
Справа № 681/1783/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2017 року
Полонський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого - судді Горщар А.Г.
з участю секретаря Будника Д.О.
прокурора Мацюка О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Полонне цивільну справу за позовом керівника Шепетівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, Полонської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про внесення змін в договору оренди землі, -
встановив:
Керівник Полонської місцевої прокуратури звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив внести зміни до договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 10,00 га, розташованої за межами населених пунктів на території Новоселицької сільської ради Полонського району, укладеного 27 квітня 2012 року між Полонською райдержадміністрацією та ОСОБА_1, зареєстрованого в Полонському відділі Хмельницької регіональної філії Центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель 28 серпня 2012 року вчинено запис за № НОМЕР_2, а саме, пункти 5 та 9 викласти в наступній редакції: п.5 - «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 318943,14 грн.», п.9 - «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 956,83 грн. за гектар у рік. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 9568,29 грн. та становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.». Також просив стягнути з відповідача судові витрати по оплаті судового збору в сумі 1378 грн.
В обґрунтування вимог вказував, що в договорі оренди зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 10,00 га складає 212799 грн. та орендна плата визначена у розмірі 319,20 грн. за 1 га землі в рік, а загальна сума за орендовану земельну ділянку становить 3191,99 грн., тобто 1,5 % від нормативної грошової оцінки землі.
Оскільки, за положеннями Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки, котра проводиться не рідше одного разу у 5-7 років, однак відповідач добровільно не бажає вжити заходи щодо внесення змін до договору оренди землі, що стало причиною звернення до суду.
При розгляді справи прокурор позов підтримав та просив його вимоги задовольнити із зазначених вище підстав.
Відповідач ОСОБА_1, будучи належним чином повідомлений про розгляд справи на 15 лютого 2017 року, в судові засідання не з`являвся та в подальшому від нього поверталися судові повістки за відмовою від отримання та за закінченням терміну зберігання. Також, від нього не надійшло повідомлення про причини неявки, тому відповідно до ст.224 ЦПК України суд, за згодою позивача, проводить заочний розгляд справи.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, суд зазначає про таке.
Встановлено, що 27 квітня 2012 року між Полонською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі сільськогосподарського призначення площею 10,00 га, розташованої за межами населених пунктів на території Новоселицької сільської ради Полонського району, строком на 5 років та зареєстрованого в Державному земельному кадастрі 28 серпня 2012 року за № НОМЕР_2. Даній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1.
При укладанні договору оренди земельної ділянки нормативна грошова оцінка її становила 212799 грн. (п.5 договору) та розмір орендної плати було визначено у розмірі 319,20 грн. за 1 га землі в рік, а всього до сплати 3191,99 грн. в рік (п.9 договору). У статті 93 Земельного кодексу України зазначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі ст.ст.288.1-288.3 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до ст.288.4 цього Кодексу розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Статтею 288.5 ПК України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п.288.5.1 Кодексу) та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пп.„в" п.288.5.2 Кодексу).
Відповідно до ст.289.1 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Згідно зі ст.5 Закону України "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Тобто нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати (правова позиція, викладена у постанові ВСУ від 08.04.2015 р. у справі № 916/2439/14), а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати (правова позиція, викладена в постановах ВСУ від 03.12.2013 р. у справі № 5009/3430/12 (3-34гс13), від 02.03.2016 р. у справі № 3-476гс15).
Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки її вартість станом на 01 січня 2016 року складає 318943,14 грн.
З огляду на зазначене розмір мінімальної орендної плати за вищевказану земельну ділянку згідно з вимогами Податкового кодексу України повинен становити 9568,29 грн. (318943,14 гривні х 3%), а за 1 га у рік - у розмірі 956,83 грн. (9568,29 грн. : 10,00 га).
Тобто орендна плата, яка була передбачена в договорі від 27 квітня2012 року в сумі 319,20 грн. за 1 га на місяць є такою, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України, оскільки значно менша, ніж передбачено нормами чинного законодавства.
Частиною 1 статті 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюються за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки сторонами в договорі оренди у пункті 12 передбачено можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (аналогічна правова позиція викладена у постановах ВСУ №10/58 від 27.12.2010 р., №11/042 від 30.05.2011 р., № 41/81пд від 04.07.2011 р., №17/299-10 від 30.05.2011 р., №7/105-10 (30/234-09) від 23.05.2011р., № 5017/781-2012 від 20.08.2013 р.).
На пропозицію Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області від 26.01.2016 року ОСОБА_1 спір щодо внесення змін до договору добровільно не врегулював.
Таким чином, враховуючи наявність підстав для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, вимога до відповідача про приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для сторін, є правомірною.
Згідно ч.1 ст.88 ЦПК України з відповідача на користь держави на рахунок прокуратури Хмельницької області підлягають стягненню понесені витрати по оплаті судового збору в сумі 1378 грн.
Керуючись наведеним, ст.ст.10, 60, 88, 212-215, 224-226, 294 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі сільськогосподарського призначення площею 10,00 га, розташованої за межами населених пунктів на території Новоселицької сільської ради Полонського району Хмельницької області, укладеного 27 квітня 2012 року між Полонською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, зареєстрованого в Полонському відділі Хмельницької регіональної філії Центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель 28 серпня 2012 року вчинено запис за № НОМЕР_2, саме, пункти 5 та 9 викласти в наступній редакції:
п.5 - «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 318943,14 грн.»,
п.9 - «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 956,83 грн. за гектар у рік. Орендна плата за загальну площу орендованої землі встановлюється у розмірі 9568,29 грн. та становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.».
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави та зарахувати на рахунок прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, Банк Державна казначейська служба України в м. Київ, МФО 820172, р/р 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) в сумі 1378 грн.
Відповідачем може бути подано заяву про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання ним його копії.
Рішення може бути оскаржено позивачем до апеляційного суду Хмельницької області шляхом подачі до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.Г.Горщар