Ухвала суду № 67852840, 19.07.2017, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.07.2017
Номер справи
757/40389/17-к
Номер документу
67852840
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/40389/17-к

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2017 року

Печерський районний суд міста Києва у складі:

головуючого слідчого судді Васильєвої Н.П.,

при секретарі Захарчишиній В.С.,

за участю: прокурора Гоменюка В.С.,

адвоката Русина О.Ю.,

підозрюваної ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Печерського районного суду міста Києва клопотання заступника начальника управління з питань представництва інтересів громадянина або держави в суді, протидії злочинності та корупції на тимчасово окупованій території півострова Крим Генеральної прокуратури України Миргородскої О.М. про продовження строку дії обов,язків на підозрювану ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 при обранні міри запобіжного заходу у вигляді застави,

ВСТАНОВИВ:

Заступник начальника управління з питань представництва інтересів громадянина або держави в суді, протидії злочинності та корупції на тимчасово окупованій території півострова Крим Генеральної прокуратури України Миргородска О.М. звернулася до Печерського районного суду міста Києва з клопотанням та просила продовжити на два місяці, строк дії обов'язків, покладених на підозрювану ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку м. Макіївка Донецької області, громадянку України, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_2, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1, а саме:

- прибувати до слідчого, прокурора за першим викликом;

- не відлучатись із м. Одеси, де вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до Генеральної прокуратури України свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон;

- утриматись від спілкування з будь-ким із осіб, визначених слідчим та/або прокурором. Прокурор посилавсь на таке:

Першим слідчим відділом слідчого управління Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42016000000003536 від 18.11.2016 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 та іншими статтями КК України.

24.05.2017ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1,повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме вона підозрюється в участі в організованій ОСОБА_5 злочинній організації, вчиненні у її складі тяжкого злочину у сфері службової діяльності, що заподіяло тяжкі наслідки у вигляді матеріальної шкоди державі у великому розмірі.

Повідомлення про підозру ОСОБА_2 здійснювалось у кримінальному провадженні № 42017000000001654 від 23.05.2017, яке 26.05.2017 об'єднано з кримінальним провадженням № 42016000000003536.

Постановою Генерального прокурора України від 13.07.2017 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42016000000003536 продовжено до 10 (десяти) місяців та визначено новий строк досудового розслідування до 24.03.2018.

Вказані кримінальні правопорушення вчинені ОСОБА_2за наступних обставин.

Так, зайнявши 25.02.2010 посаду Президента України, будучи відповідно до статті 102 Конституції України Главою держави Україна, ОСОБА_5, будучи зобов'язаний додержуватися Конституції України і законів України, дбати про благо Вітчизни і добробут народу України, відстоювати права і свободи громадян, інтереси усіх співвітчизників, вирішив використовувати свої владні повноваження всупереч складеній ним присязі у власних корисних інтересах, які полягали в особистому незаконному збагаченні, а також незаконному збагаченні його найближчого оточення за рахунок ресурсів держави та народу України.

Для реалізації своїх злочинних намірів наприкінці лютого 2010 року ОСОБА_5, незаконно використовуючи повноваження Президента України, вчинив ряд умисних дій, спрямованих на незаконне зосередження у своїх руках виключних владних повноважень та отримання контролю за всіма гілками державної влади.

До складу своєї злочинної організації ОСОБА_5 залучив осіб із свого найближчого оточення та, з метою зосередження у своїх руках усіх важелів влади, призначив їх на найбільш важливі посади у вищих органах державної влади, створивши таким чином систему управління державою, у якій всі основоположні рішення стосовно діяльності вищих органів державної влади та правоохоронної системи приймалися ним особисто.

Основною вимогою до осіб, призначених на найбільш важливі посади у вищих органах державної влади, було служіння особисто ОСОБА_5 та готовність виконати його протиправні та злочинні вказівки всупереч законам України та їх обов'язкам, відповідно до зайнятих посад.

Будуючи ієрархію злочинної організації, ОСОБА_5 доручив таким особам самостійно планувати вчинення окремих тяжких та особливо тяжких злочинів проти державної власності відповідно до напрямів діяльності підконтрольного їм державного органу, підшуковувати та залучати до участі у злочинній організації інших членів, створювати її окремі структури та розподіляти отриманий незаконний прибуток.

При цьому всі члени злочинної організації ОСОБА_5 діяли відповідно до єдиного злочинного плану, координували між собою свої дії, які охоплювалися єдиною метою - отримання незаконного збагачення за рахунок ресурсів держави Україна та розподілення його між собою, ОСОБА_5 та його найближчим оточенням.

Кожен учасник злочинної організації ОСОБА_5 був обізнаний із загальним планом діяльності організації щодо сфер та напрямів вчинення злочинів, знав, які конкретно функції згідно з єдиним планом покладаються безпосередньо на нього, і те, що інші очевидні для всіх і обов'язкові для вчинення злочинів пункти плану виконуються іншими учасниками цієї злочинної організації.

Наприкінці лютого 2010 року ОСОБА_5 залучив до участі у злочинній організації особу зі свого найближчого оточення - ОСОБА_6, якого 11.03.2010 Верховною Радою України обрано Прем'єр-міністром України.

Отримавши відповідні владні повноваження, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5, ОСОБА_6 самостійно визначав об'єкти злочинів, намічав і розробляв плани їх вчинення, підшукував інших співучасників, яких залучав до участі у злочинній організації ОСОБА_5, призначав їх на відповідні посади в Кабінеті Міністрів України, розподіляв ролі між членами злочинної організації та координував їх діяльність, здійснював матеріальне забезпечення діяльності злочинної організації, а також шляхом використання свого службового становища забезпечував усунення перешкод у реалізації злочинних намірів та сприяв їм.

Указом Президента України від 9 грудня 2010 року № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», прийнятим з метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади, усунення дублювання їх повноважень, забезпечення скорочення чисельності управлінського апарату та витрат на його утримання, підвищення ефективності державного управління, здійснено утворення центральних органів виконавчої влади шляхом реорганізації попередніх та ліквідацію деяких з цих органів.

Зазначена реорганізація органів влади була використана ОСОБА_5 та ОСОБА_6 для заміни керівництва цих органів на наближених до себе та близького оточення осіб.

Зокрема, Державну податкову адміністрацію України (далі ДПА України) реорганізовано в Державну податкову службу України (ДПС України) та за поданням Прем'єр-міністра України ОСОБА_6 Указом Президента України ОСОБА_5 від 25.12.2010 № 1239/2010 Головою ДПС України призначено ОСОБА_8

Указом від 18.02.2011 № 221/2011 ОСОБА_5 за поданням ОСОБА_6 заступником Голови ДПС України призначено ОСОБА_9

У подальшому Президент України ОСОБА_5 своїм Указом від 07.11.2011 № 1026/2011 призначив ОСОБА_9 Головою ДПС України, а Указом від 24.12.2012 № 739/2012 призначив його Міністром доходів і зборів України, у зв'язку з реорганізацією ДПС України та Державної митної служби України шляхом утворення Міністерства доходів і зборів України.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (втратив чинність у липні 2012 року) посадові особи органів державної податкової служби здійснюють організаційно-розпорядчі та консультативно-дорадчі функції, визначені законодавством України. Правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України "Про державну службу".

Згідно зі ст. 342 Податкового кодексу України (надалі ПКУ) (чинназ липня 2012 року) посадові особи органів державної податкової служби є державними службовцями та їх правовий статус, права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом, а в частині, що не регулюються ним, - Законом України «Про державну службу» та іншими законами.

Зокрема, ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну службу» посадовими особами відповідно до цього Закону вважаються керівники та заступники керівників державних органів та їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій.

Ст. 10 Закону України «Про державну службу» передбачено, що основними обов'язками державних службовців є, у тому числі додержання Конституції України та інших актів законодавства України, а також забезпечення ефективної роботи та виконання завдань державних органів відповідно до їх компетенції. При цьому, державний службовець повинен діяти в межах своїх повноважень. У разі одержання доручення, яке суперечить чинному законодавству, державний службовець зобов'язаний невідкладно в письмовій формі доповісти про це посадовій особі, яка дала доручення, а у разі наполягання на його виконанні - повідомити вищу за посадою особу.

Крім того, згідно п. 1.1. ст. 1, ст. 41 ПКУ саме Податковий кодекс України регулює компетенцію органів державної податкової служби як контролюючих органів - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби (з 04.07.2013 - контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи), повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

При цьому, відповідно до ст. 21 ПКУ, посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані:

- дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами;

- забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій;

- забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень;

- не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій;

- за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків посадові особи контролюючих органів несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно зі ст. 1 Закону «Про державну податкову службу в Україні» (надалі Закон) до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).

Відповідно до ст. 2 Закону завданнями органів державної податкової служби у тому числі є:

- здійснення контролю за додержанням податкового законодавства,

правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі);

- внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;

- прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;

- запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.

Згідно зі ст. 4 Закону Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якій підпорядковуються державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, спеціалізовані державні податкові інспекції можуть бути підпорядковані Державній податковій адміністрації України за її рішенням. При цьому, державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, спеціалізовані та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до ст. 8 Закону Державна податкова адміністрація України здійснює такі функції:

- виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із:

? здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою

нарахування та сплати податків та зборів /обов'язкових платежів/;

? обліком платників податків, інших платежів;

? виявленням і веденням обліку надходжень податків, інших

платежів, супроводженням Єдиного реєстру податкових накладних;

- видає у випадках, передбачених законом, нормативно-правові

акти і методичні рекомендації з питань оподаткування, які підлягають обов'язковому опублікуванню. У разі якщо зазначені акти є регуляторними, вони розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"; - затверджує форми податкових розрахунків, звітів, декларацій та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів, декларацій про валютні цінності, зразок картки фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, форму повідомлення про відкриття або закриття юридичними особами, фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності банківських рахунків, а також форми звітів про роботу, проведену органами державної податкової служби;

- подає органам державної податкової служби методичну і практичну допомогу в організації роботи, проводить обстеження та перевірки її стану;

- організовує роботу по створенню інформаційної системи

автоматизованих робочих місць та інших засобів автоматизації та комп'ютеризації робіт органів державної податкової служби;

- розробляє проекти законів України та інших нормативно-правових актів щодо форм та методів проведення планових та позапланових виїзних перевірок у рамках контролю за додержанням законодавства;

- при виявленні фактів, що свідчать про організовану злочинну

діяльність, або дій, що створюють умови для такої діяльності, направляє матеріали з цих питань відповідним спеціальним органам по боротьбі з організованою злочинністю;

- прогнозує, аналізує надходження податків, інших платежів,

джерела податкових надходжень, вивчає вплив макроекономічних показників і податкового законодавства на надходження податків, інших платежів, розробляє пропозиції щодо їх збільшення та зменшення втрат бюджету;

- здійснює заходи щодо запобігання, виявлення та припинення

корупційних діянь та інших правопорушень, пов'язаних з корупцією;

Згідно зі ст. 9 Закону державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові

інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, які віднесені до компетенції ДПА України.

Відповідно до ст. 10 Закону Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують у тому числі такі функції:

- здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів;

- забезпечують облік платників податків, інших платежів,

правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

- контролюють своєчасність подання платниками податків

бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів;

- забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами;

- аналізують причини і оцінюють дані про факти порушень

податкового законодавства;

- проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України;

- за дорученням спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю проводять перевірки своєчасності подання та достовірності документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів в порядку, встановленому законом;

- при отриманні органом податкової міліції інформації у випадках, встановлених законом, приймають рішення про проведення позачергової податкової перевірки платника податку без його попереднього попередження, якщо органом податкової міліції отримано інформацію про ухилення такого платника від оподаткування.

Указом Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено ДПС України шляхом реорганізації ДПА України та установлено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються, при цьому центральні органи виконавчої влади, на які цим Указом покладені функції з реалізації державної політики у відповідній сфері, виконують повноваження у визначених сферах компетенції відповідних органів, що ліквідуються згідно з цим Указом. Відповідно до Положення про ДПА України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2007 № 778 (надалі - Положення про ДПА), яке діяло на час призначення ОСОБА_9 на посаду заступника Голови ДПС України та на підставі якого він виконував повноваження на вказаній посаді, ДПА України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів. ДПА забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, до основних завдань якої віднесено здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), неподаткових платежів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх виявлення, розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; запобігання корупції в органах державної податкової служби та виявлення її фактів.

Згідно з п. 4 Положення про ДПА, ДПА України відповідно до покладених на неї завдань:

- виконує безпосередньо, а також організовує роботу органів

державної податкової служби, пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), веденням обліку платників податків, інших платежів; проведенням диференціації платників податків, інших

платежів залежно від сум сплачених ними податків, інших платежів;

веденням обліку надходжень податків, інших платежів;

- надає органам державної податкової служби методичну і практичну допомогу в організації їх роботи, проводить перевірку її стану;

- інформує Президента України та Кабінет Міністрів України про основні показники сплати податків, інших платежів до державного бюджету;

- подає Мінфіну та Державному казначейству звіт про надходження податків, інших платежів;

- координує діяльність органів державної податкової служби та організовує їх взаємодію з фінансовими органами, органами Державного казначейства, органами служби безпеки, внутрішніх справ, прокуратури, державної статистики, державною митною і контрольно-ревізійною службою, іншими контролюючими органами та установами банків;

- прогнозує, аналізує надходження податків, інших платежів,

джерела податкових надходжень, вивчає вплив макроекономічних показників і податкового законодавства на надходження податків та інших платежів, розробляє пропозиції щодо збільшення та зменшення втрат бюджету;

- приймає і реєструє заяви, повідомлення та іншу інформацію

про злочини і правопорушення, розслідування та виявлення яких віднесені до її компетенції, проводить в установленому порядку перевірку зазначених у них відомостей і приймає щодо них передбачені законом рішення;

- провадить відповідно до закону оперативно-розшукову діяльність, здійснює провадження за протокольною формою досудової підготовки матеріалів, а також проводить дізнання та досудове (попереднє) слідство в межах своєї компетенції, вживає заходів до відшкодування завданих державі збитків;

- виявляє причини і умови, що призвели до вчинення злочинів та інших правопорушень у сфері оподаткування, вживає заходів до їх усунення;

- вживає заходів до боротьби з приховуванням неоподаткованих доходів, незаконним вивезенням за межі України неоподаткованих капіталів, відмиванням коштів, одержаних злочинним шляхом, забезпечує виявлення фактів приховування від оподаткування або маскування незаконного походження доходів, їх справжнього характеру і джерел здобуття, місцезнаходження і переміщення, розміру, використання (в тому числі для провадження господарської, інвестиційної, благодійної діяльності, розрахункових і кредитних операцій),

- здійснює в межах своїх повноважень заходи щодо запобігання, виявлення і припинення корупційних діянь та інших правопорушень, пов'язаних з корупцією;

- збирає, аналізує та узагальнює інформацію про порушення

податкового законодавства, в тому числі про перебування доходів у нелегальному обігу, прогнозує тенденції розвитку негативних процесів кримінального характеру, пов'язаних з оподаткуванням, розробляє заходи щодо запобігання переведенню доходів у нелегальний обіг та забезпечує їх реалізацію в установленому порядку;

- здійснює інші функції, необхідні для виконання покладених на неї завдань.

Відповідно до п. 8 Положення про ДПА, ДПА очолює Голова. Згідно з п. 11 Положення про ДПА, ДПА здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім м. Києва і

м. Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані державні податкові інспекції, а також спеціалізовані державні податкові інспекції.

Відповідно до Положення про ДПС України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011 № 584/2011 (надалі - Положення про ДПС), ДПС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, основними завданнями якого є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків, зборів та інших платежів, установлених законодавством, запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх виявлення, розкриття, припинення та розслідування.

Згідно зі ст. 4 вказаного Положення про ДПС, ДПС України:

- виконує роботу, пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю подання передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків тощо), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків,інших платежів; із здійсненням контролю за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а також веденням обліку податків, інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС України, та складанням звітності щодо стану розрахунків платників із бюджетом (п. 1);

- прогнозує, аналізує надходження податків, інших платежів,

джерела податкових надходжень, вивчає вплив макроекономічних показників і податкового законодавства на надходження податків, інших платежів, розробляє пропозиції щодо їх збільшення та зменшення втрат бюджету (п. 13);

- координує через центральний апарат діяльність територіальних органів та організовує їх взаємодію з органами Державної казначейської служби України, Державної фінансової інспекції України та Державної митної служби України, органами статистики, внутрішніх справ, Служби безпеки України, прокуратури, іншими органами та органами місцевого самоврядування (п. 21);

- забезпечує законність діяльності територіальних органів

та звертається до суду у випадках, передбачених законодавством (п. 27);

- приймає і реєструє заяви, повідомлення та іншу інформацію

про злочини і правопорушення, віднесені до компетенції податкової міліції, здійснює в установленому порядку перевірку таких заяв і приймає щодо них передбачені законом рішення (п. 31);

- провадить відповідно до закону оперативно-розшукову діяльність, здійснює провадження за протокольною формою досудової підготовки матеріалів, а також проводить дізнання та досудове слідство в межах компетенції, вживає заходів щодо відшкодування завданих державі збитків (п. 32);

- виявляє причини і умови, що сприяли вчиненню злочинів та інших правопорушень у сфері оподаткування, вживає заходів щодо їх усунення (п. 34);

- вживає заходів щодо виявлення, перевірки і розслідування

злочинів, пов'язаних із відмиванням, легалізацією, розкраданням коштів та іншими незаконними фінансовими операціями (п. 35);

- здійснює внутрішній контроль та аудит за станом додержання вимог чинного законодавства і виконання службових, посадових обов'язків у ДПС України та на підприємствах, в установах, організаціях, що належать до сфери її управління (п. 40).

Згідно зі ст. 10 Положення про ДПС, ДПС України очолює Голова, який здійснює керівництво діяльністю ДПС України, представляє ДПС України у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами, організаціями; у межах компетенції організовує та контролює виконання в центральному апараті ДПС України та територіальних органах Конституції України та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства фінансів України.

Ст. 7 Положення про ДПС передбачено, що Центральний апарат ДПС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи.

До територіальних органів ДПС України належать державні податкові служби в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, округах (на два і більше регіони), державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції та в їх складі відповідні підрозділи податкової міліції.

Відповідно до Закону України від 05.07.2012 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» до ПКУ внесено зміни в частині доповнення положень Кодексу шляхом визначення функцій та правової основи діяльності органів податкової служби. Зокрема, доповнено ст. 19-1 передбачено, що органи державної податкової служби виконують у тому числі такі функції:

- здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом;

- здійснюють контроль за своєчасністю подання передбаченої законом звітності (податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та зборів), а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів;

- здійснюють контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість;

- реєструють та ведуть облік платників податків, облік об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків;

- формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб та інші реєстри, ведення яких покладено законодавством на органи державної податкової служби;

- забезпечують ведення обліку податків та зборів, контроль за справлянням яких покладено на органи державної податкової служби, та складання звітності щодо стану розрахунків платників з бюджетом;

- прогнозують, аналізують надходження податків та зборів, джерел податкових надходжень, вивчають вплив макроекономічних показників і податкового законодавства на надходження податків та зборів, розробляють пропозиції щодо їх збільшення та зменшення втрат бюджету;

- організовують інформаційно-аналітичне забезпечення процесів адміністрування та їх автоматизацію;

- надають податкові консультації відповідно до норм цього Кодексу;

- забезпечують визначення в установлених цим Кодексом випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених цим Кодексом та законами України, за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

- вживають заходів щодо виявлення, аналізу та перевірки фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, щодо відповідності законодавству;

- здійснюють внутрішній контроль та аудит стану додержання законодавства, виконання посадових (службових) обов'язків в органах державної податкової служби, на підприємствах, в установах, організаціях, що належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику;

- забезпечують виконання завдань та повноважень, покладених на податкову міліцію;

- узагальнюють практику застосування законодавства з питань оподаткування, розробляють пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств та в установленому порядку подають їх центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики;

- здійснюють інші функції, визначені законами України.

