
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2017 рокуСправа № 912/1451/17 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/1451/17
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", від імені якого діє Кіровоградська філія ПАТ "Укртелеком",
до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації,
про стягнення 124364,47 грн,
за участю представників:
від позивача - Мілінчук Л.В., довіреність № 1438 від 12.12.2016;
від відповідача - керівник Луньова І.Б.
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком", від імені якого діє Кіровоградська філія ПАТ "Укртелеком", звернулось до господарського суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації, про стягнення 128766,69 грн на відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям населення, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору у розмірі 1931,50 грн.
Обґрунтовуючи поданий позов, позивач посилається на те, що відповідачем, всупереч норм чинного законодавства, відшкодовані не у повному обсязі витрати, понесені позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах в 2015 році і повністю не відшкодовано надання таких послуг у 2016 році, у зв'язку з чим виникла заборгованість в розмірі 128766,69 грн.
Ухвалою від 24.05.2017 порушено провадження у справі, розгляд справи призначено в судовому засіданні на 14.06.2017, витребувано від сторін докази необхідні для розгляду справи по суті.
Згідно розпорядження керівника апарату господарського суду № 83 від 31.05.2017, у зв'язку з тим, що відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 30.05.2017 суддя Наливайко Є.М., у провадженні якої перебувала справа, звільнена з посади судді Господарського суду Кіровоградської області з підстав подання нею заяви про відставку, здійснено повторний автоматизований розподіл справи № 912/1451/17.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.05.2017 справу призначено головуючому судді Шевчук О.Б.
09.06.2017 від відповідача надійшов відзив на позов, згідно якого останній просить відмовити у задоволенні позову повністю, оскільки за відсутності видатків Державного бюджету на фінансування пільг з послуг зв'язку відповідач не має права погашати заборгованість перед позивачем за рахунок коштів районного бюджету, оскільки у такому випадку такі дії будуть нецільовим використанням місцевих фінансових ресурсів. Водночас у своєму відзиві відповідач зазначає, що за його даними залишається невідшкодованою вартість наданих позивачем пільг з послуг зв'язку за 2015 рік у сумі 9394,47 грн, у тому числі за листопад 2015 року - 9394,47 грн; у 2016 році (у тому числі за грудень 2015 року) - 114970,01 грн. Загальна сума невідшкодованих коштів позивачу Управлінням соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації витрат за надані пільги з послуг зв'язку становить 124364,48 грн.
У судовому засіданні 14.06.2017 господарський суд перейшов до розгляду справи по суті.
Ухвалою від 14.06.2017 розгляд справи відкладено до 11.07.2017, від сторін витребувано належні та в повному обсязі докази в обґрунтування своїх доводів, сторони зобов'язано провести звірку взаєморозрахунків за надані пільговикам телекомунікаційні послуги в період з жовтня 2015 року по грудень 2016 року включно.
11.07.2017 позивачем подано заяву про зменшення позовних вимог, в якій останній просить стягнути з Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" заборгованість в сумі 124364,47 грн на відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян та відшкодувати в порядку, визначеному статтею 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, сплачений позивачем за подання до суду позовної заяви.
Відповідно до частини 4 статті 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення у справі зменшити розмір позовних вимог.
На підставі вказаної процесуальної норми господарський суд у судовому засіданні 11.07.2017 прийняв заяву позивача про зменшення позовних вимог і подальший розгляд справи здійснює з її урахуванням.
Ухвалою від 11.07.2017 господарський суд відклав розгляд справи до 12:00 год 18.07.2017 та витребував від сторін необхідні докази.
У судовому засіданні 18.07.2017 позивач надав суду Акт звіряння розрахунків, згідно якого за відомостями позивача заборгованість відповідача перед ним складає 124364,47 грн. Водночас за даними відповідача заборгованість за 2015 рік складає 9394,47 грн, проте зі змісту Акта вбачається, що відповідачем не включена до розрахунку за 2015 рік сума за грудень у розмірі 9619,86 грн, що згідно цього ж Акта визнана відповідачем. За 2016 рік за даними відповідача заборгованість відсутня, водночас за даними обох сторін особам, що мають право на пільги надавались позивачем послуги на загальну суму 105350,15 грн, проте відшкодування у 2016 році не здійснювалось. Вказаний Акт підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками.
Представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, з підстав, зазначених у відзиві на позов.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши усі обставини справи, оцінивши подані докази, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
В силу приписів статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина 1 статті 202 Цивільного кодексу України).
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" (далі - позивач, ПАТ "Укртелеком") є юридичною особою, що здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, Статуту та внутрішніх актів ПАТ "Укртелеком". Згідно пункту 2.2.1. Статуту, одним з основних видів діяльності позивача є надання телекомунікаційних послуг, в тому числі послуг фіксованого місцевого, міжміського, міжнародного та рухомого (мобільного) зв'язку, радіозв'язку (з використанням радіочастот), послуг цифрового телебачення, інших послуг мультисервісних мереж та інших телекомунікаційних додаткових (супутніх) послуг.
Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації від 28.09.2006 № 384 позивача включено до Реєстру Операторів, провайдерів телекомунікації за № 74.
Право окремих категорій громадян на пільги з оплати телекомунікаційних послуг встановлено: Законом України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту", Законом України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Законом України від 23.03.2000 № 1584-ІІІ "Про жертви нацистських переслідувань", Законом України від 26.04.2001 № 2402-ІІІ "Про охорону дитинства", Законом України від 24.03.1998 № 203/98-ВР "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Механізм реалізації визначених законодавством України соціальних гарантій, зокрема, отримання пільг з оплати послуг зв'язку, визначається Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 (далі - Положення), Порядком надання окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 (далі - Порядок).
