Справа № 815/2976/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Іллічівської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, третя особа - Державне підприємство «Морський торговельний порт «Чорноморськ» про визнання протиправним та скасування пункту припису, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося ДП «Адміністрація морських портів України» в особі Іллічівської філії ДП «АМПУ» з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, третя особа - ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ», про визнання протиправним та скасування п. 4 припису (без номеру та дати) Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про зобов’язання Іллічівської філії ДП «Адміністрація морських портів України» оформити документи, що посвідчують право власності чи користування на земельну ділянку, яка використовується Іллічівською філією ДП «АМПУ».
Представник позивача в судове засідання з’явився, позовні вимоги підтримав. Позов обґрунтований позивачем тим, що нагляд за оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки не відноситься до компетенції відповідача, припис не можливо виконати з підстав відсутності відмови від права користування земельною ділянкою попереднього землекористувача та відповідачем під час перевірки не встановлено порушення позивачем природоохоронного законодавства.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи. Заперечень на адміністративний позов відповідач до суду не надав.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, третя особа була належним чином повідомлена про розгляд справи. На адресу суду надійшли пояснення представника третьої особи (аркуші справи 95-98), з яких вбачається, що ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ» належить на праві постійного користування земельна ділянка та відмова від неї є правом цієї особи, а не її обов’язком, питання оформлення правовстановлюючих документів не належить до компетенції відповідача, а тому є всі підстави для задоволення позову ДП «Адміністрація морських портів України» в особі Іллічівської філії ДП «АМПУ».
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, неявку в судове засідання представника відповідача, представника третьої особи, відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря в період з 12.12.2016 року по 27.12.2016 року проведена планова перевірка Іллічівської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складений акт перевірки (аркуші справи 10-28).
Зазначеною перевіркою встановлено, в тому числі, що загальна площа земельних ділянок, на яких розміщені будівлі та споруди, що знаходяться на праві господарського відання в ДП «АМПУ» складає 94,0622 га, однак право постійного користування земельними ділянками оформлено за ДП «АМПУ» на чотири земельні ділянки загальною площею 33,697 грн.
Враховуючи зазначені обставини Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря на адресу Іллічівської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» направлений припис (без дати та номеру), пунктом 4 якого позивача зобов’язано оформити документи, що посвідчують право власності чи право користування на земельні ділянки, які використовує позивач до 30.06.2017 року у відповідності до ст. 125, 126 Земельного кодексу України (аркуші справи 29-30).
Позивач не погодився із правомірністю припису Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря (без номеру та дати) в частині пункту 4 щодо оформлення документів на землю, а тому звернувся до суду з вимогою про скасування припису в цій частині.
Суд вважає позовні вимоги Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Іллічівської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» обґрунтованими, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із положеннями п. п. «б» ч. 2 п. 4 «Положення про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого 13.04.2011 року Указом Президента України №454/2011, п. п. «б» п. 4.2 «Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого 04.11.2011 року наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №429, п. 1, п. п. «б» п. 4.2 «Положення про Державну екологічну інспекцію Північно-Західного регіону Чорного моря», затвердженого 12.12.2011 року наказом Державної екологічної інспекції України №136, Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи, до яких відноситься Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря, здійснюють державний нагляд (контроль) за додержанням, в тому числі, підприємствами законодавства про використання та охорону земель із: консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів із запобігання забрудненню (засміченню) земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; встановлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також із додержання режиму використання їх територій; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду.
Відповідно до положень ст. 5, 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині, зокрема, додержання вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Згідно із п. 4 «Положення про Державну інспекцію сільського господарства України», затвердженого 13.04.2011 року Указом Президента України №459/2011 Держсільгоспінспекція України організовує і здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Таким чином, відповідач, розглянувши питання порушення об'єктом контролю вимог земельного законодавства України в частині державної реєстрації прав на зайняті земельні ділянки, вийшов за межі своїх повноважень та компетенції, що є підставою для скасування припису в оскаржуваній частині.
Відповідно до п. 4.23 «Порядку організації та проведення перевірок суб’єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства», затвердженого 10.09.2008 року наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №464 (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) на підставі акту, який складений за результатами перевірки, в разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Під час перевірки позивача порушень вимог природоохоронного законодавства в частині охорони земельних ресурсів, щодо яких здійснює державний нагляд (контроль) Державна екологічна інспекція та її територіальні органи не встановлено, що виключає направлення позивачу припису в частині земельного законодавства.
Оскаржуваний позивачем припис (без дати та номеру) в частині пункту 4 стосується порушення позивачем вимог ст. 125, 126 Земельного кодексу України, тобто, не оформлення документів, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку позивачем.
Відповідно до положень ч. 1, 5 ст. 116, ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
З матеріалів справи вбачається, що земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти нерухомості Іллічівської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України», знаходяться у постійному користуванні Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ», що підтверджується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до положень ст. 141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Таким чином, для оформлення позивачем документів, що посвідчують право користування земельними ділянками, Державне підприємство «Морський торговельний порт «Чорноморськ» має припинити своє зареєстроване право постійного користування землею, а тому припис Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря не може бути виконаний в частині пункту 4 позивачем.
З огляду на викладені обставини, суд приходить до висновку про неправомірність в частині пункту 4 припису (без дати та номеру) Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Іллічівської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Іллічівської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, третя особа - Державне підприємство «Морський торговельний порт «Чорноморськ» про визнання протиправним та скасування п. 4 припису (без номеру та дати) Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про зобов’язання Іллічівської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» оформити документи, що посвідчують право власності чи користування на земельну ділянку, яка використовується Іллічівською філією Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати п. 4 припису (без номеру та дати) Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про зобов’язання Іллічівської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» оформити документи, що посвідчують право власності чи користування на земельну ділянку, яка використовується Іллічівською філією Державного підприємства «Адміністрація морських портів України».
Стягнути з Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря на користь Іллічівської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (код ЄДРПОУ 38728418) судовий збір у розмірі 1600 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Л. І. Свида