Відповідно до Положення про Міндоходів України, затвердженого Указом Президента України від 18.03.2013 № 141/2013 (далі - Положення про Міндоходів), Міндоходів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань (основних завдань), у тому числі забезпечення формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізації єдиної державної податкової, державної митної політики, а також державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Згідно зі ст. 4 вказаного Положення про Міндоходів, Міндоходів України:

- визначає єдині методологічні засади складення звітності з податків і зборів, звітності з єдиного внеску та інших питань, що належать до компетенції Міндоходів України (п. 4);

- здійснює адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску (п. 5);

- контролює своєчасність подання платниками податків та єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларації, розрахунки тощо), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків і зборів, єдиного внеску (п. 6);

- здійснює контроль за додержанням податкового і митного законодавства, законодавства щодо адміністрування єдиного внеску та в межах своїх повноважень - іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на Міндоходів України (п. 8);

- забезпечує достовірність та повноту обліку платників податків та єдиного внеску, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням (п. 9);

- здійснює диференціацію платників податків (п. 11);

- здійснює перегляд рішень територіальних органів у встановленому законодавством порядку (п. 12);

- готує пропозиції щодо прогнозу доходів бюджетів і надходжень єдиного внеску з урахуванням прогнозу макроекономічних показників і тенденцій розвитку світової економіки (п. 25);

- проводить аналіз та здійснює управління ризиками з метою визначення форм та обсягів митного та податкового контролю (п. 34);

- здійснює прогнозування та проводить аналіз надходження податків і зборів, інших платежів, визначених Податковим та Митним кодексами України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», вивчає вплив макроекономічних показників і змін законодавства на надходження податків, інших платежів, розробляє пропозиції щодо збільшення їх обсягу та зменшення втрат бюджету (п. 45);

- надає на основі макроекономічних показників та тенденцій розвитку світової економіки Міністерству фінансів України пропозиції щодо визначення прогнозних (індикативних) показників доходів Державного бюджету України для складення проекту закону про Державний бюджет України (п. 46);

- складає звітність щодо стану розрахунків платників податків і зборів із бюджетом та сплати єдиного внеску, а також інших показників роботи за напрямами діяльності Міндоходів України (п. 47);

- отримує і реєструє заяви, повідомлення та іншу інформацію про кримінальні та інші правопорушення, приймає щодо них передбачені законом рішення (п. 54);

- виявляє кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування, митній та бюджетній сферах, а також встановлює місцезнаходження платників податків, опитує їх засновників, посадових осіб (п. 55);

- провадить відповідно до закону оперативно-розшукову діяльність, а також досудове розслідування в межах наданих законом повноважень, вживає заходів щодо відшкодування завданих державі збитків (п. 56);

- вживає заходів для виявлення, аналізу та перевірки фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму (п. 58);

- виявляє системні причини та умови, що сприяли вчиненню кримінальних та інших правопорушень у сфері оподаткування, митній та бюджетній сферах, вживає заходів до їх усунення (п. 59);

- збирає, аналізує, узагальнює інформацію про порушення законодавства у сфері оподаткування, митній та бюджетній сферах, прогнозує тенденції розвитку негативних процесів у зазначених сферах (п. 61).

Відповідно до ст. 5 Положення про Міндоходів, Міндоходів України з метою організації своєї діяльності:

- організовує роботу Міністерства, його територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління (п. 1);

- здійснює відомчий контроль та внутрішній аудит за додержанням вимог законодавства і виконанням службових, посадових обов'язків у Міндоходів України, його територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління (п. 19).

Згідно зі ст.ст. 10, 11 Положення про Міндоходів, Міндоходів України очолює Міністр, який здійснює керівництво його діяльністю; визначає пріоритети роботи Міндоходів України та шляхи виконання покладених на нього завдань, затверджує плани роботи Міністерства, звіти про їх виконання; організовує та контролює в межах своїх повноважень виконання Міндоходів України, його територіальними органами Конституції України, законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України;

Відповідно до ст. 7 Положення про Міндоходів, Міндоходів України здійснює повноваження безпосередньо та через територіальні органи.

До територіальних органів Міндоходів України належать його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, міжрегіональні територіальні органи (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць), митниці, спеціалізовані департаменти та спеціалізовані органи Міндоходів України, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції.

Таким чином, ОСОБА_9, займаючи посаду заступника Голови ДПС України, Голови ДПС України та Міністра доходів і зборів України, відповідно до покладених на нього функцій, обов'язків та повноважень, являвся службовою особою.

Одним з об'єктів вчинення злочинів ОСОБА_5 і ОСОБА_6 у січні - лютому 2011 року визначено відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, контроль за функціонуванням якої відноситься до компетенції органів податкової служби. За їх задумом планувалось на рівні держави втілити злочинну схему незаконного збагачення для себе та близького оточення за рахунок коштів від здійснення організації контрольованого ухилення від сплати податків суб'єктами господарювання - платниками податку на додану вартість.

Суть схеми полягала у тому, що під контролем органів податкової служби створюються та функціонують так звані «податкові майданчики», тобто незаконні «конвертаційно-транзитні центри», які від імені підконтрольних ним підприємств - платників податку на додану вартість подають до державних податкових інспекцій за місцем реєстрації податкову звітність, у якій вигодоформуючі суб'єкти господарювання (податкові ями) без фактичного проведення господарської діяльності безпідставно формують та вигодотранспортуючі суб'єкти господарювання (транзитери) транспортують податковий кредит на користь вигодонабувачів - суб'єктів господарювання реального сектору економіки. При цьому, «програмні підприємства» сплачують до бюджету визначений відсоток податкового навантаження за рахунок отриманих від вигодонабувачів грошових коштів, підприємства реального сектору економіки за рахунок безпідставного податкового кредиту зменшують свої податкові зобов'язання та обготівковують грошові кошти, сплачуючи певний відсоток від цих коштів конвертаційно-транзитним центрам та утвореній у складі органів податкової служби злочинній організації. Тобто, вказана схема передбачала створення умов, за яких суб'єктами господарювання реального сектору економіки не донараховувались і, відповідно, не сплачувались податки до Державного бюджету України, а у цій частині у встановлених відсотках розподілялись між зазначеними підприємствами, особами, які безпосередньо контролювали «програмні» підприємства, та службовими особами органів податкової служби та іншими особами з числа державних службовців, які були задіяні у злочинній схемі.

З метою функціонування злочинної схеми її організаторами було запроваджено та використано спеціальну термінологію, зокрема:

- «державна програма» або «програма» - назва злочинної схеми, яка передбачала усі складові елементи, у тому числі задіяних у ній суб'єктів, об'єкти, умови її функціонування тощо;

- «програмні» підприємства або «підприємства з високим рівнем податкового навантаження», «підприємства з високим рівнем податкової віддачі», тобто підприємства, фізичні особи - підприємці, які були задіяні у злочинній схемі та використовувались для формування незаконного податкового кредиту і його транспортування суб'єктам реального сектору економіки, а також обготівковування грошових коштів, які розподілялись на наступні категорії:

а) ПОЛ (підприємство останнього ланцюга) - вигодоформуючий суб'єкт господарювання («податкова яма»), тобто суб'єкт господарювання, який значиться у розшифровках податкового кредиту контрагента та формує податкову вигоду вигодонабувачу (виробнику, отримувачу), у тому числі через вигодотранспортуючих суб'єктів;

б) транзитер - вигодотранспортуючий суб'єкт господарювання, тобто суб'єкт господарювання (платник ПДВ), що здійснює посередницьку функцію між вигодоформуючим суб'єктом та вигодонабувачем, у якого відповідно до податкової звітності податкові зобов'язання на рівні податкового кредиту за всіма операціями чи по окремих операціях або різниця між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом незначна (±0,5 %), економічна вигода від діяльності, що ними здійснюється, чи від окремих операцій, що вони здійснюють, - відсутня;

в) «ФОП» - фізична особа - підприємець, яка задіяна у злочинній схемі;

г) клієнт - вигодонабувач, тобто суб'єкт господарювання (платник ПДВ) - виробник або отримувач (товарів, послуг), що здійснює господарські операції з використанням вигодоформуючих суб'єктів (у тому числі по ланцюгу поставки товару), діяльність яких спрямовано на отримання податкової вигоди;

- «оператор», або «податковий майданчик», «конвертаційно-транзитний центр» - незаконне об'єднання осіб за принципом «конвертаційного центру» за регіональною ознакою та/або сферою впливу, утворене за погодженням з керівництвом ДПС (Міндоходів) України, яке організовувало та безпосередньо забезпечувало функціонування підконтрольних «програмних» підприємств, у тому числі ведення «фіктивного» бухгалтерського обліку, подання податкової та фінансової звітності до органів податкової служби, перерахування доведеного податкового навантаження до державного бюджету, обготівковування та/або перерахування на визначені банківські рахунки грошових коштів, отриманих від суб'єктів господарювання; організацію та реалізацію взаємовідносин з керівництвом суб'єктів господарювання реального сектору економіки, у тому числі щодо оформлення необхідної документації та відомостей для імітації господарських відносин; спільне з керівництвом регіонального або територіального органу податкової служби вирішення питань щодо невтручання у незаконну діяльність з метою перешкоджання їй співробітників правоохоронних органів відповідного регіону тощо;

- податкове навантаження - встановлений для «програмних» підприємств обов'язковий платіж до бюджету у певному відсотку від задекларованого у податковій звітності обсягу постачання за рахунок отриманих від «вигодонабувача» грошових коштів під виглядом самостійно нарахованих до сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість.

Згідно з п. 1.1. ст. 1 ПКУ саме Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, а також в інших сферах, у тому числі, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

При цьому, згідно п. 4.4. зазначеного Кодексу установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами та радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України.

Згідно зі ст. ст. 8, 9 ПКУ в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори, при цьому до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом, у тому числі податок на прибуток підприємств та податок на додану вартість.

Відповідно до п. 6.1. ст. 6 ПКУ податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно зі ст. 14 ПКУ «Визначення понять»:

- господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами;

- податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу;

- податкове зобов'язання для цілей розділу V цього Кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді;

- податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу;

- постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

- ризик - ймовірність недекларування (неповного декларування) платником податків податкових зобов'язань, невиконання платником податків іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 7.1 ст. 7 ПКУ під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи як: платники податку; об'єкт оподаткування; база оподаткування; ставка податку; порядок обчислення податку; податковий період; строк та порядок сплати податку; строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.

Ст. 180 ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платником податку на додану вартість є:

1) будь-яка особа, що провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу;

2) будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку;

3) будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України тощо.

Відповідно до ст. 185 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Ст. 188 ПКУ встановлено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Пунктом 10 підрозділу 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, з урахуванням змін, внесених згідно із Законом України №713-VІІ від 19.12.2013, встановлено, що за податковими зобов'язаннями з податку на додану вартість, що виникли: з 1 січня 2011 року до 31 грудня 2014 року включно ставка податку становить 20 відсотків.

Ст. 194 ПКУ передбачено, що операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка, оподатковуються за основною ставкою…. Тобто податок становить 20 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно зі ст. 198 ПКУ право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Згідно зі ст. 200 ПКУ «Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків» передбачено наступне:

- п. 200.1. Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

- п. 200.2. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

- п. 200.3. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до ст. 202 ПКУ звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей:

а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;

б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.

Згідно зі ст. 203 ПКУ податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. При цьому, платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Згідно з п. 133.1 ст. 133 розділу ІІІ «Податок на прибуток підприємств» ПКУ платниками податку з числа резидентів є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами тощо.

Відповідно до ст. 134 ПКУ у цьому розділі об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу .

Згідно п. 135.1 ст. 135 ПКУ встановлено, що доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до статті 137, на підставі документів, зазначених у пункті 135.2 цієї статті, та складаються з:

доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до пункту 135.4 цієї статті;

інших доходів, які визначаються відповідно до пункту 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у пункті 135.3 цієї статті та у статті 136 цього Кодексу.

Пунктом 135.2. ст. 135 ПКУ передбачено, що доходи визначаються на підставі первинних документів, що підтверджують отримання платником податку доходів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

Згідно п. 135.4-5. ст. 135 ПКУ дохід від операційної діяльності визнається в розмірі договірної (контрактної) вартості, але не менше ніж сума компенсації, отримана в будь-якій формі, в тому числі при зменшенні зобов'язань, та включає у тому числі дохід від реалізації товарів, виконаних робіт, наданих послуг, у тому числі винагороди комісіонера (повіреного, агента тощо); особливості визначення доходів від реалізації товарів, виконаних робіт, наданих послуг для окремих категорій платників податків або доходів від окремих операцій встановлюються положеннями цього розділу; у тому числі вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначена на рівні не нижче звичайної ціни.

Відповідно до ст. 138 ПКУ витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються у тому числі із витрат операційної діяльності, які включають також собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2-140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку.

При цьому, витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 138.5.1. ПКУ датою здійснення витрат, нарахованих платником податку у вигляді сум податків та зборів, вважається останній день звітного податкового періоду, за який проводиться нарахування податкового зобов'язання з податку та збору.

Згідно п.п. 138.10.4. ПКУ інші операційні витрати, що включають, зокрема інші витрати операційної діяльності, пов'язані з господарською діяльністю, у тому числі, але не виключно, суми нарахованих податків та зборів, установлених цим Кодексом (крім тих, що не визначені в переліку податків та зборів, встановлених цим Кодексом).

Відповідно до п.п. 149.1. ст. 149 ПКУ податковою базою для цілей цього розділу визнається грошове вираження прибутку як об'єкта оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу, з урахуванням положень статей 135-137 та 138-143 цього Кодексу.

Ст. 150 ПКУ передбачено порядок урахування від'ємного значення об'єкта оподаткування в результатах наступних податкових періодів, зокрема якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

П. 10 підрозділу 4 Розділу XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено ставку податку на прибуток підприємств: з 1 квітня 2011 року по 31 грудня 2011 року включно - 23 відсотки; з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року включно - 21 відсоток; з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року включно - 19 відсотків, з 1 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року включно - 18 відсотків.

Відповідно до п. 46.1 ст. 46 глави 2 «Податкова звітність» ПКУ, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Згідно п. 46.5. ст. 46 ПКУ форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Ст. 48 ПКУ передбачено, що форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. При цьому, обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків. Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 49 ПКУ податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

При цьому, податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

При цьому, для цілей цього Кодексу під терміном "базовий звітний (податковий) період" слід розуміти перший звітний (податковий) період року, визначений відповідним розділом цього Кодексу.

Відповідно до ст. 50 ПКУ у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

За загальним правилом, платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

У разі якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, що перевірявся, або не подає уточнюючий розрахунок протягом 20 робочих днів після дати складення довідки про проведення електронної перевірки, якою встановлено порушення податкового законодавства, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період.

Згідно з п. 54.1 ст. 54 ПКУ крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 54.3 ст. 54 ПКУ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, у тому числі якщо:

- платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію;

- дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно зі ст. 58 ПКУ у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до ст. ст. 61, 62 ПКУ податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, який здійснюється у наступні способи:

- ведення обліку платників податків;

- інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів;

- перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно з п. 63.3 ст. 63 ПКУ з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку). При цьому, платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Відповідно до ст.ст. 71-72 ПКУ інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, у тому числі збір податкової інформації, що надійшла від платників податків та податкових агентів, і міститься у тому числі в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах.

Ст. 74 ПКУ передбачено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. При цьому, зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

Відповідно до ст. 75 ПКУ «Види перевірок» контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 76 ПКУ камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком, при цьому згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Відповідно до ст. 77 ПКУ документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок, при цьому до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Відповідно до ст. 78 ПКУ документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності у тому числі хоча б однієї з таких обставин:

- за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;

- платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту тощо.

Про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Згідно зі ст. 86 Результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

В акті перевірки зазначаються як факти заниження, так і факти завищення податкових зобов'язань платника.

Відповідно до розділу XII Наказу ДПС України від 25.01.2011 № 41 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» (втратив чинність 10.01.2012), розділу XІІ, ІХ наказу Міністерства фінансів України від 25.11.2011 № 1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» (втратив чинність 30.12.2013), перевірка деклараційворгані державної податкової служби відбувається наступним чином:

- податкові декларації приймаються без попередньої перевірки зазначених у них показників;

- зареєстровані в органі державної податкової служби

декларації підлягають камеральній перевірці;

- у разі якщо за результатами перевірки встановлено

порушення, складається Акт про результати камеральної перевірки

даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану

вартість;

- за наявності достатніх підстав, перелік яких визначено додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1238 «Про затвердження переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого платника", які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, орган державної податкової служби має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Висновок щодо необхідності проведення документальної позапланової виїзної перевірки передається підрозділу податкового контролю, про що робиться відповідний запис у розділі IV декларації.

Пунктом 3 додатку до постанови КМУ від 27.12.2010 № 1238 - переліку підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку передбачену таку підставу як існування розбіжностей між сумою податкового кредиту, сформованого платником за операціями з придбання товарів/послуг, та сумою податкових зобов'язань його контрагентів за операціями з постачання таких товарів/послуг, які не усунуто за результатами проведення камеральної перевірки.

Методичними рекомендаціями щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затвердженими наказом ДПА України від 18.04.2008 № 266, (втратив чинність у червні 2013 року) розкрито значення таких термінів:

- вигодонабувач - суб'єкт господарювання (платник ПДВ) - виробник або отримувач (товарів, послуг), що здійснює господарські операції з використанням вигодоформуючих суб'єктів (у тому числі по ланцюгу поставки товару), діяльність яких спрямовано на отримання податкової вигоди;

- вигодотранспортуючий суб'єкт (транзитер) - суб'єкт господарювання (платник ПДВ), що здійснює посередницьку функцію між вигодоформуючим суб'єктом та вигодонабувачем, у якого відповідно до податкової звітності податкові зобов'язання на рівні податкового кредиту за всіма операціями чи по окремих операціях або різниця між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом незначна (±0,5 %), економічна вигода від діяльності, що ними здійснюється, чи від окремих операцій, що вони здійснюють, - відсутня;

- вигодоформуючий суб'єкт (податкова яма) - суб'єкт господарювання, який значиться у розшифровках податкового кредиту контрагента та формує податкову вигоду вигодонабувачу (виробнику, отримувачу), у тому числі через вигодотранспортуючих суб'єктів.

Цими ж Рекомендаціями врегульовано питання опрацювання податкової звітності з податку на додану вартість органами ДПС усіх рівнів з часу її надходження, зокрема передбачено: здійснення візуального контролю працівниками, що здійснюють її отримання; реєстрація податкової звітності як прийнятої і підлягаючої наступній обробці; перенесення інформації з первинних звітних документів платника ПДВ на паперових носіях та звітних документів, наданих платниками ПДВ у електронному вигляді, до електронної бази податкової звітності ДПС; автоматизована перевірка документів податкової звітності автоматично засобами «Бест-звіт»; передача інформації податкової звітності з ПДВ до центральної бази даних податкової звітності щоденно тощо.

Згідно п. 2.10. Рекомендацій у складі автоматизованого контролю здійснюється перевірка та присвоюються коди помилок, визначені технічним завданням:

- визначення підсумкових рядків кожного розділу декларації з ПДВ та кожного додатка;

- перенесення підсумкових сум з додатків до рядків податкової декларації з ПДВ;

- співставлення даних податкової звітності з ПДВ з інформацією з інших джерел, а саме інформації кол. 2 розділу II Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, кол. 3 Розрахунку коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість з даними Реєстру платників ПДВ.

Результатом автоматизованого співставлення даних податкової звітності з податку на додану вартість є розподіл платників ПДВ за наявності операцій з контрагентами у поданій ними податковій звітності за такими категоріями:

нульова категорія - розбіжностей при звірці показників податкової звітності контрагентів (розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту контрагентів, розрахунків коригування сум ПДВ контрагентів) не виявлено. Задекларований податковий кредит відображено в податкових зобов'язаннях контрагентів (з урахуванням допустимого рівня розбіжностей, установленого ДПА України);

перша категорія - виявлено розбіжності при звірці показників податкової звітності контрагентів, внаслідок яких задекларовано податкового кредиту менше, ніж податкових зобов'язань контрагентом;

друга категорія - виявлено розбіжності при звірці показників податкової звітності контрагентів, внаслідок яких задекларовано податкових зобов'язань менше, ніж податкового кредиту контрагентами, у тому числі: платником ПДВ включено суми ПДВ до податкового кредиту на підставі документів, виписаних суб'єктом господарювання, незареєстрованим платником ПДВ, або виписаних платником ПДВ, що не подає податкову звітність з ПДВ.

Результати автоматизованого співставлення даних податкової звітності з податку на додану вартість та проведений за ними розподіл платників ПДВ за категоріями враховуються при визначенні категорії уваги суб'єкта господарювання.

Обробка системою автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України проводиться щоденно у міру надходження незвірених даних.

Працівники підрозділів оподаткування юридичних, фізичних осіб, податкового контролю та податкової міліції після проведення автоматизованого співставлення на центральному рівні даних податкової звітності з податку на додану вартість контрагентів (розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту контрагентів, розрахунків коригування сум ПДВ контрагентів) у той же день отримують доступ (екранні форми) до інформації (у розрізі звітних періодів) про результати такого співставлення платників ПДВ, що перебувають на обліку в органі ДПС, у вигляді:

- переліків платників ПДВ у розрізі категорій;

- детальної інформації щодо обраного платника ПДВ про результати співставлення кожної операції з контрагентом (записів, що пройшли співставлення);

- статистичної інформації про результати такого співставлення у розрізі органу ДПС.

Згідно п. 2.18. зазначених Рекомендацій отримані результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ підлягають перевірці органами ДПС на місцях в такій послідовності:

- другої категорії;

- нульової та першої категорії з від'ємним значенням ПДВ (р. 21);

- нульової та першої категорії.

За наслідками перевірки отриманої інформації працівниками органу ДПС, у тому числі:

- враховуються уточнюючі розрахунки (у разі їх подання платником ПДВ);

- складаються акти перевірки платника ПДВ (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) із обов'язковим зазначенням у розрізі контрагентів донарахованих сум ПДВ.

Згідно розділу ІІІ вказаних Рекомендацій податкові декларації і розрахунки з податку на додану вартість, що подаються платником ПДВ до ДПІ, підлягають обов'язковій камеральній перевірці працівниками підрозділів оподаткування юридичних, фізичних осіб протягом 30 днів, наступних за останнім днем граничного строку подання звітної податкової декларації до органу ДПС або днем фактичного подання уточнюючого розрахунку.

Камеральна перевірка податкових декларацій і розрахунків здійснюється безпосередньо у державній податковій інспекції.

Метою проведення камеральної перевірки податкової звітності є виявлення та упередження на першому етапі можливих порушень податкового законодавства за рахунок застосування окремих методів контролю та аналізу діяльності суб'єктів господарювання.

Основними завданнями камеральної перевірки є:

- перевірка своєчасності надання звітності до органу ДПС; логічний контроль (перевірка логічного зв'язку між окремими звітними і розрахунковими показниками, порівняння звітних показників з показниками попереднього звітного періоду);

- перевірка обґрунтованості застосування ставок податку і податкових пільг, правильності відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування (виявлення методологічних помилок);

- перевірка узгодженості показників, що повторюються в податкових деклараціях і розрахунках;

- співставлення даних податкової звітності з ПДВ з інформацією, отриманою від митних органів та інших джерел;

- попередня оцінка податкових декларацій і розрахунків щодо достовірності окремих звітних показників, наявності сумнівних фактів або невідповідностей, що вказують на можливі порушення податкового законодавства.

Відповідно до п 3.5. Рекомендацій перевірка податкових декларацій з податку на додану вартість, отриманих органами державної податкової служби за відповідний звітний період, здійснюється у три етапи:

1) до приймання звітності;

2) під час приймання звітності;

3) після приймання звітності.

Перший етап проведення перевірки - узагальнення інформації щодо можливих податкових ризиків платника податку на додану вартість (вивчення наявної в органах державної податкової служби інформації з інших джерел (Реєстр платників податку на додану вартість, АРМ "Митниця", АІС "Оголошення про банкрутство", Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України)).

Другий етап - безпосереднє проведення камеральної перевірки.

Третій етап - формування обґрунтованих висновків та відповідна передача їх до підрозділів податкового контролю юридичних осіб, відділів контрольно-перевірочної роботи підрозділів оподаткування фізичних осіб та податкової міліції із застосуванням системи подвійного контролю.

За результатами аналізу одержаної звітності проводиться розподіл платників податку за трьома категоріями уваги:

- категорія уваги 1 - сумлінні платники податків. До цієї категорії платників належать суб'єкти господарювання - платники податку на додану вартість, що оцінюються позитивно, мають високий рівень значення фіскальної важливості та більший за середній у групі (галузі) рівень сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) (податкове навантаження).

- категорія уваги 2 - платники податків помірного ризику. До цієї категорії платників належать суб'єкти господарювання - платники податку на додану вартість, що мають низьке значення фіскальної важливості.

- категорія уваги 3 - платники податків високого ризику. До цієї категорії платників належать суб'єкти господарювання - платники податку на додану вартість, що оцінюються негативно в частині податкової поведінки.

За однорідними ознаками платники податків високого ризику поділяються на такі підкатегорії:

1) платники реального сектору економіки, які мінімізують податкові зобов'язання шляхом використання в ланцюгу постачання чи придбання послуг вигодоформуючих суб'єктів, тобто потенційно мають резерви для збільшення надходжень до бюджету. При віднесенні платника податку до цієї категорії визначальними є такі фактори:

- високий рівень значення фіскальної важливості, але рівень визначення податкового зобов'язання до сплати до бюджету (податкове навантаження) є середнім чи нижчим від середнього по галузі;

- факти здійснення господарської діяльності, наявність основних виробничих фондів, достатня кількість трудових ресурсів для здійснення такої діяльності;

- ймовірне використання схем ухилення від оподаткування (у ланцюгах постачання та придбання товарів наявні вигодотранспортуючі та вигодоформуючі суб'єкти);

2) вигодоформуючі та вигодотранспортуючі суб'єкти господарювання. Визначальними факторами при віднесенні платника податку до цієї категорії є:

- високий рівень значення фіскальної важливості, але рівень сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та державних цільових фондів у групі (галузі) є нульовим або значно меншим за середні показники;

- відсутність (недостатність) основних виробничих фондів чи недостатня кількість трудових ресурсів для здійснення такої діяльності;

- наявність ознак серйозних порушень податкового законодавства, на які вказують фактори ризику;

- наявність ризику здійснення нереальних (удаваних) операцій з наданням послуг із безпідставного формування податкового кредиту третім особам відповідно до наказу ДПА України від 12.11.2009 N 631 "Про відпрацювання суб'єктів господарювання, що мають ризик здійснення нереальних (удаваних) операцій" (критерії відбору таких суб'єктів визначені в додатку до зазначеного наказу).

Якщо за результатами камеральної перевірки виявлені податкові ризики або встановлено проведення операцій з поставки з контрагентами, які використовують для ухилення від оподаткування вигодоформуючі суб'єкти (не декларують та не платять податкові зобов'язання або декларують не в повному обсязі), або які використовуються для передачі податкового кредиту, сформованого вигодоформуючим суб'єктом, то висновок за результатами перевірки звітності таких платників за підписом керівника підрозділу та з відповідною резолюцією начальника податкової інспекції передається до підрозділу податкового контролю, відділу контрольно-перевірочної роботи підрозділу оподаткування фізичних осіб для організації проведення документальних перевірок.

У разі якщо за результатами співставлення даних розшифровок звітність платника реального сектору економіки віднесено до другоїкатегорії, то податковий інспектор формує ймовірну схему ухилення від оподаткування з визначенням вірогідного вигодонабувача та готує висновок, який за підписом керівника підрозділу та з відповідною резолюцією начальника податкової інспекції передається до підрозділу податкового контролю, відділу контрольно-перевірочної роботи підрозділу оподаткування фізичних осіб для організації проведення документальних перевірок та до підрозділу податкової міліції - для оперативного супроводження;

- по вигодоформуючих та вигодотранспортуючих суб'єктах господарювання, віднесених до 3 категорії уваги, інспектором підрозділу оподаткування юридичних (фізичних) осіб проводиться камеральна перевірка поданої звітності з використанням даних Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту контрагентів, системи ризиків.

За результатами камеральної перевірки податковий інспектор формує ймовірну схему ухилення від оподаткування з визначенням вірогідного вигодонабувача та готує висновок, який за підписом керівника підрозділу та з відповідною резолюцією начальника податкової інспекції передається до підрозділу податкового контролю, відділу контрольно-перевірочної роботи підрозділу оподаткування фізичних осіб для організації проведення документальних перевірок та до підрозділу податкової міліції - для оперативного супроводження.

Відповідно до Регламенту комплексного відпрацювання сум податкового кредиту з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2010 № 34 «Про організацію комплексного відпрацювання сум податкового кредиту з податку на додану вартість»(втратив чинність у червні 2013 року), передбачено що:

1) п. 4.3. Начальники органів ДПС, на обліку яких перебувають вигодоформуючі суб'єкти, несуть особисту відповідальність за своєчасність та повноту вжитих заходів щодо їх відпрацювання та направлення відповідних матеріалів зацікавленим ОДПС.

2) п. 4.5. Голови регіональних ДПА, на території яких перебувають на обліку вигодоформуючі суб'єкти, несуть особисту відповідальність за руйнування міжрегіональних схем ухилення від сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток.

Методичними рекомендацiями щодо органiзацiї та проведення камеральних перевiрок податкової звiтностiплатникiвподаткiв, крiмперевiрок податкової декларацiї про майновий стан i доходи та податкової декларацiї платника єдиного податку - фiзичної особи - підприємця, затвердженими наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 № 165, регламентовано алгоритм організації та проведення камеральних (електронних) перевірок податкової звітності платників податків.

Зокрема, п. 2.2 Рекомендацій передбачено два способи проведення перевірки:

- в електронному вигляді;

- підрозділами податкового та митного аудиту / доходів і зборів з фізичних осіб шляхом зіставлення даних програмних продуктів, результатів автоматизованого контролю податкової звітності, інформації з інших джерел.

Відповідно до Порядку координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахування і сплатою податків та зборів, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 № 1234, формування планів планових виїзних перевірок

фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання, які проводяться для забезпечення своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, здійснюється щокварталу самостійно кожним органом виконавчої влади, уповноваженим здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів, що проводить планові виїзні перевірки, за місцезнаходженням суб'єкта господарювання, щодо якого проводиться перевірка.

Методичним рекомендаціями щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання, затвердженими наказом Державної податкової адміністрації України від 23.08.2011 р. № 495, від 27 червня 2012 року № 553, передбачено забезпечення єдиного порядку щоквартального формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання (далі - план-графік).

Згідно до розділу 1 Методичних рекомендацій до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи ДПС.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний.

План-графік проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання складається з трьох розділів, у тому числі розділ 1 «Документальні планові перевірки суб'єктів господарювання - юридичних осіб, у тому числі тих, які перебувають на обліку у СДПІ (відповідальні: підрозділи податкового контролю)», який у свою чергу поділяється на підрозділи А та Б:

- А) Платники податків, які мають ризики несплати податків та плануються до перевірок за дорученням ДПСУ;

- Б) Платники податків, які мають ризики несплати податків та відбираються на регіональному рівні за результатами аналізу основних показників діяльності.

До плану-графіка включаються підприємства реального сектору економіки (вигодонабувачі), які використовують схеми мінімізації податкових зобов'язань та ухилення від оподаткування, ведуть фінансово-господарську діяльність, повинні сплачувати податки та за реєстраційними даними мають ознаки "0" - "платник податків за основним місцем обліку", "4" - "порушено провадження у справі про банкрутство", "30" - "у стані переходу до іншої ДПІ", "36" - "основний платник до кінця року". При цьому при плануванні на I квартал наступного року враховуються показники за результатами діяльності підприємств за 9 місяців поточного року, на II та III квартали - за рік, на IV квартал - за перше півріччя поточного року.

Відбір підприємств до підрозділу А, які мають не менше трьох ризиків високого ступеня, кількість працюючих понад 5 осіб, обсяги основних фондів понад 500 тис. грн. та обсяги валових доходів (у тому числі доходи від операцій з цінними паперами) для ДПС у Дніпропетровській, Донецькій, Харківській областях та м. Києві понад 30 млн. грн., для ДПС в АР Крим, Волинській, Київській, Запорізькій, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській областях - понад 10 млн. грн., для інших ДПС - понад 5 млн. грн. (у розрахунку на рік), здійснюється щоквартально на рівні ДПСУ.

Структурні підрозділи ДПСУ надають до 25 числа другого місяця поточного кварталу пропозиції для врахування при формуванні плану перевірок ризикових платників податків з обґрунтуванням необхідності включення. Сформований перелік платників податків не пізніше 1 числа третього місяця поточного кварталу направляється до регіональних органів ДПС для використання при формуванні плану-графіка на наступний квартал.

На рівні територіальних органів ДПС за даними інформаційних ресурсів ДПС та з інших джерел з урахуванням вимог абзацу другого п. 3.1 цього розділу проводиться додатковий аналіз надісланих підприємств щодо їх належності до реального сектора економіки, а також визначаються ризикові контрагенти, через які здійснюються товарно-грошові операції (включаючи посередницькі структури, експортерів та імпортерів, інших суб'єктів господарювання - юридичних осіб), у тому числі і ті, які знаходяться на обліку в інших органах державної податкової служби.

При цьому по підприємствах визначаються критерії ризиків згідно з п. 3.2 цього розділу, у тому числі за даними автоматизованої системи "Відбір платників податків - юридичних осіб та визначення першочерговості для включення до плану-графіка".

При відборі підприємств до підрозділу А органам ДПС необхідно встановити наявність структурних підрозділів, дочірніх підприємств, що входять до інфраструктури платників податків - головних підприємств, та направити їх переліки до органів ДПС, на обліку яких знаходяться вказані підрозділи, для організації контрольно-перевірочних заходів, у тому числі шляхом включення їх до плану-графіка у періоди, на які заплановані перевірки головних підприємств.

Відповідальність за повноту охоплення перевірками філій та структурних підрозділів платника податків, який консолідовано сплачує податок на прибуток, покладається на територіальний орган ДПС за основним місцем обліку платника податків.

У разі невключення до плану-графіка окремих підприємств з переліку, надісланого ДПСУ, надається письмове пояснення причин невключення за підписом голови регіональної ДПС.

Формування переліку суб'єктів господарювання - юридичних осіб для відбору до підрозділу Б плану-графіка проводиться на рівні територіального органу ДПС не менш як за місяць до початку наступного кварталу за критеріями ризиків згідно з п. 3.2 цих Методичних рекомендацій, у тому числі за даними автоматизованої системи "Відбір платників податків - юридичних осіб та визначення першочерговості для включення до плану-графіка".

Згідно п. 3.2. Рекомендацій серед критеріїв відбору суб'єктів господарювання - юридичних осіб високого ступеня ризику зазначено наявність розбіжностей у платника податків згідно із Системою автоматизованого співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПСУ (заниження податкового зобов'язання / завищення податкового кредиту) у сумі понад 100 тис. грн.; формування платником ПДВ податкового кредиту на суму понад 100 тис. грн. за рахунок податкових накладних, які не зареєстровані у ЄРПН.

Затверджені плани-графіки є обов'язковими для виконання всіма підрозділами органів державної податкової служби.

Зміни до плану-графіка проводяться за поданням регіональних ДПС згідно з регламентом подачі проектів коригувань плану-графіка, вносяться до АІС "Аудит" після затвердження керівництвом ДПСУ. Про внесені зміни інформуються органи виконавчої влади, уповноважені здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів, відповідно до Порядку координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. N 1234.

Також наказом ДПА України від 08.08.2011 № 475/ДСК «Про запровадження комплексної системи попередження та протидії процесам тінізації економіки», у подальшому наказом ДПС України від 23.04.2012 № 329/ДСК "Про Систему раннього виявлення, комплексного відпрацювання та руйнування тіньового сектору економіки", наказом Міндоходів від 05.07.2013 № 245/ДСК «Про базову систему оперативного виявлення та подолання проявів тіньової економіки» з метою протидії феномену тіньової економіки, припинення тіньових економічних процесів, унеможливлення використання підприємств - «інструментів» у господарській діяльності підприємств реального сектору економіки, наповнення бюджетів усіх рівнів, розроблено та регламентовано комплексну систему запобігання та протидії процесам тінізації економіки з завданням забезпечити збільшення збору платежів до бюджетів усіх рівнів шляхом руйнування схем мінімізації податкових зобов'язань, виявлення і припинення протиправної діяльності суб'єктів господарювання та ліквідації схем ухилення від оподаткування підприємств - «вигодонабувачів».

Зокрема регламентовано:

- критерії та алгоритм відбору та класифікації суб'єктів господарювання за категоріями «вигодонабувач», «транзитер», «податкова яма», «сплячі», які не звітують та «новостворені»;

- запровадження автоматизованого критеріально-фільтраційного відбору підприємств, що повністю виключає ручне втручання;

- задіяння підрозділів прогнозування, аналізу, обліку та звітності; інформатизації та обліку платників податків; податкової міліції; податкового контролю; оподаткування юридичних осіб; оподаткування фізичних осіб; правової роботи, з розробленням чітких алгоритмів та строків взаємодії між структурними підрозділами ДПС щодо відбору та доведення переліків підприємств, їх відпрацювання на регіональному та районному рівні;

- утворення з визначенням основних засад їх функціонування на центральному, регіональному та районному рівнях робочих груп щодо відпрацювання суб'єктів господарювання за категоріями тощо.

Зокрема, наказом ДПС України від 23.04.2012 № 329/ДСК затверджено склад робочої групи ДПС України з організації роботи щодо раннього виявлення, комплексного відпрацювання та руйнування тіньового сектору економіки, її керівника та заступників керівника.

Пунктом 7 вказаного Наказу передбачено, що керівниками структурних підрозділів ДПС України при доведенні до регіональних (районних, СДПІ) органів ДПС завдань з переліками окремих суб'єктів господарювання за категоріями з ознаками ризиковості забезпечити їх погодження з Департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності з метою єдиного системного підходу до вжиття заходів з відпрацювання.

Також у п. 9 зазначеного Наказу вказано Головам ДПС в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі, начальникам СДПІ та державних податкових інспекцій створити відповідні робочі групи на усіх рівнях ДПС і встановити дієвий контроль за відпрацюванням відібраних суб'єктів господарювання, а також призначити керівниками робочих груп перших заступників голів регіональних ДПС, перших заступників начальників СДПІ та ДПІ, заступниками керівників робочих груп призначити перших заступників голів (начальників) - начальників підрозділів податкової міліції.

Для впровадження злочинної схеми та керівництва в її реалізації ОСОБА_5 та ОСОБА_6 залучено призначеного заступником Голови ДПС України ОСОБА_9, який, перебуваючи на посаді Голови Державної податкової адміністрації в Донецькій області, розробив дану схему та втілив в адміністративних межах Донецької області. При цьому, організатором злочинної організації ОСОБА_5 надано ОСОБА_9 виключне право курування процесами функціонування злочинної схеми, у тому числі щодо визначення службових осіб органів податкової служби та інших осіб, які будуть її реалізовувати. В той же час Голові ДПС Україні ОСОБА_8 доведено про невтручання у курування ОСОБА_9 «податкових майданчиків» та сприяння у призначенні на керівні посади структурних підрозділів центрального апарату ДПС України осіб за клопотаннями ОСОБА_9

Погодившись на участь у злочинній організації та у вчиненні у її складі тяжкого та інших злочинів, після призначення на посаду заступника Голови ДПС України ОСОБА_9, діючи у порушення вимог Конституції України, Податкового кодексу України, постанов Кабінету міністрів України, нормативно-правових документів Міністерства фінансів України, ДПС України, Міндоходів України та інших органів державної влади, на виконання відведеної йому ролі у складі злочинної організації, здійснив комплекс заходів для підготовки та безпосереднього вчинення злочину.

