Рішення № 67857476, 19.07.2017, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
19.07.2017
Номер справи
925/650/17
Номер документу
67857476
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" липня 2017 р. Справа № 925/650/17

Господарський суд Черкаської області в складі

головуючого - судді Єфіменка В.В.,

з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.,

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився,

від відповідача - не з'явився,

від ІІІ особи - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Монастирищенської районної державної адміністрації , м.Монастирище ,

ІІІ особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області,

про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Управління соціального захисту населення Монастрищенської районної державної адміністрації про стягнення 84 516,00 грн. заборгованості за надані послуги на перевезення пасажирів пільгових категорій автомобільним транспортом протягом 2015 року згідно договору від 01.09.2015 про державне замовлення на пільговий проїзд окремих категорій громадян на приміських автобусних маршрутах м.Монастирище №№111, 115, 112, 102 загального користування, та відшкодування судових витрат.

В судовому засіданні 12.07.2017 позивач заявлені вимоги підтримав, просив їх задовольнити повністю з мотивів, викладених у позовній заяві посилаючись на те, що по закінченню терміну дії Договору між Позивачем та Відповідачем " 01" вересня 2015 року було укладено Договір від " 01" вересня 2015 року про компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян на автобусних маршрутах загального користування № 111, 115, 112, 102 (далі-Договір 2), за умовами якого Позивач та Відповідач встановили взаємні права та обов'язки, щодо надання послуг населенню Монастирищенского району Черкаської області на перевезення пасажирів пільгових категорій автомобільним транспортом Позивача та компенсації Позивачеві Відповідачем коштів за пільговий проїзд окремих категорій громадян визначених в додатку №1 до Договору 2 протягом 2015-го року в межах бюджетних призначень на приміському маршруті №111: Рейс Монастирище - Терлиця; на приміському маршруті №115: Рейс Монастирище - Аврамівка - Летичівка; на приміському маршруті №112: Рейс Монастирише - Дубрівка; на приміському маршруті №102: Рейс Монастирише - Коритня. Термін дії вищевказаного договору до " 30" вересня 2015 року.

П.п.1.3, 2.2.Договорів №№1; 2 встановлено обов'язок Позивача перевозити пільгові категорії громадян відповідно до чинного законодавства України та надавати останнім право на безкоштовний проїзд. Вищевказані положення Договору 1 повністю кореспондуються з нормами визначеними ст.ст. 11,37 Закону України "Про автомобільний транспорт".

П.1.2, 2.1, 2.1.1 Договорів №№1; 2 встановлено обов'язок Відповідача компенсувати перевізникові кошти за пільговий проїзд окремих категорій громадян які передбачені в кошторисних призначеннях на відповідний рік. Вищевказані положення Договору 1 повністю кореспондуються із ст..29 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Всього в період з " 01" серпня 2015 року по " 30" вересня 2015 Позивачем було надано послуг на загальну суму 84516 гривень.

" 01" січня 2016 року Позивачем та Відповідачем було складено та підписано Акт звірки взаємних розрахунків (далі - Акт 1), за даними якого підтверджена заборгованість Відповідача на користь Позивача 84516 гривень.

Позивач стверджував, що заборгованість Відповідача перед Позивачем склала 84516 гривень.

19.07.2017 позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, у письмових запереченнях на позов заявлених вимог не визнав мотивуючи тим, що Управління утримується за рахунок коштів Державного бюджету. Із цього слідує, що бюджет Управління залежить від фінансування на відповідний рік з державного бюджету. Самостійно здійснювати видатки та компенсації Управління не має права, покрити витрати, на які державою не виділено коштів, не має можливості.

Відповідно до плану асигнувань із загального фонду бюджету на 2015 рік на компенсацію за пільгове перевезення громадян, на Монастирищенський район виділено за бюджетною класифікацією КФКВ 170102 кошторисних призначень в сумі 906,600 тис грн. Фінансовим управлінням Монастирищенської районної державної адміністрації було профінансовано відшкодування витрат на пільгове перевезення у 2015 році 579,0 тис.грн. з них заборгованість 2014 року 69,4 тис.грн., нараховано відшкодувань 837,2 тис.грн.. У зв'язку з недостатнім фінансуванням виникла кредиторська заборгованість у сумі 327,6 тис. грн., з них позивача 84,5 тис.грн., яка зареєстрована в управлінні державної казначейської служби України у Монастирищенському районі і є простроченою.

