
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/11712/16 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2017 року м.Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,
за участю секретаря Борейка Д.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна», Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Євроінс Іншуринс Груп АД на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, треті особи: Публічне акціонерне товариство «Страхова компанія «Євроінс Україна», Таланкс Інтернешнл Акцієнгезелльшафт, Євроінс Іншуринс Груп АД про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 (далі - Позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Відповідач), треті особи: Публічне акціонерне товариство «Страхова компанія «Євроінс Україна» (далі - Третя особа 1), Таланкс Інтернешнл Акцієнгезелльшафт (далі - Третя особа 2), Євроінс Іншуринс Груп АД (далі - Третя особа 3) про визнання протиправним та скасування розпорядження Нацкомфінпослуг від 28 липня 2016 року №1792 «Про погодження набуття Євроінс Іншуринс Груп АД істотної участі у Публічному акціонерному товаристві «ХДІ Страхування».
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 вересня 2016 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Відповідач, Третя особа 1 та Третя особа 3 подали апеляційні скарги, в яких просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову.
В апеляційних скаргах апелянти посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Відповідача, представника Третьої особи 1 та представника Третьої особи 3, заперечення Позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 28 липня 2016 року Відповідачем прийнято оскаржуване розпорядження, яким погоджено набуття Євроінс Іншуринс Груп АД істотної участі у ПАТ «ХДІ страхування» до 99,29% шляхом прямого придбання 89,29% статутного капіталу.
Вказане розпорядження прийнято за результатами розгляду заяви Євроінс Іншуринс Груп АД від 30 червня 2016 року №3 та доданих до неї документів, а також документів, наданих на запит Відповідача, листом від 22.07.2016 року.
Євроінс Іншуринс Груп АД раніше зверталось до уповноваженого органу із заявами від 22 липня 2015 року та 17 травня 2016 року, за результатами розгляду яких Нацкомфінпослуг були прийняті розпорядження від 03 вересня 2015 року №2127 «Про відмову акціонерному товариству «Євроінс Іншуринс Груп АД» в погодженні набуття істотної участі у Публічному акціонерному товаристві «ХДІ страхування» та від 16 червня 2016 року №1292 «Про відмову Євроінс Іншуринс Груп АД в погодженні набуття істотної участі у Публічному акціонерному товариства «ХДІ страхування» відповідно.
Підставою для таких звернень Євроінс Іншуринс Груп АД слугувало укладення 19 лютого 2015 року між ним, як покупцем, та Таланкс Інтернешнл АГ, як продавцем, договору купівлі-продажу акцій №БВ-15/200, за умовами якого статутний капітал ПАТ «ХДІ страхування» становить 71000000,00 грн. Статутний капітал поділений на 7100000000 простих іменних акцій. Продавець є власником 7049562222 акцій; продавець зобов'язався продати та передати акції покупцеві, а покупець - купити і прийняти ці акції та сплатити ціну купівлі. Ціна купівлі - 800000,00 євро.
Рішення про набуття Євроінс Іншуринс Груп АД прав власності на 99,29% у розмірі 7049562222 простих іменних безготівкових акцій прийнято на засіданні ради директорів, результати якого оформлено протоколом від 29 січня 2015 року.
10 липня 2015 року Антимонопольним комітетом України прийнято рішенням №359-р, яким надано дозвіл Акціонерному товариству Євроінс Іншуринс Груп АД на придбання акцій ПАТ «ХДІ страхування», що забезпечує перевищення 50% голосів у вищому органі управління товариства.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.09.2016 року проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи щодо зміни повного найменування ПАТ «ХДІ страхування», а саме: «Публічне акціонерне товариство «Страхова компанія «Євроінс Україна», скорочене найменування: ПАТ «СК «Євроінс Україна».