ОСОБА_9, користуючись підтримкою вищого керівництва держави, у першій половині 2011 року здійснив ротацію керівництва більшості структурних підрозділів центрального апарату ДПС України шляхом призначення на посади близьких та відданих йому осіб, у переважній більшості з числа працівників ДПА в Донецькій області та мешканців зазначеної області. Зокрема, наказом в.о. Голови комісії з проведення реорганізації ДПА України, Голови ДПС України ОСОБА_9 від 03.03.2011 № 311-о ОСОБА_11 призначено на посаду директора Департаменту економічного аналізу ДПА України, наказом в.о. Голови комісії з проведення реорганізації ДПА України, Голови ДПС України ОСОБА_9 від 03.06.2011 № 792-о ОСОБА_11 призначено на посаду директора Департаменту прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України, а наказом Міністра доходів і зборів України ОСОБА_9 від 05.02.2013 № 10-о її переведено на посаду директора Координаційно-моніторингового департаменту Міндоходів України.

Також наказом в.о. Голови комісії з проведення реорганізації ДПА України, Голови ДПС України ОСОБА_9 від 23.06.2011 № 900-о ОСОБА_12 призначено на посаду заступника директора Департаменту прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України, а наказом Міністра доходів і зборів України ОСОБА_9 від 19.03.2013 № 38-о її переведено на посаду заступника директора Координаційно-моніторингового департаменту Міндоходів України.

Саме на ОСОБА_11 та ОСОБА_12, які погодились на участь у злочинній організації, ОСОБА_9 було покладено функцію інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності «конвертаційно-транзитних груп», підконтрольних цим групам «програмних» підприємств, у тому числі ведення їх обліку, контролю за поданням податкової звітності до ДПІ за місцем реєстрації, сплатою податкового навантаження, забезпечення не доведення до відпрацювання податковим органам, у тому числі не включення їх до переліку підприємств, які підлягають плановим та позаплановим податковим перевіркам, доведення списків вказаних підприємств до керівництва регіональних податкових органів з метою сприяння їх незаконної діяльності тощо.

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності «державної програми» на окремому поверху будівлі ДПС України за адресою: м. Київ, Львівська площа, 6, обладнано комп'ютерну серверну, у якій зосереджено в електронному вигляді інформацію щодо діяльності «програмних» підприємств та забезпечено її опрацювання і координацію аналітичною групою, до складу якої входили невстановлені у ході слідства особи як з числа працівників податкової служби так і сторонніх довірених ОСОБА_13 осіб. Організація діяльності аналітичної групи та контроль за нею здійснювався ОСОБА_11 та ОСОБА_12 Для убезпечення роботи групи та недопущення витоку інформації до приміщень, у яких розміщувалась серверна, застосовано спеціальним режим допуску, зокрема аудіо- та відео- спостереження, особливий порядок пропуску.

Також, наказом в.о. Голови Комісії з проведення реорганізації ДПА України, Голови ДПС України ОСОБА_9 від 21.06.2011 № 888-0 на посаду директора Департаменту податкового контролю ДПС України призначено ОСОБА_14, у подальшому наказом Голови ДПС України ОСОБА_9 від 18.01.2012 № 73-о на посаду директора зазначеного Департаменту ДПС України призначено ОСОБА_15, а наказом Міністра доходів і зборів України ОСОБА_9 від 05.02.2013 № 11-о ОСОБА_15 призначено на посаду директора Департаменту податкового та митного аудиту Міндоходів України. На ОСОБА_14, а у подальшому ОСОБА_16, які погодились на участь у злочинній організації, покладались обов'язки з забезпечення не доведення до відпрацювання органами податкової служби «програмних» підприємств та підприємств реального сектору економіки, які користувались їх послугами, шляхом не внесення зазначених підприємств до списків підприємств, які підлягали плановим документальним перевіркам, що затверджувались в центральному апараті ДПС України.

Також, наказом Голови ДПС України ОСОБА_9 від 23.04.2012 № 329/ДСК затверджено склад робочої групи ДПС України з організації роботи щодо раннього виявлення, комплексного відпрацювання та руйнування тіньового сектору економіки, ОСОБА_11 призначено керівником цієї групи, а ОСОБА_15 одним з її заступників. З урахуванням того, що саме вказана група здійснювала координацію роботи органів податкової служби по виявленню та припиненню незаконних схем мінімізації податкових зобов'язань, ОСОБА_9 фактично було надано ОСОБА_11 та ОСОБА_15 повноваження для недопущення відпрацювання «програмних» підприємств та суб'єктів господарювання реального сектору економіки, які користувались їх послугами.

Крім того, ОСОБА_9, використовуючи свої владні повноваження, до участі у злочинній організації залучив заступника Міністра доходів і зборів України ОСОБА_17, призначеного на посаду наказом Міністра доходів і зборів України ОСОБА_9 від 02.04.2013 № 53-о, винесеного на підставі Указу Президента України від 01.04.2013 № 175/2013.

Всім зазначеним службовим особам з числа центрального апарату ДПС (Міндоходів) України, а також ОСОБА_17, які були залучені до участі у злочинній організації, ОСОБА_9 довів про розподіл ролей у злочинній організації, мету її створення - вчинення тяжкого злочину, задіяних у організації державних службовцях та інших осіб, принцип розподілу злочинних доходів, повідомивши при цьому, що перебування на чолі цієї організації Президента України ОСОБА_5, який зосередив у своїх руках важелі впливу на правоохоронну систему України, гарантує уникнення учасниками злочинної організації кримінальної та будь-якої іншої відповідальності за участь у ній та вчинюваних нею злочинах.

При цьому, наказами Голови ДПС України ОСОБА_8 «Про розподіл обов'язків між керівництвом ДПС України» від 23.02.2011 № 102, від 20.06.2011 № 357, від 12.09.2011 № 2 за ОСОБА_9 закріплено курування Департаменту економічного аналізу, у подальшому Департаменту прогнозування, аналізу, обліку та звітності.

Крім того, ОСОБА_9 своїми наказами «Про розподіл обов'язків між керівним складом ДПС (Міндоходів) України» від 10.11.2011 № 138, від 27.12.2011 № 300, від 15.05.2012 № 410, від 04.04.2013 №22 залишив за собою організацію роботи Департаменту прогнозування, аналізу, обліку та звітності, у подальшому Координаційно-моніторингового департаменту, а своєму першому заступнику ОСОБА_7 з листопада 2011 року доручив організацію роботи Департаменту податкового контролю, який з квітня 2013 року з новою назвою - Департамент податкового та митного аудиту курував заступник ОСОБА_17 При цьому, ОСОБА_9 до призначення ОСОБА_17 фактично особисто здійснював курування Департаменту податкового контролю (у подальшому Департаменту податкового та митного аудиту), до компетенції якого входило планування проведення документальних перевірок, організація, супроводження та участь у таких перевірках.

Також ОСОБА_9 для участі у злочинній схемі було залучено обмежено коло інших невстановлених в ході досудового слідства службових осіб центрального апарату ДПС України та Міндоходів України та осіб не з числа працівників податкових органів, яким було доведено про розподіл ролей у злочинній організації, мету її створення - вчинення тяжкого злочину у сфері службової діяльності, задіяних у організації державних службовцях та інших осіб, принцип розподілу злочинних доходів, перебуванні на чолі цієї організації Президента України ОСОБА_5, який зосередив у своїх руках важелі впливу на правоохоронну систему України, що гарантувало уникнення учасниками злочинної організації кримінальної та будь-якої іншої відповідальності за участь у ній та вчинюваних нею злочинах.

Безпосередньо функціонування злочинної схеми здійснювалось через «конвертаційно-транзитні групи», утворені по регіональному принципу та/або сфері впливу як «оператори» або «податкові майданчики» з присвоєнням окремої ідентифікації, неформальні керівники яких були залучені ОСОБА_9 та невстановленими особами з числа працівників податкової служби та сторонніх довірених ОСОБА_9 осіб до участі у злочинній схемі. Зокрема, у різний період діяли наступні «конвертаційно-транзитні групи»: ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, «ІНФОРМАЦІЯ_2», «ІНФОРМАЦІЯ_3», «ІНФОРМАЦІЯ_4», «ІНФОРМАЦІЯ_5», «ІНФОРМАЦІЯ_6» тощо.

Зазначені групи здійснювали реєстрацію суб'єктів господарювання без мети реального здійснення господарської діяльності на підставних осіб в органах державної влади та місцевого самоврядування, банківських установах, взаємодію з керівниками підприємств реального сектору економіки щодо надання незаконних послуг з мінімізації податкових зобов'язань шляхом надання «фіктивного» податкового кредиту, подання податкової звітності до державних податкових інспекцій за місцем реєстрації вказаних суб'єктів, здійснення перерахування до державного бюджету податкового навантаження, яке підлягало сплаті задіяними у злочинній схемі «програмними» підприємствами, а також обготівковування грошових коштів, перерахованих суб'єктами реального сектору економіки на рахунки підконтрольних «фіктивних» підприємств.

Членами аналітичної групи під керівництвом ОСОБА_11 здійснювалась організація та контроль за діяльності «майданчиків», що полягало зокрема у наступному: надання переліку «програмних» підприємств, за рахунок яких підконтрольним підприємствам «майданчиків» формувався податковий кредит, який у подальшому адресувався підприємствам реального сектору економіки; надсилання інструкцій щодо особливостей діяльності злочинної схеми у певний проміжок часу; контроль за дотриманням умов функціонування схеми «майданчиками» та здійснення сплати підконтрольними підприємствами до державного бюджету податкового навантаження; здійснення нарахування та стягнення фінансових санкцій з «операторів», якими порушуються встановлені умови «державної програми», тощо.

Оскільки усі підприємства, які використовувались у злочинній схемі, підпадали під критерії відбору ризикових суб'єктів господарювання, які передбачені нормативними актами органів державної податкової служби, то за дорученням ОСОБА_9 ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_17, а також ОСОБА_11, ОСОБА_12 забезпечено моніторинг пропозицій регіональних податкових органів та структурних підрозділів центрального апарату ДПА, ДПС, Міндоходів щодо включення конкретних підприємств для формування списків підприємств, які підлягали проведенню документальних перевірок, з метою не включення їх до переліку тих, що підлягають перевірці.

Також ними доводились списки «програмних» підприємств до керівників регіональних (обласних) органів податкової служби за місцем реєстрації «програмних» підприємств, заступників керівників цих органів, які відповідно до розподілу обов'язків здійснювали повноваження щодо курування питання податкового контролю (аудиту), та/або здійснювали фактичне курування діяльності регіональних «майданчиків» для забезпечення діяльності незаконної схеми в регіоні, у тому числі упередження можливості призначення проведення позапланових перевірок «програмних» підприємств та їх контрагентів, ініціювання чи проведення перевірок задіяних у схемі підприємств органами податкової міліції, у тому числі шляхом надання відповідних вказівок керівництву та співробітникам підлеглих державних податкових інспекцій.

Так, до складу злочинної організації залучено керівників (голів ДПС, у подальшому начальників Головних управлінь Міндоходів) окремих регіональних податкових органів, у тому числі ОСОБА_18, та їх заступників, які, погодились на виконання покладеної на них ролі у складі злочинної організації, та, будучи службовими особами, зловживаючи службовим становищем, вживали заходів до безперешкодного функціонування податкових «майданчиків» у відповідному регіоні та невикористання податковими органами регіону передбачених діючим законодавством України повноважень щодо припинення діяльності «програмних» підприємств.

Зокрема, відповідно до наказу Голови ДПА України від 20.04.2010 №454-о ОСОБА_18 призначено на посаду голови ДПА в Одеській області, наказом Голови ДПС України ОСОБА_9 від 25.11.2011 № 438-о його призначено на посаду голови ДПС в Одеській області, наказом Міністра доходів і зборів України ОСОБА_9 від 23.04.2013 №178-о його призначено виконуючим обов'язки начальника Головного управління Міндоходів в Одеській області, а наказом Міністра доходів і зборів України ОСОБА_9 від 04.06.2013 №933-о його призначено начальником Головного управління Міндоходів в Одеській області.

Також, ОСОБА_18 до участі у злочинній організації за згодою залучено ОСОБА_19, якого наказом Голови ДПА України від 19.05.2010 №669-о призначено на посаду заступника голови ДПА в Одеській області, наказом Голови ДПС в Одеській області ОСОБА_18 від 31.01.2012 №2-о його призначено на посаду в.о. заступника голови ДПС в Одеській області, наказом Голови ДПС України ОСОБА_9 від 14.02.2012 №301-о його призначено на посаду заступника Голови ДПА в Одеській області, а наказом Міністра доходів і зборів України ОСОБА_9 від 04.06.2013 №1111-о його призначено заступником начальника ГУ Міндоходів в Одеській області. При цьому, відповідно до розподілу обов'язків обов'язків між керівним складом саме ОСОБА_19 доручено курування управління податкового контролю (податкового та митного аудиту).

У свою чергу залученими до участі у злочинній організації керівниками регіонального (обласного) рівня органів податкової служби, їх заступниками з метою забезпечення безперешкодної діяльності злочинної схеми на районному рівні до складу злочинної організації залучено начальників та виконуючих обов'язки начальників державних податкових інспекцій, у яких на обліку перебували «програмні» підприємства.

Так, ОСОБА_18 та ОСОБА_19 на районному рівні до складу злочинної організації залучено начальників державної податкової інспекції ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Одеській області, у якій на обліку перебували «програмні» підприємства, зокрема начальників ДПІ у Приморському районі м. Одеси ОСОБА_2 та ОСОБА_20

Зокрема, відповідно до наказу Голови ДПА України від 27.07.2010 №1271-о ОСОБА_2 призначено на посаду начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси, наказом Голови ДПС України ОСОБА_9 від 20.02.2012 №332-о її призначено на посаду начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС, наказом Міністра доходів та зборів України ОСОБА_9 від 19.07.2013 №2251-о ОСОБА_2 призначено начальником ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області.

Наказом Голови ДПА України «Про затвердження положень про державні податкові інспекції» від 25.06.2008 № 412 затверджено Положення «про державну податкову інспекцію в місті з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя» з наступними змінами.

Згідно з п. 1 вказаного Положення Державна податкова інспекція в місті з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) (далі - ДПІ) є органом державної податкової служби (далі - ДПС) у системі органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також державної політики в сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів. ДПІ підпорядковується відповідній державній податковій адміністрації в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві

та Севастополі (далі - регіональна ДПА).

Згідно з пунктом 1.2 Положення, ДПІ у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, у тому числі наказами, а також розпорядженнями органів ДПС вищого рівня.

Відповідно до п. 2.1 Положення, Основними завданнями ДПІ є:

здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), неподаткових платежів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі), а також за додержанням законодавства з питань регулювання виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

здійснення контролю за погашенням податкового боргу, а також інших платежів, контроль за якими покладено на органи ДПС;

здійснення у межах своїх повноважень контролю за обліком, зберіганням, оцінкою та реалізацією конфіскованого та іншого належного державі майна;

формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів і Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб;

роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків, інших платежів (далі - платники податків);

запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх виявлення, розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення;

запобігання корупції в органах ДПС та виявлення її фактів;

забезпечення безпеки діяльності працівників органів ДПС, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків;

розшук платників податків, які ухиляються від сплати податків, інших платежів.

Згідно з пунктом 2.2 Положення ДПІ відповідно до покладених на неї завдань виконує безпосередньо, а також організовує роботу районних ДПІ, пов'язану із:

здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, інших платежів, контролю за валютними операціями, за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів господарювання та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів;

обліком платників податків, реєстрацією фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

веденням обліку надходжень податків, інших платежів;

проведенням роботи із запобігання і боротьби з незаконним виробництвом й обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

у разі виявлення фактів, що свідчать про організовану злочинну діяльність, або дій, що сприяють такій діяльності, направляє матеріали з цих питань відповідним спеціальним органам по боротьбі з організованою злочинністю;

передає відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції;

приймає і реєструє заяви, повідомлення та іншу інформацію про злочини і правопорушення, розслідування та виявлення яких віднесені до компетенції ДПІ, проводить у встановленому порядку перевірку зазначених у них відомостей, приймає щодо них передбачені законом рішення;

виявляє причини й умови, що сприяли вчиненню злочинів та інших правопорушень у сфері оподаткування, уживає заходів щодо їх усунення;

збирає, аналізує та узагальнює інформацію про порушення податкового законодавства, прогнозує тенденції розвитку негативних процесів кримінального характеру, пов'язаних з оподаткуванням.

Згідно з п. 3.1 Положення, ДПІ відповідно до покладених на неї завдань і повноважень має право:

проводити документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків, інших платежів незалежно від способу їх подачі), планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків, інших платежів, додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, крім Національного банку України та його установ, фізичними особами, які мають статус суб'єктів господарювання чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки, інші платежі, а також дотримання законодавства з питань регулювання виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку;

наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів господарювання, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, а також торгових патентів;

одержувати в платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів ДПС, установлених законом; перевіряти під час проведення перевірок у фізичних осіб документи, що посвідчують особу;

запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків, інших платежів такими платниками податків. Письмові повідомлення про такі запрошення направляються рекомендованими листами не пізніше ніж за десять робочих днів до дня запрошення, у яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків);

одержувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України та банків у порядку, установленому Законом України "Про банки і банківську діяльність", довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження у встановлені строки валютної виручки від суб'єктів господарювання;

одержувати безоплатно необхідні відомості для формування інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів від платників податків, а також Національного банку України та його установ - про суми доходів, виплачених фізичним особам, і утриманих з них податків, інших платежів, від органів, уповноважених проводити державну реєстрацію суб'єктів, а також видавати ліцензії на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, - про видачу суб'єктам господарювання свідоцтв про державну реєстрацію та ліцензій на провадження господарської діяльності, від органів внутрішніх справ - про громадян, які прибули на проживання до відповідного населеного пункту чи вибули з нього, від органів реєстрації актів громадянського стану - про громадян, які померли;

одержувати безоплатно від митних органів щомісяця звітні дані про ввезення на митну територію України імпортних товарів і справляння при цьому податків, інших платежів та інформацію про експортно-імпортні операції, що проводять резиденти і нерезиденти, за формою, погодженою з Державною податковою адміністрацією України, та від органів статистики - дані, необхідні для проведення аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств, установ, організацій всіх форм власності;

вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати у випадках, передбачених законодавством, виконання законних вимог посадових осіб органів ДПС, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів ДПС;

під час проведення перевірок вилучати в підприємств, установ та організацій копії фінансово-господарських та бухгалтерських документів, які свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, інших платежів, а в разі арешту активів платника податків на підставі рішення суду - оригінали первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів із складанням опису, який скріплюється підписами представника органу ДПС та платника податків, при цьому копії таких документів залишаються у платника податків;

застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, здійснювати заходи із забезпечення погашення податкового боргу, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, установлених законами України;

застосовувати до платників податків, які в установлений законом строк не повідомили про відкриття або закриття рахунків у банках, а також до банків, що не подали відповідним органам ДПС у встановлений законом строк повідомлень про закриття рахунків платників податків або розпочали здійснення видаткових операцій за рахунком платника податків до отримання повідомлення відповідного органу ДПС про взяття рахунку на облік в органах ДПС, фінансові (штрафні) санкції;

за несвоєчасне виконання банками та іншими фінансовими установами рішень суду та доручень платників податків про сплату податків, інших платежів стягувати з банків та інших фінансових установ пеню за кожний день прострочення (уключаючи день сплати) у порядку та розмірах, установлених законом щодо таких видів платежів;

користуватися у службових справах засобами зв'язку, які належать підприємствам, установам та організаціям, з дозволу їх керівників;

вимагати від керівників підприємств, установ і організацій, що перевіряються в ході планових та позапланових виїзних перевірок, за наявності законних підстав для їх проведення, інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей та коштів, у разі відмови в проведенні таких інвентаризацій або при проведенні адміністративного арешту активів - звернутися до суду щодо спонукання до проведення таких інвентаризацій, а до ухвалення відповідного рішення судом - у присутності понятих та представників підприємств, установ і організацій, щодо яких проводиться перевірка, опечатувати каси, касові приміщення, склади та архіви в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України;

надавати інформацію з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів іншим органам державної влади відповідно до закону;

звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання, а також про стягнення активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу;

учиняти правочини, спрямовані на забезпечення виконання функцій, передбачених законодавством.

