Постанова № 67827809, 13.07.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.07.2017
Номер справи
826/6033/17
Номер документу
67827809
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 липня 2017 року № 826/6033/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТрансРейл Україна" до публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про визнання протиправними та скасування рішень, визнання протиправними дій.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю "ТрансРейл Україна" (далі - позивач, ТОВ "ТрансРейл Україна") до публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - відповідач, ПАТ "Укрзалізниця) про:

1) визнання протиправним та скасування рішення Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця", прийнятого на засіданні від 20.04.2016 року в частині обчислення з 20.04.2016 року по 31.12.2016 року (включно) плати за перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, із застосуванням наступних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики при виконанні обсягів перевезень:

- з підведенням підсумків за квартал: за І квартал: до 169 тис. т - К = 0,85; не менше ніж 170 тис. т - К = 0,70; за І півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К =0,70;

- з підведенням підсумків за півріччя: за ІІ півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70;

2) визнання протиправними дій філії "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" ПАТ "Укрзалізниця" про донарахування ТОВ "ТрансРейл Україна" платежів за транзитні перевезення по Україні зрідженого газу з Російської Федерації до Польщі за 2016 рік із застосуванням К = 0,85 на суму 39417524,36 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, оскільки факт невиконання зобов'язань по перевезенню зріджених газів є безпідставним, а перерахування платежів - протиправним.

Відповідною ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі №826/6033/17 (далі - справа), яку призначено до розгляду у судовому засіданні.

В подальшому до суду через канцелярію від представника позивача надійшов уточнений позов, згідно з яким, представник позивача просив:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця", прийняте на засіданні від 20.04.2016 року в частині обчислення з 20.04.2016 року по 31.12.2016 року (включно) плати за перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, із застосуванням наступних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики при виконанні обсягів перевезень:

- з підведенням підсумків за квартал: за І квартал: до 169 тис. т - К = 0,85; не менше ніж 170 тис. т - К = 0,70; за І півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К =0,70;

- з підведенням підсумків за півріччя: за ІІ півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70;

2) визнати протиправним та скасувати наказ ПАТ "Укрзалізниця" від 17.05.2016 року №365, яким введено в дію протокол Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця" від 20.04.2016 року №5, в частині обчислення з 20.04.2016 року по 31.12.2016 року (включно) плати за перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, із застосуванням наступних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики при виконанні обсягів перевезень:

- з підведенням підсумків за квартал: за І квартал: до 169 тис. т - К = 0,85; не менше ніж 170 тис. т - К = 0,70; за І півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К =0,70;

- з підведенням підсумків за півріччя: за ІІ півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70;

3) визнати протиправними дії філії "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" ПАТ "Укрзалізниця" про донарахування ТОВ "ТрансРейл Україна" платежів за транзитні перевезення по Україні зрідженого газу з Російської Федерації до Польщі за 2016 рік із застосуванням К = 0,85 на суму 39417524,36 грн. Викладені уточнення до позову судом прийнято до розгляду та долучено до матеріалів справи для врахування при прийнятті у справі судового рішення по суті.

Під час переходу до розгляду справи по суті представники позивача підтримали позов та просили задовольнити його повністю з підстав, зазначених у ньому та наданих на його обґрунтування доказах, а представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити у його задоволенні повністю з підстав, зазначених у письмових запереченнях проти позову.

Ухвалою суду, постановленою у порядку письмового провадження, відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.

Оцінивши у порядку письмового провадження належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд -

ВСТАНОВИВ:

Як з'ясовано у ході судового розгляду справи та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, ТОВ "ТрансРейл Україна" у встановленому чинним законодавством порядку здійснює транспортно-експедиторську діяльність з організації перевезень вантажів, в тому числі організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом територією України.

23.12.2014 року між Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізниця) та ТОВ "ТрансРейл Україна" укладено договір про організацію перевезень транзитних вантажів залізницями України на 2015 фрахтовий рік №404-107/2014- ЦЮ (далі - договір). Даний договір є адміністративним, оскільки укладений між суб'єктом господарювання, з однієї сторони, та суб'єктом владних повноважень з метою реалізації своєї компетенції у сфері управління, з іншої сторони.

Зокрема, відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 3 КАС України, адміністративний договір - дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.

Укладаючи договір про організацію перевезень транзитних вантажів залізницями України Державна адміністрація залізничного транспорту України діяла як суб'єкт владних повноважень та реалізувала владні управлінські функції щодо здійснення державного регулювання та контролю у сфері залізничного транспорту. Укрзалізниця є державним органом управління, який здійснює керівництво залізничним транспортом (п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.12.1991 року №356 "Про створення Державної адміністрації залізничного транспорту України").

В подальшому на підставі Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року №200, утворено ПАТ "Укрзалізниця".

Відповідно до п. 2 статуту ПАТ "Укрзалізниця", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №735, товариство утворене як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовано шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. №200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - підприємства залізничного транспорту). Товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.

Тобто, ПАТ "Укрзалізниця" утворено внаслідок реорганізації шляхом злиття Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування. Державну адміністрацію залізничного транспорту України, у свою чергу, реорганізовано шляхом злиття.

При цьому, суд зазначає, що зазначена реорганізація не змінила суті договору, укладеного між Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізниця) та ТОВ "ТрансРейл Україна" про організацію перевезень транзитних вантажів залізницями України на 2015 фрахтовий рік №404-107/2014- ЦЮ. Він так і залишився по своїй суті адміністративним, оскільки всі права та обов'язки Укрзалізниці перейшли до ПАТ "Укрзалізниця".

У зв'язку з вказаними змінами додатковою угодою від 30.12.2015 року №2 до договору договір викладено у новій редакції, термін його дії продовжено сторонами до 29.02.2016 року.

Додатковою угодою від 19.02.2016 року №3 до договору термін дії договору продовжено до 31.12.2016 року.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії додаткової угоди №2 до договору, згідно з п. 1.1 договору, цей договір регулює відносини сторін, пов'язані з організацією перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України у міжнародному залізничному вантажному сполученні, наданням додаткових послуг, пов'язаних із цими перевезеннями, і оплатою їх замовником за встановленими тарифами.

Розмір тарифів, що застосовуються до зазначених перевезень залізничним транспортом, встановлюється Тарифною політикою залізниць держав-учасниць Співдружності незалежних держав на перевезення вантажів в міжнародному сполученні на відповідний фрахтовий рік (погоджується щорічно Тарифною комісією залізничних адміністрацій країн-учасниць) (далі - Тарифна політика). Тарифна політика залізниць країн-учасниць на перевезення вантажів у міжнародному сполученні є міжнародним договором міжвідомчого характеру та функціонує в рамках Тарифної Угоди залізничних адміністрацій (залізниць) країн-учасниць Співдружності незалежних держав від 17.02.1993 року (далі - Тарифна Угода).

З врахуванням вказаних нормативних актів та згідно умов укладеного договору позивач здійснює розрахунки з відповідачем (який є залізничною адміністрацією України як країни-учасниці Тарифної Угоди) відповідно до вимог Тарифної політики на поточний фрахтовий рік.

Відповідно до п. 1.8 Тарифної політики, залізничні адміністрації, виходячи зі своїх економічних інтересів, самостійно визначають розмір договірних знижок до встановлених у валюті тарифу ставки на перевезення та ставок додаткових зборів.

Згідно з п. 1.9 Тарифної політики, розрахунки за перевезення вантажів в міжнародному сполученні через платника (експедиторська організація) проводиться за наявності договору із відповідною залізничною адміністрацією (залізницею).

Відповідно до п. 26 статуту ПАТ "Укрзалізниця", єдиним акціонером В ПАТ "Укрзалізниця" є держава в особі Кабінету Міністрів України. Одним із основних завдань ПАТ "Укрзалізниця" є здійснення заходів щодо розвитку та розширенню обсягів перевезень залізничним транспортом України (в тому числі, розвитку та розширенню обсягів перевезення транзитних вантажів територією України), що забезпечить отримання державою Україна прибутку від здійснення таких перевезень, а також дозволить реалізувати транзитний потенціал України.

Наказом Міністерства інфраструктури України від 04.10.2012 року №589 затверджений Порядок встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики Залізниць держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав на перевезення вантажів у міжнародному сполученні на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у доларах США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками.

Згідно з п. 1.1 Порядку, цей Порядок визначає засади, принципи та процедуру встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики Залізниць держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав на перевезення вантажів у міжнародному сполученні (далі - Тарифна політика) на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у доларах США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками і сприяє: забезпеченню максимальної конкурентоспроможності та привабливості національної транспортної системи на міжнародному ринку транспортних послуг для збереження існуючих обсягів транзитних вантажів та залучення нових та додаткових, збільшення валютних надходжень.

Відповідно до п. 3.4 Порядку, ПАТ "Укрзалізниця" може встановлювати пільгові тарифи зі знижкою не більш як 50 % від тарифів, установлених Тарифною політикою, враховуючи конкурентоспроможність українського напрямку транспортування вантажів, собівартість перевезень, гарантований обсяг перевезень та строк надання знижки.

Рішення ПАТ "Укрзалізниця" щодо встановлення в межах наданих повноважень пільгових тарифів подаються до Мінінфраструктури протягом п'яти робочих днів з дати видання ПАТ "Укрзалізниця" відповідного наказу.

