Постанова № 67846417, 14.07.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2017
Номер справи
818/871/17
Номер документу
67846417
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2017 р. Справа № 818/871/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.

за участю секретаря судового засідання - І.І. Гонтаренко,

представник позивача - Д.О. Черненка,

представника відповідача - С.І. Савченко,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/871/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-монтажне підприємство "Укрнафтохіммонтаж" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельно-монтажне підприємство "Укрнафтохіммонтаж" (далі - ТОВ "БМП "Укрнафтохіммонтаж") просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Сумській області (далі - ГУ ДФС у Сумській області) від 09.06.2017 № 798 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки.

Свої вимоги мотивує тим, що наказ про проведення перевірки є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки підставою для проведення позапланової перевірки ТОВ "БМП "Укрнафтохіммонтаж" є ненадання відповіді на запит протягом 15 днів, наступного за днем отримання запиту. Крім того, ТОВ "БМП "Укрнафтохіммонтаж" не отримувало запит ГУ ДФС у Сумській області від 10.04.2017, а тому не мало змоги скористатися своїм правом, передбаченим абз. 16 п. 73.3 ст. 73 ПК України, щодо надання відповіді в 15-денний строк з дня, наступного за днем отримання запиту. Таким чином відповідач не мав законних підстав для винесення наказу та проведення позапланової перевірки.

Також позивач зазначив, що у відповідності до вимог п. 42.3 ст. 42 ПК України 24.03.2017 ТОВ "БМП "Укрнафтохіммонтаж" повідомило контролюючий орган про зміну місцезнаходження підприємства за адресою: м. Суми, вул. Козацький Вал, 25. Вказане повідомлення ДПІ у м. Сумах отримала 24.03.2017, про що свідчить відмітка на копії повідомлення.

Вищенаведені доводи для підтвердження позовних вимог у судовому засіданні повністю підтримав представник ТОВ "БМП "Укрнафтохіммонтаж".

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав доводи, викладені в письмових запереченнях проти позову (а.с. 20-21), та зазначив, що на підставі ст. 82 ПК України та у зв'язку зі встановленням фактів, що свідчать про недостовірність визначення даних податкового кредиту в податкових деклараціях, наказом ГУ ДФС у Сумській області від 09.06.2017 була призначена документальна позапланова виїзна перевірка позивача. Раніше на податкову адресу позивача були направлені запити від 17.01.2017 та від 10.04.2017 про надання документальних підтверджень з його контрагентами. На запит від 17.01.2017 позивач надіслав лист про відмову у виконанні вимог, зазначених у запиті, а запит від 10.04.2017 повернувся без вручення ТОВ "БМП "Укрнафтохіммонтаж" у зв'язку із закінченням терміну зберігання в поштовому відділенні. Згідно з реєстраційними даними платників податків місцезнаходження (податкова адреса) позивача не змінилося. А тому на підставі ст. 78 ПК України була проведена документальна позапланова перевірка.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.

У судовому засіданні встановлено, що на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 ПК України та у зв'язку зі встановленням фактів, що свідчать про недостовірність визначення позивачем даних податкового кредиту у податкових деклараціях, наказом ГУ ДФС у Сумській області від 09.06.2017 № 798 була призначена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ "БМП "Укрнафтохіммонтаж" з питань дотримання вимог податкового законодавства по фінансово-господарських операціях з ТОВ "Бізнес Тандем" за листопад 2016 року, ТОВ "Яніга Клаб" за січень 2016 року, ТОВ "Аметист Компані" за жовтень 2016 року, з 13.06.2017 тривалістю 5 робочих днів (а.с.7). Копія наказу була вручена 13.06.2017 директору ТОВ "БМП "Укрнафтохіммонтаж" ОСОБА_3, про що мається відмітка на самому наказі.

За результатами перевірки складено акт про недопуск до проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 13.06.2017 (а.с.52). Директор ТОВ "Будівельно-монтажне підприємство "Укрнафтохіммонтаж" відмовився допускати інспекторів до перевірки, так як не отримав запит відповідача, що стало підставою для проведення перевірки.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, зокрема в разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Пунктом 81.2 ст. 81 ПК України встановлено, що у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.