Відповідно до п. 4.1 Положення, ДПІ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Головою Державної податкової адміністрації України у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п. 4.4 Положення, начальник ДПІ:

здійснює керівництво ДПІ, несе персональну відповідальність перед головою регіональної ДПА та Головою Державної податкової адміністрації України за виконання покладених на ДПІ завдань і здійснення нею своїх функцій, а також відповідає за ефективність використання і збереження переданого в оперативне управління ДПІ державного майна;

розподіляє обов'язки між заступниками та визначає ступінь їх відповідальності;

призначає на посаду та звільняє з посади працівників ДПІ, крім тих, які призначаються на посаду та звільняються з посади в іншому порядку, визначеному законодавством;

підписує накази та розпорядження ДПІ;

застосовує до працівників заходи заохочення та дисциплінарного стягнення (впливу) відповідно до Кодексу законів про працю України, Закону України "Про державну службу" та Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України (для працівників податкової міліції), крім тих працівників, які призначаються на посаду та звільняються з посади в іншому порядку, визначеному законодавством;

уживає заходів щодо забезпечення ефективної роботи працівників ДПІ;

забезпечує дотримання працівниками ДПІ трудової, виконавської дисципліни та законодавства про державну таємницю;

забезпечує проведення особистого прийому громадян;

здійснює інші повноваження, передбачені законодавством.

Згідно з п. 5.1 за невиконання або неналежне виконання посадовими особами ДПІ своїх обов'язків вони притягаються до відповідальності згідно із законом.

Наказом Голови ДПС України «Про затвердження положень про територіальні органи Державної податкової служби в Одеській області» від 27.12.2011 № 297 затверджено Положення «Про Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Державної податкової служби» з наступними змінами.

Згідно з п. 1 вказаного Положення Державна податкова інспекція у Приморському районі м. ОдесиОдеської області Державної податкової служби (далі - ДПІ) є територіальним органом державної податкової служби, який підпорядковується Державній податковій службі України (далі - ДПС України) та Державній податковій службі в Одеській області (далі - регіональна ДПС). ДПІ забезпечує реалізацію повноважень ДПС України на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Відповідно до п. 2 Положення ДПІ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами і дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства фінансів України (далі - Міністерство), ДПС України та регіональної ДПС, дорученнями Міністра фінансів України (далі - Міністр) та Голови ДПС України та голови регіональної ДПС, іншими актами законодавства України, а також актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 3 Положення основними завданнями ДПІ є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на органи державної податкової служби, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, держаних цільових фондів податків, зборів та інших платежів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі), запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх виявлення, розкриття, припинення та розслідування.

Відповідно до п. 4 Положення, ДПІ відповідно до покладених на неї завдань зокрема:

виконує роботу, пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю подання передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків тощо), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, інших платежів, контроль за сплатою яких покладено на ДПС України, контролю за встановленими законом строками здійснення розрахунків у іноземній валюті, за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, здійсненням контролю за правомірністю нарахування сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, веденням обліку платників податків, проведення диференціації платників податків, формуванням та веденням Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, Єдиного банку даних про платників податків-юридичних осіб та інших реєстрів, ведення яких покладено законодавством на органи державної податкової служби, здійснення контролю за веденням обліку податків та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, та складанням звітності щодо стану розрахунків платників із бюджетом;

організовує інформаційно-аналітичне забезпечення процесів адміністрування та їх автоматизацію, веде облік податків та інших платежів;

контроль за справлянням яких покладено на органи державної податкової служби, та складає звітність щодо стану розрахунків з бюджетом;

прогнозує, аналізує надходження податків, інших платежів, джерела податкових надходжень;

розробляє пропозиції щодо їх збільшення та зменшення втрат бюджету, подає місцевим фінансовим органам звіт про надходження податків, інших платежів, взаємодіє з фінансовими органами, органами Державної казначейської служби України, органами служби безпеки, внутрішніх справ, прокуратури, статистики, Державної митної служби України та Державної фінансової інспекції України, іншими органами та органами місцевого самоврядування;

забезпечує законність діяльності та звертається до суду у випадках, передбачених законодавством, приймає і реєструє заяви, повідомлення та іншу інформацію про злочини і правопорушення, віднесені до компетенції податкової міліції;

здійснює в установленому порядку перевірку таких заяв і приймає щодо них передбачені законом рішення;

провадить відповідно до закону оперативно-розшукову діяльність, здійснює провадження за протокольною формою досудової підготовки матеріалів, а також проводить дізнання та досудове слідство в межах компетенції, вживає заходів щодо відшкодування завданих державі збитків;

проводить розшук платників податків, які ухиляються від сплати податків, інших платежів, встановлення місцезнаходження платника податків;

виявляє причини і умови, що сприяли вчиненню злочинів та інших правопорушень у сфері оподаткування;

вживає заходів щодо їх усунення, вживає заходи щодо виявлення, перевірки і розслідування злочинів, пов'язаних з відмиванням, легалізацією, розкраданням коштів та іншими незаконними фінансовими операціями, у разі виявлення фактів, що свідчать про організовану злочинну діяльність, або дій, що створюють умови такої діяльності;

інформує та направляє матеріали з цих питань відповідним спеціальним органам по боротьбі з організованою злочинністю;

передає відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції;

забезпечує визначення у встановлених законом випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування та своєчасне стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених Податковим кодексом України та іншими законодавчими актами України, за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також накладає адміністративні штрафи з порушення податкового та іншого законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами;

проводить перевірки платників податків у порядку встановленому законодавством (крім установ Національного банку України), за результатами яких складає акти (довідки);

вживає заходи щодо виявлення, аналізу та перевірки на предмет відповідності законодавству фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму.

Відповідно до п. 5 Положення, ДПІ з метою організації своєї діяльності серед іншого забезпечує в межах повноважень здійснення заходів щодо запобігання, виявлення та припинення корупційних правопорушень, усунення наслідків, завданих ними, та негайно письмово повідомляє про вчинення спеціально уповноважений суб'єкт у сфері протидії корупції.

Згідно з п. 6 Положення, ДПІ відповідно до покладених на неї завдань і повноважень має право:

в установленому порядку здійснювати передбачені законодавством перевірки платників податків, крім установ Національного банку України, і звірки відповідно до вимог законодавства України, для здійснення функцій, визначених податковими законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному Податковим кодексом України, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, про додержання вимог іншого законодавства;

здійснення контролю за яким покладено на ДПС України, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених Податковим кодексом України;

отримувати в електронній формі документи у випадку, якщо такі документи формуються платником податків в електронному вигляді у межах, передбачених законом, під час планових документальних перевірок вимагати від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів;

вимагати від платників податків, що перевіряються, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки, під час проведення перевірок запитувати та вивчати первинні документи, які використовуються в бухгалтерському обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, інших платежів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на ДПС України;

під час проведення перевірок вимагати виготовлення і надання копій первинних документів (засвідчених підписом платника податків або його посадовою особою та скріплених печаткою (за наявності), які свідчать про порушення податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на ДПС України, та отримувати їх у платників податків у встановленому Податковим кодексом України порядку;

в межах наданих законом повноважень у випадках виявлення порушення вимог податкового та іншого законодавства України надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів, що безпосередньо пов'язані з виявленими порушеннями;

складати стосовно платників податків-фізичних осіб та посадових осіб платників податків-юридичних осіб протоколи про адміністративні правопорушення в порядку, визначеному законодавством, а також виносити постанови у справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;

вимагати від керівників та відповідних посадових осіб фізичних і юридичних осіб-платників податків, які перевіряються, припинення дій, що перешкоджають здійсненню законних повноважень службовими (посадовими) особами ДПС України, усунення виявлених порушень податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на ДПС України та контролювати виконання законних вимог службових (посадових) осіб ДПС України;

визначати у передбачених Податковим кодексом України випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції за порушення податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на ДПС України;

стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених Податковим кодексом України;

стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом із бюджету у порядку, визначеному Податковим кодексом України;

надавати пропозиції регіональній ДПС про зміну основного місця обліку та переведення великих платників податків на облік у спеціалізовані органи ДПС України та знімати їх з обліку і переводити до інших територіальних органів.

Згідно з п. 7 Положення, ДПІ у процесі виконання покладених на неї завдань взаємодіє в установленому порядку з місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, профспілками та організаціями роботодавців, підприємствами, установами, організаціями на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно до п. 8 Положення, ДПІ у межах повноважень, на основі та на виконання доручень ДПС України та регіональної ДПС видає накази організаційно-розпорядчого характеру, які підписуються начальником ДПІ. Акти ДПІ можуть бути скасовані Головою ДПС України, головою регіональної ДПС, а також Міністром повністю чи в окремій частині.

Згідно з п. 9 Положення, ДПІ очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади Головою ДПС України у встановленому законодавством порядку. Начальник ДПІ має заступників, які призначаються на посаду і звільняються з посади у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до п. 10 Положення, начальник ДПІ:

очолює та здійснює керівництво діяльністю ДПІ;

представляє ДПІ у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами, організаціями;

несе персональну відповідальність за організацію та результати її діяльності;

у межах компетенції організовує та контролює виконання в ДПІ Конституції та законів України, актів та доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства, наказів ДПС України та регіональної ДПС, доручень Голови ДПС України та регіональної ДПС;

вносить голові регіональної ДПС пропозиції щодо пріоритетів роботи ДПІ і шляхів виконання покладених на неї завдань, подає на затвердження плати роботи ДПІ (річні, піврічні);

звітує про їх виконання, звітує перед головою ДПС України, головою регіональної ДПС щодо виконання покладених на ДПІ завдань, про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності ДПІ, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях;

призначає на посади та звільняє з посад керівників структурних підрозділів, працівників ДПІ;

присвоює їм спеціальні звання та ранги державних службовців;

приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності (крім своїх заступників);

ініціює перед головою регіональної ДПС порушення перед головою ДПС питання про присвоєння спеціальних звань своїм заступникам, а також щодо заохочення та притягнення їх до відповідальності;

підписує накази ДПІ, розподіляє обов'язки між своїми заступниками, затверджує положення про структурні підрозділи ДПІ і посадові інструкції працівникам;

у межах компетенції бере участь у запобіганні, а також здійсненні заходів щодо припинення корупційних правопорушень, усуненні їх наслідків;

у межах повноважень дає обов'язкові для виконання працівниками ДПІ доручення.

Наказом Міністра доходів і зборів України «Про затвердження положень про територіальні органи Міндоходів в Одеській області» від 17.04.2013 № 57 затверджено Положення «Про Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області» з наступними змінами.

Згідно з п. 1 вказаного Положення Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області (далі - ДПІ) є територіальним органом Міндоходів, який підпорядковується Міндоходів та Головному управлінню Міндоходів в Одеській області (далі - ГУ Міндоходів). ДПІ забезпечує реалізацію повноважень Міндоходів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Відповідно до п. 2 Положення ДПІ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами і дорученнями Президента України, щорічними посланням Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, іншими актами законодавства України, місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування, наказами Міндоходів та ГУ Міндоходів, дорученнями Міністра доходів і зборів України (далі - Міністр), його першого заступника та заступників, начальника ГУ Міндоходів.

Згідно з пунктом 3 Положення основними завданнями ДПІ є зокрема забезпечення реалізації державної податкової та державної митної політики, а також боротьба з правопорушеннями під час застосування податкового, митного (при виконанні повноважень з контрольно-перевірочної, оперативно-розшукової роботи, досудового розслідування та перевірки фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом) законодавства, здійснення в межах своїх повноважень контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків і зборів та інших платежів.

Відповідно до п. 4 Положення, ДПІ відповідно до покладених на неї завдань:

- здійснює адміністрування податків і зборів (крім митних платежів), єдиного внеску;

- контролює своєчасність подання платниками податків та єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків тощо), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків і зборів, єдиного внеску;

- здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, законодавства щодо адміністрування єдиного внеску та в межах своїх повноважень - іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на Міндоходів;

- забезпечує ведення обліку податків і зборів, єдиного внеску, здійснює диференціацію платників податків, готує пропозиції ГУ Міндоходів щодо прогнозу доходів бюджетів і надходжень єдиного внеску з урахуванням прогнозу показників соціально-економічного розвитку регіону;

? здійснює у випадках, передбачених законом, провадження у справах про адміністративні правопорушення, проводить аналіз та здійснює управління ризиками з метою визначення форм та обсягів податкового контролю;

звертається до суду у випадках, передбачених законодавством, здійснює прогнозування та проводить аналіз надходження податків і зборів, інших платежів, визначених Податковим та Митним кодексами України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;

вивчає вплив показників соціально-економічного розвитку регіону і змін законодавства на надходження податків, інших платежів;

розробляє пропозиції щодо збільшення їх обсягу та зменшення втрат бюджету, складає звітність щодо стану розрахунків платників податків і зборів з бюджетом та сплати єдиного внеску, а також інших показників роботи за напрямами діяльності Міндоходів;

отримує і реєструє заяви, повідомлення та іншу інформацію про кримінальні та інші правопорушення, приймає щодо них передбачені законом рішення, виявляє кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування, митній, бюджетній сферах, а також встановлює місцезнаходження платників податків, опитує її засновників, посадових осіб;

провадить відповідно до закону оперативно-розшукову діяльність, а також досудове розслідування в межах наданих законом повноважень;

вживає заходів щодо відшкодування завданих державі збитків, здійснює розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні правопорушення у сфері оподаткування, митній та бюджетній сферах;

вживає заходів для виявлення, аналізу та перевірки фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму;

виявляє системні причини та умови, що сприяли вчиненню кримінальних та інших правопорушень у сфері оподаткування, митній та бюджетній сферах;

вживає заходів до їх усунення, отримує від органів, що здійснюють державний фінансовий контроль, матеріали ревізій та іншу інформацію в разі виявлення фактів порушення законодавства;

збирає, аналізує, узагальнює інформацію про порушення законодавства у сфері оподаткування, митній та бюджетній сферах;

прогнозує тенденції негативних процесів у зазначених сферах, застосовує санкції за несвоєчасність подання звітності, встановленої законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на Міндоходів.

Відповідно до п. 5 Положення, ДПІ з метою організації своєї діяльності серед іншого організовує роботу структурних підрозділів ДПІ, взаємодіє з територіальними органами центральних органів виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, здійснює в межах своїх повноважень заходи щодо запобігання корупції і контроль за їх здійсненням у ДПІ.

Згідно з п. 6 Положення, ДПІ відповідно до покладених на неї завдань має право:

проводити відповідно до законодавства перевірки платників податків (крім установ Національного банку України) і звірки, для здійснення функцій, визначених податковими законодавством;

отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному законодавством, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, єдиного внеску, інших платежів, про додержання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на Міндоходів, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом;

отримувати від платників податків та єдиного внеску, а також надавати в межах, передбачених законом, документи в електронному вигляді;

вимагати під час документальних перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів;

вимагати від платників податків, що перевіряються, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки;

запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, які використовуються в бухгалтерському обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, інших платежів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на Міндоходів;

вимагати під час проведення перевірок виготовлення і надання засвідчених підписом платника податків або його посадовою особою та скріплених печаткою (за наявності) копій первинних документів, які свідчать про порушення податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на Міндоходів, та отримувати їх у платників податків у встановленому Податковим кодексом України порядку;

одержувати в установленому порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, що стосуються митного та податкового законодавства;

надсилати в межах своїх повноважень у разі виявлення порушень вимог законодавства платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів, безпосередньо пов'язаних з виявленими порушеннями;

вимагати від керівників та відповідних посадових осіб фізичних і юридичних осіб-платників податків, які перевіряються, припинення дій, що перешкоджають здійсненню законних повноважень службовими (посадовими) особами Міндоходів, усунення виявлених порушень податкового, митного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на Міндоходів, та контролювати виконання законних вимог службових (посадових) осіб Міндоходів;

визначати у передбачених Податковим кодексом України випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків;

застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції за порушення податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на Міндоходів;

стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених Податковим кодексом України;

стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом із бюджету у порядку, визначеному Податковим кодексом України;

одержувати від органів виконавчої влади необхідну інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, інших платежів, у випадках, передбачених законодавством, а також відомості, необхідні для проведення аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

розглядати питання про зміну основного місця обліку платників податків.

Згідно з п. 7 Положення, ДПІ у процесі виконання покладених на неї завдань взаємодіє в установленому порядку з місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, профспілками та організаціями роботодавців, підприємствами, установами, організаціями на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно до п. 8 Положення, ДПІ у межах повноважень, на основі та на виконання доручень Міндоходів видає накази організаційно-розпорядчого характеру, які підписуються начальником ДПІ. Акти ДПІ можуть бути скасовані Міністром, начальником ГУ Міндоходів повністю чи в окремій частині.

Згідно з п. 9 Положення, ДПІ очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади Міністром у порядку, визначеному законодавством. Начальник ДПІ має заступників, які призначаються на посаду і звільняються з посади Міністром. Начальник ДПІ вносить начальнику ГУ Міндоходів пропозиції щодо призначення на посади та звільнення з посад заступників начальника ДПІ.

Відповідно до п. 10 Положення, начальник ДПІ:

очолює та здійснює керівництво діяльністю ДПІ;

несе персональну відповідальність за організацію та результати її діяльності;

вносить начальнику ГУ Міндоходів пропозиції щодо пріоритетів роботи ДПІ і шляхів виконання покладених на неї завдань;

подає на затвердження плати роботи ДПІ (річні, піврічні), звітує про їх виконання;

організовує та забезпечує виконання в ДПІ Конституції України, законів України, актів та доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Міндоходів та ГУ Міндоходів, доручень Міністра, його першого заступника та заступників;

дає обов'язкові для виконання державними службовцями та працівниками ДПІ доручення;

звітує перед Міністром, начальником ГУ Міндоходів щодо виконання покладених на ДПІ завдань;

призначає на посади та звільняє з посад керівників структурних підрозділів, працівників ДПІ, присвоює їм спеціальні звання та ранги державних службовців;

приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;

ініціює перед начальником ГУ Міндоходів порушення перед Міністром питання про присвоєння спеціальних звань та рангів державних службовців заступникам начальника ДПІ;

розподіляє обов'язки між заступниками начальника ДПІ;

порушує в установленому порядку питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності заступників начальника ДПІ;

ініціює питання проведення службового розслідування стосовно керівників структурних підрозділів, їх заступників, інших посадових осіб ДПІ;

затверджує положення про структурні підрозділи ДПІ і посадові інструкції працівників;

представляє ДПІ у публічно-правових відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами;

підписує накази ДПІ;

у разі виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про вчинення такого правопорушення підлеглими у межах своїх повноважень, уживає заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомляє про його вчинення спеціально уповноважений суб'єкт у сфері протидії корупції (підрозділ внутрішньої безпеки ГУ Міндоходів).

Таким чином, ОСОБА_2, займаючи посаду начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси, відповідно до покладених на неї функцій, обов'язків та повноважень, являлася службовою особою.

За розподілом ролей у злочинній організації на керівників ДПІ, у тому числі на ОСОБА_2, покладалось забезпечення взаємодії з представниками «конвертаційно-транзитних груп», які контролювали обліковані в ДПІ «програмні» підприємства, у тому числі прийняття податкової звітності, залучення до участі у злочинній організації підлеглих співробітників ДПІ, до повноважень яких відноситься безпосереднє опрацювання податкової звітності, її аналіз з урахуванням інформаційно-автоматизованих систем податкових органів, контроль за цією діяльністю тощо, або здійснення адміністративного тиску на вказаних осіб з метою не допущення вжиття передбачених законодавством заходів реагування за встановленими фактами порушень податкового законодавства, невикористання наданих керівникам ДПІ повноважень щодо призначення позапланових документальних перевірок по цих підприємствах, а також не ініціювання проведення планових документальних перевірок.

