Постанова № 67887149, 19.07.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2017
Номер справи
809/865/17
Номер документу
67887149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" липня 2017 р. Справа № 809/865/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кафарського В.В.,

за участю секретаря судового засідання Федів А.В.,

представника позивача Янишівського М.М.,

представника відповідача Урядка Р.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Агро-Союз" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№ 0001541402, 0001531402 від 13.03.2017, -

ВСТАНОВИВ:

13.06.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Агро-Союз" (далі - позивач, ТзОВ "Корпорація "Агро-Союз") звернулося в суд із адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№ 0001541402, 0001531402 від 13.03.2017.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем винесено 13.03.2017 податкові повідомлення-рішення №№ 0001541402, 0001531402 від 13.03.2017, які позивач отримав 16.03.2017. Вищевказані податкові повідомлення-рішення були прийняті на підставі Акту № 80/09-19-14-02/31761141 від 21.02.2017 «Про результати позапланової виїзної документальної перевірки TзOB «Корпорація Агро-Союз» (код за ЄДРПОУ 31761141) з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських операцій придбання послуг в серпні 2016 року від TOB «Будпром-Інвест» (код ЄДРПОУ 40398780) та в жовтні 2016 від TOB «Трейд-Векс» (код ЄДРПОУ 40806018). Вважаючи, що дані податкові повідомлення-рішення винесені неправомірно, ТзОВ "Корпорація "Агро-Союз" подало скаргу на них до ДФС України. 01.06.2017 позивач отримав рішення ДФС України № 11051/6/99-99-11-01-01-25 від 24.05.2017 про часткове задоволення скарги, а саме: ДФС України скасувало податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 13.03.2017 № 0001531402, № 0001541402 в частині завищення TOB «Корпорація «Агро-Союз» податкового кредиту з ПДВ по взаємовідносинам із TOB «Трейд-Векс» і у відповідній частині штрафні санкції, а в іншій частині зазначені податкові повідомлення-рішення залишено без змін. Відтак, TзOB «Корпорація Агро-Союз» вважає, що рішення № 11051/6/99-99-11-01-01-25 від 24.05.2017 та податкові повідомлення-рішення №№ 0001541402, 0001531402 від 13.03.2017 винесені неправомірно, не на підставі норм чинного законодавства, ґрунтуються на помилкових висновках акту перевірки, тому підлягають скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених в адміністративному позові. Позов просила задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на подані в судовому засіданні письмові заперечення від 29.06.2017 за № 330/09-19-10-02/09. В задоволенні позову просив відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення на позов, суд зазначає наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Агро-Союз" зареєстроване 19.11.2001 як юридична особа, ідентифікаційний код 31761141, місце знаходження: 76019, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вулиця Крайківського, будинок 1Б, керівник - ОСОБА_3, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 114-123).

ТзОВ "Корпорація "Агро-Союз" перебуває на податковому обліку як платник податків. Вказані обставини викладені в акті перевірки позивача від 21.02.2017, й не заперечуються сторонами.

Судом встановлено, що головним управлінням Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області, за наслідками проведеної позапланової виїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Агро-Союз" (код ЄДРПОУ 31761141) з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських операцій придбання послуг в серпні 2016 року від TOB «Будпром-Інвест» (код ЄДРПОУ 40398780) та в жовтні 2016 від TOB «Трейд-Векс» (код ЄДРПОУ 40806018), в якому зафіксовано порушення, зокрема: пп. «а» п. 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 ст. 198, ст. 201, ст. 209 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) внаслідок чого за результатами перевірки ТОВ "Корпорація "Агро-Союз" визначено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 18 декларації) з податку на додану вартість у сумі 636 494 грн., в тому числі за серпень 2016 року у сумі 211 011 грн., за вересень 2016 року у сумі 175 867 грн., за жовтень 2016 року у сумі 249 616 грн., та зменшено суму від'ємного значення податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21) декларації за жовтень 2016 року у сумі 456 839 грн. (а.с. 18-44).

Вказана планова перевірка проводилась на підставі наказу Головного Управління ДФС в Івано-Франківській області від 03.02.2017 № 143 (а.с. 72).

Позивачем 02.03.2017 подано до ГУ ДФС Івано-Франківської області заперечення на акт перевірки № 80/09-19-14-02/31761141 від 21.02.2017 (а.с. 45-51).

За наслідками розгляду вищевказаного акту перевірки, відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення:

- за № 0001531402 від 13.03.2017, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з сплати податку на додану вартість на суму 954 741,00 грн., в тому числі за основним платежем на суму 636 494,00 грн. та за штрафними санкціями на суму 318 247,00 грн. (а.с. 52);

- за № 0001541402 від 13.03.2017, яким позивачу завищено від'ємне з податку на додану вартість у розмірі 456 839, 00 грн. (а.с. 53-54).

Матеріалами справи підтверджено, що не погодившись із податковим повідомленнями-рішеннями Головного Управління ДФС в Івано-Франківській області від 13.03.2017 за №№ 0001541402, 0001531402, ТОВ "Корпорація "Агро-Союз" розпочало процедуру адміністративного оскарження.

Так, позивачем 23.03.2017 подано до ГУ ДФС Івано-Франківської області скаргу на податкові повідомлення-рішення № 0001531402 та № 0001541402 від 13.03.2017 (а.с. 55-58).

За наслідками розгляду скарги, Державна фіскальна служба прийняла рішення від 24.05.2017 за № 11051/6/99-99-11-01-01-25, яким керуючись главою 4 Податкового кодексу України, скасувала податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 13.03.2017 за № 0001531402 та № 0001541402 в частині завищення ТОВ "Корпорація "Агро-Союз" податкового кредиту з ПДВ по взаємовідносинах із ТОВ «Трейд-Векс» і у відповідній частині штрафні санкції, в іншій частині зазначені податкові повідомлення-рішення залишила без змін, а скаргу позивача частково задовольнила.

Суд зазначає, що пунктом 3 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2015 року N 1204 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за N 124/28254, визначено, що податкове повідомлення-рішення складається за кожним окремим податком, збором разом із штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) або штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно пунктів 5, 7 указаного Порядку, якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства.

Податкові повідомлення-рішення згідно з пунктами 4-6 цього розділу складаються контролюючим органом, який склав попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким контролюючим органом рішення за результатами адміністративного, судового оскарження або іншого рішення про скасування раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення. При цьому у разі отримання вищезазначених рішень структурним підрозділом, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції контролюючого органу, або відповідальною особою, визначеною керівником контролюючого органу для виконання таких функцій, забезпечується надання такого рішення структурному підрозділу, яким складалось попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 1 робочого дня, що настає за днем його отримання.

Відповідно до ст.1 розділу V «Порядок відкликання податкових повідомлень-рішень» Порядку №1204, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо:

1) контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення;

2) контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання, суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства, що зазначені у раніше прийнятому податковому повідомленні-рішенні;

3) рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується податкове повідомлення-рішення контролюючого органу;

4) рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, сума зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства, що визначені у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу.

Аналогічний порядок відкликання податкового повідомлення-рішення або вимоги містяться в ст. 60 Податкового кодексу України (пп.60.1.1, 60.1.2, 60.1.3, 60.1.4, 60.1.5, п. 60.4, 60.5), податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо:

- сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення;

- контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу;

- контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі;

- рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі;

- рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

У випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу. У випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, оскаржувані податкові повідомлення-рішення № 0001531402 та № 0001541402 від 13.03.2017, винесені відповідачем, на момент звернення позивача до суду є відкликані, оскільки ДФС зменшило нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятих податкових повідомлень-рішень своїм рішенням від 24.05.2017 за № 11051/6/99-99-11-01-01-25, а відтак ГУ ДФС в Івано-Франківській області, у відповідності з п. 5 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків має винести нове податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення податкових зобов'язань.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах

Частиною першою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Враховуючи положення законодавства, під актом державного чи іншого органу слід розуміти юридичну форму рішень цих органів - офіційний документ, який породжує певні наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Рішення суб'єкта владних повноважень у контексті положень Кодексу адміністративного судочинства України необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії.

Нормативно-правові акти - рішення, дію яких поширено на невизначене або визначене загальними ознаками коло осіб, які призначені для неодноразового його застосування щодо цього кола осіб.

Правові акти індивідуальної дії - рішення, які є актом одноразового застосування норм права і дію яких поширено на конкретних осіб або які стосуються конкретної ситуації. За своєю природою правові акти індивідуальної дії, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи та застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.

Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Право на захист - самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.

Оскільки оспорювані податкові повідомлення-рішення є відкликаними, вони не створюють для позивача жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов'язків, відтак, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позивачем вимог.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На виконання цих вимог, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів належними та допустимими доказами правомірність своїх дій при прийнятті спірних рішень.

Водночас, докази подані позивачем, не підтверджують обставини, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог та були спростовані доводами відповідача.

З огляду на зазначене та беручи до уваги достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а його вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Кафарський В.В.

Постанова складена в повному обсязі 24.07.2017.