Постанова № 67854525, 24.07.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.07.2017
Номер справи
826/6355/17
Номер документу
67854525
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 липня 2017 року № 826/6355/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до державного реєстратора Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Євросвєт» про визнання дій державного реєстратора незаконними, скасування державної реєстрації та відновлення попередньої реєстрації,-

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі-позивачі) з позовом до державного реєстратора Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації ( далі-державний реєстратор, відповідач), третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Євросвєт» (далі - ТОВ «Євросвєт», третя особа) про визнання дій державного реєстратора незаконними, скасування державної реєстрації та відновлення попередньої реєстрації.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, про протиправність державної реєстрації змін до відомостей про ТОВ «Євросвєт» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб, осіб-підприємців та громадських формувань, що призвело до порушення прав та законних інтересів позивачів.

У судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав заперечення, вказавши на необґрунтованість та безпідставність позовних вимог.

Представник третьої особи проти позову заперечував та зазначив, що в діях відповідача відсутні будь-які порушення при здійсненні реєстрації змін до відомостей про ТОВ «Євросвєт», а тому позов є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.

З урахуванням положень частини шостої статті 128 КАС України, за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як зазначили позивачі, з 14.01.2014 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є учасниками ТОВ «Євросвєт» (ЄДРПОУ 39073144), які володіють частками в статутному капіталі у розмірі 4920 грн. в рівних долях, що складає 50% у кожного. На загальних зборах учасників ТОВ «Євросвєт» від 14.01.2014 року ОСОБА_1 призначено директором Товариства.

Однак, як стверджували позивачі, невідомими особами підроблено договори купівлі-продажу частки у статутному капіталі ТОВ «Євросвєт» від 22.02.2017 року та протокол загальних зборів учасників, датований 22.02.2017 року №01/17, у зв'язку з чим управління товариство перейшло до інших осіб.

За змістом протоколу загальних зборів учасників від 22.02.2017 року №01/17 загальними зборами прийняті рішення: 1) Обрати Головою зборів - ОСОБА_2, секретарем - ОСОБА_4; 2) затвердити вихід зі складу учасників (засновників) Товариства ОСОБА_2 у зв'язку з відступленням в повному обсязі належної йому частки розміром 50% в статутному капіталі Товариства, що становить 2460,00 грн. на користь ОСОБА_4; 3) затвердити вихід зі складу учасників (засновників) Товариства ОСОБА_3 у зв'язку з відступленням в повному обсязі належної йому частки розміром 50% в статутному капіталі Товариства, що становить 2460,00 грн. на користь ОСОБА_4; 4)Прийнято до складу учасників Товариства ОСОБА_4, у зв'язку з набуттям ним права власності на частку розміром 100% статутного капіталу Товариства, що становить 4920 грн.; 5) Звільнити з посади директора ОСОБА_1 за власним бажанням з 22.02.2017 року; 6)Призначити на посаду директора ОСОБА_4 з 23.02.2017 року; 7)Визначити, що новим місцем знаходження Товариства буде: 03035, Україна, місто Київ, вул. Солом'янська, буд. 1; 8) Про внесення відповідних змін до статуту Товариства, шляхом викладення його в новій редакції, Затвердження нової редакції статуту Товариства; 9)Уповноважити директора Товариства ОСОБА_4 провести державну реєстрацію змін в органах державної влади, з правом передоручення третім особам.

Так, внаслідок прийняття даних рішень частки ОСОБА_2, та ОСОБА_3 в статутному капіталі Товариства була передана ОСОБА_4; ОСОБА_4 визначено учасником Товариства в статутному капіталі в розмірі 4920 грн.; 4) Керівником Товариства замість позивача обраний ОСОБА_4

Рішення були оформлені протоколом загальних зборів учасників Товариства від 22.02.2017 року.

В подальшому, 23.02.2017 року державним реєстратором Шевченківської районної в місті Києві держаної адміністрації ОСОБА_5 здійснено наступні реєстраційні дії:

- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи за №10731050001025921 від 23.02.2017 року: зміна місцезнаходження, зміна складу або інформації про засновників;

- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах за №10731050001025921 від 23.02.2017 року: зміна керівника юридичної особи.

Позивачі вважають, що рішення про внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємств відомостей ТОВ «Євросвєт», зокрема, в частині внесення змін про засновників Товариства, установчих документів, є незаконним, оскільки прийнято на підставі підроблених документів, за відновленням порушеного права звернулися з даним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив із наступного.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно положень статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах відповідно до законів України.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Згідно з ч. 4 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

За приписами частини 2 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор:

1) приймає документи;

2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;

4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

5) веде Єдиний державний реєстр;

6) веде реєстраційні справи;

7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Статтею 15 вказаного Закону визначені вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації, зокрема, що стосується державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, документи мають відповідати наступним вимогам:

1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію);

2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами);

3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;

4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством;

5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена;

6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами). Справжність підписів на такому рішенні нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.

7) установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству;

8) установчий документ викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами, крім випадків заснування юридичної особи). Справжність підписів на установчому документі нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.