Положеннями статті 9 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» визначено, що юридична чи фізична особа, яка має намір набути істотної участі у фінансовій установі (крім корпоративного інвестиційного фонду) або збільшити її таким чином, що зазначена особа буде прямо чи опосередковано володіти або контролювати 10, 25, 50 і 75 відсотків статутного (складеного) капіталу такої фінансової установи чи права голосу придбаних акцій (часток) в органах фінансової установи, зобов'язана отримати письмове погодження органу, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, якщо інше не передбачено законами з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг.
Для отримання такого погодження відповідна юридична чи фізична особа (заявник) подає органу, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, інформацію, передбачену нормативно-правовими актами зазначеного органу, зокрема про власний фінансовий стан та ділову репутацію, а також про структуру власності (для юридичної особи). Фінансовим станом заявника є сукупність показників, що відображають його реальні та потенційні фінансові можливості, у тому числі рівень ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості, забезпеченості власними оборотними коштами (власним капіталом) та їх ефективного використання, а також оцінка здатності заявника у майбутньому надавати в разі потреби додаткову фінансову підтримку фінансовій установі.
Орган, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, приймає рішення про погодження або відмову у видачі письмового погодження набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі не пізніше ніж протягом місяця з дня подання пакета документів, визначених нормативно-правовими актами зазначеного органу.
У разі коли особа набуває істотної участі у фінансовій установі або збільшує свою істотну участь до рівня, визначеного частиною п'ятою цієї статті, без отримання письмового погодження органу, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, зазначена особа не має права прямо чи опосередковано, повністю чи частково користуватися правом голосу придбаних акцій (часток) та брати будь-яким чином участь в управлінні фінансовою установою.
У разі виявлення органом, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, факту набуття особою істотної участі у фінансовій установі або збільшення особою своєї істотної участі до рівня, визначеного частиною п'ятою цієї статті, без отримання письмового погодження органу, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, зазначений орган призначає у двотижневий строк довірену особу, якій передається право брати участь у голосуванні.
Відповідно до підпунктів 1.1-1.3, пункту 1.6 розділу І Порядку погодження набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 04 грудня 2012 року №2531 (далі - Порядок №2531), цей Порядок встановлює процедуру та умови погодження Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), набуття юридичною чи фізичною особою істотної участі у фінансовій установі (крім банку, професійного учасника фондового ринку) або збільшення її таким чином, що зазначена особа буде прямо чи опосередковано володіти або контролювати 10, 25, 50 і 75 відсотків статутного (складеного) капіталу такої фінансової установи чи права голосу придбаних акцій (часток) в її органах управління, вимоги до ділової репутації та фінансового стану такої особи.
Істотна участь - пряме та опосередковане, самостійне або спільно з іншими особами володіння 10 і більше відсотками статутного (складеного) капіталу або права голосу придбаних акцій (часток) юридичної особи або незалежна від формального володіння можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи.
Юридична чи фізична особа, яка має намір набути істотної участі у фінансовій установі або збільшити її таким чином, що зазначена особа буде прямо чи опосередковано володіти або контролювати 10, 25, 50 і 75 відсотків статутного (складеного) капіталу такої фінансової установи чи права голосу придбаних акцій (часток) в органах фінансової установи, зобов'язана отримати письмове погодження Нацкомфінпослуг, якщо інше не передбачено законами з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг.
Якщо особа набуває істотної участі у фінансовій установі чи збільшує її до рівня, передбаченого п. 1.3 цього розділу, без отримання погодження Нацкомфінпослуг (крім випадків, визначених у п. 1.4 цього розділу), така особа не має права прямо чи опосередковано, повністю чи частково користуватися правом голосу придбаних акцій (часток) та брати будь-яким чином участь в управлінні фінансовою установою.
За приписами пунктів 2.1, 2.3, 2.7 розділу ІІ Порядку №2531 для отримання погодження набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі заявник особисто або через уповноважену ним у встановленому законодавством порядку особу чи орган до набуття істотної участі або її збільшення подає до Нацкомфінпослуг документи, визначені цим розділом.