Зокрема, у період часу з липня 2011 року по лютий 2014 року у якості «програмних» підприємств, які формували незаконний податковий кредит, тобто за прийнятою на той період в органах податкової служби категорією ризиковості відносились до «вигодоформуючих» підприємств - «податкових ям», злочинною організацією використано наступні підприємства: ТОВ "ПРЕМ'ЄР-ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 36526499); ТОВ "АЛЬФА КАРГО-ТРАНС" (код ЄДРПОУ 37381248); ТОВ "ЛАНТОРГ" (код ЄДРПОУ 37509652); ТОВ "УНІВЕРСАЛ ІНК" (код ЄДРПОУ 37004943); ТОВ "БОНДЖЕМ" (код ЄДРПОУ 37655014); ТОВАРНА БІРЖА "ПІВДЕННА УНІВЕРСАЛЬНА" (код ЄДРПОУ 37186593); ТОВ ''ТК ''РЕЙТИНГ ПЛЮС'" (код ЄДРПОУ 38617362); ТОВ "ІМПЕРІАЛ ТОРГ" (код ЄДРПОУ 38175357); ТОВ "ХІМІК-ТОРГ" (код ЄДРПОУ 38210024); ТОВ "СПЕЦТЕХНОЛОГІЯ-ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 37604106); ТОВ "ОЛМАРС" (код ЄДРПОУ 37604111); ТОВ "ДОНПРОМТЕХНОЛОГИЯ" (код ЄДРПОУ 37669671); ТОВ "ПІОН+" (код ЄДРПОУ 34418458); ПП "РОСЦІУС" (код ЄДРПОУ 37057466); ТОВ "ІНВЕСТСЕЛЬПРОМ" (код ЄДРПОУ 37157300); ТОВ "ИРТЕК" (код ЄДРПОУ 37901746); ТОВ "СІЛЬГОСППРОМ" (код ЄДРПОУ 37670755); ТОВ "КОНСАР ТОРГ" (код ЄДРПОУ 38034298); ТОВ "АЛЬЯНС ПРОМ СХ" (код ЄДРПОУ 38220053); ТОВ "КАЛЕУС" (код ЄДРПОУ 37254778); ТОВ "СІЛЬТОРГ ТАВ" (код ЄДРПОУ 37295594); ТОВ "ВЕНЦІНГЕНТОРІНГ" (код ЄДРПОУ 37539975); ТОВ "ВІКТОРІ ОСТ" (код ЄДРПОУ 38586209); ТОВ"АРТМАР" (код ЄДРПОУ 38844777); ТОВ "АГРО СХІД" (код ЄДРПОУ 37842339); ТОВ "АЛЕКС ТОР" (код ЄДРПОУ 38470726); ТОВ "АРИС ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 38210030); ТОВ "АЛЬФАВИТА" (код ЄДРПОУ 38210747); ТОВ "ВЕКС ІНВ" (код ЄДРПОУ 38034256); ТОВ "КРОКУС-21" (код ЄДРПОУ 38769852); ТОВ "ЕКО МЕТ" (код ЄДРПОУ 38210752); ТОВ "АВАНТА БІЗНЕС ГРУП" (код ЄДРПОУ 37296865); ТОВ "ПРИАЗОВ'Я" (код ЄДРПОУ 35794121); ТОВ "ДОН-АГРО-ПРОДУКТ" (код ЄДРПОУ 37295589); ТОВ "КОНСАЛТІНГ ХАРКІВ-ГРУПП" (код ЄДРПОУ 37762730); ТОВ "СТК АВРОРА" (код ЄДРПОУ 37364458); ТОВ "ЄВРО ТРЕЙД КАПІТАЛ" (код ЄДРПОУ 37543101); ТОВ "ІНВЕСТ-ТРАНШ" (код ЄДРПОУ 38173229); ТОВ "АНТАРІО-ЮГ" (код ЄДРПОУ 37774133); ТОВ "НОКСТРЕН" (код ЄДРПОУ 37537040); ТОВ "АП ЄВРОТРАНЗИТ" (код ЄДРПОУ 37439706); П "ЮРАЙ" У ФОРМІ ТОВ (код ЄДРПОУ 22886866); ТОВ "УСК "РАФО" (код ЄДРПОУ 36187580); ТОВ "ПРЕМІУМ СОЮЗ" (код ЄДРПОУ 37494311); ТОВ "ТРЕЙДМАСТЕРС" (код ЄДРПОУ 35922511); ТОВ "ВАЛЕНС ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 36758105); ТОВ "МЕРІКОН КОНСАЛТ" (код ЄДРПОУ 37316963); ТОВ "ТЕРРАГРУП" (код ЄДРПОУ 38450212); ТОВ "ЛАФФЕР МЕНЕДЖМЕНТ" (код ЄДРПОУ 38489517); ТОВ "КЕРБ МЕНЕДЖМЕНТ" (код ЄДРПОУ 38811055); ТОВ "БОРДЕР-ЛАЙН" (код ЄДРПОУ 36679008); ТОВ "ГРЕО" (код ЄДРПОУ 37143607); ТОВ "БАКАЛЯР" (код ЄДРПОУ 36843394); ТОВ "ВІЛЬМОНА" (код ЄДРПОУ 38090525); ТОВ "АПРІОР СЕРВІС" (код ЄДРПОУ 38438745); ТОВ "МІРТОН" (код ЄДРПОУ 38785806); ТОВ "МРІЯ-2010" (код ЄДРПОУ 37224942); ТОВ "АЙРЕНС" (код ЄДРПОУ 36344850); ТОВ "МОЛДІНГ ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 38787080); ТОВ "ЕНКОМ-ЮГ" (код ЄДРПОУ 37477652); ТОВ "ТІСА-ІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 35991684); ТОВ "НАВАЛ-ГРУП" (код ЄДРПОУ 37607196); ТОВ "ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "УКРСЕРВІСГРУП" (код ЄДРПОУ 37099155); ТОВ "ЕКСПОТРЕЙД НЬЮ" (код ЄДРПОУ 38441894); ТОВ "ЕКСПОТРЕЙД ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 38204733); ТОВ "НОМАКОН" (код ЄДРПОУ 36406347); ТОВ "МОЛЬФАРІС" (код ЄДРПОУ 38137924); ТОВ "СХІДНІ ТОРГІВЕЛЬНІ МЕРЕЖИ" (код ЄДРПОУ 37296083); ТОВ"СІТІГРУПІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 38050917); ТОВ "АВРОРА СК" (код ЄДРПОУ 37697468); ТОВ "СПЛАВСІСТЕМЗ" (код ЄДРПОУ 38463829); ТОВ "АКВА-МОДЕРН" (код ЄДРПОУ 38202830); ТОВ "СЕБРОВ" (код ЄДРПОУ 38403838); ТОВ "СПЕЦРУДСЕРВІС" (код ЄДРПОУ 38463845); ТОВ "СПРЕДТОРГ" (код ЄДРПОУ 38619490); ТОВ "ІНТЕРМЕТАЛІД" (код ЄДРПОУ 38517727); ТОВ "МЕТІЗА" (код ЄДРПОУ 38619417); ТОВ "ДІРАНО" (код ЄДРПОУ 38204508); ТОВ "МІНЕРАЛЕКС" (код ЄДРПОУ 38619553); ТОВ "ШВЕЛЛЕР" (код ЄДРПОУ 38619485); ТОВ "ІМПЕКСБУДСТРОЙ" (код ЄДРПОУ 38260756); ТОВ "ЛЕФЕРО" (код ЄДРПОУ 38781471); ТОВ "ПРИМТЕК" (код ЄДРПОУ 38781492); ТОВ "БАКАЛЯР ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 38124543); ТОВ "ПРЕМІУМ-ДОН" (код ЄДРПОУ 38471049); ТОВ "ПРОМБУД СЕРВІС" (код ЄДРПОУ 38422080); ТОВ "КОМПАНІЯ "ДАМАКС" (код ЄДРПОУ 36694320); ТОВ "САН МАРІН" (код ЄДРПОУ 38210899); ТОВ "СК АНКЕР" (код ЄДРПОУ 36167805); ТОВ "МЕТИЗ-РЕМЗБУТ" (код ЄДРПОУ 36991559); ТОВ "ТКФ "ВОСТОЧНИЙ РЕГІОН-Р" (код ЄДРПОУ 38175336); ТОВ "СУА-Р" (код ЄДРПОУ 38175802); ТОВ "КАПІТАЛ СЕРВІС-ВОСТОК" (код ЄДРПОУ 38550649); ТОВ "РСК-ВОСТОК" (код ЄДРПОУ 38681946); ТОВ "РСК-ІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 38819557); ТОВ "МЕТАЛЛПРОМСОЮЗ" (код ЄДРПОУ 37384673); ПП "РОМСАН" (код ЄДРПОУ 32716779); ТОВ "ТАГ-ХАРКІВ" (код ЄДРПОУ 36647437).

Невстановленими у ході досудового слідства особами з числа членів злочинної організації, які входили до «конвертаційно-транзитних груп», шляхом використання електронних підписів керівників вказаних підприємств упродовж липня 2011- лютого 2014 років здійснювалось подання на електронну пошту ДПІ за місцем реєстрації податкової звітності від вказаних підприємств, а саме податкових декларацій з податку на додану вартість, додатків 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість» та 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» до них, уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, додатків 1 та 5 до них, у яких декларувалися податкові зобов'язання, які повністю або частково не нараховувались до сплати в бюджет за повної або часткової відсутності податкового кредиту.

При цьому, податкова звітність подавалась з порушеннями її заповнення, а саме містила спотворені відомості щодо коригування у бік зменшення податкових зобов'язань або маніпуляції з податковим кредитом, який декларувався без зазначення усіх необхідних реквізитів для його належного обліку у автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі підприємств - контрагентів на рівні ДПС (Міндоходів) України (відображення податкового кредиту від підприємства-декларанта, не зазначення індивідуального податкового номера підприємства- контрагента, не зазначення номеру та дати податкової накладної тощо). Вказані маніпуляції призводили до відображення в інформаційно-автоматизованих системах ДПС (Міндоходів) України інформації про відсутність податкового кредиту у підприємства-декларанта або наявність податкового кредиту від невизначеного контрагента.

У цей же час невстановленими у ході досудового слідства особами з числа членів злочинної організації, які входили до «конвертаційно-транзитних груп», шляхом використання електронних підписів керівників задіяних у злочинній схемі за погодженням з особами з числа задіяних у злочинній схемі співробітників ДПС (Міндоходів) України підприємств - «транзитерів» здійснювалось подання на електронну пошту ДПІ за місцем реєстрації податкової звітності від вказаних підприємств, у якій декларувався податковий кредит, отриманий від підприємств - «податкових ям», та одночасно податкові зобов'язання на суму отриманого податкового кредиту за схемою «податкова яма» > «транзитер» > «вигодонабувач» або «податкова яма» > «транзитер 1»> «транзитер 2» > «вигодонабувач».

Також керівниками клієнтів - підприємств «вигодонабувачів» до ДПІ за місцем реєстрації подавалась податкова звітність, у якій використовувався отриманий від підприємств - «податкових ям» через підприємства - «транзитери» податковий кредит у бік зменшення податкових зобов'язань перед державним бюджетом. При цьому, підприємства «вигодонабувачі» перераховували на суму задекларованого у податковій звітності отриманого ними обсягу постачання грошові кошти на банківські рахунки «вигодотранспортуючих» підприємств, а ті, у свою чергу, на банківські рахунки «вигодоформуючих» підприємств. У подальшому, невстановленими членами «конвертаційно-транзитних груп» або залученими ними фізичними та юридичними особами грошові кошти обготівковувались в установах банків, у яких обслуговувались «вигодоформуючі» підприємства, та, як правило, готівкою у визначених відсотках повертались підприємствам «вигодонабувачам» та передавались злочинній організації, де у подальшому розподілялись між її членами.

Зазначені порушення вимог податкового законодавства, у тому числі щодо складання та подання податкової звітності підприємствами - «податковими ямами», мали явних характер і підлягали безумовному виявленню як при проведенні камеральної перевірки звітності окремого підприємства - «податкової ями» співробітниками ДПІ за місцем його реєстрації, так і співробітниками ДПІ, до яких подано звітність підприємствами - «транзитерами» по ланцюгу формування та транспортування податкового кредиту аж до підприємства - «вигодонабувача», а також при аналізі злочинних схем з мінімізації податкових зобов'язань на базі масиву даних інформаційно-автоматизованих систем ДПА (ДПС, Міндоходів) України на рівні відповідної ДПІ, відповідної регіональної ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) та ДПС (Міндоходів) України.

Факти відображення у податковій звітності задіяних по ланцюгах постачання підприємств схем безпідставного та незаконного формування податкового кредиту з метою мінімізації податкових зобов'язань підприємствами реального сектору економіки мали очевидних характер та були підставою для вжиття комплексу заходів, передбачених податковим законодавством України, у тому числі призначення та проведення планових та позапланових документальних перевірок.

Разом з тим, залучені до участі у злочинній організації керівники, виконувачі обов'язків керівників ДПІ, у тому числі ОСОБА_2 за місцем реєстрації підприємств - «податкових ям», керівники,виконувачі обов'язків керівників регіональних ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) України, їх заступники, службові особи центрального апарату ДПС (Міндоходів) України, інші невстановлені у ході досудового слідства службові особи податкових органів усіх рівнів, які входили до складу злочинної організації, діючи згідно єдиного злочинного умислу, у порушення вимог Конституції України, ПКУ, законів та підзаконних нормативних актів, всупереч складеної Присяги державного службовця, будь-яких заходів до реагування на очевидні порушення податкового законодавства України не вживали, тим самим сприяючі подальшій реалізації злочинного умислу та безперешкодному функціонуванню злочинної схеми незаконного збагачення за рахунок втрат доходів Державного бюджету України.

Лише з проведенням у державі Революції Гідності, яка призвела до втрати керівних посад верхівкою злочинної організації та подальшої кадрової ротації у Міндоходів України, діяльність «державної програми» як однієї з незаконних схем злочинної організації ОСОБА_5 була припинена.

Установлено, що внаслідок незаконних дій членів злочинної організації за період її діяльності «програмними» підприємствами - «податковими ямами» безпідставно сформовано податкові зобов'язання з податку на додану вартість, якими підтверджено незаконно використаний суб'єктами господарювання реального сектору економіки податковий кредит (у розрізі регіональних та районних податкових органів за місцем реєстрації «податкових ям») з подальшим спричиненням державі збитків у вигляді ненадходження податків, а саме:

1. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) в Автономній Республіці Крим:

1) ДПІ у м. Сімферополі:

- ТОВ "АНТАРІО-ЮГ" (код ЄДРПОУ 37774133) у період з листопада 2011 року по квітень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 21 190 054 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 39 863 196 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 17 015 897 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 22 847 398 грн.;

- ТОВ "ЄВРО ТРЕЙД КАПІТАЛ" (код ЄДРПОУ 37543101) у період з листопада 2011 року по квітень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 88 762 431 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 157 348 320 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 57 968 391 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 99 379 929 грн.;

- ТОВ "ІНВЕСТ-ТРАНШ" (код ЄДРПОУ 38173229) у період з серпня 2012 року по червень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 668 029 430 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 163 686 391 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 507 305 741 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 656 380 650 грн.;

2. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Вінницькій області:

1) ДПІ у м. Вінниці:

- ТОВ "НОКСТРЕН" (код ЄДРПОУ 37537040) у період з серпня 2011 року по лютий 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 30 290 565 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 54 215 691 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 20 190 531 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 34 025 160 грн.;

3. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Дніпропетровській області:

1) Дніпропетровська МДПІ:

- ТОВ "ЛАНТОРГ" (код ЄДРПОУ 37509652) у період з грудня 2011 року по липень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 387 373723 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 663 771 236 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 1 181 702 172 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 482 069 064 грн.;

2) ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська:

- ТОВ "УНІВЕРСАЛ ІНК" (код ЄДРПОУ 37004943) у листопаді 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 72 402 038 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 153 815 162 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 70 553 318 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 83 261 844 грн.;

3) ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська:

- ТОВ "ВЕНЦІНГЕНТОРІНГ" (код ЄДРПОУ 37539975) у період з липня по жовтень 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 185 235440 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 143 841 008 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 780 823 247 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 363 017 761 грн.;

4) Лівобережна МДПІ у м. Дніпропетровську:

- ПП "РОМСАН" (код ЄДРПОУ 32716779) у період з вересня 2011 року по березень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 57 653 847 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 75 632 216 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 11 572 943 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 64 059 273 грн.;

4. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Донецькій області:

1) ДПІ у Ворошилівському районі м. Донецька:

- ТОВ "ДОНПРОМТЕХНОЛОГИЯ" (код ЄДРПОУ 37669671) у період з березня по квітень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 16 028 640 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 27 111 171 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 10 281 949 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 16 829 222 грн.;

- ТОВ "ОЛМАРС" (код ЄДРПОУ 37604111) у період з липня по вересень 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 34 213754 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 61 016 842 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 21 672 543 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 39 344 299 грн.;

- ТОВ "СПЕЦТЕХНОЛОГІЯ-ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 37604106) у з жовтня 2011 року по лютий 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 53 115 735 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 92 930 626 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 34 013 138 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 58 917 488 грн.;

- ТОВ "ХІМІК-ТОРГ" (код ЄДРПОУ 38210024) у грудні 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 79 295 008 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 84 955 632грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 1 697 119грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 83 258 513грн.;

2) ДПІ у Калинінському районі м. Донецька:

- ТОВ "ИРТЕК" (код ЄДРПОУ 37901746) у період з лютого по червень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 60 115 092 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 106 851 733грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 45 126 869грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 61 724 864грн.;

3) ДПІ у Київському районі м. Донецька:

- ТОВ "АЛЬЯНС ПРОМ СХ" (код ЄДРПОУ 38220053) у період з серпня по вересень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 320 759 849 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 655 155 924грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 318 358 084грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 336 797 840грн.;

- ТОВ "КАЛЕУС" (код ЄДРПОУ 37254778) у період з вересня 2011 року по серпень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 80 150 453 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 140 046 033 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 49 614 558 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 90 431 475 грн.;

- ТОВ "КОНСАР ТОРГ" (код ЄДРПОУ 38034298) у період з травня по липень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 256 947 194 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 451 103 150грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 181 308 766грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 269 794 384грн.;

- ТОВ "СІЛЬГОСППРОМ" (код ЄДРПОУ 37670755) у листопаді 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 14 916 680 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 27 222 933грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 10 068 751грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 17 154 182грн.;

- ТОВ "СІЛЬТОРГ ТАВ" (код ЄДРПОУ 37295594) у період з липня по вересень 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 75 554 716 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 112 767 775 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 25 879 852 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 86 887 923 грн.;

4) ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька:

- ТОВ "АВАНТА БІЗНЕС ГРУП" (код ЄДРПОУ 37296865) у період з червня 2012 року по січень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 849 208 747 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 420 770 853 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 542 563 838 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 878 207 015 грн.;

- ТОВ "АГРО СХІД" (код ЄДРПОУ 37842339) у період з листопада 2011 року по квітень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 437 489 950 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 754 460 345грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 283 092 383грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 471 367 961грн.;

- ТОВ "АЛЕКС ТОР" (код ЄДРПОУ 38470726) у період з березня по липень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 344 595 243 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 671 642 015грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 344 276 534грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 327 365 481грн.;

- ТОВ "АЛЬФАВИТА" (код ЄДРПОУ 38210747) у період з серпня по жовтень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 309 215 897 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 632 538 112 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 307 861 421грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 324 676 691грн.;

- ТОВ "АРИС ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 38210030) у період з листопада 2012 року по лютий 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 686 915 589 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 361 594 255грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 679 791 580грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 681 802 675грн.;