9) внесення змін до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляється шляхом викладення його в новій редакції.

За змістом частини 4 статті 17 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;

3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії;

4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;

5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;

6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;

7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;

8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;

9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;

10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи;

11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування.

Матеріали справи свідчать, що 23.02.2017 року для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», уповноваженою особою ТОВ «Євросвєт» було надано державному реєстратору наступні документи:

1.Заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

2.Нова редакція статуту, затвердженого протоколом загальних зборів учасників від 22.02.2017 року №01/17;

3.Квитанція про сплату адміністративного збору

4.Рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (засвідчене нотаріально);

5. Договори купівлі-продажу частки у статутному капіталі ТОВ «Євросвєт» від 22.02.2017 року

5.Документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.

Таким чином, подані до державної реєстраційної служби документи відповідали вимогам «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у зв'язку з чим, державним реєстратором прийнято рішення про вчинення реєстраційних дій щодо внесення змін до установчих документів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб, осіб-підприємців та громадських формувань в межах закону. Це дає підстави стверджувати про відсутність в діях відповідача неправомірності та обґрунтованості позовних вимог в цій частині.

Поряд з цим, матеріали справи свідчать, що в проваджені Шевченківського управління поліції ГУ НП в м. Києві знаходиться кримінальне провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017100100005010 від 29.04.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 358 КК України.

Відповідно до пояснень наданих приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Шишової І.П., в межах проведення слідчих дій, від 01.06.2017 року №136/01-16, нею не вчинялися будь-які нотаріальні дії за участю засновників ТОВ «Євросвєт» або їх представників. В ході перевірки реєстру для реєстрації нотаріальних дій встановлено, що у вказані дати, а ні ОСОБА_2, а ні його представники до приватного нотаріуса Шишової І.П. не зверталися, реєстраційний номер 273 у реєстрі нотаріуса не співпадає з датами зазначеними в установчих документах.

Крім того, на виконання постанови слідчого Шевченківського управління поліції ГУ НП в м. Києві від 13.06.2017 року про призначення почеркознавчої експертизи Київським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром проведено експертне дослідження належності підписів на установчих документах ТОВ «Євросвєт» ОСОБА_2 та ОСОБА_3 чи іншим особам.

За наслідками проведення вказаного дослідження зроблено висновок №8-4/1310 від 26.06.2017 року про те, що в проколі загальних зборів учасників ТОВ «Євросвєт» №01/17 від 22.02.2017 року в графі «Голова зборів ОСОБА_2.» та графі: «підписи учасників: ОСОБА_2.» виконано не ОСОБА_2, а іншою особою. Підпис в графі «Підписи учасників: ОСОБА_3» виконано не ОСОБА_3, а іншою особою. Аналогічний висновок зроблено щодо підписів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на договорах купівлі-продажу частки у статутному капіталі ТОВ «Євросвєт» від 22.02.2017 року.

У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Надані представником позивачів докази свідчить про те, що державна реєстрація змін до ТОВ «Євросвєт» відбулася на підставі підроблених документів, що дає можливість зробити висновок про незаконність такої реєстрації та наявність підстав для її скасування.

Окрім того, за приписами ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Частиною 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема: місцезнаходження юридичної особи.

Як видно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження ТОВ «Євросвєт» зазначено: 03035,м. Київ, Солом'янський район, вул. Солом'янська, будинок 1.

В той же час, відповідно до довідки виданої Державним підприємством «Укрдорсервіс» від 22.05.2017 року №2/1-47 ТОВ «Євросвєт» в приміщенні по вул. Солом'янська, 1 відсутнє, будь-яких договорів оренди вказаним товариством не укладалося.

Дана обставина свідчить про те, що фактичне місце розташування підприємства не відповідає відомостям внесеним до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а отже дана інформація є недостовірною.

Відповідно до положень ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В ч.1, ч.4, ч.5 та ч.6 ст.72 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Суд може збирати докази з власної ініціативи. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Частиною 1 ст.71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи зазначене, беручи до уваги той факт, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не виконав покладений на нього законом обов'язок і не довів суду правомірності винесення оскаржуваних рішень, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення про здійснення державної реєстрації відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району №10731050001025921 від 23.02.2017 року про зміну місцезнаходження та зміну складу засновників ТОВ «Євросвєт» та №10731050001025921 від 23.02.2017 року про зміну керівника юридичної особи прийняті без наявності на те законних підстав, а отже є протиправними та таким, що підлягають скасуванню.

Системно проаналізувавши норми законодавства та надавши оцінку наявним доказам у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно, беручи до уваги положення статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача всі здійсненні ним судові витрати.

Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати реєстраційні записи відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району №10731050001025921 від 23.02.2017 року про зміну місцезнаходження та зміну складу засновників ТОВ «Євросвєт» та №10731050001025921 від 23.02.2017 року про зміну керівника юридичної особи.

Присудити на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір у розмірі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району.

Присудити на користь ОСОБА_2 сплачений ним судовий збір у розмірі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур