Постанова № 67845913, 19.07.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2017
Номер справи
805/2411/17-а
Номер документу
67845913
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2017 р. Справа №805/2411/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., при секретарі судового засідання Филиппенко М.С.,

за участі представників:

позивача Пономаренка В.А.,

відповідача Голуба М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Євроландшафт» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецької області про скасування податкового повідомлення - рішення,

в с т а н о в и в:

У липні 2017 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Євроландшафт» (далі - ТОВ «Євроландшафт») до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецької області (далі - Слов'янська ОДПІ), у якому просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Слов'янської ОДПІ від 28 грудня 2016 року № 0024391202.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення містить зобов'язання щодо сплати штрафу у розмірі 20% за порушення строку сплати суми орендної плати за землю з юридичних осіб, проте, податковим органом не були враховані приписи статті 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669), згідно з якою під час проведення антитерористичної операції звільняються суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

У судовому засіданні представник відповідача надав заперечення, у яких зазначає, що позивач, як платник оренди, зобов'язаний сплачувати у повному обсязі відповідні платежі, Законом №1669-VII або іншими законами до Податкового кодексу України не були внесені зміни щодо звільнення платників від сплати та нарахування за користування земельними ділянками державної та комунальної власності платників податків, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції. А тому Слов'янська ОДПІ не має підстав для звільнення Позивача від застосування штрафних санкцій у відповідності до норм статті 126 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Позивач у судове засідання з'явився, позов підтримав в повному обсязі та надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання з'явився, заперечував проти задоволення позову.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Євроландшафт», є юридичною особою та зареєстрований у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом 34604040, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.26), перебуває на обліку в Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області як платник податків з 03 лютого 2015 року.

Судом встановлено, що 16 квітня 2010 року між Святогірською міською радою, в особі міського голови Дзюби Олександра Івановича та ТОВ «Євроландшафт» укладено договір оренди земельної ділянки рекреаційного призначення та в оренду передана земельна ділянка загальною площею 14,2440 га, нормативно грошова оцінка якої на період будівництва готельно-розважального комплексу з водними атракціонами становить 3 437 960,33 грн, а після вводу в експлуатацію готельно-розважального комплексу з водними атракціонами - 17 192 821,37 грн (а.с.14).

У відповідності до чого, Позивач є платником земельної плати з орендної плати з юридичних осіб.

Висновком Донецької Торгівельно-промислової палати від 22 серпня 2014 року №2263/12.12-03, підтверджено настання обставин непереборної сили (форс-мажору) щодо неможливості відповідачем з 14 квітня 2014 року виконувати зобов'язання на території проведення АТО и виконання зобов'язань перед Святогірською міською радою за договором оренди земельної ділянки від 16 квітня 2010 року (а.с.38-39)

22 січня 2014 року відповідачем надано до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області декларацію з плати за землю за звітний податковий період 2014 рік, якою було визначено річну суму орендної плати за землі державної або комунальної власності на 2014 рік - 130 930,85 гривень, щомісячно до сплати за період з січня по листопад - 10910,90 гривень та за грудень - 10910,95 (а.с.17).

16 листопада 2016 року до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області подано уточнюючу декларацію з плати за землю за звітний податковий період 2014 рік, якою було визначено річну суму орендної плати за землі державної або комунальної власності на 2014 рік, в якій нараховано до зменшення податкове зобов'язання з орендної плати за землі державної або комунальної власності на 2014 на суму 109109,05 грн (а.с.22)

Податковим повідомленням-рішенням від 28 грудня 2016 року № 0024391202 повідомлено ТОВ «Євроландшафт», що відповідно до акта від 19 грудня 2016 року №7410/12-02-34604040 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за затримку на 930, 916, 900, 869, 839, 808, 777, 747, 686, 655 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 109 108,80 грн, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 21 821,76 грн (а.с.9).

Не погоджуючись з зазначеним податковим повідомленням-рішенням платником податку було подано скаргу від 13 січня 2017 року до Головного управління ДФС у Донецькій області, але рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області від 15 березня 2017 року № 3220/10/05-99-10-01-12-1 скарга Позивача була залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін (а.с.11-12).

31 березня 2017 року ТОВ «Євроландшафт» звернувся із скаргою до Державної фіскальної служби України, проте, рішенням від 18 травня 2017 року за № 10535/6/99-99-11-03-01-25 скаргу Позивача було залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін (а.с.13).

Здійснивши оцінку обставин справи, надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

Згідно підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 зазначеного Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із статтею 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Пунктом 286.2 статті 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, як визначено в пункті 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.

Згідно з пунктом 57.3. статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Згідно з нормами статті 1 Закону №1669 період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Отже, датою початку періоду проведення АТО є 14 квітня 2014 року.

Статтею 6 Закону № 1669 встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Згідно з частиною 3 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону №1669 закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

З урахуванням вказаних норм суд вважає, що Закон № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669 Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобов'язано, зокрема: затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України (від 30 жовтня 2014 року № 1053 Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, від 05 листопада 2014 року № 1079 Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053), м. Донецьк, м. Слов'янськ та м. Святогірськ віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Таким чином, відповідно до положень Закону № 1669 достатньою підставою для звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності та скасування орендної плати за користування державним та комунальним майном стосовно конкретних суб'єктів господарювання є встановлення факту здійснення ними діяльності на території проведення антитерористичної операції.

Право платника податків в разі самостійного виявлення помилки подати уточнюючу декларацію закріплене в статті 50 Податкового кодексу України.

Згідно з пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Отже, задекларовані в уточнюючих деклараціях позивача нульові показники зобов'язання з орендної плати за землю відповідають вимогам Закону № 1669 і свідчать про реалізацію позивачем зазначеного права.

Статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Згідно з статтею 11 Закону № 1669, закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з пунктом 100.5 статті 100 Податкового кодексу України, підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Доказами, що підтверджують факт настання (існування) зазначених обставин, є висновок Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України

Висновком Донецької Торгівельно-промислової палати від 22 серпня 2014 року №2263/12.12-03, підтверджено настання обставин непереборної сили (форс-мажору) щодо неможливості відповідачем з 14 квітня 2014 року виконувати зобов'язання на території проведення АТО и виконання зобов'язань перед Святогірською міською радою за договором оренди земельної ділянки від 16 квітня 2010 року.

Крім того, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року по справі № 805/3645/15-а, яка набрала законної сили 23 листопада 2016 року у задоволені адміністративного позову Слов'янської ОДПІ до ТОВ «Євроландшафт» про стягнення податкового боргу у розмірі 109 108,78 грн відмовлено, встановлено, що оскільки ТОВ «Євроландшафт» зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність у населеному пункті, на території якого здійснювалась та здійснюється антитерористична операція, період проведення антитерористичної операції триває, пільги, встановлені статтею 6 Закону № 1669-VII, поширюються на Позивача, як платника земельного податку, який перебував та перебуває на території проведення антитерористичної операції.

З наведених обставин, суд приходить до висновку про відсутність у Відповідача законних підстав для нарахування ТОВ «Євроландшафт» штрафу за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб, оскільки встановлено факт здійснення Позивачем діяльності на території проведення АТО в цей період.

Таким чином, прийняте Слов'янською ОДПІ податкове повідомлення-рішення щодо застосування штрафних санкцій до ТОВ «Євроландшафт» є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 158-163, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Євроландшафт» про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецької області від 28 грудня 2016 року № 0024391202.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Євроландшафт» суму судового збору у розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 липня 2017 року.

Суддя Аляб'єв І.Г.