Ухвала суду № 67805362, 12.07.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.07.2017
Номер справи
201/901/17
Номер документу
67805362
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

12 липня 2017 року м. Київ К/800/23627/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Черпак Ю.К., розглянувши матеріали касаційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 18 квітня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2017 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову про часткове задоволення позову. Визнано неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплатити пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі, поданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 13 грудня 2016 року №9/2236, починаючи з 22 грудня 2016 року. В решті позову відмовлено.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, де отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

12 березня 2016 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії, однак листом від 22 березня 2016 року відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії, з огляду на те, що постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопад 2015 року № 988 (далі - Постанова № 988) визначено грошове забезпечення для поліцейських, які проходять службу у Національній поліції та не передбачено перерахунок пенсії пенсіонерам, які були звільненні з Міністерства внутрішніх справ України.

22 грудня 2016 року позивач вдруге звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі Постанови № 988, якою встановлені нові розміри посадових окладів, та долучив довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 13 грудня 2016 року № 9/2236, яку видано Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2016 року у справі № 200/6642/16-а.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 05 січня 2017 року відмовило позивачу у задоволенні заяви про перерахунок пенсії з огляду на відсутність правових підстав для такого перерахунку, через те, що Постановою № 988 від 11 листопада 2015 року не змінювалися види раніше існуючого грошового забезпечення, а вперше встановлені види і розмір грошового забезпечення поліцейських.

Вирішуючи спір, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відсутні підстави стверджувати про неправомірність дій відповідача під час вирішення заяви позивача від 12 березня 2016 року щодо перерахунку пенсії, оскільки у цей час у відповідача були відсутня інформація, яка необхідна для вирішення питання про перерахунок пенсії.

Разом з тим, звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі Постанови № 988 вдруге - 22 грудня 2016 року, позивач долучив довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 13 грудня 2016 року № 9/2236, видану Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2016 року у справі №200/6642/16-а.

Отже, з 22 грудня 2016 року у відповідача була наявна інформація, яка необхідна для вирішення питання про перерахунок пенсії.

Враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії, починаючи з 22 грудня 2016 року є протиправною.

При цьому, вимоги позивача про перерахунок пенсії без обмеження її граничним розміром є необґрунтованими, оскільки будь-яких мотивів з цього приводу позивачем не зазначено.

Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Наведені положення законодавства набрали законної сили з 01 січня 2016 року.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Порядком № 45 встановлена наступна послідовність дій: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Статтею 102 Закону № 580-VIII і абзацом 2 пункту 15 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 900-VIII встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

В свою чергу, грошове забезпечення поліцейських врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 988, якою збільшено розмір складових грошового забезпечення позивача, з яких обчислено розмір його пенсії.

У касаційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати це судове рішення та залишити в силі постанову суду першої інстанції. Зазначає про відсутність правових підстав для перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії, з огляду на не надходження до органів Пенсійного Фонду України повідомлення про наявність законних підстав для перерахунку пенсії, яке повинно бути надано Міністерством внутрішніх справ України.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду апеляційної інстанції і не дають підстав вважати, що судове рішення ухвалене з порушенням норм матеріального чи процесуального права.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 213 КАС України касаційна скарга має містити обґрунтування вимог особи, що подає касаційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає порушення норм матеріального чи процесуального права та як вони вплинули на правильність вирішення справи.

Відповідно до положень пункту 5 частини п'ятої статті 214 КАС України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

Виходячи зі змісту касаційної скарги, оскаржуваного судового рішення, в якому надана відповідна оцінка доказам, у тому числі доводам касатора, які він зазначав також у судах попередніх інстанцій, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній аргументи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не навів підстав, які б дозволили вважати, що суд неправильно застосував норми матеріального або процесуального права.

Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Ю.К. Черпак