Постанова № 67827378, 19.07.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2017
Номер справи
820/2345/17
Номер документу
67827378
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

19 липня 2017 р. № 820/2345/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Золочівської районної державної адміністрації Харківської області, Відділу у Золочівському районі Головного управління Держгеокадастру в Харківській області прозобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1, звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просять суд :

- визнати протиправним та скасувати прийняте Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області розпорядження № 66 від "10" березня 2016 року "Про надання згоди ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок";

- визнати протиправним та скасувати прийняте Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області розпорядження №285 від "19" жовтня 2016 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) та передачу їх у спільну часткову власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5.";

- зобов'язати відділ Держгеокадастру у Золочівському районі Харківської області внести запис до Державного реєстру прав - про скасування державної реєстрації речового права (оренди) на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 та земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3, яке зареєстроване за громадянами: ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 08.07.2017 р. позивач звернувся до Золочівської РДА Харківської області з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки №207 в натурі (на місцевості) орієнтованою площею 5,34 га, яка належить йому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР№0104952, зареєстрованого 24.12.1997 р. за №241 із земель колективної власності реформованого КСП імені Ілліча розташованих за межами населених пунктів на території Писарівської сільської ради Золочівського району Харківської області. У відповідь Золочівською РДА позивача повідомлено, що земельна ділянка №207 відповідно до Проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) КСП ім.Ілліча вже передана у спільну часткову власність громадянам: ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на підставі розпорядження голови Золочівської РДА №285 від 19.10.2016 року.

На думку позивача, розпорядження голови Золочівської РДА від 10.03.2016 року №66 "Про надання згоди ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок" та розпорядження №285 від 19.10.2016 р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) та передачу їх у спільну часткову власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5." є незаконним і підлягають скасуванню, як такі, що суперечать Конституції України та чинному законодавству України, а також що порушують права позивача на здійснення права власності його земельною ділянкою.

Представник позивача ОСОБА_6 прибув у судове засідання, склав на адресу суду заяву, в якій просив розглядати справу в порядку письмового провадження. (а.с.47).

Відповідач - ОСОБА_2 районна державна адміністрація Харківської області, у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, надіслав на адресу суду клопотання, в якому просив розглядати справу без участі представника райдержадміністрації на підставі наданих доказів та зазначив, що не заперечує проти задоволення позовних вимог. (а.с.44).

Відповідач - Відділ у Золочівському районі Головного управління Держгеокадастру в Харківській області, у судове засідання повноважного представника не направив, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі представника відділу.

У письмових поясненнях (а.с.39-42) вказав, що на даний час Відділ у Золочівському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області не має повноважень з ведення Державного реєстру прав, а також проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, такі функції відповідно до ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" здійснюють структурні підрозділи територіальних органів Міністерства юстиції України.

Оскільки визначене ч. 1 ст.2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.

За матеріалами справи судом встановлено, що позивачу - ОСОБА_1 на підставі рішення Золочівської райодержадміністрації від 22.10.1997 року №556 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП імені Ілліча розміром 5,34 умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що підтверджується сертифікатом на право на земельну ділянку (пай) серії ХР№0104952, зареєстрованого 24.12.1997 року у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №241 (а.с.10) та довідкою Писарівської сільської ради Золочівського району Харківської області №02-19-343 від 24.05.2017 року (а.с.11).

08.05.2017 року реалізуючи право власності на вказану на земельну ділянку та з метою виділення та визначення її меж в натурі, а також розроблення відповідної технічної документації, позивач звернувся з відповідною заявою до Золочівської районної державної адміністрації Харківської області.

Листом Золочівська районна державна адміністрація Харківської області №0229/1067 від 25.05.2017 року повідомила ОСОБА_7, що земельна ділянка №207 відповідно до Проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) КСП ім.Ілліча вже передана у спільну часткову власність громадянам на підставі розпорядження голови Золочівської РДА №285 від 19.10.2016 року. (а.с.18).

Також судом встановлено, що розпорядженням голови Золочівської районної державної адміністрації Харківської області №66 від 10.03.2016 року "Про надання згоди ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок" відповідачем надано згоду ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на розробкою технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок №207 (1) загальною площею 0,5690 га та №207(2) загальною площею 5,2849 га з метою передачі її у спільну часткову власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колективної власності реформованого КСП імені Ілліча.