Крім того, згідно з п. 5.1 Порядку, у разі необхідності зміни коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками протягом року (збільшення або зменшення більше ніж на 50 %) підготовка та розгляд відповідних пропозицій здійснюються за процедурою, визначеною в розділі III та пунктах 4.1, 4.2 розділу IV цього Порядку протягом місяця з дня надходження відповідної пропозиції до Мінінфраструктури, у тому числі:

ПАТ "Укрзалізниця" розглядає (або готує) пропозиції, надані вантажовласниками, перевізниками, експедиторами та іншими учасниками ринку, та звертається до Мінінфраструктури з відповідною ініціативою згідно з розділом III цього Порядку;

структурний підрозділ з питань залізничного транспорту спільно зі структурним підрозділом з питань економіки, фінансів та тарифної політики і представниками інших структурних підрозділів Мінінфраструктури, які входять до складу Тарифної ради, розглядають пропозиції, готують рекомендації щодо зміни (встановлення) коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками та подає їх на розгляд Тарифної ради протягом 7 робочих днів з дати отримання належним чином оформлених пропозицій від ПАТ "Укрзалізниця".

Тарифна рада приймає рішення щодо зміни (встановлення) нових коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у дол. США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками протягом 7 робочих днів з дати отримання рекомендацій, наданих представниками структурних підрозділів Мінінфраструктури, які входять до складу Тарифної ради.

Для регулювання питань щодо тарифів на залізничні перевезення вантажів у структурі Відповідача створена Тарифна комісія ПАТ "Укрзалізниця" (далі - Тарифна комісія). Положення "Про Тарифну комісію ПАТ "Укрзалізниця" (зі змінами) затверджено наказом ПАТ "Укрзалізниця" від 29.01.2016 року №036 (далі - Положення).

Відповідно до п. 1.1 Положення, Тарифна комісія утворена з метою розробки пропозицій по вдосконаленню тарифної політики на залізничному транспорті, прийняття рішень щодо:

1) встановлення пільгових тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом;

2) укладення договорів про організацію перевезень транзитних вантажів залізничним транспортом України з вантажовласниками та/або експедиторськими організаціями;

3) підготовки пропозицій по передачі вантажних вагонів в оренду;

4) забезпечення своєчасного надходження провізних платежів за перевезення вантажів та з питань, що стосуються спірних сум платежів за виконані перевезення вантажів;

5) перегляду встановлених обсягів перевезень.

В своїй роботі Тарифна комісія керується нормами чинного міжнародного та національного законодавства у сфері залізничних перевезень вантажів, в тому числі чинною Тарифною політикою.

Пункт 3.1 Положення закріплює право Тарифної комісії приймати рішення по встановленню пільгових тарифів, які вводяться в дію наказом Відповідача у межах його повноважень, наданих Міністерством інфраструктури України.

Згідно з п. 7 Положення, засідання Тарифної комісії скликаються і проводяться в міру потреби, але не рідше одного разу на квартал. Особовий склад Тарифної комісії затверджується наказом Відповідача. Діяльністю Тарифної комісії керує Голова, який несе персональну відповідальність за виконання покладених завдань. Формою роботи Тарифної комісії є засідання. Відповідно до п. 10 Положення рішення Тарифної комісії у встановленому порядку оформлюються відповідним протоколом та доводяться до відома шляхом направлення витягів з протоколу або телеграм відповідальним виконавцям, підрозділам, регіональним філіям та філіям Відповідача, вантажовласникам, експедиторським організаціям, підприємствам, звернення яких розглядались на засіданні Тарифної комісії.

Відповідно до п. 10 Положення, відповідальність за підготовку та надання необхідних матеріалів на засідання Тарифної комісії у частині здійснення аналізу, розрахунків і підготовки пропозицій по встановленню тарифів на перевезення транзитних вантажів, в тому числі згідно звернень, а також встановлення пільгових тарифів на перевезення вантажів покладається на Філію "Центр транспортної логістики".

Додаток 1 до цього Положення регулює Порядок встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів.

Згідно з п. 2.3 Додатку 1 до Положення пільгові тарифи для конкретного вантажу встановлюються на підставі моніторингу основних ціноутворюючих факторів, у тому числі:

- динаміки обсягів перевезень окремих видів вантажів;

- кон'юнктури міжнародного транспортного ринку та рівня тарифів на залізницях, що складають конкуренцію залізницям України;

- логістики транспортування вантажів на альтернативних українському напрямках перевезень.

Відповідно до п. 3 цього Порядку встановлено Регламент розгляду пропозицій щодо встановлення пільгових тарифів. Звернення та пропозиції щодо встановлення пільгових тарифів на перевезення транзитних вантажів, що надходять, надаються на розгляд Голові Тарифної комісії (а в разі його відсутності - Заступнику голови).

