УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2017 р.Справа № 820/1424/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Старостіна В.В. , Бегунца А.О.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.06.2017р. по справі № 820/1424/17
за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Кутузівка" Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України
до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Державне підприємство "Дослідне господарство "Кутузівка "Інституту сільського господарства Північного сходу НААН України", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 14.11.2016р. №0004561201.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08.06.2017р. адміністративний позов задоволено частково.
Скасовано податкове повідомлення - рішення Харківської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області від 14.11.2016р. №0004561201.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Харківської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на користь Державного підприємства "Дослідне господарство "Кутузівка" Інституту сільського господарства Північного сходу НААН України" (код ЄДРПОУ - 05460427, адреса: 62405, Харківська область, сел. Кутузівка, вул. Шкільна, 6) судовий збір у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Позивач в своїх запереченнях на апеляційну скаргу просив рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач - Державне підприємство "Дослідне господарство "Кутузівка" Інституту сільського господарства Північного сходу НААН України" (код ЄДРПОУ 05460427, адреса: 62405, Харківська область, Харківський район, сел. Кутузівка, вул. Шкільна, 6), пройшло процедуру державної реєстрації в якості юридичної особи згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, виданого Харківським районним управлінням юстиції Харківської області.
Позивач перебуває на обліку в Харківській об'єднаній державній податковій інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області в якості платника ПДВ, що також підтверджується Свідоцтвом №00164460 про реєстрацію платника податку на додану вартість (а.с. 11).
Позивачем подано до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області податкову декларацію з податку на додану вартість № 9173488509 від 18.08.2015 року за період липень 2015р., в якій самостійно задекларовано суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (рядок 18 - рядок 20) у розмірі 699 927,00 грн.
Також, у пункті 25.2 Розділу ІІІ "Розрахунки за звітний період" вказаної декларації з ПДВ за липень 2015р. платником податків зазначено, що сума 699 927,00 грн. спрямовується на спеціальний рахунок за наступними реквізитами: № рахунку 26042111539 в ПАТ "МЕГАБАНК" Харків (код 09804119), МФО 351629 (а.с. 38 - 39).
Так, відповідно до п.46.1 статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. 203.1, 203.2 ст. 203 ПК України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п.54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Судовим розглядом встановлено, що головним державним ревізором - інспектором відділу адміністрування податку на додану вартість управління податків та зборів з юридичних осіб ХОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на підставі положень ПК України проведено перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ДП "Дослідне господарство "Кутузівка" Інституту сільського господарства Північного сходу НААН України" (код 5460427), а саме податкової декларації з ПДВ за період липень 2015 року з питання своєчасності сплати підприємством узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, за результатами якої було складено акт перевірки податкової звітності з ПДВ № 1533/20-23-12-01-09/5460427 від 20.10.2016 року (а.с. 11 - 12).
У висновках акту перевірки податковим перевіряючим зазначено про встановлення в результаті проведення перевірки несвоєчасну сплату позивачем узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість згідно податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої) за звітний (податковий) період за липень 2015р. від 18.08.2015 року № 9173488509.
В мотивувальній частині акту податковим органом зазначено, що станом на 30.08.2015р. в особовій картці платника рахувалася переплата в розмірі 0,81 грн. Станом на 31.08.2015р. виник податковий борг у розмірі 699 926,19 грн., який як вказує податковий інспектор, було погашено 17.09.2015р. платіжним дорученням № 2327458 на суму 20 000,00 грн. із затримкою на 18 днів; 18.09.2015р. платіжним дорученням № 2338294 на суму 50 000,00 грн. із затримкою на 19 днів; 21.09.2015р. платіжним дорученням № 2353689 на суму 69 927,00 грн. із затримкою на 22 дні; 21.09.2015 року платіжним дорученням № 2349089 на суму 60 000,00 грн. із затримкою на 22 дні; 22.09.2015р. платіжним дорученням № 2358643 на суму 100 000,00 грн. із затримкою на 23 дні; 23.09.2015р. платіжним дорученням № 23784787 на суму 100 000,00 грн. із затримкою 24 дні; 24.09.2015р. платіжним дорученням № 2379439 на суму 100 000,00 грн. із затримкою на 25 днів; 25.09.2015р. платіжним дорученням № 2495184 на суму 150 000,00 грн. із затримкою на 26 днів; 28.09.2015р. платіжним дорученням № 2522134 на суму 136 656,00 грн. (в погашення заборгованості зараховуються 49 999,19 грн.) із затримкою на 29 днів (а.с. 11).