Іноземна юридична особа для отримання погодження набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі подає до Нацкомфінпослуг такі документи:
1) заяву про отримання погодження набуття (збільшення) істотної участі у фінансовій установі згідно з додатком 1 до цього Порядку; 2) документи, що дають змогу ідентифікувати заявника (юридичну особу): легалізований витяг з торговельного, банківського, судового реєстру або інший офіційний документ, що підтверджує реєстрацію іноземної юридичної особи в країні, в якій зареєстровано її головний офіс; копію належним чином легалізованих установчих документів іноземної юридичної особи та змін до них (у разі наявності);
3) документи щодо ділової репутації юридичної особи та ділової репутації керівника, членів її виконавчого органу, голови та членів наглядової ради (у разі наявності): анкету юридичної особи - заявника згідно з додатком 2 до цього Порядку, засвідчену підписом керівника та печаткою юридичної особи - заявника; анкету керівника та членів виконавчого органу, голови та членів наглядової ради (у разі наявності) юридичної особи - заявника (додаток 3), засвідчену підписом особи, щодо якої внесена інформація до анкети;
4) відомості про структуру власності юридичної особи - заявника: анкету щодо структури власності юридичної особи, яка набуває або збільшує істотну участь у фінансовій установі, згідно з додатком 4 до цього Порядку, засвідчену підписом керівника та печаткою юридичної особи - заявника; схематичне зображення структури власності, яке повинно містити найменування кожної юридичної особи, прізвища, імена та по батькові кожної фізичної особи - власників істотної участі в юридичній особі - заявнику та осіб, через яких заявником та його власниками прямо або опосередковано здійснюється володіння участю у фінансовій установі, із зазначенням зв'язків між ними, засвідчене підписом керівника та печаткою юридичної особи - заявника;
5) документи, що дають змогу зробити висновок про фінансовий стан іноземної юридичної особи та наявність у такої особи достатньої кількості власних коштів для набуття або збільшення істотної участі в статутному (складеному) капіталі фінансової установи: аудиторський висновок (звіт незалежного аудитора) щодо проміжної фінансової звітності юридичної особи, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, за останній квартал, що передує прийняттю рішення про набуття або збільшення істотної участі у статутному (складеному) капіталі фінансової установи; аудиторський висновок (звіт незалежного аудитора) щодо фінансової звітності юридичної особи, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, за останній рік, що передує прийняттю рішення про набуття або збільшення істотної участі в статутному (складеному) капіталі фінансової установи (не подається іноземною юридичною особою, якщо її реєстрація в країні, у якій зареєстровано її головний офіс, відбулася в поточному році).
У разі якщо надається аудиторський висновок (звіт незалежного аудитора) іноземної держави, такий висновок підлягає підтвердженню аудитором України, який внесений до відповідного реєстру аудиторських фірм та аудиторів, якщо інше не встановлено міжнародним договором України.
розрахунок аналітичних показників фінансового стану заявника згідно з переліком, зазначеним у додатку 5 до цього Порядку, засвідчений підписом керівника та печаткою юридичної особи - заявника, підтверджений аудитором / аудиторською фірмою;
довідка про джерела коштів з наданням підтвердних документів (за наявності), за рахунок яких заявник може в майбутньому надавати в разі потреби додаткову фінансову підтримку фінансовій установі, засвідчена підписом керівника та печаткою юридичної особи - заявника, підтверджена аудитором / аудиторською фірмою.
Довідка повинна містити оцінку здатності заявника в майбутньому надавати в разі потреби додаткову фінансову підтримку фінансовій установі;
довідка про відповідність розміру регулятивного/власного капіталу, додержання вимог до платоспроможності та/або фінансових нормативів вимогам законодавства країни місцезнаходження заявника, засвідчена підписом керівника та печаткою юридичної особи - заявника та підтверджена аудитором / аудиторською фірмою (подається заявником, основним видом діяльності якого є надання фінансових послуг, з урахуванням вимог абзаців 8-11 п. 4.1 розділу IV цього Порядку). У такій довідці обов'язково зазначається інформація про нормативні значення показників, що характеризують вимоги до регулятивного/власного капіталу, платоспроможності та/або фінансових нормативів заявника, та їх фактичні значення для заявника на останню звітну дату, що передує прийняттю рішення про набуття або збільшення істотної участі у статутному (складеному) капіталі фінансової установи, а також про дотримання заявником таких вимог після придбання акцій (часток) у фінансовій установі. У довідці зазначаються ті показники, вимоги щодо додержання яких встановлені законодавством;
6) копію рішення уповноваженого органу управління іноземної юридичної особи про участь у фінансовій установі в Україні;
7) копію попередніх висновків або відповідного рішення Антимонопольного комітету України у випадках, передбачених законодавством України.
Заявник забезпечує достовірність інформації, указаної в документах, що подаються до Нацкомфінпослуг для отримання погодження набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі.
Позивачем в обґрунтування позову зазначено про ненадання Євроінс Іншуринс Груп АД до Нацкомфінпослуг довідки про відповідність розміру регулятивного/власного капіталу.
Згідно з повідомленнями European insurance and occupational pensions authority від 10 лютого 2016 року та Комісії по фінансовому нагляду Болгарії від 09 березня 2016 року, Євроінс Іншуринс Груп АД є фінансовою установою відповідно до законодавства Європейського Союзу.
Отже, Євроінс Іншуринс Груп АД повинно було подати до Нацкомфінпослуг довідку про відповідність розміру регулятивного/власного капіталу, додержання вимог до платоспроможності та/або фінансових нормативів станом на останню звітну дату, що передує прийняттю рішення про набуття або збільшення істотної участі у статутному капіталі фінансової установи, тобто станом на 31 грудня 2014 року.
Крім того, до Нацкомфінпослуг не подано рішення уповноваженого органу управління іноземної юридичної особи про участь у фінансовій установі в Україні.
Як вже зазначалось на засіданні Ради директорів, яке відбулося 29 січня 2015 року, прийнято рішення про набуття Євроінс Іншуринс Груп АД прав власності на 99,29%.
19 лютого 2015 року на виконання цього рішення укладено договір про купівлю-продаж акцій, а саме про придбання 99,29% акцій ПАТ «ХДІ страхування».
Доводи представника Таланкс Інтернешнл АГ про внесення змін до договору, відповідно до яких, продаж акцій здійснюється у два етапи: 10% та 89,29%, наявними у матеріалах справи доказами не підтверджуються.
Щодо доводів представника Таланкс Інтернешнл АГ про прийняття Євроінс Іншуринс Груп АД рішення про збільшення участі у статутному капіталі ПАТ «ХДІ страхування» на 89,29%, оформленого протоколом від 12 січня 2016 року, колегія суддів зазначає таке.
На виконання рішення Ради директорів від 12 січня 2016 року, між Таланкс Інтернешнл АГ та Євроінс Іншуринс Груп АД будь-яких інших договорів щодо купівлі 89,29% акцій ПАТ «ХДІ страхування» укладено не було.
У цьому рішенні не зазначено про скасування, визнання нечинним (повністю чи частково) тощо попереднього рішення ради директорів, прийнятого у січні 2015 року, та на підставі якого було укладено у подальшому договір купівлі-продажу акцій.
Отже, подання до Нацкомфінпослуг будь-якого іншого рішення (протоколу) засідання Ради директорів Євроінс Іншуринс Груп АД, прийнятого станом на 2016 рік чи на іншу, ніж січень 2015 року, дату та/або подання документу про рішення стосовно купівлі акцій у розмірі 89,29% є поданням недостовірної інформації.
Акції компанії «Єврохолд Болгарія», материнської компанії Євроінс Іншуринс Груп АД, котуються на біржі. Відповідно, ця компанія розкриває інформацію з усіх суттєвих питань, що стосуються Євроінс Іншуринс Груп АД з метою надання можливості користувачам інформації (акціонерам, кредиторам, потенційним інвесторам тощо) приймати виважені рішення.
