Постанова № 67826628, 20.07.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2017
Номер справи
809/958/17
Номер документу
67826628
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" липня 2017 р. Справа № 809/958/17

13:30 год.

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЦУНАМІ" до Прикарпатської універсальної товарної біржі про зобов'язання повторно розглянути запит на доступ до інформації №1 від 08.06.2017 та надати запитувану інформацію, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦУНАМІ" звернулося до суду з адміністративним позовом до Прикарпатської універсальної товарної біржі про зобов'язання повторно розглянути запит на доступ до інформації №1 від 08.06.2017 та надати достовірну, точну та повну інформацію покупців-учасників аукціону (торгів) із конкретизацією номерів карток.

Позовні вимоги мотивовано тим, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження державним майном - деревиною, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали це майно, при тому, що даний випадок не є тим, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Відповідно до частини 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України про відкриття скороченого провадження суд виносить ухвалу, копія якої разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів невідкладно надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу. В ухвалі в обов'язковому порядку зазначаються строк подання заперечення проти позову, порядок його подання, а також наслідки неподання такого заперечення. Відповідач у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

Згідно із пунктом 2 частини 5 вказаної статті Кодексу адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Судом, 04.07.2017 прийнято ухвалу про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, копію якої разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів направлено відповідачу за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, для подання заперечення або заяви про визнання позову. Надіслані документи відповідачем отримано 07.07.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.36). Проте, заперечення або заяви про визнання позову від відповідача на адресу суду, у строки передбачені статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, не надходили.

Суд, розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України - без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі – прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦУНАМІ" шляхом поштового відправлення, 13.06.2017 звернулося до Прикарпатської універсальної товарної біржі з запитом на доступ до інформації №1 від 08.06.2017 (а.с.11-12).

На вказаний запит на інформацію відповідачем надано відповідь №184 від 19.06.2017, якою в частині запитуваної інформації, зокрема з приводу надання інформації щодо найменування всіх покупців-учасників щоквартального аукціону (торгів) з продажу необробленої деревини заготівлі ІІІ кварталу 2017 року постійними лісокористувачами Івано-Франківської області, що відбувся 06.06.2017 із конкретизацією номерів карток, повідомлено, що інформація щодо покупців-учасників аукціону не відноситься до публічної і може надаватися лише у випадках, передбачених статтею 15 Закону України «Про товарну біржу» (а.с.13).

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 22 вказаного Закону, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.

Частиною 4 вказаної статті Закону визначено, що у відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.

Однак, відповідач відмовляючи в наданні вищевказаної частини запитуваної інформації не зазначив порядок оскарження відмови, що є недотриманням вимог пункту 3 частини 4 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та підставою для зобов'язання розглянути запит в порядку, визначеному цим Законом.

Щодо зобов’язання надати запитувану інформацію суд зазначає наступне.

Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується, серед визначеного, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом. Водночас, згідно з частини 2 статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Критерії обмеження доступу до публічної інформації визначені статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Зокрема, відповідно до частини другої цієї статті обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні. За умови додержання сукупності всіх трьох підстав може бути обмежено доступ до інформації.

Частиною 4 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про доступ до публічної інформації», таємна інформація - це інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю.

Відтак статтею 15 Закону України «Про товарну біржу» передбачено, що зміст біржової угоди (за винятком найменування товару, кількості, ціни, місця і строку виконання) не підлягає розголошенню. Цю інформацію може бути надано тільки на письмову вимогу судам, органам прокуратури, служби безпеки, внутрішніх справ та аудиторським організаціям у випадках, передбачених законодавством України.

Суд звертає увагу на те, що позивач просив надати інформацію щодо найменування всіх покупців-учасників щоквартального аукціону (торгів) з продажу необробленої деревини із конкретизацією номерів карток, однак найменування учасника (покупця) аукціону (торгів) та номери карток покупців-учасників не є змістом біржової угоди.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідач протиправно застосував положення статті 15 Закону України «Про товару біржу» до даних правовідносин, водночас, судом не встановлено, а відповідачем не наведено обставин, які б відносили запитувану інформацію до інформації з обмеженим доступом.

З наведеного вбачається, що відповідач, не наддав публічну інформацію доступ до якої гарантується Законом України «Про доступ до публічної інформації», при цьому відмову в задоволенні запиту на інформацію відповідач оформив не у спосіб, визначений вказаним Законом.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, адміністративний позов слід задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з Прикарпатської універсальної товарної біржі на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ЦУНАМІ" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1600,00 гривень.

Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

Дана постанова прийнята в порядку скороченого провадження у адміністративній справі, передбаченій пунктом 1 частини першої вказаної статті Кодексу, якою визначено, що скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження бездіяльності суб’єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію, тому, слід допустити негайне виконання постанови суду в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання розглянути запит та надати інформацію.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 94, 158, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Прикарпатську універсальну товарну біржу розглянути запит товариства з обмеженою відповідальністю "ЦУНАМІ" на доступ до інформації №1 від 08.06.2017 в частині надання інформації щодо найменування всіх покупців-учасників щоквартального аукціону (торгів) з продажу необробленої деревини заготівлі ІІІ кварталу 2017 року постійними лісокористувачами Івано-Франківської області, що відбувся 06.06.2017 із конкретизацією номерів карток, та надати інформацію у порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Допустити негайне виконання постанови суду в частині зобов'язання Прикарпатську універсальну товарну біржу розглянути запит товариства з обмеженою відповідальністю "ЦУНАМІ" на доступ до інформації №1 від 08.06.2017 в частині надання інформації щодо найменування всіх покупців-учасників щоквартального аукціону (торгів) з продажу необробленої деревини заготівлі ІІІ кварталу 2017 року постійними лісокористувачами Івано-Франківської області, що відбувся 06.06.2017 із конкретизацією номерів карток, та надання інформації у порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Стягнути з Прикарпатської універсальної товарної біржі (код 30106752) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ЦУНАМІ" (код 31572226) сплачений судовий збір у розмірі 1600,00 ( одна тисяча шістсот) гривень.

Відповідно до частини 9 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Григорук О.Б.