
Номер справи
408/566/17
Номер документу
67890070
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Соболєв Є.О.

Суддя-доповідач - Василенко Л.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2017 року справа №408/566/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області на постанову Біловодського районного суду Луганської області від 10 травня 2017 року у справі №408/566/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі УСЗН Станично-Луганської РДА), в якому просив: визнати неправомірними дії УСЗН Станично-Луганської РДА щодо відмови в видачі довідки про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії; зобов'язати УСЗН Станично-Луганської РДА видати довідку про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії, враховуючи в довідці складові заробітної плати, а саме посадовий оклад, надбавку за ранг державного службовця, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці, або за виконання особливо важливої роботи, премію, інші виплати (нагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація), відповідно до Закону України «Про державну службу».

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що позивачеві призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 23 червня 2010 у розмірі 90% заробітної плати державного службовця. До виходу на пенсію працював посаді директора Станично-Луганського районного центру зайнятості Луганської області. У зв'язку з втратою чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 року № 410-р та набранням чинності наказом Міністерства соціальної політики України від 16.12.2014 №1043 «Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості», з 02.03.2015 року посади працівників Станично-Луганського районного центру зайнятості не відносяться до посад державних службовців. Крім того, посилався на реорганізацію Луганської обласної служби зайнятості та в її складі - Станично-Луганського районного центру зайнятості з 02.03.2015, у зв'язку з чим звернувся до УСЗН Станично-Луганської РДА з заявою про видачу довідки про заробітну плату для здійснення перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням посадового окладу. Звернення з такою заявою саме до відповідача обґрунтовує Порядком видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України від 03.12.2003 №319/144 (а.с. 5-8).

Постановою Біловодського районного суду Луганської області від 10 травня 2017 року зазначений позов ОСОБА_2 задоволений повністю, а саме: визнано неправомірними дії УСЗН Станично-Луганської РДА щодо відмови ОСОБА_2 у видачі довідки про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії; зобов'язано УСЗН Станично-Луганської РДА видати ОСОБА_2 довідку про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії, враховуючи в довідці складові заробітної плати, а саме посадовий оклад, надбавку за ранг державного службовця, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці, або за виконання особливо важливої роботи, премію, інші виплати (нагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація), відповідно до Закону України «Про державну службу» (а. с. 32-33).

Відповідачем на зазначене рішення суду подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, просив скасувати постанову суду, прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову. Обґрунтував скаргу тим, що чинним законодавством не передбачено перерахунок пенсії державних службовців, оскільки постанова Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якою було передбачено перерахунок пенсії державних службовців, втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб». У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII та враховуючи постанову №622 відсутні підстави для видачі довідок про заробітну для перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця, оскільки норма права, яка встановлювала порядок видачі таких довідок втратила чинність. Крім того, Постановою Правління ПФУ від 04.07.2016 № 15-2 виключено форму довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено ( перераховано ) пенсію (а.с. 40-41).

Відповідно до ст.197 ч.1 п.2 КАС України судом апеляційної інстанції справу розглянуто в письмовому провадженні.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанцій встановлені наступні обставини у справі.

Позивачеві у 2010 році призначено пенсію згідно з нормами Закону України «Про державну службу». До виходу на пенсію працював на посаді директора Станично-Луганського районного центру зайнятості Луганської області (а. с. 10).

05.01.2017 позивач звернувся до УСЗН Станично-Луганської РДА з заявою про видачу довідки про заробітну плату за грудень 2016 року для надання до пенсійного органу для перерахунку пенсії, посилаючись на Порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України від 03.12.2003 №319/144 (а. с. 13).

Листом УСЗН Станично-Луганської РДА від 20.01.2017 №159 позивачеві роз'яснено, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, у зв'язку з втратою чинності ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р № 3723-XII, яка містила норму щодо перерахунку пенсій. З набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», втратила чинність постанова Кабінету Міністрів від 31.05.2000 № 865, якою передбачалась видача довідок для перерахунку пенсій органами соціального захисту населення. Згідно Постанови Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1» форми довідок, які надавались для перерахунку пенсій, виключено. Таким чином, відсутні підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії (а. с. 14).

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови позивачеві у видачі довідки про заробітну плату для перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, регулюється наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» від 03.12.2003 №319/144 (далі - Порядок №319/144), п.3 якого передбачає, що довідки для перерахунку пенсії особам, які працювали на посадах державної служби в організаціях чи установах, де на час виникнення права на перерахунок пенсій відсутні такі посади державних службовців, видаються управліннями соціального захисту населення.

З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не погоджуються виходячи з наступного.

Посилання суду першої інстанції на положення Порядку №319/144 як на підставу для задоволення позову є помилковим, оскільки вказаний Порядок регулює відносини з видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад.

Позивач вийшов на пенсію, перебуваючи на посаді директора Станично-Луганського районного центру зайнятості Луганської області у 2010 році.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що до теперішнього часу Станично-Луганський районний центр зайнятості Луганської області не ліквідовано та не реорганізовано, на що помилково посилається позивач. В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні будь-які дані про реорганізацію або ліквідацію Станично-Луганського районного центру зайнятості Луганської області ( а. с. 59-63).

Колегія суддів за результатами вивчення матеріалів справи дійшла висновку про те, що позивач вважає, що шляхом отримання довідки про складові заробітної плати та надання її до пенсійного органу зможе відновити порушене, на його думку, право на отримання пенсії в належному розмірі.

Враховуючи положення Порядку №319/144 та ту обставину, що Станично-Луганський районний центр зайнятості Луганської області не ліквідовано, а посаду, з якої ОСОБА_2 вийшов на пенсію не скасовано, позивач безпідставно вимагає надання довідки про складові заробітної плати саме від Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області. Дії відповідача щодо відмови у видачі довідки не мають для позивача жодних правових наслідків, оскільки відповідач не наділений повноваженнями щодо видачі довідок про заробітну плату працівників не ліквідованого Станично-Луганського районного центру зайнятості Луганської області, внаслідок чого підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

З огляду на викладене, колегія суддів роз'яснює позивачеві, що довідку про складові заробітної плати за його зверненням повинна видати та установа, в якій позивач працював до виходу на пенсію, а якщо є труднощі з її отримання, то звертаючись до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії позивач має право зазначити про це, і пенсійний орган в межах своїх повноважень. повинен витребувати довідку про заробітну плату позивача.

На підставі встановлених обставин справи та наведених законів, нормативно-правових норм, які регулюють спірні відносини, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції невірно вирішено справу в зв'язку з порушенням норм матеріального закону, внаслідок чого постанова суду підлягає скасуванню з постановленням нової про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.195, ст.197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.3, ст. 202 ч.1 п.4, ст. 205 ч.2, ст. 206, ст.212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області задовольнити.

Постанову Біловодського районного суду Луганської області від 10 травня 2017 року у справі №408/566/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати.

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий: Л.А. Василенко

Судді: А.В.Гайдар

Р.Ф. Ханова