Відповідач повідомив, що Законами України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", "Про Державний бюджет України на 2017 рік" не передбачено фінансування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян

Питання щодо відшкодування витрат на пільгове перевезення за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на даний час не вирішено.

Згідно норм чинного законодавства не передбачено погашення кредиторської заборгованості, що виникла по субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за рахунок інших джерел фінансування.

Ухвалою суду 12.07.2017 до розгляду у справі було залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області.

Представник від ІІІ особи в судове засідання не з'явився, про причини нез'явлення суд не повідомив.

Справа розглядається за наявними матеріалами в порядку ст.75 ГПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.

За приписами ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Предметом спору є розрахунки за надані позивачем послуги на перевезення пасажирів пільгових категорій автомобільним транспортом протягом 2015 року згідно договору про державне замовлення на пільговий проїзд окремих категорій громадян на приміських автобусних маршрутах загального користування.

Ч.1 ст.181 ГК України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

З досліджених в судовому засіданні матеріалів справи вбачається, що між сторонами був укладений договір від 01 серпня 2015 року про компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян на автобусних маршрутах загального користування № 111 115, 112, 201 (далі - Договір-1), відповідно до умов якого Позивач та Відповідач встановили взаємні права та обов'язки щодо надання послуг населенню Монастирищенского району Черкаської області на перевезення пасажирів пільгових категорій автомобільним транспортом Позивача та компенсації Позивачеві Відповідачем коштів за пільговий проїзд окремих категорій громадян, визначених в додатку №1 до Договору протягом 2015 року в межах бюджетних призначень на приміському маршруті №111: Рейс Монастирище -Терлиця; на приміському маршруті №115: Рейс Монастирище -Аврамівка - Летичівка; на приміському маршруті №112: Рейс Монастирище - Дубрівка; на приміському маршруті №102: Рейс Монастирище - Коритня (а.с.13-15).

Термін дії договору з 01.08.2015 по 31.08.2015.

По закінченню терміну дії вищевказаного Договору-1 між Позивачем та Відповідачем « 01» вересня 2015 року було укладено Договір від « 01» вересня 2015 року про компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян на автобусних маршрутах загального користування № 111, 115, 112, 102 (далі-Договір 2), за умовами якого Позивач та Відповідач встановили взаємні права та обов'язки, щодо надання послуг населенню Монастирищенскього району Черкаської області на перевезення пасажирів пільгових категорій автомобільним транспортом Позивача та компенсації Позивачеві Відповідачем коштів за пільговий проїзд окремих категорій громадян визначених в додатку №1 до Договору 2 протягом 2015-го року в межах бюджетних призначень на приміському маршруті №111: Рейс Монастирище-Терлиця; на приміському маршруті №115: Рейс Монастирище-Аврамівка-Летичівка; на приміському маршруті №112: Рейс Монастирише-Дубрівка; на приміському маршруті №102: Рейс Монастирише-Коритня. Термін дії вищевказаного договору до « 30» вересня 2015 року.

П.п.1.3, 2.2.Договору № 1 і Договору № 2 встановлено обов'язок Позивача перевозити пільгові категорії громадян відповідно до чинного законодавства України та надавати останнім право на безкоштовний проїзд. Вищевказані положення Договору 1 повністю кореспондуються з нормами закріпленими у ст.ст. 11, 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме:

Соціально значущими послугами автомобільного транспорту є послуги з перевезення пасажирів автобусними маршрутами загального користування за визначеними уповноваженими органами тарифами та на пільгових умовах відповідно до законодавства.

Пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом. Безпідставне відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність відповідно де чинного в Україні законодавства. Види та обсяги пільгових перевезені установлюються замовленнями у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів н: маршрутах загального користування, збитків від перевезень.»

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету регулюється Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256 (далі - Порядок).

Відповідно до п. п. 5-8 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів райдержадміністрацій, виконкомів міських рад. Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад на підставі актів звіряння, щомісяця нотують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів АРК, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державного казначейства в АРК, областях, мм. Києві та Севастополі. Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати. Отримані місцевими бюджетами суми субвенції перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг.

