Постанова № 67846794, 20.07.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.07.2017
Номер справи
826/10385/16
Номер документу
67846794
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 липня 2017 року № 826/10385/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до треті особиГолосіївської районної в місті Києві державної адміністрації Товариство з обмеженою відповідальністю «СВ Фінанс» ОСОБА_2 ОСОБА_3 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Товариство з обмеженою відповідальністю «СВ Фінанс», ОСОБА_2, ОСОБА_3, в якому просить:

- визнати дії відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації щодо зняття з реєстрації за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 протиправними;

- зобов'язати відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації поновити реєстрацію ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1.

Під час судового розгляду справи неналежного відповідача - відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації - замінено на належного - Голосіївську районну в місті Києві державну адміністрацію.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що законодавчо мотивовані підстави для зняття позивача та ОСОБА_2, ОСОБА_3 з реєстрації місця проживання останніх за адресою: АДРЕСА_1, були відсутні.

Представник позивача під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав, наведених у позовній заяві.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримавши доводи, викладені у письмових запереченнях проти позову, в яких зазначено, що зняття позивача, а також ОСОБА_2, ОСОБА_3 з реєстрації за вказаною адресою відбулось правомірно, з огляду на звернення нового власника даної квартири - Товариства з обмеженою відповідальністю «СВ Фінанс» - про зняття останніх з реєстрації.

Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «СВ Фінанс» проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи на необґрунтованість останніх.

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у судове засідання не з'явились, явку свого представника не забезпечили, з огляду на що судом ухвалено про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані особами, які беруть участь у справі, документи і матеріали, всебічно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що представник Товариства з обмеженою відповідальністю «СВ Фінанс» звернувся до начальника відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації із заявами про зняття з реєстрації місця проживання від 18.05.2016, в яких у зв'язку зі зміною власника квартири, розташованої за адресою АДРЕСА_1, просив зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3.

Згідно з наявними у матеріалах справи копіями заяв про зняття з реєстрації місця проживання від 18.05.2016, на останніх зроблено відмітки про зняття вказаних осіб з реєстрації 19.05.2016.

Вважаючи факт зняття вказаних осіб з реєстрації їхнього місця проживання протиправним, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з такого.

Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження, є Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 №1382-IV, тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №1382).

У відповідності до ч. 1 ст. 2 Закону №1382, громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

У розумінні ст. 3 Закону №1382, місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

При цьому, питання зняття з реєстрації місця проживання врегульовано положеннями ст. 7 Закону №1382, згідно з ч. 1 якої, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її законного представника; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.

Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання (ч. 2 ст. 7 Закону №1382).

Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку) (ч. 4 ст. 7 Закону №1382).

У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу законного представника; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі) (ч. 5 ст. 7 Закону №1382).

У свою чергу, на виконання положень Закону №1382 та з метою визначення процедури реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 №1077 затверджено Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів (надалі - Порядок №1077).

Так, п. 1.3 Порядку №1077 передбачено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС) у день подання особою документів. Реєстрація місця проживання особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Положеннями п. 3.1 Порядку №1077 визначений перелік підстав зняття з реєстрації місця проживання особи, а саме: заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, яка подається особою або її законним представником; судове рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтво про смерть; паспорт або паспортний документ, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документ про смерть, виданий компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інші документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства. Інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи посвідки на постійне проживання в Україні; підстав для проживання або перебування особи на обліку у закладі/установі (повідомлення про припинення підстав для проживання/перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту) (додаток 13); підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).

У відповідності до п. 3.6 Порядку №1077, працівник територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів - адміністратор центру (крім внесення відомостей про зняття з реєстрації місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи): перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що ним вчиняється відповідний запис у заяві про реєстрацію місця проживання особи; реєструє прийняту заяву у Журналі обліку заяв про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи; заповнює три примірники талона зняття з реєстрації місця проживання в Україні, один з яких надсилає до адресно-довідкового підрозділу, другий - до органу державної статистики, а також вносить відомості про зняття з реєстрації особи до картки реєстрації особи та адресної картки, які після зняття з реєстрації протягом доби вміщуються до картотеки територіального підрозділу ДМС; вносить відомості про зняття з реєстрації особи до повідомлення про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання/перебування призовників та військовозобов'язаних, якщо особа є призовником або військовозобов'язаною. Відомості, внесені до цього повідомлення, раз на місяць до 5 числа надсилаються до військового комісаріату; вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання до паспортного документа шляхом проставлення в ньому штампа зняття з реєстрації місця проживання; повертає особі паспортний документ та третій примірник талона зняття з реєстрації місця проживання в Україні.

