Ухвала суду № 67840706, 13.07.2017, Миронівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
13.07.2017
Номер справи
371/1302/15-ц
Номер документу
67840706
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

13.07.2017 Єдиний унікальний № 371/1302/15-ц

Миронівський районний суд Київської області

ЄУН 371/1302 /15-ц

Провадження № 4-с/371/ 2 /17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 липня 2017 року м. Миронівка

Миронівський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Поліщука А.С.,

з секретарем Терновенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу виконуючого обовязків уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» ОСОБА_1, заінтересовані особи: Соловянський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_2 на дії старшого державного виконавця Соловянського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_3, -

ВСТАНОВИВ:

До Миронівського районного суду Київської області із вказаною скаргою звернулася виконуюча обовязки уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» ОСОБА_1 У скарзі просила визнати дії старшого державного виконавця Соловянського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_3, щодо повернення виконавчого документу без прийняття до виконання - неправомірними та зобовязати старшого державного виконавця Соловянського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_3, відкрити провадження з примусового виконання виконавчого листа Миронівського районного суду Київської області від 11 квітня 2016 року по справі № 371/1302/15-ц, про стягнення з ОСОБА_2 на користь публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» заборгованості за кредитним договором № 75К-02Ф від 13 жовтня 2010 року в розмірі 72 131,23 грн.

Заяву обґрунтовано тим, що 30 травня 2017 року листом за підписом старшого державного виконавця Колесникова В.М., скаржника було повідомлено про повернення виконавчого документа стягувану без прийняття до виконання. В обґрунтування відмови у прийнятті виконавчого листа, державний виконавець зазначив, що стягувачем не надано підтвердження сплати авансового внеску, передбаченого п. 8 ч. 4 ст. 4 закону України «Про виконавче провадження є обовязковим».

Скаржник вважає дії державного виконавця неправомірними та просить зобовязати старшого державного виконавця Соловянського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_3, відкрити провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого Миронівським районним судом Київської області 11 квітня 2016 року по справі № 371/1302/15-ц, про стягнення з ОСОБА_2 на користь публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» заборгованості за кредитним договором № 75К-02Ф від 13 жовтня 2010 року в розмірі 72 131,23 грн. з огляду на те, що згідно абзацом 2 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», стягувач звільнений від сплати судового збору (авансового платежу).

Скаржник в.о. уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Південкомбанк» ОСОБА_1 до суду не зявилася про день час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, про причини неявки суду не повідомила.

Представник Слов'янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області старший державний виконавець Колесник В.М. до суду не зявився, однак надіслав письмові заперечення на скаргу, за змістом яких просив відмовити у задоволенні скарги з огляду на те, що скаржника не звільнено від сплати авансового внеску, просив скаргу розглядати без його участі.

Боржник ОСОБА_2 до суду не зявився, про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином за адресою місця своєї реєстрації.

Зясувавши обставини справи та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що скарга виконуючої обовязки уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» ОСОБА_1 про визнання дій старшого державного виконавця Соловянського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_3 протиправними та зобовязання вчинити дії не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно із ч. 2 ст. 384 ЦПК України скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.

Відповідно до ст. 383 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Згідно із ч. 1 ст. 385 ЦПК України скаргу може бути подано до суду: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод.

Судом встановлено, що Миронівським районним судом Київської області 11 квітня 2016 року видано виконавчий лист № 371/1302/15-ц, про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «КБ «Південкомбанк» заборгованості за кредитним договором № 75К-02Ф від 13 жовтня 2010 року у розмірі 72 131,23 грн. Вищевказаного виконавчого листа стягувачем було направлено на примусове виконання до Словянського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області. 30 травня 2017 року вказаного виконавчого листа було повернуто разом із повідомленням, за підписом старшого державного виконавця Колесника В.М., про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання. В обґрунтування відмови у прийнятті виконавчого листа, державний виконавець зазначив, що згідно з п. 8 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» сплата авансового платежу для скаржника є обовязковою.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» до заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати.

Від сплати авансового внеску також звільняються державні органи.