Пункт 3 Порядку передбачає фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.02р. №256. Головними розпорядниками коштів місцевого бюджету є виконавчі органи рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

П.п.1.2, 2.1, 2.1.1 Договору-1 і Договору-2 встановлено обов'язок Відповідача компенсувати перевізникові кошти за пільговий проїзд окремих категорій громадян які передбачені в кошторисних призначеннях на відповідний рік. Вищевказані положення Договорів повністю кореспондуються із ст.29 Закону України « Про автомобільний транспорт». - а саме:

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.

Доказів того, що послуги з перевезення пільгових категорій пасажирів не надавались Позивачем відповідно до умов Договорів №№1;2 у повному обсязі та у визначений Договорами №№ 1;2 термін.

Судом з'ясовано, що всього за період з 01 серпня 2015 року по 30 вересня 2015 р. Позивачем було надано послуг з перевезення пільгових категорій громадян на загальну суму 84516 грн.

01.01.2016 сторонами було складено та підписано Акт звірки взаємних розрахунків (далі - Акт), який було досліджено в судовому засіданні, за даними якого підтверджується заборгованість Відповідача на користь Позивача в сумі 84516 грн. (а.с.25).

Наявність вищезазначеної заборгованості Відповідача перед Позивачем у розмірі 84516 грн. також підтверджується Актом звірки взаємних розрахунків від 01.01.2017 від 04.05.2017, від 26.05.2017 (далі - Акт), який досліджено в судовому засіданні (а.с.26-28).

Позивачем відповідачу було надіслано Лист № 1 від 20 березня 2017 р. із проханням виконати зобов'язання Відповідача, передбачені п.2.1. вищевказаних Договорів щодо компенсації Позивачеві коштів за пільговий проїзд окремих категорій громадян за 2015 рік в розмірі 84516 грн. (а.с.29).

Відповідач надав відповідь (№ 01-01-27X898 від 2.04.2017) на лист Позивача, в якій послався на відсутність можливості виділення коштів на погашення заборгованості та на неналежне виконання умов Договорів - відсутністю субвенцій з державного бюджету.

Зобов'язання у відповідності з ст. 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

Зазначені норми узгоджуються з вимогами статті 629 ЦК України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.

Розмір боргу відповідачем не оспорюється.

Доказів здійснення остаточних розрахунків згідно умов договору, відповідач суду не надав.

Пунктом 1 ст. 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Наявність заборгованості підтверджується дослідженими в судовому засіданні Договорами, звітами про фактичні обсяги виконаних перевезень, актами звірки розрахунків за надані послуги, відсутністю претензій відповідача до кількості та якості наданих послуг.

За приписами п.2 ст. 916 ЦК України замовник зобов'язаний сплатити перевізнику обумовлену плату за послугу за домовленістю.

Відсутність коштів у відповідача чи відсутність кошторису видатків на перевезення пільгової категорії громадян, відсутність у відповідача зареєстрованих в казначействі бюджетних зобов'язань з перевезення пільгових категорій громадян не є підставою звільнення відповідача від обов'язку проведення розрахунків за виконані роботи з перевезення та надані послуги.

Суд приходить до переконання, що заперечення відповідача щодо відсутності відповідного бюджетного фінансування для виплати заявленої до стягнення компенсації не може бути підставою для відмови в позові.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що позивач довів свої позовні вимоги, які підлягають до повного задоволення. З відповідача на користь позивача необхідно стягнути 84 516,00 грн. заборгованості за надані послуги на перевезення пасажирів пільгових категорій автомобільним транспортом протягом 2015 року згідно договору про державне замовлення на пільговий проїзд окремих категорій громадян на автобусних маршрутах №№111, 115, 112, 102 загального користування від 01.09.2015.

Витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 1600 грн. підлягають відшкодуванню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути 84 516,00 грн. боргу та 1600 грн. витрат по сплаті судового збору з Управління соціального захисту населення Монастирищенської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03195760, вул.Грушевського,4, м. Монастирище, Черкаська область, 19100) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1, АДРЕСА_1).

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку в порядку, визначеному ГПК України з дня складення і підписання повного тексту рішення.

Рішення складено 20.07.2017

Суддя В.В.Єфіменко