Так, 20 лютого 2015 року на сайті «Єврохолд Болгарія» розміщено інформацію про те, що Євроінс Іншуринс Груп АД підписано договір купівлі-продажу стосовно придбання від Таланкс Інтернешнл АГ компаній «ХДІ Застраховане» у Болгарії та ПАТ «ХДІ страхування» в Україні. Жодна коригуюча інформація стосовно розірвання та повторного підписання договору на інших умовах відсутня.
Також, слід зазначити, що у своїй консолідованій звітності компанія «Єврохолд Болгарія» також зазначила, що 20 лютого 2015 року Євроінс Іншуринс Груп АД підписано договір купівлі-продажу акцій стосовно компаній, що належать Таланкс Інтернешнл АГ в Україні та Болгарії. Стосовно транзакції у Болгарії зазначено, що її було завершено в кінці 2015 після отримання регуляторного дозволу.
Між тим, представниками Нацкомфінпослуг не спростовано того факту, що рішення від 29 січня 2015 року Євроінс Іншуринс Груп АД не подавалося суб»єкту владних повноважень.
Щодо спливу строку дії дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію станом на 10 липня 2016 року, тобто станом на час прийняття оскаржуваного розпорядження колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.
Як вже вказувалось, рішенням Антимонопольного комітету України від 10 липня 2015 року №359-р надано дозвіл Євроінс Іншуринс Груп АД на придбання акцій ПАТ «ХДІ страхування», що забезпечує перевищення 50% голосів у вищому органі управління товариства.
За приписами підпункту 1.2.1 пункту 1.2 розділу 1, підпункту 4.9.6 пункту 4.9 розділу 4 Положення про порядок подання та розгляду заяв про попереднє отримання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію суб'єктів господарювання, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19 лютого 2002 року №33-р (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Положенням №33-р), концентрація суб'єктів господарювання (далі - концентрація): безпосереднє або опосередковане (через інших осіб) придбання, набуття у власність іншим способом чи одержання в управління часток (акцій, паїв), що забезпечує досягнення чи перевищення 25 або 50 відсотків голосів у вищому органі управління відповідного суб'єкта господарювання.
Концентрація має бути здійснена протягом року з дня прийняття рішення про надання дозволу на концентрацію, якщо більший строк не визначено у рішенні. Якщо концентрація у цей строк не здійснена, учасники концентрації мають подати нову заяву про отримання дозволу органів Комітету на концентрацію.
Статтею 24 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено випадки, в яких необхідне отримання дозволу на концентрацію суб'єктів господарювання.
Так, концентрація може бути здійснена лише за умови попереднього одержання дозволу Антимонопольного комітету України чи адміністративної колегії Антимонопольного комітету України у випадках, передбачених частиною другою статті 22 цього Закону та іншими нормативно-правовими актами, зокрема якщо: сукупна вартість активів або сукупний обсяг реалізації товарів в Україні суб'єкта господарювання, щодо якого набувається контроль, або суб'єкта, активи, частки (акції, паї) якого набуваються у власність чи одержуються в управління і користування, або хоча б одного із засновників створюваного суб'єкта господарювання, з урахуванням відносин контролю, за останній фінансовий рік перевищує суму, еквівалентну 8 мільйонам євро, визначену за офіційним валютним курсом, установленим Національним банком України, що діяв в останній день фінансового року, і при цьому обсяг реалізації товарів хоча б одного іншого учасника концентрації, з урахуванням відносин контролю, за останній фінансовий рік, у тому числі за кордоном, перевищує суму, еквівалентну 150 мільйонам євро, визначену за офіційним валютним курсом, установленим Національним банком України, що діяв в останній день фінансового року.{Частина перша статті 24 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2596-IV ( 2596-15 ) від 31.05.2005; в редакції Закону N 935-VIII ( 935-19 ) від 26.01.2016}.
