Рішення № 67835170, 17.07.2017, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
17.07.2017
Номер справи
922/880/17
Номер документу
67835170
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2017 р.Справа № 922/880/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Байбака О.І.

при секретарі судового засідання Рученко К.Д.

розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Кай", м. Харків до Харківської міської ради, м. Харків Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 земельних відносин Харківської міської ради, м. Харків про визнання незаконним та скасування рішення за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_3 (довіреність № 2 від 11.05.2017 р.);

відповідача - ОСОБА_1О.(довіреність № 08-11/92/2-17 від 10.01.2017 р.);

третьої особи - не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма Кай", м. Харків (далі за текстом позивач) звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Харківської міської ради, м. Харків (далі за текстом відповідач), в якій просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Харківської міської ради Харківської області 5 сесії 7 скликання від 20.04.2016 р. №200/16 в частині відмови в затвердженні проекту землеустрою та відмови в продажу земельної ділянки площею 0,7395 га за адресою: м. Харків, вул. К. Калініна ТОВ „ОСОБА_4.

Позов обґрунтовано з посиланням на те, що Харківська міська рада приймаючи оскаржуване рішення порушила вимоги ст. 123, 186-1 Земельного кодексу України, та фактично незаконно порушила право ТОВ „Фірма Кай на викуп земельної ділянки.

Ухвалою до господарського суду Харківської області від 16.03.2017 р. відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Фірма Кай" в прийнятті позовної заяви до провадження.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 19.04.2017 р. по справі № 922/880/17 скасовано ухвалу господарського суду Харківської області від 16.03.2017 р. про відмову в прийнятті позовної заяви, та справу передано на розгляд до господарського суду Харківської області.

Ухвалою до господарського суду Харківської області від 11.05.2017 р. зазначену позовну заяву прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні на 29.05.2017 р.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 12.06.2017 р. залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 земельних відносин Харківської міської ради, м. Харків.

Розгляд справи неодноразово відкладався.

В процесі розгляду справи відповідач надав суду відзив на позовну заяву (вх. № 19817 від 16.06.2017 р.) в якому просить суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що наданий ТОВ „Фірма Кай проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, всупереч вимогам ст. 50 Закону України «Про землеустрій» не містив копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що з урахуванням вимог п. 5 ст. 128 Земельного кодексу, стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення Харківської міської ради Харківської області 5 сесії 7 скликання від 20.04.2016 р. №200/16 в частині відмови в затвердженні проекту землеустрою та відмови в продажу земельної ділянки площею 0,7395 га за адресою: м. Харків, вул. К. Калініна ТОВ „ОСОБА_4.

Позивач надав суду письмові пояснення у справі (вх. № 21604 від 03.07.2017 р.) в яких, зокрема, зазначає, що при поданні на затвердження проекту землеустрою, ТОВ «Фірма Кай» було надано копію заяви про надання дозволу на розроблення проекту відводу земельної ділянки (копія заяви № 62 від 07.12.2011р.), копія заяви є невідємною складовою проекту землеустрою, розробленого ФОП ОСОБА_5, яку вшито в проект землеустрою. Відповідно до отриманої відповіді ОСОБА_2 земельних відносин Харківської міської ради від 07.04.2016р. №2345/0/225-16 ТОВ «Фірма Кай» було повідомлено, що ОСОБА_2 підготовлено проект рішення щодо затвердження проекту відведення вищезазначеної земельної ділянки та продажу земельної ділянки площею 0,7395 га по вул. Костянтина Калініна, 91 (колишня вул. ОСОБА_6) ТОВ „ Фірма Кай.

Отже, на думку позивача, на момент підготовки проекту рішення щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_2 було встановлено, що він відповідає вимогам ст. 50 Закону України „Про землеустрій, у разі його невідповідності, ОСОБА_2 повинен був повернути проект відведення земельної ділянки площею 0,7395 га по вул. Костянтина Калініна, 91 (колишня вул. ОСОБА_6) на доопрацювання з переліком недоліків, як це передбачено ч. 13 ст. 123 Земельного кодексу України. Проте всупереч процедурі затвердження проекту відведення земельної ділянки, 11 травня 2016 р. ОСОБА_2 земельних відносин Харківської міської ради, після винесення рішення на черговій сесії Харківської міської ради щодо відмови у затверджені проекту землеустрою та відмови у продажу земельної ділянки, повернув на адресу ТОВ „Фірма Кай проект відведення земельної ділянки на доопрацювання без жодних конкретних зауважень ті переліку недоліків. Тобто, на думку ТОВ „Фірма Кай , жодних законних підстав щодо відмови у затвердженні проект землеустрою та повернення його на доопрацювання у Харківської міської ради не було.

