Постанова № 67845847, 20.04.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2017
Номер справи
804/929/17
Номер документу
67845847
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ20 квітня 2017 р. Справа № 804/929/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЄфанової О.В. при секретаріМанько К.А. за участю: представників позивача представників відповідача Ровеньскої І.В., Бурі О.Є. Чохелі Т.Р. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Авіаційна компанія "Дніпроавіа" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Дніпро Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства «Авіаційна компанія «ДНІПРОАВІА» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якому позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення №0000831402 від 18 жовтня 2016 р., яким до Публічного акціонерного товариства "Авіаційна компанія «ДНІПРОАВІА» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 563450,14 грн., винесене на підставі висновків Акту про результати позапланової документальної невиїзної перевірки № 3525/04-62-14-02/01130549 від 03.10.2016 року, в частині - на суму 120261,02 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській областіпроведено позапланову документальну невиїзну перевірку з питань повноти і своєчасності розрахунків по зовнішньоекономічним контрактам №CDZ/DNP/040612 від 12.06.2012 року, укладеного з "C&D Zodiac Inc." (США) за період з 01.08.2015 року по 31.08.2016 року, № 759 від 29.12.2015 року укладеного з "CL.ARESHOLM MARKETING LTD." (Британські Віргінські Острови) за період з 29.12.2015 року по 30.06.2016 року, з питань своєчасності надання декларації про валютні цінності, що належать резиденту України та знаходяться за її межами до ДПІ, за результатами якої складено акт №3525/04-62-14- 02/01130549 від 03.10.2016 року. На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № 0000831402 від 18 жовтня 2016 р., яким до Публічного акціонерного товариства "Авіаційна компанія «ДНІПРОАВІА» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 563450,14 грн. Позивач вважає висновки податкового органу в акті перевірки безпідставними та необґрунтованими, а тому винесене податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

В подальшому замінено первинного відповідача на Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено позапланову документальну невиїзну перевірку з питань повноти і своєчасності розрахунків по зовнішньоекономічним контрактам № CDZ/DNP/040612 від 12.06.2012 року, укладеного з "C&D Zodiac Inc." (США) за період з 01.08.2015 року по 31.08.2016 року, № 759 від 29.12.2015 року укладеного з "CL.ARESHOLM MARKETING LTD." (Британські Віргінські Острови) за період з 29.12.2015 року по 30.06.2016 року, з питань своєчасності надання декларації про валютні цінності, що належать резиденту України та знаходяться за її межами до ДПІ.

Перевіркою встановлено порушення:

ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 року №185/94-ВР (зі змінами та доповненнями) з урахуванням вимог п.1, п.2 Постанов Правління Національного банку України від 04.12.2015 №863, від 03.03.2016 року №140 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» встановлено порушення законодавчо встановленого 90 денного строку розрахунків по експортному контракту №759 від 29.12.2015 укладеного з «CLARESHOLM MARKETING LTD.» Британські Віргінські Острови, а саме несвоєчасне отримання виручки на поточні рахунки ПАТ «Авіаційна Компанія «ДНІПРОАВІА» на загальну суму 838300,00 дол.США;

ст.2 Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» із змінами та доповненнями з урахуванням п.1 Постанови НБУ №140 від 03.03.2016 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України», встановлено не своєчасне отримання товару ПАТ «АК «ДНІПРОАВІА» по контракту №CDZ/DNP/040612 від 12.06.2012 укладеному з компанією «C&D Zodiac Inc», США у сумі 1686,96 дол.США.

За результатами перевірки складено Акт № 3525/04-62-14-02/01130549 від 03.10.2016 року на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення № 0000831402 від 18 жовтня 2016 р., яким до Публічного акціонерного товариства "Авіаційна компанія «ДНІПРОАВІА» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 563450,14 грн.

Позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення № 0000831402 від 18 жовтня 2016 р. в частині суми 120261,02 грн.