Як вбачається з матеріалів справи, на момент прийняття оскаржуваного розпорядження сплив строк дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію, а достовірних відомостей щодо того, що сукупна вартість активів або сукупний обсяг реалізації товарів в Україні суб'єкта господарювання, активи, частки (акції, паї) якого набуваються у власність чи одержуються в управління і користування, за останній фінансовий рік не перевищує суму, еквівалентну 8 мільйонам євро, визначену за офіційним валютним курсом, установленим Національним банком України, що діяв в останній день фінансового року Нацкомфінпослуг не витребовувались.
Довідка про джерела коштів, подана Євроінс Іншуринс Груп АД до Нацкомфінпослуг, не відповідає вимогам пункту 2.3 розділу ІІ Порядку №2531, оскільки у ній відсутня інформація стосовно джерел коштів, за рахунок яких Євроінс Іншуринс Груп АД у подальшому зможе надавати фінансову підтримку ПАТ «ХДІ страхування», підтверджена аудитором/аудиторською фірмою.
Відповідно до норм Порядку №2531 аналітичні показники повинні подаватися на останню звітну дату, що передує прийняттю рішення про набуття або збільшення істотної участі у статутному капіталі фінансової установи.
Враховуючи, що рішення Євроінс Іншуринс Груп АД про набуття істотної участі прийнято 29 січня 2015 року, - останньою звітною датою, що передує такому рішенню, є 31 грудня 2014 року, а тому фінансові показники повинні були бути розраховані станом на 31 грудня 2014 року, а не станом на 31 грудня 2015 року.
Разом з тим, згідно з аналітичними показниками фінансового стану Євроінс Іншуринс Груп АД від 04 січня 2016 року, де дату (період) розрахунку показника зазначено станом на 31 грудня 2014 року, фінансові показники Євроінс Іншуринс Груп АД не відповідали встановленим показникам фінансового стану відповідно до пункту 4.1 розділу ІV Порядку №2531, а саме: коефіцієнт загальної ліквідності становив 0,10, що становить менше ніж 1, що є порушенням підпункту 1 пункту 4.1 розділу IV Порядку №2531; розмір власних коштів становив (-43246), що є меншим, ніж розмір заявленої істотної участі (заявлено на 70495622,22 грн), що є порушенням підпункту 3 пункту 4.1 розділу IV Порядку №2531; розмір власних оборотних коштів становив - 1578, що є меншим, ніж розмір заявленої істотної участі (заявлено на 70495622,22 грн), що є порушенням підпункту 4 пункту 4.1 розділу IV Порядку №2531; коефіцієнт рентабельності власного капіталу становив (-0,02), є меншим за 0, що є порушенням підпункту 5 пункту 4.1 розділу IV Порядку №2531.
Із схематичного зображення структури власності від 17 травня 2016 року наданого Відповідачем вбачається, що 50,05% акцій компанії «Єврохолд Болгарія» належать компанії «Старком Холдінг АД», а 49,95% акцій котуються на Болгарській та Варшавській фондовій біржі, у зв'язку з чим Євроінс Іншуринс Груп АД не має у своєму розпорядженні інформації стосовно акціонерів, що володіють 49,95% статутного капіталу компанії «Єврохолд Болгарія».
Як вбачається з консолідованої фінансової звітності компанії «Єврохолд Болгарія» станом на 31 грудня 2015 року, до складу власників компанії «Єврохолд Болгарія» входять ще дві юридичні особи, а саме компанія «Dar Finance EOOD», що володіє 19,04% акцій, та компанія «KJK Fund II Sicav-Sif Balkan Discovery», що володіє 12% акцій, решта акцій належить іншим юридичним та фізичним особам.
За приписами пп.5 п.2.3 роз. ІІ Порядку №2531, іноземна юридична особа для отримання погодження набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі повинна подати аудиторський висновок (звіт незалежного аудитора) щодо фінансової звітності юридичної особи, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, за останній рік, що передує прийняттю рішення про набуття або збільшення істотної участі в статутному (складеному) капіталі фінансової установи.