Позивач також зазначає, що при перевірці поданих документів щодо продажу земельні ділянки не було встановлено жодної невідповідності проекту п. 5 ст.128 Земельного кодексі України, відповідно, жодних законних підстав у відмові в продажу TOB „Фірма Кай» земельної ділянки площею 0,7395 га по вул. Костянтина Калініна, 91 (колишня вул. ОСОБА_6 ) у Харківської міської ради не було.

Відповідач надав суду додаткові пояснення (вх. № 23072 від 17.07.2017 р.) в яких зокрема зазначає, що він звернувся з листом до головного управління Держгеокаджастру у Харківській області, якому позивач в порядку визначеному ч. 1 ст. 186 Земельного кодексу України надав один із примірників проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, аналогічний з тим, щодо якого було прийнято оскаржуване рішення Харківської міської ради. Підставою для звернення було ознайомлення з зазначеним проектом землеустрою. В подальшому при перевірці зазначеного проекту відповідачем було виявлено що в ньому також відсутня копія клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Зазначене, на думку відповідача, також засвідчує факт відсутності в проекті землеустрою копії клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, щодо якого було прийнято оскаржуване рішення Харківської міської ради.

Третя особа відзиву на позов не надала.

На судове засідання 17.07.2017 р. прибули представники позивача та відповідача.

Представник позивача наполягає на задоволення позовних вимог.

Представник відповідача проти позову заперечує, просить суд відмовити в його задоволенні.

Третя особа на судове засідання свого представника не направила, хоча належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, про причини неприбуття представника не повідомила.

Оскільки неявка на судове засідання представника третьої особи не перешкоджає розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне розглядати справу за відсутності останнього, за наявними в матеріалах справи документами, як це передбачено ст. 75 ГПК України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд зазначає наступне.

Земельним кодексом України визначено спеціальний порядок набуття права власності на землю.

Вирішення питань про передачу землі у власність є виключним правом ради - суб'єкта права власності на землю, і здійснюється з дотриманням загального порядку укладання господарських договорів, передбаченого ст.ст. 180, 181 ГК України, з урахуванням положень Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Відповідно до п. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Таким чином, Харківська міська рада в межах своїх повноважень розпоряджається землями комунальної власності.

Як свідчать матеріали справи, ТОВ «Фірма Кай» звернулася до Харківського міського голови ОСОБА_7 з заявою № 52 від 07.12.2011 р. в якій просила дозволити розробку проекту відводу земельної ділянки приблизною площею 0,7550 га, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Калініна, 91 для подальшої експлуатації та обслуговування адміністративних, виробничих та складських приміщень (т. 1 а. с. 144). Зазначена заява була прийнята Харківською міською радою, про що свідчить відповідний штам останньої на вказаній заяві.

Пунктами 16.1 - 16.3 додатку до рішення Харківської міської ради від 19.12.2012 № 966/12 TOB «ОСОБА_4 КАЙ» надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки та надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею, орієнтовно, 0,7350 га за адресою: м. Харків, вул. Калініна, 91, Жовтневий район, для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «К-1» (ангар), нежитлової будівлі літ. «А-2 А1 -1» (адміністративно-виробничий корпус), нежитлової будівлі літ. «Г- 1» (гараж), нежитлової будівлі літ. «3-1 31-1» (гараж). Попереджено TOB «Фірма Кай», що після прийняття цього рішення необхідно виконати проект відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування та передати його на затвердження у встановленому порядку (т. 1 а. с. 143).

04.03.2016 р. ТОВ „Фірма Кай на виконання рішення сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012р. № 966/12 та внесених до нього змін відповідно рішення 33 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 23.04.2014 р. №1565/14 надало заяву та необхідний пакет документів до Харківської міської ради (через дозвільний цент) для отримання рішення про продаж земельної ділянки загальною площею 0,7395 га, яка розташована за адресою: м. Харків, вул. Калініна, 91 для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель літ.Г-1 (гараж капітальний) літ.К-1 (ангар), літ.3-1 3-1-1 (гараж), літ. «А-2» «А-1-1» (адміністративно-виробничий корпус).

Супровідним листом № 12 від 09.03.2016 р. ТОВ „Фірма Кай надала ОСОБА_2 земельних відносин Харківської міської ради примірник № 4 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,7395 га, яка розташована за адресою: м. Харків, вул. Калініна, 91 для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель літ.Г-1 (гараж капітальний) літ.К-1 (ангар), літ.3-1 3-1-1 (гараж), літ. «А-2» «А-1-1» (адміністративно-виробничий корпус) для подальшого прийняття рішення щодо продажу земельної ділянки.