Пропозиції (звернення), що надійшли направляються у встановленому порядку до Філії "Центр транспортної логістики" для підготовки розрахунків, обґрунтування та пропозицій доцільності встановлення запропонованого тарифу, після чого Тарифною комісією має бути прийняте відповідне рішення. Як вже зазначено, рішення Тарифної комісії вводиться в дію наказом Відповідача та доводиться до відома вантажовласників, експедиторських організацій, залізничних адміністрацій країн-учасниць Тарифної угоди, заінтересованих підприємств, організацій, установ-користувачів транспортних послуг.

Відповідно до п. 2.5. додатку 1 до цього Положення пільгові тарифи під визначені обсяги перевезення встановлюються для конкретних вантажів, за конкретними напрямками по залізницях України, з визначенням обсягу і періоду, за який вони обліковуються, та діють для всіх вантажовласників, експедиторських організацій, під кодами яких здійснюються ці перевезення. Інформація щодо пільгових тарифів також розміщується на офіційному веб-сайті Відповідача (п. 4.4 додатку 1 до цього Положення).

Позивач, як суб'єкт господарювання, що здійснює професійну діяльність на ринку транспортних перевезень, є заінтересованою транспортно-експедиторською організацією у розумінні вказаних нормативних документів. При цьому, відповідач, враховуючи мету його статутної діяльності, має бути прямо зацікавлений у розширенні обсягів перевезень залізницями України, недопущенні скорочення обсягу таких перевезень, наслідком чого є отримання відповідачем прибутку у встановленому чинним законодавством та Статутом відповідача порядку.

Ставки на транзитні перевезення Укрзалізницею встановлені п. 12 розділу 2 додатку 3 до Тарифної політики. Одним з основних видів вантажів, транзитні залізничні перевезення якого організує позивач, є зріджений газ (бутан, суміш бутану). Ставки на транзитні перевезення Укрзалізницею зрідженого газу за вказаними напрямками перевезень встановлюються пп. 29 п. 12 розділу 2 додатку 3 до Тарифної політики.

Листом від 25.11.2015року №327 позивач звернувся до відповідача, в якому вказав, що "у травні 2016 року виповнюється 20 років, як ТОВ "ТрансРейл Україна" (спільне українсько- швейцарське підприємство) у тісному взаємовигідному співробітництві з Укрзалізницею здійснює експедирування транзитних та експортно-імпортних перевезень.

Протягом останніх 9 років ТОВ "ТрансРейл Україна" здійснює транспортування зріджених газів по території України за маршрутами: Тобольськ Свердловської залізниці - переходи Львівської залізниці, забезпечуючи виконання гарантованих консолідованих річних обсягів перевезень.

За 10 місяців 2015 року ТОВ "ТрансРейл Україна" забезпечило перевиконання прийнятих на себе зобов'язань з консолідованого об'єму перевезень зрідженого газу і безумовно забезпечить виконання річного обсягу.

На 2016 рік спільно з партнерами ТОВ "ТрансРейл Україна" планує здійснення навіть більших об'ємів перевезень зрідженого газу за вказаними переходами на умовах пп. 29.3 таблиці п. 12 розділу 2 додатка 3 Тарифної політики СНД на 2015 фрахтовий рік.

Разом з тим, ТОВ "ТрансРейл Україна" стало відомо, що Білоруська залізниця вживає заходів з переведення перевезень зазначених обсягів зрідженого газу з України на територію Білоруси.

Так, розпорядженням БЧ НР 980 НЗ з 13.10.2015 року по 31.12.2015 року змінені залізничні тарифи на перевезення зріджених газів (ГНВ 2711) зі станцій Тобольськ Свердловської залізниці/Каучук Горьківської залізниці за маршрутами Осинівка - Свислоч/Брест - Півн./Брест -Центр./Брузги у напрямку Польщі зі зниженням до 23 доларів СІПА/тонна.

Це не тільки дозволило БЧ зрівняти тарифні умови з Укрзалізницею, а й отримати перевагу на напрямку Осинівка - Свислоч.

Враховуючи ймовірність втрати істотного обсягу транзиту територією України і розуміючи, що утримати їх можливо тільки з наданням конкурентоспроможних у порівнянні з БЧ тарифів, позивач просив відповідача розглянути можливість встановлення на 2016 фрахтовий рік на перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан і суміші бутану) зі станцій Тобольськ Сверд. залізниці/Каучук Горьк. залізниці - переходи РЖД - переходи Львівської залізниці з коефіцієнтом К = 0,70 при забезпеченні консолідованого річного обсягу не менше 600 тис. т"

Листом від 18.01.2016 року №20 позивач знову звернувся до відповідача, в якому зазначив, що наприкінці 2015 року ТОВ "ТрансРейл Україна" листом від 25.11.2015 року №327 зверталося до ПАТ "Українська залізниця" з питанням щодо транзитних умов перевезень зріджених газів на 2016 рік по території України за маршрутами: Тобольськ Свердловської залізниці - переходи Львівської залізниці.