- ТОВ "ВЕКС ІНВ" (код ЄДРПОУ 38034256) у період з травня по липень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 362 989 776 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 642 671 379грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 261 532 114грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 381 139 265грн.;

- ТОВ "ВІКТОРІ ОСТ" (код ЄДРПОУ 38586209) у період з липня по жовтень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 548 773 319 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 069 697 356грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 548 362 702грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 521 334 654грн.;

- ТОВ "ЕКО МЕТ" (код ЄДРПОУ 38210752) у період з листопада 2012 року по лютий 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 977 518 679 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 944 064 299грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 976 842 331грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 967 221 968грн.;

- ТОВ "КРОКУС-21" (код ЄДРПОУ 38769852) у період з листопада 2013 року по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 967 483 907 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 864 077 148грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 966 670 951грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 897 406 197грн.;

- ТОВ "ПРИАЗОВ'Я" (код ЄДРПОУ 35794121) у період з липня 2011 року по вересень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 759 662 206 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 402 622 089 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 580 734 739 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 821 887 350 грн.;

- ТОВ "СІЛЬГОСППРОМ" (код ЄДРПОУ 37670755) у період з грудня 2011 року по квітень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 124 483 804 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 211 563 468грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 78 388 676грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 133 174 792грн.;

- ТОВ"АРТМАР" (код ЄДРПОУ 38844777) у період з листопада 2013 року по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 186 126 775 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 357 132 040грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 185 483 042грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 171 648 998грн.;

- ТОВ "ДОН-АГРО-ПРОДУКТ" (код ЄДРПОУ 37295589) у період з липня по жовтень 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 92 015 666 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 93 213 596 грн., у тому числі, при наявності переплати ПДВ в бюджет на суму 12 604 420 грн., від ненадходження податку на прибуток на суму 105 818 017 грн.;

5) ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька:

- ТОВ "КОМПАНІЯ "ДАМАКС" (код ЄДРПОУ 36694320) у період з липня 2011 року по березень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 635 164 000 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 074 070 242грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 357 009 412грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 717 060 829грн.;

- ТОВ "ПРЕМІУМ-ДОН" (код ЄДРПОУ 38471049) у період з лютого 2013 року по січень 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 156 668 284 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 692 445 985грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 654 815 151грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 037 630 834грн.;

- ТОВ "ПРОМБУД СЕРВІС" (код ЄДРПОУ 38422080) у період з липня по жовтень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 990 749 974 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 925 774 249грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 984 561 774грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 941 212 475грн.;

- ТОВ "САН МАРІН" (код ЄДРПОУ 38210899) у період з лютого по червень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 671 185 656 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 307 611 526грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 669 985 154грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 637 626 372грн.;

- ТОВ "СК АНКЕР" (код ЄДРПОУ 36167805) у період з липня 2011 року по травень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 140 658 264 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 034 991 984 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 755 107 061 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 279 884 923 грн.;

5. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Запорізькій області:

1) ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя:

- ТОВ "АЛЬФА КАРГО-ТРАНС" (код ЄДРПОУ 37381248) у період з січня по березень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 31 366 759 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 59 528 283 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 26 594 272 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 32 934 011 грн.;

- ТОВ "ПРЕМІУМ СОЮЗ" (код ЄДРПОУ 37494311) у період з липня по листопад 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 90 470 083 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 164 201 899 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 60 564 762 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 103 637 137 грн.;

2) Бердянська ОДПІ:

- ТОВ "АЛЬФА КАРГО-ТРАНС" (код ЄДРПОУ 37381248) у грудні 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 12 040 794 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 21 874 575 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 8 027 662 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 13 846 913грн.;

6. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Луганській області:

1) Алчевська ОДПІ:

- ТОВ "ПРЕМ'ЄР-ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 36526499) у період з вересня 2011 року по серпень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 141 574 243 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 188 899 230грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 36 267 481грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 152 631 749грн.;

2) ДПІ у Артемівському районі м. Луганська:

- ТОВ "ІМПЕРІАЛ ТОРГ" (код ЄДРПОУ 38175357) у період з жовтня по грудень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 45 112 444 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 77 218 463грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 29 901 558грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 47 316 905грн.;

- ТОВ ''ТК ''РЕЙТИНГ ПЛЮС'" (код ЄДРПОУ 38617362) у період з травня 2013 року по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 118 029 012 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 204 084 616грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 93 427 610грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 110 657 006грн.;

3) ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська:

- ПП "РОСЦІУС" (код ЄДРПОУ 37057466) у період з листопада 2011 року по червень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 440 890 733 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 845 493 561грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 367 833 346грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 477 660 215грн.;

4) Ленінська МДПІ у м. Луганську:

- ТОВ "КАПІТАЛ СЕРВІС-ВОСТОК" (код ЄДРПОУ 38550649) у період з лютого по червень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 343 176 927 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 646 350 710грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 320 332 631грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 326 018 079грн.;

- ТОВ "МЕТАЛЛПРОМСОЮЗ" (код ЄДРПОУ 37384673) у період з липня 2011 року по квітень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 120 515 542 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 212 307 198 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 79 513 367грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 132 793 831 грн.;

- ТОВ "МЕТИЗ-РЕМЗБУТ" (код ЄДРПОУ 36991559) у період з липня по жовтень 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 463 293 812 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 838 799 265грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 308 829 449грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 529 969 816грн.;

- ТОВ "РСК-ВОСТОК" (код ЄДРПОУ 38681946) у період з липня по жовтень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 672 858 197 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 254 213 117грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 614 997 830грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 639 215 287грн.;

- ТОВ "РСК-ІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 38819557) у період з листопада 2013 року по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 518 071 687 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 985 257 014грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 499 602 979грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 485 654 035грн.;

- ТОВ "СУА-Р" (код ЄДРПОУ 38175802) у період з жовтня 2012 року по січень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 475 252 240 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 940 206 974грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 461 142 591грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 479 064 383грн.;

- ТОВ "ТКФ "ВОСТОЧНИЙ РЕГІОН-Р" (код ЄДРПОУ 38175336) у період з червня по вересень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 313 050 102 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 553 251 689грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 224 549 082грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 328 702 607грн.;

7. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Львівській області:

1) ДПІ у Галицькому районі м. Львова:

- ТОВ "ПІОН+" (код ЄДРПОУ 34418458) у період з грудня 2011 року по лютий 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 32 547 157 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 60 978 720 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 25 285 655 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 35 693 065 грн.;

8. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у м. Києві:

1) ДПІ у Оболонському районі м. Києва:

- П "ЮРАЙ" У ФОРМІ ТОВ (код ЄДРПОУ 22886866) у період з вересня 2012 року по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 7 328 078 854 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 14 367 714 980грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 7 328 054 082грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 7 039 660 898грн.;

- ТОВ "УСК "РАФО" (код ЄДРПОУ 36187580) у період з липня 2011 року по грудень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 204 087 387 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 351 527 443грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 126 634 261грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 224 893 182 грн.;

2) ДПІ у Печерському районі м. Києва:

- ТОВ "БАКАЛЯР" (код ЄДРПОУ 36843394) у період з липня 2011 року по квітень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 857 225 291 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 504 961 529грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 539 615 710грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 965 345 819грн.;

- ТОВ "БОРДЕР-ЛАЙН" (код ЄДРПОУ 36679008) у період з січня по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 640 400 000 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 216 760 000грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 640 400 000грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму576 360 000грн.;

- ТОВ "ВАЛЕНС ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 36758105) у період з серпня 2011 року по лютий 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 831 572 851 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 546 057 800грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 618 861 919грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 927 195 881грн.;

- ТОВ "ГРЕО" (код ЄДРПОУ 37143607) у період з січня по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 230 188 235 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 437 357 647грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 230 188 235грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 207 169 412грн.;

- ТОВ "КЕРБ МЕНЕДЖМЕНТ" (код ЄДРПОУ 38811055) у період з жовтня 2013 року по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 261 187 025 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 371 022 791грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 142 586 764грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 228 436 027грн.;

- ТОВ "ЛАФФЕР МЕНЕДЖМЕНТ" (код ЄДРПОУ 38489517) у період з березня по вересень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 447 148 701 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 627 945 789грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 233 687 473грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 394 258 316грн.;

- ТОВ "МЕРІКОН КОНСАЛТ" (код ЄДРПОУ 37316963) у період з грудня 2011 року по січень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 609 305 731 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 006 460 212грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 379 415 969грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 627 044 243грн.;

- ТОВ "ТЕРРАГРУП" (код ЄДРПОУ 38450212) у період з травня 2013 року по січень 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 372 073 394 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 665 140 685грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 1 372 073 394грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 293 067 291грн.;

- ТОВ "ТРЕЙДМАСТЕРС" (код ЄДРПОУ 35922511) у період з березня по квітень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 247 230 691 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 506 822 917грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 247 230 691грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 259 592 226грн.;

3) ДПІ у Подільському районі м. Києва:

- ТОВ "ВІЛЬМОНА" (код ЄДРПОУ 38090525) у період з травня по липень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 715 604 150 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 441 198 844грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 689 814 672грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 751 384 172грн.;

4) ДПІ у Святошинському районі м. Києва:

- ТОВ "ЕКСПОТРЕЙД НЬЮ" (код ЄДРПОУ 38441894) у період з грудня 2012 року по січень 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 606 443 849 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 387 182 818грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 931 173 852грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 456 008 966грн.;

- ТОВ "ЕКСПОТРЕЙД ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 38204733) у період з червня по листопад 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 750 876 153 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 539 245 914грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 750 876 153грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 788 369 761грн.;

- ТОВ "ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "УКРСЕРВІСГРУП" (код ЄДРПОУ 37099155) у період з серпня 2011 року по лютий 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 506 173 439 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 787 698 218грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 1 104 631 049грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 683 067 169грн.;

5) ДПІ у Солом'янському районі м. Києва:

- ТОВ "МОЛЬФАРІС" (код ЄДРПОУ 38137924) у період з лютого по березень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 616 702 942 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 048 441 293грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 500 233 422грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 548 207 871грн.;

- ТОВ "НОМАКОН" (код ЄДРПОУ 36406347) у липні 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 175 988 208 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 317 999 055 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 115 612 616 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 202 386 439 грн.;

- ТОВ "СХІДНІ ТОРГІВЕЛЬНІ МЕРЕЖИ" (код ЄДРПОУ 37296083) у період з червня 2012 року по квітень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 2 223 804 440 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 4 494 823 887грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 2 223 804 440грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 2 271 019 447грн.;

- ТОВ"СІТІГРУПІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 38050917) у період з червня 2012 року по січень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 20 324 214 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 41 375 185грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 20 324 214грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 21 050 971грн.;

6) ДПІ у Шевченківському районі м. Києва:

- ТОВ "АКВА-МОДЕРН" (код ЄДРПОУ 38202830) у період з липня по вересень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 54 117 139 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 109 586 303грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 52 764 197грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 56 822 106грн.;

- ТОВ "БАКАЛЯР ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 38124543) у період з червня по грудень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 231 439044 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 420 815 159грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 177 804 618грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 243 010 541грн.;

- ТОВ "ДІРАНО" (код ЄДРПОУ 38204508) у період з листопада 2012 року по лютий 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 332 567 286 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 684 259 425грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 1 332 567 286грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 351 692 139грн.;

- ТОВ "ІМПЕКСБУДСТРОЙ" (код ЄДРПОУ 38260756) у період з жовтня по листопад 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 32 385 357грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 66 389 218грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 32 384 593грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 34 004 625грн.;

- ТОВ "ІНТЕРМЕТАЛІД" (код ЄДРПОУ 38517727) у період з лютого по квітень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 048 069 443 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 043 735 415грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 1 048 069 443грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 995 665 972грн.;

- ТОВ "ЛЕФЕРО" (код ЄДРПОУ 38781471) у лютому 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 196 173 079 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 372 728 850грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 196 173 079грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 176 555 771грн.;

- ТОВ "МЕТІЗА" (код ЄДРПОУ 38619417) у період з листопада 2013 року по січень 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 330 147 774 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 564 546 547грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 1 330 147 774грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 234 398 773грн.;

- ТОВ "МІНЕРАЛЕКС" (код ЄДРПОУ 38619553) у період з серпня по жовтень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 183 003 195 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 306 856 231грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 1 183 003 195грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 123 853 036грн.;

- ТОВ "ПРИМТЕК" (код ЄДРПОУ 38781492) у лютому 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 8 241 411 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 15 658 681 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 8 241 411грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 7 417 270грн.;

- ТОВ "СЕБРОВ" (код ЄДРПОУ 38403838) у період з січня по лютий 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 203 599 739 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 397 017 783грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 203 598 532грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 193 419 251грн.;

- ТОВ "СПЕЦРУДСЕРВІС" (код ЄДРПОУ 38463845) у період з травня по липень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 10 065 464 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 19 627 655грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 10 065 464 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 9 562 191грн.;

- ТОВ "СПЛАВСІСТЕМЗ" (код ЄДРПОУ 38463829) у період з травня по липень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 085 479 811 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 116 685 631 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 1 085 479 811грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 031 205 820грн.;

- ТОВ "СПРЕДТОРГ" (код ЄДРПОУ 38619490) у період з серпня по жовтень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 9 242 388 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 18 022 656грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 9 242 388грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 8 780 268грн.;

- ТОВ "ШВЕЛЛЕР" (код ЄДРПОУ 38619485) у період з листопада 2013 року по січень 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 58 634 001 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 111 786 849грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 58 634 001грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 53 152 848 грн.;

9. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Миколаївській області:

1) ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва:

- ТОВ "ІНВЕСТСЕЛЬПРОМ" (код ЄДРПОУ 37157300) у період з серпня 2011 року по лютий 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 60 324 123 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 108 526 411 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 41 018 594 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 67 507 817 грн.;

2) ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва:

- ТОВ "АВРОРА СК" (код ЄДРПОУ 37697468) у період з березня по травень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 14 061 051 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 28 821 908 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 14 061 051 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 14 760 857 грн.;

10. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Одеській області:

1) ДПІ у Приморському районі м. Одеси:

- ТОВ "АЙРЕНС" (код ЄДРПОУ 36344850) у період з липня по серпень 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 96 346 980 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 155 441 919грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 44 644 922грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 110 796 997грн.;

- ТОВ "АПРІОР СЕРВІС" (код ЄДРПОУ 38438745) у період з січня по вересень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 843 760514 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 1 270 498 131грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 499 590 147грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 770 907 984грн.;

- ТОВ "ЕНКОМ-ЮГ" (код ЄДРПОУ 37477652) у період з вересня 2011 року по лютий 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 464 991 810 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 832 568 061 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 307 420 221 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 525 147 839 грн.;

- ТОВ "МІРТОН" (код ЄДРПОУ 38785806) у період з жовтня 2013 року по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 566 005 504 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 824 282 229грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 320 527 776грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 503 754 453грн.;

- ТОВ "МОЛДІНГ ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 38787080) у період з листопада 2013 року по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 50 944 802 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 79 997 199грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 35 119 121грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 44 878 078грн.;

- ТОВ "МРІЯ-2010" (код ЄДРПОУ 37224942) у період з вересня 2011 року по червень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 847 620 294 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 3 057 585 916грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 1 159 761 304грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 897 824 611грн.;

- ТОВ "НАВАЛ-ГРУП" (код ЄДРПОУ 37607196) у період з лютого по травень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 187 755 563 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 384 618 471грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 187 475 130 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 197 143 341 грн.;

- ТОВ "ТІСА-ІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 35991684) у період з серпня по жовтень 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 39 129 912 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 81 353 122 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 36 490 534 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 44 862 588 грн.;

11. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Полтавській області:

1) ДПІ у м. Полтаві:

- ТОВ "АП ЄВРОТРАНЗИТ" (код ЄДРПОУ 37439706) у період з листопада 2011 року по травень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 161 643 692 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 307 482 714грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 133 703 848 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 173 778 866 грн.;

12. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Сумській області:

1) ДПІ в м. Суми:

- ТОВ "БОНДЖЕМ" (код ЄДРПОУ 37655014) у період з серпня по листопад 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 49 811 211 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 90 314 063грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 33 032 670грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 57 281 393 грн.;

- ТОВАРНА БІРЖА "ПІВДЕННА УНІВЕРСАЛЬНА" (код ЄДРПОУ 37186593) у період з липня по серпень 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 23 398 918 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 43 566 008грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 16 659 078грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 26 906 930грн.;

13. ДПА (ДПС, ГУ Міндоходів) у Харківській області:

1) ДПІ у Ленінському районі м. Харкова:

- ТОВ "КОНСАЛТІНГ ХАРКІВ-ГРУПП" (код ЄДРПОУ 37762730)у період з грудня 2011 року по лютий 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 99 313178 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 193 359 254 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 86 493 918 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 106 865 336 грн.;

- ТОВ "СТК АВРОРА" (код ЄДРПОУ 37364458) у період з липня по жовтень 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 110 822 293 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 200 016 274 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 72 573 638 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 127 442 636 грн.;

2) Західна МДПІ м. Харкова:

- ТОВ "КОНСАЛТІНГ ХАРКІВ-ГРУПП" (код ЄДРПОУ 37762730) у період з березня по квітень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 62 431 928 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 127 985 453 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 62 431 928 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 65 553 525 грн.;

3) Харківська об'єднана ДПІ:

- ТОВ "ТАГ-ХАРКІВ" (код ЄДРПОУ 36647437) у період з липня 2011 року по липень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 294 595 603 грн.,що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 503 141 992грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 190 144 001грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 312 997 991 грн.

Загалом, у період з липня 2011 року по лютий 2014 року очолюваною Президентом України ОСОБА_5 злочинною організацією, до складу якої входили Прем'єр-міністр України ОСОБА_6, заступник Голови ДПС, у подальшому Голова ДПС, Міністр доходів і зборів України ОСОБА_9, залучені ним до участі у злочинній організації службові особи ДПА (ДПС, Міндоходів) України, у тому числі ОСОБА_2, та інші особи - члени злочинної організації, зловживаючи владою та службовим становищем, діючи у порушення вимог Конституції України, Податкового кодексу України, постанов Кабінету міністрів України, нормативно-правових документів Міністерства фінансів України, ДПА, ДПС України, Міндоходів України та інших органів державної влади з метою одержання неправомірної вигоди для себе та членів злочинної організації, організували та реалізували незаконну схему з мінімізації податкових зобов'язань шляхом безпідставного декларування «програмними» підприємствами - «податковими ямами» податкових зобов'язань з податку на додану вартість на суму 51 961 728 371 грн., що призвело до незаконного використання податкового кредиту на вказану суму суб'єктами господарювання реального сектору економіки України для зменшення податкових зобов'язань та, відповідно, втрат доходів Державного бюджету України від ненадходження податку на додану вартість на суму 43 831 041 078 грн. та від ненадходження податку на прибуток підприємств на суму 52 090 912 748 грн., а усього державі від ненадходження податків спричинено збитки на загальну суму 95 921 953 826 грн., що є тяжкими наслідками.

Зокрема, у періоди часу з липня 2011 року по квітень 2013 року, а також з жовтня 2013 року по лютий 2014 року у якості «програмних» підприємств, які формували податковий кредит, тобто за прийнятою на той період в органах податкової служби категорією ризиковості відносились до «вигодоформуючих» підприємств - «податкових ям», злочинною організацією за участі ОСОБА_2 використано наступні підприємства: ТОВ "АЙРЕНС" (код ЄДРПОУ 36344850), ТОВ "АПРІОР СЕРВІС" (код ЄДРПОУ 38438745), ТОВ "ЕНКОМ-ЮГ" (код ЄДРПОУ 37477652), ТОВ "МІРТОН" (код ЄДРПОУ 38785806), ТОВ "МОЛДІНГ ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 38787080), ТОВ "МРІЯ-2010" (код ЄДРПОУ 37224942), ТОВ "НАВАЛ-ГРУП" (код ЄДРПОУ 37607196), ТОВ "ТІСА-ІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 35991684).