Згідно із п. 8 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його предявлення, якщо: стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обовязковим;

Скаржник зазначає, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб це державна установа, а тому повинна звільнятися від сплати авансового внеску при предявленні виконавчих документів на примусове виконання до органів державної виконавчої служби.

Суд не погоджується з даними висновками скаржника, оскільки Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ КБ «Південкомбанк» діє від імені та в інтересах ПАТ КБ «Південкомбанк», який не є державною установою.

Крім того, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців ПАТ КБ «Південкомбанк» перебуває в стані припинення, а отже його не визнано банкрутом.

Тому, можна дійти висновку, що при виконанні у повному обсязі вищезазначеного виконавчого листа, усі грошові кошти були би направлені на рахунки саме ПАТ КБ «Південкомбанк», а не до органу державної влади.

Доводи скарги про те, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є державним органом, а тому звільняється від сплати авансового внеску, не можна визнати обґрунтованими, враховуючи нижчевикладені поняття і правове унормування.

Так, державний орган - це структурний елемент апарату держави, наділений державновладними повноваженнями й покликаний здійснювати від імені держави управлінські функції в суспільстві. Органи держави мають певні ознаки, які відрізняють їх від державних підприємств, установ.

Державна організація (установа, заклад) - утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за організаційно-правовою формою Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є державною організацією (установою, закладом).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23 лютого 2012 року № 4452-VI (із змінами) Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом, є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об'єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні.

Установою є організація, створена однією або кількома особами (засновниками), які не беруть участі в управлінні нею, шляхом об'єднання (виділення) їхнього майна для досягнення мети, визначеної засновниками, за рахунок цього майна (ч. 3 ст. 83 Цивільного кодексу України).

Положення вищенаведеного Закону № 4452-VI не містять прямої норми про звільнення Фонду від сплати авансового внеску в межах виконавчого провадження.

Таким чином, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, як регулятор ринку фінансових послуг, не є державним органом, який відповідно до положень ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» звільняється від сплати авансового внеску.

Зважаючи на наведене, не можна погодитись із доводами скарги про віднесення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» до державних органів, як осіб, що в сенсі наведеної норми Закону мають пільги по сплаті авансового внеску.

Крім того у виконавчому провадженні, по якому виникла скарга, стягувачем є Публічне акціонерне товариство «Південкомбанк», в якому запроваджено процедуру ліквідації; на теперішній час не виключено з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, і яке не звільняється від сплати авансового внеску за ст. 26 Закону № 1404-VIII. А Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, призначена виконавчою дирекцією Фонду, хоча і вчиняє від імені Фонду та в межах своїх повноважень за Законом № 4452-VI дії із забезпечення виведення цього банку з ринку під час здійснення його ліквідації, однак, не є стягувачем у спірному виконавчому провадженні.

Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб виступає від імені сторони правочину ПАТ КБ «Південкомбанк» (цивільно-правової угоди), не здійснюючи при цьому владних повноважень, що узгоджується з правовою позицією, висловленою у постанові Верховного Суду України від 07.10.2015 року у справі № 6-1521цс15. Так само уповноважена особа Фонду не здійснює владних повноважень у межах виконавчого провадження, а лише представляє стягувача у відносинах цивільно-правового характеру.

Отже Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у даному випадку не представляє свої власні інтереси, як державні, а тому не може бути звільнений від сплати авансового внеску при предявлення виконавчих документів на примусове виконання до органів державної виконавчої служби.

Згідно ч. 3 ст. 387 ЦПК України якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і права чи свободи заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

Відповідно до ст. 388 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом скарги, покладаються судом на заявника, якщо було постановлено рішення про відмову в задоволенні його скарги, або на орган державної виконавчої служби чи приватного виконавця, якщо було постановлено ухвалу про задоволення скарги заявника.

Керуючись ст.ст. 383-389 ЦПК України, Законом України «Про виконавче провадження» суд, -

УХВАЛИВ:

1.У задоволенні скарги виконуючої обовязки уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» ОСОБА_1 - відмовити.

2.Ухвала може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Миронівський районний суд Київської області протягом пяти днів з дня отримання її копії.

3.Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя підпис ОСОБА_4

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ

Суддя А.С. Поліщук