Як зазначено у вказаному листі, "ТОВ "ТрансРейл Україна", разом з партнерами, виконало у 2015 році свої зобов'язання по перевезенню консолідованого обсягу зрідженого газу та спланувало перевезення більших обсягів на 2016 рік. Однак до цього часу ТОВ "ТрансРейл Україна" не отримало рішення ПАТ "Українська залізниця", хоча вже в січні цього року буде перевезений обсяг газу більший, ніж в січні 2015 року на 28%. Але подальше збільшення консолідованого обсягу перевезень може бути поставлено під сумнів за відсутністю рішень щодо надання конкурентоспроможних тарифних умов на визначених маршрутах.

Враховуючи багаторічну взаємовигідну співпрацю по перевезенням зріджених газів та практичні дії по залученню більших їх обсягів, позивач просив відповідача прискорити розгляд та прийняття рішення по можливості встановлення на 2016 рік конкурентоспроможних тарифів на перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 -бутан і суміші бутану) зі станцій Тобольськ Сверд. залізниці/Каучук Горьк. залізниці - переходи РЖД - переходи Львівської залізниці з коефіцієнтом К = 0.70 при забезпеченні консолідованого річного обсягу не менше 600 тис, т.

За результатами розгляду листа позивача від 18.01.2016 року № 20, відповідач листом від 28.03.2016 року №Ц-5-3/2619-16 повідомив позивачу, що ПАТ "Укрзалізниця" на засіданні Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця" від 01.03.2016 року розглянуло звернення щодо зменшення діючих тарифних умов на транзиті перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатка 3 до Тарифної політики, та інформує про прийняте рішення.

З метою збереження існуючих та залучення додаткових обсягів перевезень зріджених газів, що слідують транзитом територією України в країни Європи, прийнято рішення з 01.03.2016 року по 31.12.2016 року (включно) встановити на транзитні перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) зі станції Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. за напрямком переходи РЖД - переходи Львівської залізниці наступні коефіцієнти до базових ставок Тарифної політики: К=0,85 при річному обсязі від 500 тис. т до 599 тис. т (включно); К= 0,70 при річному обсязі від 600 тис. т.

Плата за перевезення спочатку обчислюється із застосуванням коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики, встановлених для найменшого річного обсягу. При виконанні більшого річного обсягу перевезень плата перераховується за здійснені перевезення в період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року за тарифами, встановленими для цього обсягу, всім платникам (експедиторським організаціям), під кодами яких здійснювалося перевезення.

Листами від 30.03.2016 року №Ц-5-3/2619-16 та №Ц-5-3/2622-16 позивач повідомлявся про встановлення К=0,70 при виконанні річного консолідованого обсягу транзитних перевезень зріджених газів зі ст. Тобольськ Свердл.- переходи РЖД -переходи Львівської залізниці на Польщу від 600 тис. тон.

Листом від 16.05.2016 року №ЦУМ-12/119 ПАТ "Укрзалізниця" повідомила позивачу, що на засіданні Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця" від 11.04.2016 розглянуло звернення від 02.03.2016року №ТР-40 та поінформувала про наступне.

Враховуючи проведення ремонтних робіт в II кварталі 2016 року на виробничих потужностях Тобольського нафтохімічного комбінату, з метою збереження існуючих обсягів перевезень зріджених газів, що слідують транзитом територією України в країни Європи, прийнято рішення з 01.04.2016 року по 30.06.2016 року (включно) розповсюдити дію тарифних умов на транзитні перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених в п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатка 3 до Тарифної політики, на транзитні перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) зі станції Лімбей Сверд.

В подальшому, листом від 16.05.2016 року №ЦУМ-12/118 відповідач повідомив позивача про те, що ПАТ "Укрзалізниця" на засіданні Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця" від 20.04.2016 року розглянуло звернення від 05.04.2016 року №55, від 12.04.2016 року №61 щодо перегляду періоду підведення підсумків на транзитні перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених в п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики та інформує про прийняте рішення.

З метою збереження існуючих перевезень зріджених газів, що слідують транзитом територією України в країни Європи, прийнято рішення: з 20.04.2016 року по 31.12.2016 року (включно) плата за перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку З Тарифної політики, обчислюється із застосуванням наступних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики при виконанні обсягів перевезень: з підведенням підсумків за квартал: за І квартал: до 169 тис. т - К = 0,85; не менше ніж 170 тис. т - К = 0,70; за І півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70; з підведенням підсумків за півріччя: за II півріччя: до 299 тис. т. - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70.

