Ухвала суду № 67805457, 12.07.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.07.2017
Номер справи
805/1458/17-а
Номер документу
67805457
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

12 липня 2017 року м. Київ К/800/23876/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Черпак Ю.К., розглянувши матеріали касаційної скарги Секретаріату Кабінету Міністрів України на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, третя особа - Міністерство юстиції України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову про задоволення позову. Визнано протиправними дії Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо направлення звернення ОСОБА_1 від 06 березня 2017 року на розгляд Міністерству юстиції України, збов'язано Секретаріат Кабінету Міністрів України розглянути звернення позивача від 06 березня 2017 року та письмово повідомити його про результат розгляду відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Судами встановлено, що 26 січня 2017 року ОСОБА_1 звернувся зі скаргою до Прем'єр-міністра України на дії керівництва Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України та Міністерства юстиції України. Зазначена скарга була направлена Секретаріатом Кабінету Міністрів України 02 лютого 2017 року за вих..№41-М-001926/05-1 для розгляду в межах компетенції та надання відповіді заявнику до Національної поліції, Міністерства юстиції України, в копіях - до Генеральної прокуратури України та НАБУ.

Відповідь на звернення до Кабінету Міністрів України від 26 січня 2017 року позивач отримав від Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України (лист від 22 лютого 2017 року № 181).

06 березня 2017 року позивач вдруге надіслав скаргу до Прем'єр-міністра України, в якій зауважив, що за першим його зверненням від 26 січня 2017 року ніяких заходів не прийнято, тому просив прийняти заходи щодо усунення порушень його прав за скаргою від 26 січня 2017 року, притягти до відповідальності Міністра юстиції України ОСОБА_2 вважаючи, що в його діях наявні ознаки кримінального злочину та корупційних дій.

На звернення від 06 березня 2017 року позивач отримав повідомлення Секретаріату Кабінету Міністрів України без дати та номера, що його звернення від 06 березня 2017 року надіслано Міністерству юстиції України 13 березня 2017 року за № 41-М-006067/05 відповідно до частини 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян» для розгляду та надання відповіді.

Спірним в цій справі є правомірність дій Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо направлення звернення ОСОБА_1 від 06 березня 2017 року для розгляду до Міністерства юстиції України.

Вирішуючи спір, суд апеляційної інстанції, виходив з того, що Секретаріат Кабінету Міністрів України протиправно направив звернення позивача від 06 березня 2017 року, яке відповідає вимогам, зазначеним у статті 5 Закону України «Про звернення громадян», на розгляд Міністерству юстиції України, оскільки у вказаному зверненні зазначалося про можливе порушення прав ОСОБА_1 з боку посадових осіб Міністерства юстиції України, а згідно із статтею 7 Закону України «Про звернення громадян» заборонено направлення скарг громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Водночас, обов'язковим є прийняття звернень, оформлених належним чином і поданих у встановленому порядку, тому Секретаріат Кабінету Міністрів України зобов'язаний був розглянути звернення ОСОБА_1 від 06 березня 2017 року та повідомити заявника про результати його розгляду.

Суд вважав необґрунтованими доводи відповідача, що зобов'язання розглянути звернення по суті є формою втручання в його дискреційні повноваження, оскільки протиправними є дії відповідача щодо пересилання звернення до Міністерства юстиції України, дії якого оскаржуються, а Законом України «Про звернення громадян» чітко визначено обов'язок прийняття та розгляду звернень громадян, оформлених належним чином і поданих у встановленому порядку. При цьому, суд не зобов'язує відповідача певним чином вирішити звернення позивача, а тільки розглянути його, як того вимагає Закон.

Організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначені у Законі України «Про Кабінет Міністрів України» (далі - Закон № 794).

Відповідно до статті 1 Закону №794 Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

Статтею 47 Закону № 794 визначено, що Секретаріат Кабінету Міністрів України здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України. Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує підготовку та проведення засідань Кабінету Міністрів України та діяльність Прем'єр-міністра України, Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України та міністрів України, які не очолюють міністерства. Секретаріат здійснює контроль за своєчасним поданням органами виконавчої влади проектів законів, проектів актів Кабінету Міністрів України, інших документів для підготовки їх до розгляду Кабінетом Міністрів України. Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" розгляд та надання відповідей на запити, що надходять до Кабінету Міністрів України.

Підпунктом 32 пункту 17 Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 року № 850 (далі - Положення № 850) встановлено, що структурні підрозділи Секретаріату відповідно до основних завдань, визначених цим Положенням, та з питань, що належать до їх компетенції організовують в установленому порядку розгляд звернень громадян, адресованих Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністру України, Першому віце-прем'єр-міністру України, віце-прем'єр-міністрам України, Міністру Кабінету Міністрів України та міністру, який не очолює міністерство.

Згідно з підпунктом 1 Положення № 850 Секретаріат Кабінету Міністрів України є постійно діючим органом, що забезпечує діяльність Кабінету Міністрів України.

Оскільки до повноважень Секретаріату КМУ України належить розгляд звернень громадян, адресованих, зокрема, Кабінету Міністрів України, Прем»єр-Міністру України, саме Секретаріат надавав відповіді на звернення позивача, тому саме він є належним відповідачем по справі.

На підставі частини 1 статті 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно із статтею 5 Закону України «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.

Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються. (стаття 7 Закону України «Про звернення громадян»).

Статтею 16 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду. До скарги додаються наявні у громадянина рішення або копії рішень, які приймалися за його зверненням раніше, а також інші документи, необхідні для розгляду скарги, які після її розгляду повертаються громадянину.

Суд апеляційної інстанції зазначав, що ненадання до звернення обов'язкових додатків, визначних частиною 6 статті 16 Закону України «Про звернення громадян», не є підставою для його надсилання до органу, дії якого оскаржуються, оскільки норма про заборону направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються, носить імперативний характер, а відповідно до частини 3 статті 7 цього Закону Секретаріат Кабінету Міністрів України, за умови, що звернення позивача не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення, повинен був повернути ОСОБА_1 його скаргу з відповідними роз'ясненнями.

У касаційній скарзі Секретаріат Кабінету Міністрів України, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати це судові рішення та залишити в силі постанову суду першої інстанції. Вказує, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про правомірність дій відповідача щодо направлення скарги до Міністерства юстиції України, як органу, який уповноважений розглядати визначені в скарзі питання.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду апеляційної інстанції і не дають підстав вважати, що судове рішення ухвалене з порушенням норм матеріального чи процесуального права.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 213 КАС України касаційна скарга має містити обґрунтування вимог особи, що подає касаційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає порушення норм матеріального чи процесуального права та як вони вплинули на правильність вирішення справи.

Відповідно до положень пункту 5 частини п'ятої статті 214 КАС України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

Виходячи зі змісту касаційної скарги, оскаржуваного судового рішення, в якому надана відповідна оцінка доказам, у тому числі доводам касатора, які він зазначав також у судах попередніх інстанцій, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній аргументи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не навів підстав, які б дозволили вважати, що суд неправильно застосував норми матеріального або процесуального права.

Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Секретаріату Кабінету Міністрів України на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, третя особа - Міністерство юстиції України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Ю.К. Черпак