Також 09.03.2016 р. ТОВ „Фірма Кай направила на адресу Харківського міського голови клопотання про затвердження проекту землеустрою та продажу земельної ділянки площею 0,7395 га, яка розташована за адресою: м. Харків, вул. Калініна, 91 (а. с. 55).

ОСОБА_2 земельних відносин Харківської міської ради листом від 07.04.2016 р. № 2345/0/225-16 (т. 1 а. с. 57) повідомив ТОВ „Фірма Кай, що відповідно до рішення Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 р. №12/15 вул. Калініна перейменовано у вул. ОСОБА_6. Також повідомлено, що ОСОБА_2 підготовлено проект рішення щодо затвердження проекту відведення вищезазначеної земельної ділянки та продажу ТОВ „Фірма Кай зазначеної земельної ділянки та відповідно до Регламенту Харківської міської ради, проект зазначеного рішення направлено на розгляд Постійних комісій міської ради.

Рішенням 5 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам України» №200/16 від 20.04.2016 року, було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «К-1» (ангар), нежитлової будівлі літ. «А-2 А1-1» (адміністративно-виробничий корпус), нежитлової будівлі літ «Г-1» (гараж), нежитлової будівлі літ. «3-1 31-1» (гараж) по вул. Костянтина Калініна, 91 (колишня вул. ОСОБА_6) у Жовтневому районі м. Харкова, у звязку з невідповідністю проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вимогам ст. 50 Закону України «Про землеустрій».

Відмовлено в продажу земельної ділянки із земель територіальної громади міста Харкова із земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення площею 0,7395 га по вул. Константна Калініна, 91 (колишня вул. ОСОБА_6) у жовтневому районі м. Харкова, кадастровий номер: 6310137900:12:013:0023, для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ «К-1» (ангар), нежитлової будівлі літ. «А-2 А1-1» (адміністративно-виробничий корпус), нежитлової будівлі літ «Г-1» (гараж), нежитлової будівлі літ. «3-1 31-1» (гараж), відповідно до п. 5 ст. 128 Земельного кодексу України.

Як зазначає Харківська міська рада в процесі розгляду даної справи, підставою для прийняття зазначеного рішення про відмову в затвердженні проекту землеустрою земельної ділянки та відмову в продажу земельної ділянки стала невідповідність поданого ТОВ «Фірма Кай» проекту вимогам ст. 50 Закону України «Про землеустрій», а саме, відсутність в складі зазначеного проекту копії клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що з урахуванням п. 5 ст. 128 Земельного кодексу України є підставою для відмови в продажу земельної ділянки.

ТОВ «Фірма Кай» вважає Рішенням 5 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам України» №200/16 від 20.04.2016 року щодо відмови ТОВ «Фірма Кай» в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, та відмови в продажу земельної ділянки необґрунтованим, таким, що прийняте всупереч вимогам ст. 123, 182, 186-1 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України «Про землеустрій», та таким, що порушує права ТОВ «Фірма Кай» на викуп земельної ділянки.

ТОВ «Фірма Кай» зазначає, що у Харківської міської ради не було жодних підстав для прийняття вищезазначеного рішення, оскільки ТОВ «Фірма Кай» вжито всіх передбачених законом заходів, та надано вичерпний перелік документів, необхідних для прийняття рішення про затвердження затвердженні проекту землеустрою земельної ділянки та її продажу.

Щодо тверджень Харківської міської ради про ненадання в складі проекту землеустрою копії клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Фірма Кай» зазначає, що копія такого клопотання, а саме, заяви № 62 від 07.12.2011 р. (прийнятої міськрадою 08.12.2011 р.) (т. 1 а. с. 144), є невідємною складовою проекту землеустрою, та була надана до ОСОБА_2 земельних відносин Харківської міської ради разом з іншими документами примірника № 4 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки супровідним листом № 12 від 09.03.2016 р. На підтвердження зазначених обставин, ТОВ «Фірма Кай» надала суду копію (витяг) з проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,7395 га по вул. Костянтина Калініна, 91 (колишня вил. ОСОБА_6) (т. 1 а. с. 126-152).

Обставини щодо визнання незаконним та скасування рішення 5 сесії Харківської міської ради 7 скликання №200/16 від 20.04.2016 року в частині відмови в затвердженні проекту землеустрою та відмови в продажу земельної ділянки площею 0,7395 га за адресою: м. Харків, вул. Калініна ТОВ «ОСОБА_4» стали підставами для звернення ТОВ «Фірма Кай» до суду з позовом по даній справі.

Надаючи правову кваліфікацію обставинам, що стали предметом спору, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 4 ст. 31 Регламенту Харківської міської ради 7 скликання затвердженого рішенням Харківської міської ради № 20/15 від 23.12.2015 (далі Регламент), проект рішення у мотивувальній частині повинен передбачати законні підстави для прийняття рішення (з посиланням на конкретні норми права).

Згідно з п. 5 ст. 30 Регламенту, рішення, прийняте з питання, не включеного до порядку денного, або таке, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили (повністю або в окремій його частині), або прийняте з перевищенням компетенції міської ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, є незаконним (повністю або в окремій його частині).

Статтею 127 Земельного кодексу передбачено, що органи державної влади, ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п. 2-3 ст. 128 Земельного кодексу, громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Орган державної влади, ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Статтею 50 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають:

завдання на розроблення проекту землеустрою;

пояснювальну записку;

копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності);

рішення Верховної ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом);

письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;

довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями;

матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);

відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);

копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці;

розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);

розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);

акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);

акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки);

перелік обмежень у використанні земельних ділянок;

викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);

кадастровий план земельної ділянки;

матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);

матеріали погодження проекту землеустрою.

Згідно з п. 5 ст. 128 Земельного кодексу, підставою для відмови в продажу земельної ділянки є:

а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;

б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності;

г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність;

ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Згідно зі статтею 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до вимог ст. ст. 32, 34 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

В пункті 2.5. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції, зокрема, зазначено, що будь-які подані учасниками процесу докази (в тому числі, зокрема, й стосовно інформації у мережі Інтернет) підлягають оцінці судом на предмет належності і допустимості. Вирішуючи питання щодо доказів, господарські суди повинні враховувати інститут допустимості засобів доказування, згідно з яким обставини справи, що відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Що ж до належності доказів, то нею є спроможність відповідних фактичних даних містити інформацію стосовно обставин, які входять до предмета доказування з даної справи. Суд обґрунтовує своє рішення лише тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Подані докази не можуть бути відхилені судом з тих мотивів, що вони не передбачені процесуальним законом.

Як вже було зазначено вище, підставою для прийняття Харківською міською радою оскаржуваного рішення про відмову в затвердженні проекту землеустрою земельної ділянки та відмову в продажу земельної ділянки стала невідповідність поданого ТОВ «Фірма Кай» проекту вимогам ст. 50 Закону України «Про землеустрій», а саме, відсутність в складі зазначеного проекту копії клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що з урахуванням п. 5 ст. 128 Земельного кодексу України є підставою для відмови в продажу земельної ділянки.

В звязку з зазначеними обставинами поданий ТОВ «Фірма Кай» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (примірник № 4) був повернутий Харківською міською радою ТОВ «Фірма Кай».

ТОВ «Фірма Кай» наполягаючи на тому, що в складі поданого ним на затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки була наявна копія заяви № 62 від 07.12.2011 р. (прийнятої міськрадою 08.12.2011 р.) (т. 1 а. с. 144), в силу положень ст. 32-34, 36 ГПК України, зобовязана довести зазначені обставини належними та допустимими доказами.

ТОВ «Фірма Кай» спростовуючи твердження Харківської міської ради про ненадання в складі проекту землеустрою копії клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зазначає, що копія такого клопотання, а саме, заява № 62 від 07.12.2011 р. (прийнятої міськрадою 08.12.2011 р.) (т. 1 а. с. 144), є невідємною складовою проекту землеустрою, та була надана до ОСОБА_2 земельних відносин Харківської міської ради разом з іншими документами примірника № 4 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки супровідним листом № 12 від 09.03.2016 р. На підтвердження зазначених обставин, ТОВ «Фірма Кай» надала суду копію (витяг) з проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,7395 га по вул. Костянтина Калініна, 91 (колишня вил. ОСОБА_6) (т. 1 а. с. 126-152).

Суд констатує, що в складі наданих ТОВ «Фірма Кай» суду документів, а саме, копії (витягу) з проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,7395 га по вул. Костянтина Калініна, 91 (колишня вул. ОСОБА_6) дійсно наявна копія відповідної заяви № 62 від 07.12.2011 р. (прийнятої міськрадою 08.12.2011 р.) (т. 1 а. с. 144).

Разом з тим, суд зазначає, що факт надання копії такої заяви в складі інших документів проекту землеустрою до ОСОБА_2 земельних відносин Харківської міської ради разом з іншими документами примірника № 4 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки супровідним листом № 12 від 09.03.2016 р. є недоведеним ТОВ «Фірма Кай» в процесі розгляду даної справи, оскільки зміст поданих в складі проекту документів (т. 1 а. с. 139) не містить будь-яких посилань про наявність такої заяви, що з урахуванням вимог ст. 34 ГПК України свідчить про відсутність такої заяви в складі поданих документів проекту землеустрою.

Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 186 Земельного кодексу України, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 186-1 ЗК України, передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обовязкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обовязковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до ч. 4 цієї ж статті, розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин є Державна служба України з питань геодезії картографії та кадастру (правонаступник Державного агентства земельних ресурсів України).

Як свідчать матеріали справи, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,7395 га, для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель літ.Г-1 (гараж капітальний) літ.К-1 (ангар), літ.3-1 3-1-1 (гараж), літ. «А-2» «А-1-1» (адміністративно-виробничий корпус), яка розташована за адресою: м. Харків, вул. Калініна, 91 був виготовлений ФОП ОСОБА_5 за замовленням ТОВ «Фірма Кай» в чотирьох аналогічних примірниках.

З метою виконання вищевказаних вимог Закону щодо погодження проекту Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, однин з примірників, а саме, примірник № 1 щодо відведення земельної ділянки площею 0,7395 га по вул. Костянтина Калініна, 91 (колишня вул. ОСОБА_6) був направлений до Управління Держземагенства у м. Харків Харківської області (правонаступником якого є Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області).

Після відповідного погодження зазначений примірник зберігається в Управлінні Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області.

Як свідчать матеріали справи листом від 12.07.2017 Юридичний департамент Харківської міської ради звернувся до Головного управління Держегокадастру м. Харкові у Харківській області, щодо можливості ознайомитись з виготовленням копії проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, один з примірників якого, відповідно до вимог ч. 4 ст. 186-1 ЗК України, розробник направив на погодження.

В зазначеному примірнику проекту землеустрою копія клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в т.ч. копія заяви № 62 від 07.12.2011 р. (прийнятої міськрадою 08.12.2011 р.) відсутня. Даний проект землеустрою є прошитим та пронумерованим, зміст проекту (примірник № 1) (т. 2 а. с. 9) відповідає змісту, наданого позивачем витягу з проекту землеустрою (примірника № 4) (т. 1 а.с. 139), що був поданий на затвердження Харківської міської ради. Копія зазначеного проекту землеустрою в повному обсязі надано Харківською міською радою для залучення до матеріалів справи (т. 2 а. с. 6-115).

Зазначене свідчить про доведеність відповідачем в процесі розгляду даної справи належними та допустимими доказами того факту, що в складі документів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,7395 га по вул. Костянтина Калініна, 91 (колишня вул. ОСОБА_6), виконаного ФОП ОСОБА_5 за замовленням ТОВ «Фірма Кай», відсутня копія клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в т.ч. копія заяви № 62 від 07.12.2011 р.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відповідність рішення 5 сесії Харківської міської ради 7 скликання №200/16 від 20.04.2016 року щодо відмови ТОВ «Фірма Кай» в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, та відмови в продажу земельної ділянки положенням ст. 50 Закону України «Про землеустрій», п. 5 ст. 128 Земельного кодексу, а тому підстави для визнання незаконним та скасування зазначеного рішення в даному випадку відсутні.

При цьому, суд вважає безпідставними посилання ТОВ «Фірма Кай» на лист ОСОБА_2 земельних відносин Харківської міської ради від 07.04.2016р. №2345/0/225-16 в якому ТОВ «Фірма Кай» було повідомлено, що ОСОБА_2 підготовлено проект рішення щодо затвердження проекту відведення вищезазначеної земельної ділянки та продажу земельної ділянки площею 0,7395 га по вул. Костянтина Калініна, 91 (колишня вул. ОСОБА_6), тобто при перевірці останнім поданих документів щодо продажу земельні ділянки не було встановлено жодної невідповідності до п. 5 ст.128 Земельного кодексі України.

Суд зазначає, що зазначені обставини, з урахуванням вимог ст. ст. 32-34 ГПК України, жодним чином не доводять факт наявності в складі документів проекту землеустрою копії відповідного клопотання (заяви).

За таких обставин, суд визнає позовні вимоги ТОВ «Фірма Кай» про визнання незаконним та скасування оскаржуваного рішення Харківської міської ради, недоведеними належними та допустимими доказами, позбавленими фактичного та правового обґрунтування.

Зазначене зумовлює прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову.

З урахуванням вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України, судові витрати у даній справі підлягають покладенню на позивача.

Керуючись ст. ст. 4-2, 4-3, 4-5, 22, 44, 49, 75, 84, 85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 20.07.2017 р.

Суддя ОСОБА_8