Установлено, що внаслідок незаконних дій членів злочинної організації за період участі у ній ОСОБА_2 на посаді начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси, «програмними» підприємствами - «податковими ямами», які перебували на обліку в ДПІ у Приморському районі м. Одеси, безпідставно сформовано податкові зобов'язання з податку на додану вартість, якими підтверджено незаконно використаний суб'єктами господарювання реального сектору економіки податковий кредит з подальшим спричиненням державі збитків у вигляді ненадходження податків, а саме:

- ТОВ "АЙРЕНС" (код ЄДРПОУ 36344850) у період з липня по серпень 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 96 346 980 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 155 441 919 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 44 644 922 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 110 796 997 грн.;

- ТОВ "АПРІОР СЕРВІС" (код ЄДРПОУ 38438745) у період з січня по квітень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 449 707 602 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 710 434 951 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 288 227 940 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 422 207 011 грн.;

- ТОВ "ЕНКОМ-ЮГ" (код ЄДРПОУ 37477652) у період з вересня 2011 року по лютий 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 464 991 810 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 832 568 061 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 307 420 221 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 525 147 839 грн.;

- ТОВ "МІРТОН" (код ЄДРПОУ 38785806) у період з жовтня 2013 року по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 566 005 504 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 824 282 229 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 320 527 776 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 503 754 453 грн.;

- ТОВ "МОЛДІНГ ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 38787080) у період з листопада 2013 року по лютий 2014 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 50 944 802 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 79 997 199 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 35 119 121 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 44 878 078 грн.;

- ТОВ "МРІЯ-2010" (код ЄДРПОУ 37224942) у період з вересня 2011 року по квітень 2013 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 1 598 975 158 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 2 702 404 591 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 1 017 949 648 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 1 684 454 944 грн.;

- ТОВ "НАВАЛ-ГРУП" (код ЄДРПОУ 37607196) у період з лютого по травень 2012 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 187 755 563 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 384 618 471 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 187 475 130 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 197 143 341 грн.;

- ТОВ "ТІСА-ІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 35991684) у період з серпня по жовтень 2011 року безпідставно сформовано податкові зобов'язання на суму 39 129 912 грн., що призвело до втрат доходів бюджету держави на суму 81 353 122 грн., у тому числі від ненадходження ПДВ на суму 36 490 534 грн. та від ненадходження податку на прибуток на суму 44 862 588 грн.

Загалом, ОСОБА_2, займаючи посаду начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси, у періоди з липня 2011 року по квітень 2013 року, з жовтня 2013 року по лютий 2014 року, у складі створеної та очолюваної Президентом України ОСОБА_5 злочинної організації, будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, діючи у порушення вимог Конституції України, Податкового кодексу України, постанов Кабінету міністрів України, нормативно-правових документів Міністерства фінансів України, ДПА, ДПС України, Міндоходів України та інших органів державної влади з метою одержання неправомірної вигоди для себе та членів злочинної організації, шляхом реалізації розробленого злочинного плану та злочинної схеми, прийняла участь у реалізації незаконної схеми з мінімізації податкових зобов'язань шляхом безпідставного декларування «програмними» підприємствами - «податковими ямами» податкових зобов'язань з податку на додану вартість на суму 3 453 857 331 грн., що призвело до незаконного використання податкового кредиту на вказану суму суб'єктами господарювання реального сектору економіки України для зменшення податкових зобов'язань та, відповідно, втрат доходів Державного бюджету України від ненадходження податку на додану вартість на суму 2 235 417 323 грн. та від ненадходження податку на прибуток підприємств на суму 3 532 957 566 грн., а усього державі від ненадходження податків спричинено збитки на загальну суму 5 768 374 889 грн., що є тяжкими наслідками.

Таким чином, ОСОБА_2 своїми умисними діями, які виразились в участі у злочинній організації з метою вчинення тяжкого злочину, а також у злочинах, вчинюваних такою організацією, скоїла кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 255 КК України.

Таким чином, як зазначено у клопотанні, ОСОБА_2 своїми умисними діями, які виразились у зловживанні владою або службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використанні службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, вчинене злочинною організацією, скоїла кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.

24.05.2017 о 08 годині 05 хвилині ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, народжену в м. Макіївці Донецької області, громадянку України, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_2, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1, затримано в порядку ст. 208 КПК України.

Цього ж дня їй повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва

від 25.05.2017 до підозрюваної ОСОБА_2 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з визначенням застави у сумі 2999204 грн. та покладенням на ОСОБА_2 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

- прибувати до слідчого, прокурора за першим викликом;

- не відлучатись із м. Одеси, де вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до Генеральної прокуратури України свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон;

- утриматись від спілкування з будь-ким із осіб, визначених слідчим та/або прокурором.

Термін дії обов'язків, покладених судом, у разів внесення застави визначено до 21.07.2017 включно.

29.05.2017за ОСОБА_2 внесено заставу у розмірі 2999204 грн.

Обставинами, що дають підстави підозрювати ОСОБА_2 у вчиненні вказаних злочинів є наявність в матеріалах досудового розслідування достатніх об'єктивних доказів.

Так, обґрунтованість підозри підтверджується протоколами оглядів фінансових документів, висновком експертизи іншими доказами в їх сукупності, які також підтверджують та доводять факт вчинення злочинів, зокрема:

- наказами про призначення ОСОБА_2 на посади начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси, начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС, начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, відповідними положеннями про вказані органи;

- рапортом прокурора у кримінальному провадженні Миргородської О.М. від 20.02.2017 про виявлення підприємств з ознаками «податкових ям» з додатком;

- протоколом огляду звернення працівників ДФС України від 04.06.2016, самим зверненням з додатками;

- відповіддю на доручення ГУБКОЗ СБ України від 08.08.2016 № 14/15-16670 з додатком;

- протоколами огляду податкової звітності підприємств від за участі спеціалістів ДФС України з додатками та їх поясненнями;

- протоколом огляду від 20.03.2017 планів-графіків ДПА (ДПС, Міндоходів) України щодо проведення документальних перевірок підприємств;

- протоколом огляду від 09.03-07.04.2017 матеріалів кримінального провадження за участі спеціалістів ДУ «Інститут економіки та прогнозування Національної академії наук України» та поясненням зазначених спеціалістів;

- висновком судово-економічної експертизи від 27.04.2017 № 7011/7507?701/17-45;

- протоколом допиту від 07.09.2016 у якості свідка ОСОБА_24

Обґрунтованість підозри ОСОБА_2 підтверджується також іншими зібраними у кримінальному провадженні доказами в їх сукупності.

У провадженні встановлені ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана може:

- переховуватися від органів досудового розслідування та суду;

- може знищити, сховати будь-які документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні;

- може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема шляхом погодження показань з особами, причетними до вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень.

Вказані ризики не зменшились, а продовжують існувати, передусім ризик незаконного впливу на свідків та інших учасників кримінального провадження, а також знищення, сховання або спотворення документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень та ухиляння від слідства і суду, є суттєвими і їм неможливо запобігти у разі не продовження раніше покладених на підозрювану судом обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.

Обставинами, які дають підстави зробити висновки про наявність вищевказаних ризиків є:

- відповідно до ст. 12 КК України злочини, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_2, є тяжким та особливо тяжким і передбачають можливість призначення покарання на строк до дванадцяти років позбавлення волі, що вже саме по собі може бути вагомою підставою і мотивом для підозрюваної переховуватися від слідства та суду;

- ОСОБА_2 підозрюється в участі в період з лютого 2011 року по теперішній час у організованій ОСОБА_5 злочинній організації, вчиненні у її складі особливо тяжкого злочину проти державної власності, на даний час органом досудового розслідування не встановлені всі члени вказаної злочинної організації, а деякі з них активно переховуються від органу досудового розслідування та суду, що зумовлює підвищені ризики невиконання покладених на підозрюваного процесуальних обов'язків як з метою уникнення власної кримінальної відповідальності, так і сприяння в уникненні такої відповідальності іншими учасниками злочину, без обмеження себе для цього в жодних, у тому числі протиправних засобах (ризик змови);

- продовження злочинної діяльності та намагання приховати вже вчинені злочини вказує і характер вчинених підозрюваним злочинів, а саме вчинення злочину у складі чітко структурованої злочинної організації із задіянням значної кількості фізичних та матеріальних ресурсів, тривалість їх вчинення (протягом майже 5-ти років), продуманість схеми вчинення злочинів із чітким розподілом функцій кожного співучасника, відкритий і цинічний характер злочинних дій, стійкість сформованих злочинних намірів та нехтування будь-яких суспільних інтересів, окрім власних та інших членів злочинної організації матеріальних та владних інтересів;

- досудовим слідством на даний час не викрито всі фіктивні підприємства, які були створені під керівництвом ОСОБА_9 та решти співучасників злочину, що надає їм можливість продовжувати свою злочинну діяльність;

- підозрюваний як колишня посадова особа, що входила до керівного складу територіального управління ДПС України, має можливість впливати на свідків у справі, зокрема на співробітників Державної фіскальної служби України, її структурних та територіальних підрозділів;

- 21.10.2016 підозрювана прибула з тимчасово непідконтрольної території в Донецькій області. При цьому, даних про її виїзд на вказану території у відповідній інформаційній системі не має, що дає підстави стверджувати про перетин даної лінії не в офіційних пунктах пропуску та свідчить про наявність в неї реальної можливості ухилитись від органів досудового розслідування та суду на непідконтрольній території.

Слід врахувати вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінальних правопорушень, особливу тяжкість покарання, що загрожує їй у разі визнання її винною у кримінальних правопорушеннях, у вчиненні яких вона підозрюється, її репутацію та інші дані про особу, зокрема, наявні у неї сталі зв'язки, в тому числі і в податкових органах, що забезпечують їй додаткові можливості поза процесуального впливу на учасників процесу, а також розмір майнової шкоди складає 5 768 374 889 грн. (п'ять мільярдів сімсот шістдесят вісім мільйонів триста сімдесят чотири тисячі вісімсот вісімдесят дев'ять гривень), у завданні яких ОСОБА_2 обґрунтовано підозрюється.

Завершити проведення досудового розслідування у термін дії ухвали Печерського районного суду м. Києва від 25.05.2017, тобто до 21.07.2017, не вбачається за можливе внаслідок виняткової складності провадження, що зумовлюється специфікою криміналістичної характеристики злочинів, які належать до предмету доказування, значною кількістю підозрюваних, які притягаються до кримінальної відповідальності, процесуальною поведінкою окремих учасників кримінального провадження, яка пов'язана із їх негативними установками щодо отримання доказів про суттєві обставини провадження та встановлення істини у ньому, а також незацікавленістю у швидкому, повному та неупередженому розслідуванні.

Обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали:

- не встановлено та не допитано всіх свідків у кримінальному провадженні щодо відомих їм обставин вчинених злочинів;

- не в повному обсязі допитано підозрюваних та не проведено їх одночасні допити;

- не надалось можливим завершити проведення оглядів речей і документів, які вилучено під час обшуків, оскільки наявний великий об'єм інформації та велика кількість речей і документів, які мають суттєве значення для досудового розслідування та не завершено тимчасові доступи до речей і документів;

- у зв'язку з великим об'ємом документі та інформації, яка міститься у органах Державної фіскальної служби України, що є предметом доказування у кримінальному проваджені, на даний час не завершено відповідні слідчі дії та заходи забезпечення, в т.ч. тимчасові доступи до документів, що перебувають у володінні Державної фіскальної служби України;

- не завершено у повному обсязі розслідування обставин легалізації злочинним шляхом коштів, здобутих злочинним шляхом, у спосіб направлення компетентним органам інших держав запитів про надання міжнародної правової допомоги та накладення відповідно арештів на зазначене майно;

- не виконано інші слідчі дії, спрямовані на повне та всебічне дослідження обставин вчинених злочинів, розголошення відомостей про здійснення яких, на даний час може зашкодити досудовому розслідуванню;

Крім цього, у визначений ухвалою слідчого судді строк, не надалось можливим відкрити матеріали кримінального провадження стороні захисту, надати їм достатній час для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

Виконати зазначені слідчі та процесуальні дії раніше, у межах строку дії ухвали суду, не виявилось можливим з об'єктивних причин, оскільки вони здійснюються послідовно, по мірі проведення комплексу інших необхідних слідчих (розшукових) дій та після встановлення слідством свідків у кримінальному провадженні, нових даних щодо вчинених злочинів, а також зважаючи на великий обсяг запланованих слідчих (розшукових) дій, потреба у здійсненні яких безпосередньо пов'язана з перевіркою показань учасників кримінального провадження та інших отриманих доказів і зумовлена метою забезпечення повноти, всебічності та неупередженості дослідження обставин кримінального провадження.

Водночас перелічені слідчі та процесуальні дії мають суттєве значення для встановлення істини у цьому провадженні, отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду.

Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Як визначає Вищий спеціалізований суд України розгляду цивільних і кримінальних справ в Узагальненнях судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження від 07.02.2014, що КПК України не передбачає можливості звернення із окремим клопотанням про продовження строків виконання обов'язків, а тому за необхідності продовження цього строку звернення до слідчого судді оформляються клопотанням про продовження строків дії запобіжного заходу.

Беручи до уваги викладене, з метою забезпечення виконання підозрюваною ОСОБА_2 покладених на неї процесуальних обов'язків та виконання завдань кримінального провадження, а також запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування, знищення або спотворення будь-яких документів, електронних носіїв інформації, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень та незаконно впливати на свідків, експертів та спеціалістів у цьому кримінальному провадженні та/або вчиняти інші дії, спрямовані на перешкоджання кримінальному провадженню, які вважатиме необхідними та достатніми для уникнення від кримінальної відповідальності.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання.

Підозрювана та її захисник у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання, посилаючись на те. що на даний час не існують ризики, на які посилається прокурор, вони не доведені.

Заслухавши доводи учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного: Першим слідчим відділом слідчого управління Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42016000000003536 від 18.11.2016 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 та іншими статтями КК України.

24.05.2017ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1,повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме вона підозрюється в участі в організованій ОСОБА_5 злочинній організації, вчиненні у її складі тяжкого злочину у сфері службової діяльності, що заподіяло тяжкі наслідки у вигляді матеріальної шкоди державі у великому розмірі.

Повідомлення про підозру ОСОБА_2 здійснювалось у кримінальному провадженні № 42017000000001654 від 23.05.2017, яке 26.05.2017 об'єднано з кримінальним провадженням № 42016000000003536.

Постановою Генерального прокурора України від 13.07.2017 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42016000000003536 продовжено до 10 (десяти) місяців та визначено новий строк досудового розслідування до 24.03.2018. 24.05.2017 о 08 годині 05 хвилині ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, народжену в м. Макіївці Донецької області, громадянку України, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_2, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1, затримано в порядку ст. 208 КПК України.

Цього ж дня їй повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва

від 25.05.2017 до підозрюваної ОСОБА_2 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з визначенням застави у сумі 2999204 грн. та покладенням на ОСОБА_2 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

- прибувати до слідчого, прокурора за першим викликом;

- не відлучатись із м. Одеси, де вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до Генеральної прокуратури України свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон;

- утриматись від спілкування з будь-ким із осіб, визначених слідчим та/або прокурором.

Термін дії обов'язків, покладених судом, у разів внесення застави визначено до 21.07.2017 включно.

29.05.2017 за ОСОБА_2 внесено заставу у розмірі 2999204 грн.

Обставинами, що дають підстави підозрювати ОСОБА_2 у вчиненні вказаних злочинів є наявність в матеріалах досудового розслідування достатніх об'єктивних доказів.

Так, обґрунтованість підозри підтверджується протоколами оглядів фінансових документів, висновком експертизи іншими доказами в їх сукупності, які також підтверджують та доводять факт вчинення злочинів, зокрема:

- наказами про призначення ОСОБА_2 на посади начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси, начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС, начальника ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, відповідними положеннями про вказані органи;

- рапортом прокурора у кримінальному провадженні Миргородської О.М. від 20.02.2017 про виявлення підприємств з ознаками «податкових ям» з додатком;

- протоколом огляду звернення працівників ДФС України від 04.06.2016, самим зверненням з додатками;

- відповіддю на доручення ГУБКОЗ СБ України від 08.08.2016 № 14/15-16670 з додатком;

- протоколами огляду податкової звітності підприємств від за участі спеціалістів ДФС України з додатками та їх поясненнями;

- протоколом огляду від 20.03.2017 планів-графіків ДПА (ДПС, Міндоходів) України щодо проведення документальних перевірок підприємств;

- протоколом огляду від 09.03-07.04.2017 матеріалів кримінального провадження за участі спеціалістів ДУ «Інститут економіки та прогнозування Національної академії наук України» та поясненням зазначених спеціалістів;

- висновком судово-економічної експертизи від 27.04.2017 № 7011/7507?701/17-45;

- протоколом допиту від 07.09.2016 у якості свідка ОСОБА_24

Обґрунтованість підозри ОСОБА_2 підтверджується також іншими зібраними у кримінальному провадженні доказами в їх сукупності.

У провадженні встановлені ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана може:

- переховуватися від органів досудового розслідування та суду;

- може знищити, сховати будь-які документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні;

- може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема шляхом погодження показань з особами, причетними до вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень.

Вказані ризики не зменшились, а продовжують існувати, передусім ризик незаконного впливу на свідків та інших учасників кримінального провадження, а також знищення, приховування або спотворення документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень та ухиляння від слідства і суду, є суттєвими і їм неможливо запобігти у разі не продовження раніше покладених на підозрювану судом обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України. Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 25 травня 2017 року термін дії обов,язків, покладених судом у разі внесення застави визначено до 21 липня 2017 року включно, але не більше строку досудового розслідування.

Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України, у разі необхідності строк дії обов'язків, передбачених частиною п'ятою цієї статті, покладені на підозрюваного, може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.

Згідно ч. 3 ст. 199 КПК України, підставою для продовження строку додаткових обов'язків є наявність обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з'явилися нові ризики, які виправдовують існування додаткових процесуальних обов'язків підозрюваного, а також існують обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали.

Оцінюючи наявність ризиків, з яким кримінальний процесуальний закон пов'язує необхідність покладення додаткових обов'язків на підозрюваної ОСОБА_2, слідчий суддя виходить з наступного: наявність процесуальних ризиків у кримінальному провадженні на момент застосування запобіжного заходу була встановлена ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 25 травня 2017 року. Постановою Генерального прокурора України від 13.07.2017 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42016000000003536 продовжено до 10 (десяти) місяців та визначено новий строк досудового розслідування до 24.03.2018. З матеріалів клопотання прокурора вбачається, що за час існування покладених на ОСОБА_2 орган досудового розслідування повинен провести значний обсяг необхідних слідчих та процесуальних дій, об,єм яких викладено у мотивувальній частині клопотання.

Слідчий суддя вважає обґрунтованим строк, на який прокурор просить продовжити дію покладених на підозрюваного процесуальних обов'язків в межах строку досудового розслідування, та за обставинами досудового розслідування, а також наданими прокурором матеріалами, вважає обґрунтованим продовження строку дії обов'язків в межах двох місяців.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 176, 178-184, 194, 195, 199, 309 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання заступника начальника управління з питань представництва інтересів громадянина або держави в суді, протидії злочинності та корупції на тимчасово окупованій території півострова Крим Генеральної прокуратури України Миргородскої О.М. про продовження строку дії обов,язків на підозрювану ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 при обранні міри запобіжного заходу у вигляді застави задовольнити.

Продовжити строк виконання обов'язків, покладених на підозрювану ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1:

-прибувати до слідчого, прокурора за першим викликом;

-не відлучатися з міста Одеси, де вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання, місця роботи;

-утримуватися від спілкування з будь-ким із осіб у вказаному кримінальному провадженні, визначених слідчим або прокурором;

-здати на зберігання до Генеральної прокуратури України свій паспорт /паспорти/ громадянина України для виїзду за кордон.

Строк дії ухвали визначити у два місяці в межах досудового розслідування до 19 вересня 2017 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя