
Номер провадження 2-а/229/89/2017
ЄУН 229/2331/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2017 року Суддя Дружківського міського суду Донецької області Петров Є.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації про визнання дії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
До Дружківського міського суду Донецької області звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона 11 квітня 2017 року звернулася до Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у зв'язку з вимушеною зміною постійного місця проживання із зазначенням обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Листом від 11.04.2017 року № 1700/09 відповідач відмовив позивачці у взятті на облік, як внутрішньо переміщеної особи з районів проведення антитерористичної операції, з тих підстав, що населений пункт, в якому вона зареєстрована, не значиться в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженогоРозпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р.
Ознайомившись з виданою відмовою, позивачка вважає її такою, що порушує її законні права, та є незаконною. Свої вимоги позивачка обґрунтовує наступним, що з 1979 року по липень 2015 року включно, вона постійно проживала у ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: вул. Єсеніна, б. 46, що підтверджується реєстрацією в паспорті громадянина України.
У липні 2015 року з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства та порушень прав людини, вона була змушена покинути своє місце проживання. Наразі позивачка проживає за адресою: МСП, б. 5, кв.2, смт.Очеретине, Ясинуватський район, Донецької області.
На теперішній час рішення про завершення проведення антитерористичної операції не прийнято. Позивачка вважає, що відсутність селища Новокалинове (Соловйовська сільська рада) Ясинуватського району Донецької області в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджених Розпорядженням Кабінету Міністрів України, не може бути підставою для відмови у захисті її прав, так як входження або не входження населеного пункту до такого переліку не є підставою для видачі або відмови у видачі довідки про взяття на облік. Відмова відповідача - це пряме звуження прав внутрішньо переміщених осіб.
На підставі викладеного, позивачка просить суд:
-визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у взятті на облік, як внутрішньо переміщену особу;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області взяти ОСОБА_1 на облік, як внутрішньо переміщену особу та видати їй відповідну довідку;
-зобов'язати Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області подати у місячний строк звіт про виконання постанови суду відповідно достатті 267 КАС України;
Ухвалою суду від 26.06.2017 року відкрито скорочене провадження, надіслано відповідачу копію ухвали з копією позову та доданих до нього матеріалів. Розяснено право відповідачу у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Розяснено відповідачу, що наслідком неподання такого заперечення є прийняття судового рішення не пізніше трьох днів з дня закінчення строку для подання заперечень. 18 липня 2017 року від відповідача по справі надійшло заперечення на позов. В своїх запереченнях просить суд в позові відмовити.
Відповідно дост. 183-2 КАС Українисправа розглядається в порядку скороченого провадження.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та заперечень на позов, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, керуючись принципом верховенства права та ст. 3 Конституції України суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, б. 46, що підтверджується відміткою в паспорті позивачки (а.с.7 зв.б.).
Відповідно до акту обстеження від 20.07.2015 року, виданого Соловйовською сільською радою Ясинуватського району Донецької області, встановлено, що будинок, в якому проживала ОСОБА_1, та розташований за адресою: вул. Єсеніна, б. 46, с. Новокалинове, Ясинуватський р-н, Донецька обл., було зруйновано під час проведення антитерористичної операції (а.с.8).
11.04.2017 р. позивачка звернулася до Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у зв'язку з вимушеною зміною постійного місця проживання із зазначенням обставин, що спричинили внутрішнє переміщення. Листом № 1700/09 від 11.04.2017 року позивачці було відмовлено в видачі довідки про статус внутрішньо-переміщеної особи, оскільки згідно розпорядження КМУ від 07.11.2017 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» населений пункт, в якому зареєстрована позивачка, не значиться (а.с.10).
Статтею 3 Конституції Українизакріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Крім того,Конституцією Українипередбачено, що не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (стаття 24); кожному гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання (стаття 33); громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46).
Постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014 рокузатверджено «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції» (далі - Порядок).
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що він регулює механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі-Довідка). Довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується).
Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (пункт 2).
Пунктом 6 Порядку передбачено, що у день подання заяви безоплатно видається довідка за формою, наведеною у додатку, яка роздруковується на папері формату А4 і підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою відповідного уповноваженого органу.
При цьому, підставами для відмови у видачі довідки є: 1) відсутність обставин, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; 2) втрата або викрадення документи, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.
У разі відмови у видачі довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови (пункт 8 Порядку).
Вказаний Порядок не передбачає наявність будь-якого переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, тому входження/не входження населеного пункту до такого переліку не є підставою для видачі або відмови у видачі довідки про взяття на облік. Більш того, саме розпорядження №1085-р зі змінами та доповненнями від 18.02.2015 № 128-р не посилається на жоден закон чи інший нормативно-правовий акт, на підставі якого він прийнятий. Так само у розпорядженні №1085-р не встановлено, з якою метою воно прийнято, кому адресовано та хто його має виконувати.
З 22.11.2014 року набрав чинностіЗакон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-УІІ від 20.10.2014 року(далі - Закон), який встановив гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Частиною 1ст. 1 вказаного Законупередбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Стаття 4 Законупередбачає, що облік внутрішньо переміщених осіб здійснюється шляхом видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік такої особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені встатті І цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Органи державної влади України та місцеве самоврядування не здійснюють свої обов'язки у с.Новокалинове Ясинуватського району Донецької області, уся необхідна інфраструктура не функціонує, оскільки рішенням Ради національної безпеки та оборони України від 04 листопада 2014 року (введеного в діюУказом Президента України №875/2014 від 14.11.2014) передбачено припинення діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій, представництв, а також переведення державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування з окремих територій у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганських областях на роботу в іншу місцевість. На виконання цього рішення прийнятоПостанову Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №595, якою передбачено виконання вказаного рішення РНБО України. Крім того, встановлено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взятті на облік відповідно до Порядку (Постанова КМУ №509) пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів, які здійснюють такі виплати.
Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 05 листопада 2014 рокуустановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком.
Також підтвердженням того, що в с. Новокалинове Ясинуватського району Донецької області органи державної влади тимчасово не виконують у повному обсязі свої повноваження є те, що територіальна підсудність справ Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області, відповідно до розпорядження голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 2710/38-14 від 02.09.2014, прийнятого на виконання ч.1ст. 1 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції», змінена на підсудність Дружківському міському суду Донецької області.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вимушена була покинути своє постійне місце проживання у ІНФОРМАЦІЯ_1 через обставини, передбачені частиною першою статті 1 Закону №1706-УІІ та є внутрішньо переміщеною особою (особою, яка перемістилась із району проведення антитерористичної операції), а тому, ОСОБА_1 має право отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (довідка про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції) з метою реалізації конституційних прав громадян України. Тому вимоги позивачки про визнання бездіяльностіУправління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області щодо відмови їй у видачі довідки про статус переселенця неправомірною та зобов'язанняУправління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області видати ОСОБА_1 довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції є законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст..2,11,17,23,69-71,86,104-105,159-163, 183-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ясинуватської державної районної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Управління соціального захисту населення Ясинуватської державної районної адміністрації Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у взятті на облік, як внутрішньо переміщену особу з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції - протиправними.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Ясинуватської державної районної адміністрації Донецької області взяти ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, на облік та видати їй довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Ясинуватської державної районної адміністрації Донецької області подати у місячний строк звіт про виконання постанови у відповідності достатті 267 КАС України.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Ясинуватської державної районної адміністрації Донецької області, код ЄДРПОУ 25928832, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, за рахунок бюджетних асигнувань понесені нею судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Є. В. Петров