Як встановлено судом, між ПАТ «АК «ДНІПРОАВІА» та компанією-нерезидентом "CLARESHOLM MARKETING LTD." (Британські Віргінські Острови) було укладено Контракт № 759 від 29.12.2015 року. Згідно вказаного контракту ПАТ «АК «ДНІПРОАВІА» як постачальник взяв на себе зобов'язання поставити на користь "CLARESHOLM MARKETING LTD." (Британські Віргінські Острови), який є покупцем за контрактом, продукцію на умовах FOB порт «Южний» Україна, згідно Інкотермс в редакції 2010 року. В свою чергу нерезидент взяв на себе зобов'язання прийняти та оплатити продукцію у повному обсязі відповідно до умов контракту.

Згідно з контрактом, сторони домовились, що оплата продукції повинна бути проведена покупцем на протязі 89 календарних днів з моменту оформлення вантажної митної декларації на кожну партію товару. Термін дії договору до 31.12.2016 року.

В період, що перевірявся ПАТ «АК «ДНІПРОАВІА» на виконання умов контракту №759 від 29.12.2015 року здійснило поставку на адресу "CLARESHOLM MARKETING LTD." (Британські Віргінські Острови) товару, за кодом УКТ ЗЕД 3102101000 - карбамід марки Б ДСТУ 7312:2013 гранульованого з вмістом азоту 46,3 % у кількості 10 975 тон, на загальну суму 2214675 дол. США.

За результатами перевірки, порушення строків проведення розрахунків (надходження валютної виручки) було встановлено за наступними операціями.

Згідно МД типу «ЕК 10» від 25.01.2016 №500010003/2016/560 експортовано товар за кодом УКТ ЗЕД 3102101000 - карбамід марки Б ДСТУ 7312:1013 гранульований з вмістом азоту 46,3%, на загальну суму 450300,0 дол.США (11163911,45 грн.). Відповідно до ст.1 Закону №185/94-ВР, з урахуванням п.1 Постанови Правління НБУ від 04.12.2015 №863 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України», граничний термін (90 днів) отримання валютної виручки - 24.04.2016 року.

25.04.2016 п/д №77 на розподільчий рахунок №26031132066014 банківської установи - ПАТ КБ «ПриватБанк» за контрактом №759 від 29.12.2015 надійшли кошти в іноземній валюті із-за кордону у загальній сумі 450300,0 дол. США (11425756,85 грн.), з яких згідно п.2 Постанови Правління НБУ від 3 березня 2016 року № 140 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України»:

25% від суми надходжень в іноземній валюті, що складає - 112575,0 дол. США, (2853060,95 грн.) було списано та зараховано м/о №1 від 25.04.2016 на поточний валютний рахунок ПАТ «АК «Дніпроавіа», №26008132066014 в ПАТ КБ «ПриватБанк», з порушенням законодавчо встановлених термінів розрахунків на 1 день (граничний термін - 24.04.2016);

75% від суми надходжень в іноземній валюті, що складає 337725,00 дол. США (8569317,64 грн.) було списано з розподільчого рахунку ПАТ КБ «Приватбанк» 25.04.2016 м/о №2 для здійснення обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України. Гривневий еквівалент у сумі 8510670,0 грн. від обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті (337725,0 дол. США, біржовий курс продажу становить 25,20 грн./дол. США) був зарахований 26.04.2016 м/о № G0426D64ІМ на поточний рахунок ПАТ «АК «Дніпроавіа» (українська гривня) №26009132066013 в ПАТ КБ «ПриватБанк», з порушенням законодавчо встановлених термінів на 2 дні (граничний термін - 24.04.2016).

Згідно МД типу «ЕК 10» від 12.03.2016 №500010003/2016/3038 експортовано товар за кодом УКТ ЗЕД 3102101000 - карбамід марки Б ДСТУ 7312:2013 гранульований з вмістом азоту 46,3%, на загальну суму 388000,0 дол. США (10027917,81 грн.). Відповідно до ст.1 Закону №185/94-ВР, з урахуванням п.1 Постанови Правління НБУ від 03.03.2016 року № 140 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України», граничний термін (90 днів) отримання валютної виручки - 10.06.2016 року.