Відповідно до вищенаведених законодавчих актів України надання телекомунікаційних послуг пільговій категорії громадян є обов'язком позивача. При цьому в силу положень Конституції України та Законів України, якими встановлені пільги окремим категоріям громадян, держава взяла на себе обов'язок відшкодовувати витрати підприємств, що надають такі послуги особам, які мають право на відповідні пільги.
Таким чином, надання пільг ґрунтується на принципі відшкодування витрат підприємствам, які надають послуги пільговим категоріям громадян.
Пільги, зокрема, щодо оплати послуг за користування телефоном, послуг з встановлених квартирних телефонів, надаються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (пункт 3 Порядку).
За приписами підпункту "б" пункту 4 частини 1 статті 89, статті 102 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування державних програм соціального захисту проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 10 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 15 числа надають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".
Згідно пункту 11 Положення на відповідача, як на уповноважений орган, покладено обов'язок щомісяця:
1) звіряти інформацію, що міститься в Реєстрі з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не проводить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації;
2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складати:
- реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають пільги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга";
- акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3- пільга";
3) до 15 числа подає:
- фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга";
- Міністерству соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій звіти згідно з формами "4-пільга" та "6-пільга".
З огляду на вищезазначені вимоги законодавства, позивач протягом 2015-2016 років надавав телекомунікаційні послуги на пільгових умовах відповідним категоріям громадян, які проживають на території Долинського району.
Матеріалами справи встановлено, що на виконання пункту 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, позивачем були надані відповідачу, як уповноваженому органу, розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам, згідно з формою №2-пільга.
В електронному форматі розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг за листопад-грудень 2015 року та січень-грудень 2016 року, складені позивачем по формі №2-пільга направлялися на електронну адресу відповідача у форматі DBF файлів, що підтверджується скріншотами з корпоративної електронної пошти позивача (т.1, а.с.16-23).
Підтвердженням направлення вказаних розрахунків відповідачу на паперових носіях є листи з доказами їх надіслання рекомендованою кореспонденцією (т. 1, а.с. 24-41).
Крім того, у зазначених листах, а також у листі № 08-31-65 від 13.01.2017 (т.1, а.с.42-43) позивач неодноразово звертався до відповідача з питань необхідності відшкодування пільг з оплати послуг зв'язку за вказаний період.
Оскільки відповідачем не проведено розрахунків, позивач звернувся із позовом до господарського суду для захисту своїх порушених прав.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про телекомунікації" та пункту 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 295 від 11.04.2012, споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, телекомунікаційні послуги надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Згідно підпункту "б" пункту 4 частини 1 статті 89 та статті 102 Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету, якими встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок 256). Пунктом 2 цієї постанови визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Згідно пункту 3 Порядку 256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Таким чином, розпорядником коштів бюджетного фінансування вищевказаних соціальних пільг Долинського району є Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації, а отже, на підставі вищезазначених норм законодавства та положень Порядку № 256, відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям громадян, здійснюється відповідачем за рахунок державних субвенцій.
Відповідно до частини 1 пункту 8 Порядку 256 отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків. При цьому головні розпорядники коштів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг (частина 2 пункту 8 вказаного Порядку).
Всупереч положенням чинного законодавства, витрати, понесені позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах в період з 01.01.2015 по 31.12.2015 на загальну суму 110573,57 грн відповідачем відшкодовані частково на суму 91559,25 грн, залишок несплаченої суми становить 19014,32 грн (за листопад-грудень 2015 року). Доказів залишку несплаченої суми сторонами не надано. Водночас витрати, понесені позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах в період з 01.01.2016 по 31.12.2016 на загальну суму 105350,15 грн відповідачем не відшкодовані взагалі.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За таких обставин, Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації відповідає за своїми зобов'язаннями, які виникли безпосередньо із закону і така відповідальність не може ставитись в залежність від дій чи бездіяльності будь-яких третіх осіб.
Отже, твердження відповідача щодо ненадходження з державного бюджету на його рахунки коштів, необхідних для здійснення розрахунків перед позивачем на відшкодування витрат не є підставою для звільнення відповідача від відповідальності за невиконання своїх зобов'язань.
Згідно з частиною 6 статті 48 Бюджетного кодексу України, зобов'язання щодо виплати субсидій, допомог, пільг по оплаті за надані послуги та компенсації громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Зазначена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень частини 1-4 статті 48 Бюджетного кодексу України.
У листі від 30.06.2011 № 31-07310-10-24/16584 Міністерство фінансів України роз'яснило, що "...деякі програми, які відносяться до державних програм соціального захисту населення, є державною гарантією і одержувачу не може бути відмовлено в їх наданні у разі, якщо він має на них право. У цьому випадку проводиться відшкодування витрат за фактично спожиті послуги (нараховані соціальні виплати) в межах встановлених норм (розмірів)".
Таким чином, зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку, компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Норми частини 2 статті 218 Господарського кодексу України та статті 617 Цивільного кодексу України передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставинами, які є підставою для звільнення від відповідальності.
Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Фактично відповідач заборгованість в розмірі 124364,47 грн визнає, що вбачається зі змісту відзиву на позов та Акта звіряння взаєморозрахунків.
Враховуючи вищенаведене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Кіровоградської філії до Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації про стягнення суми 124364,47 грн відшкодування коштів за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Витрати по сплаті судового збору в сумі 1865,47 грн на підставі статті 49 Господарського процесуального України покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації (Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Центральна, 145, ідентифікаційний код 03197718) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м. Київ, бульв. Т. Шевченка, 18, ідентифікаційний код 21560766) - 124364,47 грн заборгованості та 1865,47 грн судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 24.07.2017.
Суддя О.Б. Шевчук