Отже, період підведення підсумків змінювався з річного на квартальний та піврічний, тобто вже без урахування виконання консолідованого обсягу перевезень за рік, як це було передбачено вже прийнятими раніше рішеннями Тарифної комісії, затверджено керівництвом ПАТ "Укрзалізниця" та доведено до всіх учасників перевезень.

При цьому, слід зазначити, що рішення відповідача про застосування К = 0,70 при виконанні консолідованого річного обсягу не менше 600 тис. т за 2016 рік не відмінено.

Спірний протокол щодо встановлення пільгових тарифіф на перевезення вантажів введено в дію оскаржуваним наказом від 17.05.2016 року №365.

Згідно з Положенням про Тарифну комісію ПАТ "Укрзалізниця" для перегляду пільгових умов або коефіцієнтів необхідними умовами є істотні зміни складових перевізного процесу (зміна вантажу, маршруту, вантажовідправника або вантажоотримувача, експедитора, тощо), або звернення експедиторів до Тарифної комісії з цього приводу.

Натомість, у даному випадку, жодних змін, що обґрунтовували б необхідність перегляду розподілу обсягів перевезень по кварталах та півріччях при виконанні річного консолідованого обсягу, не відбулося. Також жоден з експедиторів зрідженого газу не звертався до Комісії з подібним проханням.

Як відомо, зріджений газ є сезонним вантажем і обсяги його поставок, як і обсяги транзитних перевезень по Україні, визначаються укладеними контрактами між вантажовідправником та вантажоодержувачем, які повинні лягати в основу всіх договорів логістики. Отже, просте арифметичне розділення обсягів по кварталах року абсолютно недоцільно і неприйнятно.

Не дивлячись на форс-мажорні обставини, викликані рішенням РНБО України від 16.09.2016 року, яким заборонено використання вантажовідправниками цистерн ТОВ "СГ- Транс" і АТ "Сбербанк-Лізінг", РФ, за результатами перевезень зрідженого газу з Російської Федерації до ст. Голухув ЛХС, Дорохуск ПКП через Україну на Польщу за 2016 рік виконаний обсяг транзиту склав 656,16 тис. тонн або на 9,36% (56,16 тис. т.) більше, ніж передбачалося тарифними умовами.

В наступному, позивач звернувся до відповідача з листом від 20.02.2017 року №45, в якому зазначив, що філія "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" ПАТ "Укрзалізниця" в оперативних звірках взаєморозрахунків за транзитні перевезення по Україні зрідженого газу з Російської Федерації до Польщі за 2016 рік виставив ТОВ "ТрансРейл Україна" 20.02.2017 року рахунок на суму 17 млн. грн. за нібито невиконані обсяги транзитних перевезень зрідженого газу.

За результатами розгляду вказаного листа, відповідач листом від 14.03.2017 року №ІI-1/2- 23/1044-17 повідомив позивачу, що протягом 2016 фрахтового року питання щодо зміни тарифних умов на перевезення зріджених газів зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. у напрямку переходів Львівської залізниці, враховуючи всі звернення, які надходили на адресу ПАТ "Укрзалізниця", розглядались на засіданнях Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця" (далі - Тарифна комісія) тричі.

Відповідач підтвердив факт прийняття на засіданні Тарифної комісії від 01.03.2016 року рішення про встановлення з 01.03.2016 року по 31.12.2016 року (включно) на транзитні перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) зі станцій Тобольськ Сверд., Новокуйбишевська, Хімічна Кбш., Каучук Горьк. за напрямком переходи РЖД - переходи Львівської залізниці при річному обсязі перевезень від 500 тис. т. до 599 тис. т (включно) та від 600 тис. т коефіцієнти до базових ставок Тарифної політики у розмірі відповідно К=0,85 та К=0,70. Плата за перевезення спочатку обчислюється із застосуванням коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики, встановлених для найменшого річного обсягу.

Також відповідач підтвердив, що на засіданні Тарифної комісії від 11.04.2016 року прийнято рішення щодо поширення з 01.04.2016 року по 30.06.2016 року (включно) дії вищезазначених тарифних умов на транзитні перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану) зі станції Лімбей Сверд.

Крім того, відповідач зазначив, що він вважає, що обсяг перевезень зріджених газів зі станції Лімбей Сверд. за напрямком переходи РЖД - переходи Львівської залізниці з 01.04.2016 року по 30.06.2016 року (включно) у обсязі 95,5 тис. т не повинен враховуватися у загальному обсязі для застосування коефіцієнта до базових ставок Тарифної політики у розмірі К = 0,70. У цьому разі річний загальний обсяг зріджених газів у напрямку переходів Львівської залізниці складав би лише 560,66 тис. т ,що також не давало б можливості застосування коефіцієнту до базових ставок Тарифної політики у розмірі К = 0,70.

