
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
УХВАЛА
24 липня 2017 року Справа № 915/1091/16
м.Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Семенчук Н.О. розглянувши заяву №107 від 30.06.2017 Товариства з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" в порядку ст. 121 ГПК України про зміну способу та порядку виконання судового рішення від 03.05.2017 у справі №915/1091/16
за участю представника позивача - Стаховська О.В. дов. № 3 від 11.01.2017
за участю представника 1-го відповідача - Шаповалової С.Г. дов. №178/01.01-11 від 26.05.2017,
за участю представника 2-го відповідача - Шаповалової С.Г. дов. №62/7-5/03 від 06.06.2016
за участю представника 3-го відповідача - Корженко А.В. - дов. № 8-19/05-17 від 10.01.2017,
за участю представника Миколаївської обласної державної адміністрації - Шумська І.Я. дов. № 3/10-05-58/6-16 від 03.01.2017
представник Державної казначейської служби України в Миколаївській області в судове засідання не з'явився,
представник Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області в судове засідання не з'явився
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Н АВТО", 54007, м. Миколаїв, вул. Кірова, 159/1
до відповідача - 1: Управління з питань молоді та туризму Миколаївської обласної державної адміністрації , 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22
до відповідача - 2: Департаменту економічного розвитку та регіональної політики Миколаївської облдержадміністрації, 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22
до відповідача - 3: Миколаївської обласної ради, 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22
Третя особа, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Миколаївська обласна державна адміністрація, 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України в Миколаївській області, проспект Центральний, 141-В, м. Миколаїв, 54055
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні 1-го відповідача: Державна податкова інспекція у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області, 54030, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 24/2
про: стягнення 1 493 119,20 грн.
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" звернулось до господарського суду Миколаївської області із заявою №107 від 30.06.2017, в якій просить суд змінити спосіб та порядок виконання рішення господарського суду Миколаївської області від 03.05.2017 у справі №915/1091/16, встановивши:
- Стягнути з Обласного бюджету Миколаївської області через Головне
управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області (р/р 31515905700001, код бюджетної класифікації 31030000, код ЄДРПОУ 37992030, код банку 826013) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" (54007, м.Миколаїв, вул.Троїцька (Кірова), 159/1, ЄДРПОУ 38694122, р/р 26002500087916, в ПАТ "Креді Агріколь Банк", МФО 300614) кошти в розмірі 1 244 266,00 грн.;
- Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з
обмеженою відповідальністю "Н АВТО" (54007, м.Миколаїв, вул.Троїцька (Кірова), 159/1, ЄДРПОУ 38694122, р/р 26002500087916, в ПАТ "Креді Агріколь Банк", МФО 300614) ПДВ в розмірі 248 853,20 грн.
Так, рішенням Господарського суду Миколаївської області від 03.05.2017 у справі №915/1091/16 позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з Департаменту економічного розвитку та регіональної політики Миколаївської облдержадміністрації (54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22, через Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області р/р 31515905700001, код бюджетної класифікації 31030000, код ЄДРПОУ 37992030, код банку 826013) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" (54007, м. Миколаїв, вул. Кірова, 159/1, код ЄДРПОУ 38694122, р/р 26002500087916 в ПАТ "Креді Агріколь Банк", МФО 300614) кошти в розмірі 1 244 266,00 грн. (вартість об'єкту приватизації) та суму ПДВ у розмірі 248 853,20 грн. В частині позовних вимог про стягнення грошових коштів з Управління з питань молоді та туризму Миколаївської обласної державної адміністрації та Миколаївської обласної ради - відмовлено.
23.05.2017 господарський суд Миколаївської області на виконання рішення господарського суду від 03.05.2017 видав відповідний наказ.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" звернулося до Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області із заявою №101 від 15.06.2017 про примусове виконання рішення суду.
Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області залишило заяву №101 від 15.06.2017 ТОВ "Н АВТО" без задоволення та повернуло оригінал наказу від 23.05.2017 у справі №915/1091/16, вказавши, що рахунок №31515905700001 за кодом бюджетної класифікації 31030000, зазначений в наказі Господарського суду Миколаївської області від 23.05.2017 у справі №915/1091/16, призначений для "Надходження від відчуження майна, що знаходиться у комунальній власності" і є рахунком обласного бюджету Миколаївської області, отже, кошти в розмірі 1 244 266,00 грн. від відчуження майна були перераховані до обласного бюджету Миколаївської області через розподільчий рахунок Управління з питань молоді і туризму Миколаївської ОДА, якому було делеговано територіальною громадою Миколаївської області право отримувати кошти від відчуження майна. Повернення ПДВ у розмірі 248 853,20 грн. повинно здійснюватися з Державного бюджету України, оскільки згідно пояснення Державної податкової інспекції у Центральному районі м.Миколаєва кошти у розмірі 248 853,20 грн. зараховані до Державного бюджету України. Вказані обставини унеможливлюють виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 03.05.2017 у справі №915/1091/16 у спосіб зазначений судом. Виконання даної категорії рішень здійснюються з урахуванням норм Бюджетного кодексу України, Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845. Правові норми цивільного законодавства, бюджетного законодаства та Постанови КМУ №845 розмежовують поняття бюджетні кошти (заборгованість Держави, територіальної громади) та коштів розпорядника бюджетних коштів і порядок виконання даної категорії судових рішень.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" звернулось до господарського суду Миколаївської області з заявою №107 від 30.06.2017 в якій на підставі ст.121 ГПК України просить суд змінити спосіб та порядок виконання рішення господарського суду Миколаївської області від 03.05.2017 у справі №915/1091/16, встановивши:
- Стягнути з Обласного бюджету Миколаївської області через Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області (р/р 31515905700001, код бюджетної класифікації 31030000, код ЄДРПОУ 37992030, код банку 826013) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" (54007, м.Миколаїв, вул.Троїцька (Кірова), 159/1, ЄДРПОУ 38694122, р/р 26002500087916, в ПАТ "Креді Агріколь Банк", МФО 300614) кошти в розмірі 1 244 266,00 грн.;
- Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою
відповідальністю "Н АВТО" (54007, м.Миколаїв, вул.Троїцька (Кірова), 159/1, ЄДРПОУ 38694122, р/р 26002500087916, в ПАТ "Креді Агріколь Банк", МФО 300614) ПДВ в розмірі 248 853,20 грн.
В обґрунтування заяви посилається на те, що 26 червня 2017 року Головне управління Державної казначейської служби України в Миколаївській області надало відповідь про неможливість виконання судового рішення господарського суду, у зв'язку з тим, що кошти в розмірі 1 244 266,00 грн. від відчуження майна були перераховані до обласного бюджету Миколаївської області, а кошти ПДВ у розмірі 248 853,20 грн. зараховані до Державного бюджету України, ці обставини унеможливлюють виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 03.06.2017 у справі №915/1091/16 у спосіб зазначений судом.
Представник Державної податкової інспекції у Центральному районі м.Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив.
24.07.2017 Головне управління Державної казначейської служби України в Миколаївській області на виконання вимог ухвали суду від 14.07.2017 надало лист - інформацію Головного управління ДФС у Миколаївській області від 21.07.2017 №3681/9/14-29-07-02-25.
Суд дослідивши матеріали заяви, заслухавши пояснення представників сторін, ухвалив заяву №107 від 30.06.2017 Товариства з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" в порядку ст. 121 ГПК України про зміну способу та порядку виконання судового рішення від 03.05.2017 у справі №915/1091/16- задовольнити частково з огляду на наступне:
Згідно ч. 1 ст. 121 Господарського процесуального Кодексу України, - при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Пунктом 7.1.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 року з останніми змінами "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" встановлено, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Наприклад, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми (грошової чи майнової) виконання, тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості.
Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Відповідно до п. 7.2 вищевказаної Постанови підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
За приписами ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, зокрема є доходи місцевих бюджетів та інші кошти. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти.
Бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу (ст. 1 БК України).
У відповідно до ч. 1 ст. 43 БК України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає:
1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства;
2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями;
3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України;
4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - органи Казначейства України), бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
Як вбачається з матеріалів справи ТОВ "Н АВТО" на виконання умов Договору купівлі-продажу майна від 20.06.2015 , згідно платіжних доручень №250 від 04.06.2015 (т.1 а.с.22), №263 від 18.06.2015 (т.1 а.с.23), №296 від 10.07.2015 (т.1 а.с.24) перерахував Управлінню з питань майна комунальної власності Миколаївської облдержадміністрації 1 493 119,20 грн., а саме:
- 149 311,92 грн. - 10% початкової вартості об'єкта приватизації на рахунок
№37326007003628 (т.1 а.с.22);
- 248 853,20 грн. - сплата податку на додану вартість від вартості продажу
об'єкта приватизації на рахунок №37189006003628 (т.1 а.с.23);
- 1 094 954,08 грн. - остаточний розрахунок за об'єкт приватизації на
рахунок №37189006003628 (т.1 а.с. 24).
Кошти, які були отримані Управлінням з питань майна комунальної власності Миколаївської облдержадміністрації (органом приватизації на момент укладення договору купівлі - продажу) за договором купівлі - продажу майна від 12.06.2015 від ТОВ "Н Авто" у розмірі 1 493 119,20 грн. з урахуванням бюджетних правовідносин та визначеного законодавством механізму в подальшому були перераховані до місцевого та державного бюджету (ПДВ) відповідно.