Положеннями статті 16-1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» визначено, що нагляд на консолідованій основі - це нагляд за фінансовими групами з метою забезпечення стабільності фінансової системи та обмеження ризиків, на які наражається фінансова установа внаслідок участі у фінансовій групі, шляхом регулювання, моніторингу та контролю ризиків фінансової групи.
Національний банк України здійснює нагляд на консолідованій основі за банківськими групами відповідно до цього Закону, інших законів України.
Зважаючи на те, що Євроінс Іншуринс Груп АД є страховою групою, отже її звітність повинна розглядатися саме на консолідованій основі. Євроінс Іншуринс Груп АД не складає самостійно консолідовану звітність, а такий обов'язок покладено на материнську компанію «Єврохолд Болгарія».
Однак, Відповідачем належним чином не перевірено фінансовий стан та фінансові показники Євроінс Іншуринс Груп АД.
Як вбачається, зі статуту та анкети Євроінс Іншуринс Груп АД є торговим Товариством, юридичною особою, предметом діяльності якого є набування, управління, оцінювання та продаж долі в болгарських та іноземних товариствах; набування, управління та продаж облігацій; набування, оцінювання та продаж патентів, передача ліцензій на використання патентів товариств, в яких юридична особа має долю; фінансування товариств, в яких юридична особа має долю.; крім того, зазначено, що державним органом, який здійснює контроль (нагляд) за діяльністю юридичної особи є Комісія з фінансового контролю Республіки Болгарії; поряд з цим в анкеті зазначено, що Товариство не є фінансовою установою.
Відповідачем не витребувано від Комісії з фінансового контролю Республіки Болгарії (регулятора) відомостей щодо того чи є Третя особа 3 фінансовою установою, натомість здійснено запити до Народного банку Республіки Болгарії та Міністерства юстиції.
Частиною 6 статті 9 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» передбачено, що орган, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг, відмовляє у видачі письмового погодження набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі у разі, коли:
1) заявником подано неповний пакет документів, визначених нормативно-правовими актами такого органу, або недостовірну інформацію чи подані документи не відповідають вимогам цього Закону або зазначених актів; 2) заявник має непогашену або незняту судимість. Якщо заявник є юридичною особою, зазначена вимога поширюється на членів виконавчого органу і наглядової ради такої юридичної особи, а також на власників істотної участі у фінансовій установі, які є фізичними особами; 3) ділова репутація або фінансовий стан заявника не відповідає вимогам, установленим законом або нормативно-правовими актами органу, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг; 4) у заявника відсутні власні кошти в обсязі, необхідному для набуття або збільшення істотної участі, та/або ним не підтверджено джерела походження коштів, що вносяться до статутного (складеного) капіталу; 5) заявник згідно з поданими документами не відповідає вимогам цього Закону або нормативно-правових актів органу, який здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг; 6) органами Антимонопольного комітету України заборонено концентрацію як таку, що призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на всьому ринку чи в значній його частині; 7) набуття чи збільшення істотної участі заявника у фінансовій установі загрожуватиме інтересам вкладників та/або інших кредиторів такої фінансової установи, розвиткові конкурентного середовища.
За приписами пункту 3.8 розділу ІІІ Порядку №2531 Нацкомфінпослуг відмовляє у погодженні набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі у разі наявності таких підстав: заявником подано неповний пакет документів, визначених розділом II цього Порядку, або недостовірну інформацію чи подані документи не відповідають вимогам ст.9 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг» або цього Порядку; заявник має непогашену або незняту судимість. Якщо заявник є юридичною особою, зазначена вимога поширюється на членів виконавчого органу і наглядової ради такої юридичної особи (у разі її наявності), а також на власників істотної участі у фінансовій установі, що є фізичними особами; ділова репутація або фінансовий стан заявника не відповідає вимогам, установленим законом або цим Порядком; у заявника відсутні власні кошти в обсязі, необхідному для набуття або збільшення істотної участі, та/або ним не підтверджено джерела походження коштів, що вносяться до статутного (складеного) капіталу; заявник згідно з поданими документами не відповідає вимогам Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та цього Порядку; рішення Антимонопольного комітету України про заборону концентрації як такої, що призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на товарному ринку України в цілому чи в значній його частині; набуття чи збільшення істотної участі заявника у фінансовій установі загрожуватиме інтересам вкладників та/або інших кредиторів такої фінансової установи, розвиткові конкурентного середовища.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що Євроінс Іншуринс Груп АД не подано до Нацкомфінпослуг повного пакету документів, необхідного для отримання погодження набуття істотної участі у ПАТ «ХДІ страхування»; до того ж, у документах міститься недостовірна інформація щодо Євроінс Іншуринс Груп АД та його фінансового стану, що свідчить про протиправність прийнятого Нацкомфінпослуг оскаржуваного розпорядження та, як наслідок, необхідність його скасування.
Щодо порушення прав та інтересів Позивача колегія суддів зазначає таке.
Положеннями ст.2 та ст. 6 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Відмова від права на звернення до суду є недійсною.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 на час звернення до суду із позовом та розгляду і вирішення справи по суті є акціонером ПАТ «ХДІ страхування».
Також, у період із 25 вересня 2012 року по 19 липня 2016 року виконання ОСОБА_3 обов'язків голови правління ПАТ «ХДІ страхування» вона зверталася до Відповідача щодо необхідності обґрунтованого розгляду документів, поданих Євроінс Іншуринс Груп АД щодо набуття істотної участі у ПАТ «ХДІ страхування». У зверненнях Позивача, як голови правління ПАТ «ХДІ страхування», зазначено про незадовільний фінансовий стан Євроінс Іншуринс Груп АД.
Згідно з ст.25 Закону України «Про акціонерні товариства» кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на: 1) участь в управлінні акціонерним товариством; 2) отримання дивідендів; 3) отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства; 4) отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.
Відповідно до пп.14.1.49 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Акціонер є власником частки у статутному капіталі, а тому має безпосереднє відношення до діяльності акціонерного товариства, оскільки будь-які зміни щодо розподілу акцій мають значення для акціонера та впливають на його права та інтереси.
Дивідендна політика - найважливіша ознака, за якою акціонерні товариства вирізняють із-поміж інших підприємств. Саме за розподілом результатів господарської діяльності виявляються особливості корпоративних відносин, що полягають у їхньому колективному характері. Корпоративним відносинам притаманна складна дивідендна політика, тобто стратегія акціонерного товариства у сфері розподілу прибутку між акціонерами.
У бухгалтерському обліку під дивідендами розуміють частину чистого прибутку, розподілену між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства.
Позивач є акціонером ПАТ «ХДІ страхування», а також є страхувальником ПАТ «ХДІ страхування», що підтверджується наявною у матеріалах справи копією договору добровільного комплексного страхування майна фізичних осіб та відповідальності перед третіми особами за програмою «HDI Комісар Рекс» від 25 лютого 2016 року.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Позивач є безпосереднім учасником правовідносин, пов'язаних із ПАТ «ХДІ страхування» яка, як акціонер та страхувальник зацікавлена у належному розгляді заяв щодо набуття істотної участі у ПАТ «ХДІ страхування» та доданих до них документів.
Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ураховуючи наведене, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про задоволення заявлених позовних вимог та визнання протиправним і скасування оскаржуваного розпорядження суб»єкта владних повноважень.
Приписами ст.159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з п.1 ч.1 ст.198, ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційних скарг не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст.201, 202 КАС України.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, оскаржуване судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Євроінс Україна», Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Євроінс Іншуринс Груп АД залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 вересня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Ухвала складена в повному обсязі 24 липня 2017 року.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Троян Н.М.
Костюк Л.О.