Отже, у зв'язку з тим, що у II півріччі 2016 року обсяг зрідженого газу в напрямку переходів Львівської залізниці із зазначених станцій склав 281,47 тис. т, відповідач вважає, що здійснення філією "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" ПАТ "Укрзалізниця" перерахунку провізної плати із застосуванням К = 0,85 є обґрунтованим, з огляду на що відповідач не вбачає підстав для розгляду питання щодо прийняття рішення про застосування у II півріччі 2016 року коефіцієнта до базових ставок Тарифної політики у розмірі К = 0,70 на перевезення зрідженого газу в напрямку переходів Львівської залізниці.

У подальшому позивач листами на адресу філії "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" ПАТ "Укрзалізниця" від 15.03.2017 року № 88, від 17.03.2017 року № 92, від 20.03.2017 року №93 категорично заперечував перерахування платежів та не підтверджував факт невиконання зобов'язань по перевезенню зріджених газів, що на момент подання позову, за даними філії "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" ПАТ "Укрзалізниця", згідно акту звірки розрахунків від 15.03.2017 року, складають 39417524,36 грн.

Як вже зазначено вище, на засіданні Тарифної комісії ПАТ "Укрзалізниця" від 01.03.2016 року прийнято рішення встановити з 01.03.2016 року по 31.12.2016 року (включно) пільгові тарифи на транзитні перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміш бутану) зі станцій Тобольськ Сверд.. Новокуйбишевська. Хімічна Кбш.. Каучук Горьк., за напрямком переходи РЖД - переходи Львівської залізниці при річному обсязі перевезень віл 600 тис, т коефіцієнти до базових ставок Тарифної політики у розмірі К = 0.70.

В зв'язку з постановкою на ремонт у квітні-червні 2016 року підприємства по переробці вуглеводнів в Тобольську і перенесенням на цей період виробництва газу на ст. Лімбей Сверд. вантажовласник звернувся на нашу адресу з проханням включити в перелік станцій ст. Лімбей Сверд., на яку також розповсюджувався би встановлений К = 0,70 при консолідованому річному обсязі не менше 600 тис. т з підведенням підсумків виконання щоквартально.

Для транзитних перевезень через Україну неважливо з яких станцій РФ відвантажується газ (Тобольськ або Лімбей), якщо один і той же вантажовідправник, експедитор та вантажоотримувач, а також один і той же залізничний перехід Росія- Україна. Недарма вже в цьому 2017 році в тарифних умовах перевезення газу немає вказаних станцій РЖД. Тобто вимушений тимчасовий перехід на ст. Лімбей нічого по суті не міняв, зберігаючи передбачений річний обсяг.

ТОВ "ТрансРейл Україна" листом від 12.04.2016 року №61 на ім'я виконуючого обов'язки голови правління ПАТ "Укрзалізниця", ще раз зверталося з проханням введення коефіцієнту К = 0,70 при консолідованому річному обсязі перевезень зріджених газів не менше ніж 600 тис. т та акцентувало увагу на те, що Білоруська залізниця пролонгувала пільгові тарифні умови, встановлені на перевезення газу в 2015 році, на весь 2016 рік.

У зв'язку з невизначеністю тарифів ПАТ "Укрзалізниця" вантажовласники частково переорієнтували перевезення зрідженого газу з території України на територію Білорусі.

16.05.2016 року ПАТ "Укрзалізниця" листом №ЦУМ-12/116 повідомило, що К = 0,70 застосовується при обсязі окремо за II півріччя 2016 року від 300 тис. т, вже без консолідованого річного обсягу перевезень від 600 тис. т, незважаючи на попередні рішення ПАТ "Укрзалізниця" про застосування К = 0,70 при виконанні консолідованого річного обсягу не менше 600 тис. т за 2016 рік, які не відмінялися та про що були проінформовані вантажовідправники.

Звернень ТОВ "ТрансРейл Україна" по розподілу обсягів окремо по кварталах без урахування консолідованих річних обсягів з нашого боку не було. Арифметичний поділ без урахування консолідованого річного обсягу не правомірний, непогоджений експедиторами та вантажовідправниками, а створений штучно.

В практиці транзитних перевезень зріджених газів із РФ через Україну на Польщу в минулі роки (2013, 2014, 2015) не було жодного разу тарифних умов з застосуванням пільгових коефіцієнтів окремо по кварталах.

Не дивлячись на форс-мажорні обставини, викликані рішенням РНБО України від 16.09.2016 року про заборону використання вантажовідправниками цистерн ТОВ "СГ-Транс" і АТ "Сбербанк-Лізінг" (які складають до 70% спеціального рухомого складу цистерн для перевезень зріджених газів та які критично вплинули на плани перевезень газу), за результатами перевезень зрідженого газу з Російської Федерації через Україну на Польщу виконаний обсяг консолідованого транзиту за 2016 рік склав 656,16 тис. т або на 9,36% (56,16 тис. т) більше, ніж передбачалося тарифними умовами.