24.06.2016 п/д №116 на розподільчий рахунок №26031132066014 банківської установи - ПАТ КБ «ПриватБанк» за контрактом №759 від 29.12.2015 надійшли кошти в іноземній валюті із-за кордону у загальній сумі 388000,0 дол. США (9700867,95 грн.), з яких згідно п. 2 Постанови Правління НБУ від 7 червня 2016 року № 342 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України»:

35% від суми надходжень в іноземній валюті, що складає - 135800,0 дол. США, (3379101,76 грн.) було списано та зараховано м/о №1 від 24.06.2016 на поточний валютний рахунок ПАТ «АК «Дніпроавіа», №26008132066014 в ПАТ КБ «ПриватБанк», з порушенням законодавчо встановлених термінів на 14 днів (граничний термін - 10.06.2016);

65% від суми надходжень в іноземній валюті, що складає 252200,00 дол. США (6305564,17 грн.) було списано з розподільчого рахунку ПАТ КБ «Приватбанк» 24.06.2016 м/о №2 для здійснення обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України. Гривневий еквівалент у сумі 6241950,0 грн. від обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті (252200,0 дол. США, біржовий курс продажу становить 24,75 грн./дол. США) був зарахований 29.06.2016 м/о № G0629DRPUN на поточний рахунок ПАТ «АК «Дніпроавіа» (українська гривня) №26009132066013 в ПАТ КБ «ПриватБанк», з порушенням законодавчо встановлених термінів розрахунків на 19 днів (граничний термін -10.06.2016).

Норми спеціального Закону України від 23 вересня 1994 року №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» зі змінами та доповненнями (Далі - Закон №185/94-ВР) є нормами прямої дії, які встановлюють порядок та механізм розрахунків при здійсненні суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності експортно-імпортних операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності та відповідальність у разі їх порушення.

Статтею 1 Закону України №185/94-ВР визначено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

У зв'язку з набранням чинності з 17.11.2012 Закону України від 06.11.2012 №5480-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок» (далі - Закон № 5480) внесено зміни до таких законодавчих актів України:

- статті 387 Господарського кодексу України, відповідно до яких «суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності після сплати передбачених законом податків та зборів 1 обов'язкових платежів) самостійно розпоряджаються валютною виручкою від проведених ними операцій, крім випадків запровадження Національним банком України вимоги щодо обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті»;

статті 25 Закону України «Про Національний банк України» від 20 травня 1999 року N 679-ХІV, (далі - Закон N 679-ХІV), згідно з якими Національний банк України наділяється правом: запровадження на строк до шести місяців вимоги щодо обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті; зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів»;

статті 44 Закону N 679-ХIV, Національний банк України наділяється правом запроваджувати вимоги щодо обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті, що підлягає обов'язковому продажу;

Закону України від 23.09.1994 №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», (далі - Закон №185/94-ВР) відповідно до яких Національному банку України надано право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що встановлені частиною першою статті 1 та 2 Закону № 185.

Відповідно до статті 387 Господарського кодексу України, статей 7, 25,44,45 Закону України «Про Національний банк України», статей 1 та 2 Закону № 185/94-ВР, розділів II та III Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», а також з метою підтримки «стабільності валютного ринку України та врівноваження платіжного балансу України Національним банком України відповідними Постановами Правління Національного банку України, встановлено інші строки розрахунків, ніж ті, що встановлені частиною першою статті 1 та 2 Закону № 185/94-ВР та встановлено вимогу щодо обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті у вигляді валютної виручки резидентів від продажу товарів за зовнішньоекономічними договорами.

Частиною 4 ст. 1 Закону №185/94-ВР передбачено, що Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.

Відповідно до ст.4 Закону № 185/94-ВР порушення резидентами, крім суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених ст. 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до ст. 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

У разі прийняття судом рішення про відмову в позові повністю або частково або припинення (закриття) провадження у справі чи залишення позову без розгляду строки, передбачені статтями 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, поновлюються і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи період, на який ці строки було зупинено.

У разі прийняття судом рішення про задоволення позову пеня зі порушення строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, не сплачується з дати прийняття позову до розгляду судом.

Органи доходів і зборів вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.

Також, статтею 6 Закону №185/94-ВР передбачено, що строки, зазначені у ст. 1 і 2 Закону №185/94-ВР або встановлені Національним банком України відповідно до ст. 1 і 2 цього Закону, можуть бути продовжені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, у разі виконання резидентами операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення.

Постановою від 04.12.2015 №863 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» Національний банк України установив, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Пунктом 2 зазначеної Постанови установлено вимогу щодо обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті із-за кордону на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, фізичних осіб - підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України.