Якщо зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі документів, зазначених в абзацах третьому - дев'ятому пункту 3.1 цього розділу, без надання паспортного документа особи, місця проживання якої знімається з реєстрації, відомості про зняття з реєстрації вносяться до паспортного документа особи при її зверненні для реєстрації нового місця проживання (п. 3.7 Порядку №1077).

З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що перелік підстав для зняття особи з реєстрації місця проживання є вичерпним.

Водночас, як було зазначено вище, позивач не погоджується зі зняттям останнього, а також ОСОБА_2, ОСОБА_3 з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1, вказуючи про протиправність вказаного.

Так, згідно зі ст. 14 Закону №1382, рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.

Зі змісту заяв про зняття з реєстрації місця проживання від 18.05.2016 вбачається, що в якості підстави для зняття вказаних осіб з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, слугував факт втрати ним права користування за заявою представника нового власника - Товариства з обмеженою відповідальністю «СВ Фінанс».

У відповідності до наявної у матеріалах справи копії інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «СВ Фінанс» станом на 23.03.2016, право приватної власності на квартиру, розташовану за адресою АДРЕСА_1, зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю «СВ Фінанс» рішенням приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Каплун Ю.В. на підставі договору іпотеки (серія та номер 1135, виданого 13.06.2007).

У той же час, слід зазначити, що приписами ч. 1 ст. 35 Закону України «Про іпотеку» від 05.06.2003 №898-IV, тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №898) передбачено, що у разі порушення основного зобов'язання та/або умов іпотечного договору іпотекодержатель надсилає іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмову вимогу про усунення порушення. В цьому документі зазначається стислий зміст порушених зобов'язань, вимога про виконання порушеного зобов'язання у не менш ніж тридцятиденний строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги. Якщо протягом встановленого строку вимога іпотекодержателя залишається без задоволення, іпотекодержатель вправі прийняти рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору.

Звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення є підставою для виселення всіх мешканців, за винятком наймачів та членів їх сімей. Виселення проводиться у порядку, встановленому законом.

Після прийняття рішення про звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення шляхом позасудового врегулювання на підставі договору всі мешканці зобов'язані на письмову вимогу іпотекодержателя або нового власника добровільно звільнити житловий будинок чи житлове приміщення протягом одного місяця з дня отримання цієї вимоги. Якщо мешканці не звільняють житловий будинок або житлове приміщення у встановлений або інший погоджений сторонами строк добровільно, їх примусове виселення здійснюється на підставі рішення суду (ч.ч. 1 та 2 ст. 40 Закону №898).

З аналізу наведеного вбачається, що у разі звернення стягнення на предмет іпотеки у позасудовому порядку, що і відбулося у даному випадку, Товариство з обмеженою відповідальністю «СВ Фінанс» за умови не звільнення житлового приміщення його мешканцями у добровільному порядку з метою зняття позивача, а також ОСОБА_2, ОСОБА_3 з реєстрації місця проживання зобов'язане було звернутися до суду з позовною вимогою про примусове виселення останніх.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, що не заперечувалося особами, які беруть участь у справі, такого рішення, як підставу для зняття з реєстрації місця проживання вказаних осіб, відповідачу заявником надано не було.

Відтак, суд дійшов до висновку, що у відповідача були відсутні передбачені приписами Закону №1382 та Порядку №1077 підстави для зняття з реєстрації місця проживання позивача, а також ОСОБА_2, ОСОБА_3, з урахуванням обставин даної справи.

У той же час, слід зазначити, що приписами ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до положень ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Так, із заявленими позовними вимогами про визнання протиправними дій відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації щодо зняття з реєстрації за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та, відповідно, поновлення їх реєстрації, звернулась виключно ОСОБА_1.

Решта осіб - ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2), ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_3), які є повнолітніми та такими, що наділені адміністративною процесуальною правосуб'єктністю (іншого матеріалами справи не підтверджено), - на захист яких подано вказаний позов, перебувають у статусі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору та, відповідно, не є позивача у даній справі. Доказів того, що останні у встановленому порядку уповноважили ОСОБА_1 на представлення їхніх інтересів, позивачем не надано, а з матеріалів справи не вбачається.

Такими чином, позовні вимоги, заявлені ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3, задоволенню не підлягають.

В решті, враховуючи відсутність у відповідача підстав для задоволення заяв представника Товариства з обмеженою відповідальністю «СВ Фінанс» про зняття з реєстрації місця проживання від 18.05.2016, суд дійшов до висновку про визнання протиправними дії Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації щодо зняття з реєстрації за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 та, як наслідок, про зобов'язання Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації поновити реєстрацію ОСОБА_1 за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Беручи до уваги викладене, суд вказує про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 69-71, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації щодо зняття з реєстрації за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1.

Зобов'язати Голосіївську районну в місті Києві державну адміністрацію поновити реєстрацію ОСОБА_1 за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.С. Мазур