Таким чином, підсумовуючи все викладене вище суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог та зазначає, що у ході судового розгляду справи відповідачем не надано суду доказів, які б спростували доводи позивача, покладені в основу позовних вимог.

Поряд з цим, суд зауважує, що зважаючи на встановлений у судовому порядку факт порушення прав позивача внаслідок неправомірних дій суб'єкта владних повноважень, необхідним є вихід за межі позовних вимог. Так, заявлена вимога про визнання протиправними дії філії "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" ПАТ "Укрзалізниця" про донарахування ТОВ "ТрансРейл Україна" платежів за транзитні перевезення по Україні зрідженого газу з Російської Федерації до Польщі за 2016 рік із застосуванням К = 0,85 на суму 39417524,36 грн. має бути задоволена шляхом визнання протиправними дій ПАТ "Укрзалізниця" про донарахування ТОВ "ТрансРейл Україна" платежів за транзитні перевезення по Україні зрідженого газу з Російської Федерації до Польщі за 2016 рік із застосуванням К = 0,85 на суму 39417524,36 грн., адже саме ПАТ "Укрзалізниця" розглядає питання щодо встановлення коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики на перевезення транзитних вантажів залізницями України та тарифних ставок у доларах США при перевезенні вантажів за конкретними напрямками. Аналогічної позиції дотримується і відповідач, про що ним зазначено у письмових запереченнях проти позову.

Стосовно юрисдикції спору, з метою вирішення якого позивач звернувся до суду із позовом, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У ході розгляду справи з'ясовано, що держава Україна делегувала відповідачу владні повноваження щодо вчинення управлінських та регуляторних дій при здійсненні залізничних перевезень (у тому числі щодо встановлення тарифів на такі перевезення, надання знижок, встановлення коефіцієнтів).

Згідно зі ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, суб'єктом владних повноважень визнається орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, у спірних правовідносинах відповідач є суб'єктом владних повноважень.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Із системного аналізу вище викладених норм та обставин суд прийшов до висновку, що позов товариства з обмеженою відповідальністю "ТрансРейл Україна" до публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про визнання протиправними та скасування рішень, визнання протиправними дій є таким, що підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст.ст. 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним скасувати рішення Тарифної комісії публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", прийняте на засіданні від 20.04.2016 року в частині обчислення з 20.04.2016 року по 31.12.2016 року (включно) плати за перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, із застосуванням наступних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики при виконанні обсягів перевезень:

- з підведенням підсумків за квартал: за І квартал: до 169 тис. т - К = 0,85; не менше ніж 170 тис. т - К = 0,70; за І півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К =0,70;

- з підведенням підсумків за півріччя: за ІІ півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70.

3. Визнати протиправним та скасувати наказ публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" від 17.05.2016 року №365 "Про введення в дію рішення Тарифної комісії "ПАТ "Укрзалізниця", яким введено в дію протокол Тарифної комісії публічного акціонерного товариства "Укрзалізниця" від 20.04.2016 року №5, в частині обчислення з 20.04.2016 року по 31.12.2016 року (включно) плати за перевезення зріджених газів (ГНВ 2705, 2711, 290110 - бутан та суміші бутану), зазначених у п. 29.5.1 таблиці п. 12.1 розділу 2 додатку 3 Тарифної політики, із застосуванням наступних коефіцієнтів до базових ставок Тарифної політики при виконанні обсягів перевезень:

- з підведенням підсумків за квартал: за І квартал: до 169 тис. т - К = 0,85; не менше ніж 170 тис. т - К = 0,70; за І півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К =0,70;

- з підведенням підсумків за півріччя: за ІІ півріччя: до 299 тис. т - К = 0,85; не менш ніж 300 тис. т - К = 0,70.

4. Визнати протиправними дії публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про донарахування товариству з обмеженою відповідальністю "ТрансРейл Україна" платежів за транзитні перевезення по Україні зрідженого газу з Російської Федерації до Польщі за 2016 рік із застосуванням К = 0,85 на суму 39417524,36 грн.

5. Позов в іншій частині залишити без задоволення.

6. Присудити на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ТрансРейл Україна" (код ЄДРПОУ 21653947) здійснений ним судовий збір у розмірі 3200,00 грн. (три тисячі двісті гривень 00 копійок) за рахунок публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815).

Копії постанови направити (вручити) сторонам (їх уповноваженим представникам) у порядку та строки, встановлені ст. 167 КАС України.

Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів із дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя В.І. Келеберда