Надходження в іноземній валюті, зазначені в абзаці першому цього пункту, підлягають обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо Національному банку України, у розмірі 75 відсотків. Решта надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні резидентів та нерезидентів і використовується ними відповідно до правил валютного регулювання. Вимога щодо обов'язкового продажу поширюється на надходження в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 лютого 1998 року №34 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 02 жовтня 2002 року №378, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 жовті« 2002 року за № 841/7129) (зі змінами) (далі - Класифікатор), і в російських рублях.

Уповноважений банк зобов'язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, на які згідно з абзацом першим цього пункту поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2603 "Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання". Уповноважений банк зобов'язаний здійснити обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті відповідно до вимог цього пункту: без доручення клієнта; виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок.

Постанова набирає чинності з 05 грудня 2015 року і діє до 04 березня 2016 року включно.

Постановою №140 від 03.03.2016 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» Національний банк України установив, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Пунктом 2 зазначеної Постанови установлено вимогу щодо обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті із-за кордону на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, фізичних осіб - підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України.

Надходження в іноземній валюті, зазначені в абзаці першому цього пункту, підлягають обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо Національному банку України, у розмірі 75 відсотків. Решта надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні резидентів та нерезидентів і використовується ними відповідно до правил валютного регулювання.

Вимога щодо обов'язкового продажу поширюється на надходження в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 лютого 1998 року № 34 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 02 жовтня 2002 року № 378, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 жовтня 2002 року за № 841/7129) (зі змінами) (далі - Класифікатор), і в російських рублях.

Уповноважений банк зобов'язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, на які згідно з абзацом першим цього пункту поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2603 "Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання" Уповноважений банк зобов'язаний здійснити обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті відповідно до вимог цього пункту: без доручення клієнта; виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок.

Постанова набирає чинності з 05 березня 2016 року і діє до 08 червня 2016 року включно.

Постановою №342 від 7 червня 2016 року «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» Національний банк України установив, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", здійснюються у строк, що не перевищує 120 календарних днів. Абзацом 1 пункту 2 зазначеної Постанови установлено вимогу щодо обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті із-за кордону на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, фізичних осіб - підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України.

Надходження в іноземній валюті, зазначені в абзаці першому цього пункту, підлягають обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо Національному банку України, у розмірі 65 відсотків. Решта надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні резидентів та нерезидентів і використовується ними відповідно до правил валютного регулювання.

Вимога щодо обов'язкового продажу поширюється на надходження в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 лютого 1998 року № 34 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 19 квітня 2016 року № 269) (далі - Класифікатор), і в російських рублях.

Уповноважений банк зобов'язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, на які згідно з абзацом першим цього пункту поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2603 "Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання" (далі - розподільчий рахунок). Уповноважений банк зобов'язаний здійснити обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті відповідно до вимог цього пункту: без доручення клієнта; виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок. Постанова набирає чинності з 09 червня 2016 року і діє до 14 вересня 2016 року включно.

Національний банк України, виходячи з повноважень та на виконання Декрету №15-93, визначив порядок здійснення уповноваженими банками контролю за дотриманням резидентами встановлених законодавством строків розрахунків за експортними та імпортними операціями, виклавши їх в Інструкції №136.

Згідно з п. 1.1 Інструкції №136 день виникнення порушення - перший день після закінчення встановленого законодавством строку розрахунків за експортною, імпортною операцією або строку, встановленого відповідно до раніше одержаних за цією операцією висновків.

Враховуючи, що Закон № 185/94-ВР є спеціальним законодавчим актом по відношенню до інших нормативно-правових актів, зокрема, до Цивільного кодексу України, перенесення граничного календарного дня за експортно-імпортними операціями, якщо він припадає на вихідний або святковий день не здійснюється.

Згідно з п. 2.2 Інструкції №136 відлік законодавчо встановленого строку розрахунків банк починає з наступного календарного дня після дня оформлення МД або підписання акта (іншого документа).

Банк знімає експортну операцію резидента з контролю після зарахування виручки за цією операцією на поточний рахунок останнього (п.п 2.3. Інструкції №136).