Пізніше, розпорядженням голови Золочівської районної державної адміністрації Харківської області №285 від 19.10.2016 р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) та передачу їх у спільну часткову власність ОСОБА_3, ОСОБА_4,, ОСОБА_5." затверджено технічну документацію із землеустрою щодо виділення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для передачі у спільну часткову власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих за межами населених пунктів на територіях Писарівської сільської ради Золочівського району Харківської області та переданор у спільну часткову власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 по 1/3 частці кожному земельних ділянок сільськогосподарських угідь кадастровий номер НОМЕР_2, загальною площею 0,5690 га та кадастровий номер НОМЕР_3, загальною площею 5,2849 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із розпайованих земель сільськогосподарського призначення реформованого КСП імені Ілліча розташованих за межами населених пунктів на території Писарівської сільської ради. (а.с.19-20).

Не погоджуючись зі спірними розпорядженнями Золочівської РДА Харківської області від 10.03.2016 року №66 та від 19.10.2016 року №285, а також вважаючи протиправним запис в Державному реєстрі прав про державну реєстрацію речового права (оренди) на земельні ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 та НОМЕР_3, яке зареєстроване за громадянами: ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне:

08.08.1995 року Президентом України було видано указ №720/95 "Про порядок паювання земель, передану у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", яким установлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю (п.2 Указу № 720/95).

На підставі вищевказаного указу Президента України відбулося паювання земель колективної власності між громадянами - членами КСП імені Ілліча, визначивши номер паю шляхом жеребкування кожному громадянину та видачею сертифікату на право на земельну частку (пай), зокрема позивачу визначено номер паю №207 та видано сертифікат серії ХР№0104952, зареєстрованого 24.12.1997 року у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №241 (а.с.10).

Преамбулою Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" визначено, що цей Закон визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками.

Згідно до частини 1 статті 1 ЗУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.

Частиною 1 статті 2 вищевказаного закону визначено, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Згідно з частиною першої статті 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Відповідно до п. 16 Перехідних положень Земельного кодексу України, громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.

Згідно з п.17 Перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно до положень частини 1 та 2 статті 3 ЗУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.

Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

У відповідності до статті 9 ЗУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування.

Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі.

Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).

Вказані норми також кореспондуються з п.2 постанови Кабінету Міністрів України "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)".

Як вбачається з довідки Писарівської сільської ради Золочівського району Харківської області №02-19/343 від 11.05.2017 року, відповідно до протоколу жеребкування земельних часток (паїв) КСП ім. "Ілліча" розташованого на території Писарівської сільської ради, за ОСОБА_1 закріплено земельну ділянку №207, розміром земельної частки (паю) 5,34 га умовних кадастрових одиниць. (а.с.11).

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що Золочівською РДА Харківської області при видачі спірних розпоряджень №66 від 10.03.2016 року "Про надання згоди ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок" та №285 від 19.10.2016 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) та передачу їх у спільну часткову власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5" не перевірено належним чином заяви ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на відповідність положенням Земельного кодексу України, що в свою чергу призвело до порушення права власності на земельну ділянку (пай) ОСОБА_1.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваних розпоряджень №66 від 10.03.2016 року та №285 від 19.10.2016 року діяв з порушенням повноважень, наданих йому Земельним кодексом України та Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", а отже, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині скасування вказаних розпоряджень обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Відділу Держгеокадастру у Золочівському районі Харківської області внести запис до Державного реєстру прав - про скасування державної реєстрації речового права власності та державної реєстрації іншого речового права (оренди) на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 та земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3, яке зареєстроване за громадянами: ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3, суд зазначає наступне:

З огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 18.03.2014 року № 21-11а14.

За таких підстав, суд доходить висновку про відмову у задоволенні цієї частини позовних вимог, оскільки зобов'язання Відділу Держгеокадастру у Золочівському районі Харківської області вчинити певні дії щодо внесенню запису в Державний земельний кадастр є втручанням з діяльність вищевказаного органу.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Беручи до уваги, що позивачем при подачі позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1920 грн. за три вимоги немайнового характеру, а судом задоволено дві вимоги немайнового характеру, звернені до Золочівської районної державної адміністрації Харківської області, то судовий збір підлягає стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Золочівської районної державної адміністрації Харківської області у розмірі 1280,00 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Золочівської районної державної адміністрації Харківської області, Відділу у Золочівському районі Головного управління Держгеокадастру в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Скасувати прийняте Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області розпорядження №66 від 10 березня 2016 року "Про надання згоди ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок".

Скасувати прийняте Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області розпорядження №285 від 19 жовтня 2016 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) та передачу їх у спільну часткову власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5".

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Золочівської районної державної адміністрації Харківської області

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Панченко