За приписами пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, якщо виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту;

На податкову адресу (вул. Прикордонна, 1, м. Суми) позивача був направлений запит ГУ ДФС у Сумській області від 17.01.2017 № 241/10/18-28-14-07-17 (копія на а.с.29) про надання інформації (пояснень та документальних підтверджень) щодо визначення даних податкового кредиту в сумі 75 000,01 грн по взаємовідносинах із ТОВ "Бізнес Тандем" за листопад 2016 року.

Листом від 08.02.2017 № 14/02/17 (а.с.8-11) ТОВ "БМП "Укрнафтохіммонтаж" повідомило відповідача про те, що позивач відніс до податкового кредиту суму ПДВ 75 000,01 грн за наслідками господарської діяльності зі вказаним підприємством у відповідності до Податкового кодексу України, а також зазначив, що письмові пояснення та копії документів запитуються відповідачем з перевищенням службових повноважень тому платник податків на підставі ст. 19 Конституції України та п. 73.3 ст. 73 ПК України не буде виконувати вимоги, зазначених у запиті.

За приписами п. 73.3 ст. 73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити:

1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує;

2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;

3) печатку контролюючого органу.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків:

податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування;

акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).

У разі проведення зустрічної звірки платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту. Документальне підтвердження цієї інформації на вимогу контролюючого органу може бути надано в електронному або паперовому вигляді на вибір платника податків.

У разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п'ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Інформація на запит контролюючого органу надається Національним банком України, іншими банками безоплатно у порядку і обсягах, встановлених Законом України "Про банки і банківську діяльність".

Порядок отримання інформації контролюючими органами за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.

Запит ГУ ДФС у Сумській області від 17.01.2017 № 241/10/18-28-14-07-17, надісланий на податкову адресу ТОВ "БМП "Укрнафтохіммонтаж", відповідає вимогам ст. 73 ПК України, а тому відмова позивача контролюючому органу в наданні пояснень та документальних підтверджень щодо господарських відносин із ТОВ "Бізнес Тандем" є надуманою і не відповідає вимогам діючого законодавства.

10.04.2017 на податкову адресу (вул. Прикордонна, 1, м. Суми) позивача був направлений запит ГУ ДФС у Сумській області від № 1854/10/18-28-14-07-17 (а.с. 53-54) про надання інформації (пояснень та документальних підтверджень) по взаємовідносинах з ТОВ "Яніга Клаб" за січень 2016 року, ТОВ "Аметист Компані" за жовтень 2016 року. Вказаний запит не був вручений позивачу у зв'язку з закінченням терміну зберігання в поштовому відділенні (а.с. 55).

Відповідно до п. 42.2 ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Згідно з п. 45.2 ст. 45 ПК України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно з копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.22) у графі "Місцезнаходження юридичної особи" зазначена адреса: 40007, Сумська обл., м. Суми, Зарічний район, вулиця Прикордонна, будинок 1.

Як вбачається з копії повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 24.03.2017 (а.с.12), яке було подане до ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області, змінились тільки відомості про об'єкт оподаткування платника податків, а не місцезнаходження (податкова адреса) позивача. Запис про місцезнаходження ТОВ "Будівельно-монтажне підприємство "Укрнафтохіммонтаж" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 06.07.2017 не змінився, зазначена та адреса, на яку відповідач надсилав запити від 17.01.2017 № 241/10/18-28-14-07-17, від 10.04.2017 № 1854/10/18-28-14-07-17, а саме: 40007, Сумська обл., м. Суми, Зарічний район, вулиця Прикордонна, будинок 1.

Посилання позивача на те, що відповідач надсилав запити на невірну податкову адресу ТОВ "БМП "Укрнафтохіммонтаж", та у зв'язку з чим позивач був позбавлений права отримати запит на надати відповідь на нього в установлений законом строк, суд вважає необґрунтованими та надуманими, як такі, що не відповідають фактичним обставинам справи та не ґрунтуються на законодавстві. А тому підстав для скасування наказу ГУ ДФС у Сумській області від 09.06.2017 № 798 про призначення документальної позапланової виїзної перевірки суд не вбачає.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-монтажне підприємство "Укрнафтохіммонтаж" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 20 липня 2017 року.

Суддя М.М. Шаповал