Відповідно до п. 12 розділу III «Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою», затверджених постановою Правління Національного банку України від 10.08.2005 №281, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 29.08.2005 за №950/11230 (зі змінами та доповненнями), кошти в іноземній валюті, що надійшли на адресу клієнта-резидента (юридичної особи, фізичної особи, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи), згідно з нормативно-правовими актами Національного банку підлягають попередньому зарахуванню на розподільчий рахунок (крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами Національного банку).

Згідно з п. 1.24 статті 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-ІІІ (із змінами та доповненнями) переказ коштів - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. При цьому, відповідно до ст. 7 цього Закону рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів і здійснення розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, є поточним рахунком.

Кошти, перераховані з-за кордону нерезидентами згідно з абз.«а» п.п. 5.3 п. 5 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах, затвердженої постановою правління Нацбанку України від 12.11.2003 № 492, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2003р. за №1172/8493 зараховуються на поточні рахунки в іноземній валюті юридичних осіб - резидентів через розподільні рахунки.

Відповідач зазначає, що оскільки розподільчі рахунки відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженої постановою правління Нацбанку України від 17.06.2004р. №280 (зареєстровано в Мін'юсті України від 26.07.2004р. за №919/9518), виконують суто технічну функцію (призначення розподільчого рахунку суб'єктів господарювання: облік коштів, що підлягають розподілу або додатковому попередньому контролю, у тому числі сум коштів в іноземній валюті, що підлягають обов'язковому продажу), то датою надходження валютних коштів із-за кордону є: дата зарахування іноземної валюти, що не підлягає обов'язковому продажу та гривневого еквіваленту, одержаного внаслідок обов'язкового продажу іноземної валюти, на поточні рахунки резидента в уповноваженому банку.

За змістом п. 1.3 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 року №492, (далі - Інструкція) клієнти мають право відкривати рахунки в будь-яких банках України відповідно до власного вибору, крім випадків, якщо банк не має змоги прийняти на банківське обслуговування або якщо така відмова допускається законом або банківськими правилами.

Юридичні особи-резиденти, відокремлені підрозділи юридичних осіб-резидентів, нерезиденти-інвестори, іноземні представництва мають право відкривати рахунки для забезпечення своєї господарської діяльності.

Відповідно до п. 5.2 Інструкції поточний рахунок в іноземній валюті відкривається суб'єкту господарювання для зберігання грошей і проведення розрахунків у межах законодавства України в безготівковій та готівковій іноземній валюті, для здійснення поточних операцій, визначених законодавством України, для здійснення інвестицій за кордон, розрахунків за купівлю-продаж облігацій зовнішньої державної позики України, для зарахування, використання і погашення кредитів (позик, фінансової допомоги) в іноземній валюті, для надходження іноземних інвестицій в Україну відповідно до законодавства України, а також для проведення операцій, передбачених генеральною ліцензією Національного банку на здійснення валютних операцій.

Згідно з п. 5.3 Інструкції на поточні рахунки в іноземній валюті юридичних осіб-резидентів кошти, перераховані з-за кордону нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами), зараховуються через розподільні рахунки.

Отже, юридичні особи мають право відкривати в банках як поточні рахунки у національній валюті, так і рахунки для здійснення зовнішньоекономічної діяльності та зарахування на них коштів в іноземній валюті.

При цьому датою зарахування валютної виручки вважається дата її надходження на відповідний валютний рахунок. Подальший рух коштів з валютного на поточний рахунок юридичної особи, у тому числі із застосуванням розподільчого рахунку, свідчить про використання коштів вже на території України та не може вважатись первинним надходженням виручки за зовнішньоекономічним контрактом.

Подібна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 03.10.2016 року у справі №К/800/26412/14 та від 25.10.2016 року у справі №К/800/44844/15.

У зв'язку з наведеним, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що відповідають нормам чинного законодавства України та є підставами для скасування податкового повідомлення-рішення №00008311402 від 18.10.2016 року Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в частині застосування пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в сумі 120261,02 грн.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.».

Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000831402 від 18.10.2016 року Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в частині застосування пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в сумі 120261,02 грн.

Стягнути на користь позивача судові витрати в розмірі 1803,92 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Шевіченківському районі м.Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 25 квітня 2017 року

Суддя О.В. Єфанова