Так, згідно платіжних доручень № 87 від 23.06.2015 (т.1 а.с.143), № 100 від 15.07.2015 (т.1 а.с. 144), №101 від 15.07.2015 (т.1 а.с. 145) Управління з питань майна комунальної власності Миколаївської облдержадміністрації перерахувало:
- 248 853,20 грн. (ПДВ) з рахунку №37189006003628 на рахунок №37512000122940 в Казначействі України;
- 1 094 954,08 грн. з рахунку №37189006003628 на рахунок №31515905700001 Головне управління Державної казначейської служби в Миколаївській області;
- 149 311,92 грн. з рахунку 37189006003628 на рахунок 31515905700001 Головне управління Державної казначейської служби в Миколаївській області.
Таким чином, рахунок №37189006003628 на який позивачем були перераховані кошти за об'єкт приватизації є транзитним рахунком.
Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженою постановою Правління національного банку України від 17.06.2007 № 280, транзитні рахунки - це рахунки, що використовують для обліку платежів на час до перерахування їх за призначенням згідно з нормативно-правовими актами або договорами.
У відповідності до ч.2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження", рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно з приписами ч.1 ст. 25 Бюджетного кодексу України визначено, що Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про гарантії виконання судових рішень" визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, прийнятих судами, а також іншими державними органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення встановлено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (надалі - Порядок № 845).
Відповідно до п. 3 Порядку №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно ч. 1 п. 19 Порядку №845 безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
У відповідності до п. 4 Порядку перерахування до бюджетів коштів, одержаних від приватизації майна, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України, Фонду державного майна України від 30.12.2015 №1271/2065, фонду державного майна України (далі - Фонд) та органам приватизації в Державній казначейській службі України (далі - Казначейство) та органах Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) згідно з вимогами Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22 червня 2012 року № 758, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 липня 2012 року за № 1206/21518, відкриваються небюджетні рахунки за такими балансовими рахунками, зокрема:
3718 «Рахунки для обліку коштів від приватизації майна» (далі - рахунки 3718) для обліку коштів, одержаних від приватизації державного майна, від відчуження комунального майна та інших надходжень, безпосередньо пов'язаних з процесом приватизації, окремо для кожного бюджету.
Згідно п. 7 Порядку перерахування до бюджетів коштів, одержаних від приватизації майна, на підставі платіжних доручень, підготовлених органами приватизації згідно з рішеннями відповідних місцевих рад і наданих відповідним органам Казначейства протягом трьох робочих днів після отримання виписки з рахунків 3718, кошти, одержані від відчуження об'єктів комунальної власності, та інші надходження, безпосередньо пов'язані з процесом приватизації, за вирахуванням податку на додану вартість перераховуються на рахунки з обліку доходів місцевих бюджетів, відкриті в органах Казначейства за балансовим рахунком 3151 «Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки».
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви про зміну способу та порядку виконання рішення господарського суду Миколаївської області від 03.05.2017, оскільки виконання судового рішення по даній справі щодо стягнення заборгованості на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" є неможливим.
Керуючись ст.ст. 86, 121 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" в порядку ст. 121 ГПК України про зміну способу та порядку виконання судового рішення від 03.05.2017 у справі №915/1091/16 - задовольнити частково.
2. Змінити спосіб та порядок виконання рішення господарського суду
Миколаївської області від 03.05.2017 у справі №915/1091/16 про стягнення з Департаменту економічного розвитку та регіональної політики Миколаївської облдержадміністрації (54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22, через Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області р/р 31515905700001, код бюджетної класифікації 31030000, код ЄДРПОУ 37992030, код банку 826013) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" (54007, м. Миколаїв, вул. Кірова, 159/1, код ЄДРПОУ 38694122, р/р 26002500087916 в ПАТ "Креді Агріколь Банк", МФО 300614) кошти в розмірі 1 244 266,00 грн. (вартість об'єкту приватизації) та суму ПДВ у розмірі 248 853,20 грн., шляхом: «Стягнення коштів в розмірі 1 244 266,00 грн. з бюджетного рахунку 31515905700001, код бюджетної класифікації 31030000, код ЄДРПОУ 37992030, код банку 826013 та суму ПДВ в розмірі 248 853,20 грн. з бюджетного рахунку 37512000122940, код банку 899998) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Н АВТО" (54007, м.Миколаїв, вул.Троїцька (Кірова), 159/1, ЄДРПОУ 38694122, р/р 26002500087916, в ПАТ "Креді Агріколь Банк", МФО 300614).
3. Ухвала є виконавчим документом, який може бути пред'явлено до виконання протягом 3- х років.
4. Ухвала набирає законної сили з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили з дня її оголошення і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Суддя Н.О. Семенчук