Так, відповідно до ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі висновків акту перевірки податкової звітності з ПДВ № 1533/20-23-12-01-09/5460427 від 20.10.2016р. та на підставі п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючим органом винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 14.11.2016р. №0004561201, яким за затримку на 18, 19, 22, 23, 24, 25, 26 та 29 календарних днів сплати грошового зобов'язання суми податку на додану вартість в сумі 699 926,19 грн. зобов'язано позивача сплати суму штрафу у розмірі 10% - 69 992,62 грн. (а.с. 10).
Позивач, не погоджуючись з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, скористався своїм правом на його оскарження в адміністративному порядку шляхом подачі до Головного управління ДФС у Харківській області письмової скарги № 312 від 01.12.2016р.
Рішенням Головного управління ДФС у Харківській області № 109/10/20-40-10-01-14 від 11.01.2017р. скаргу позивача № 312 від 01.12.2016р. (вх. №11904/10 від 05.12.2016р.) залишено без задоволення, а податкове повідомлення - рішення Харківської ОДПІ від 14.11.2016р. №0004561201 - без змін (а.с. 14 - 18), на яке позивачем також було подано повторну письмову скаргу № 15 від 23.01.2017р. шляхом звернення до центрального органу - ДФС України (а.с. 19 - 20).
Рішенням ДФС України № 4001/6/99-99-11-03-01-25 від 27.02.2017р. податкове повідомлення - рішення Харківської ОДПІ №0004561201 від 14.11.2016р. та рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 109/10/20-40-10-01-14 від 11.01.2017р. за результатами розгляду первинної скарги - без змін, а скаргу позивача без задоволення (а.с. 22 - 23).
З матеріалів справи вбачається, що позивач є сільськогосподарським підприємством, яке здійснює господарську діяльність реалізації власної продукції сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до п. 209.1 ст. 209 Податкового кодексу України (в редакції від 01.07.2015р.), резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач для провадження своєї діяльності обрав спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість та з 01.01.2009р. зареєстрований суб'єктом спеціального режиму оподаткування.
Так, відповідно до п.200-1.1 ст. 200-1 ПК України (в редакції від 01.07.2015р., чинної на момент перерахування позивачем податкового зобов'язання з ПДВ на спеціальний рахунок для акумуляції ПДВ за перевіряємий контролюючим органом період липень 2015р.), система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника (п.200-1.2 ст. 200-1 ПК України).
Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків визначено Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014р. № 569 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2015р. № 1177) (в редакції від 07.03.2015р., чинній у перевіряємий контролюючим органом позивача як платника податків період) (надалі за текстом - Порядок № 569), яким визначено, що система електронного адміністрування податку запроваджується поетапно: на перехідний період (до 1 липня 2015 р. або іншої дати, визначеної окремим рішенням Верховної Ради України про скорочення такого періоду) - у тестовому режимі; із зазначеної дати - на постійній основі.
Згідно п. 2 Порядку № 569, рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
Спеціальний рахунок - рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 4 вказаного Порядку № 569 електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі.
Платникам податку, які застосовують спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Податкового кодексу України, відкривається єдиний електронний рахунок для обліку сум податку за результатами діяльності, передбаченої зазначеною статтею, та іншої діяльності.
Тобто, платникам податку, які застосовують спеціальний режим оподаткування (до вказаної категорії відноситься і позивач) відповідно до статті 209 ПК України, з метою обліку сум податку за результатами їх діяльності, передбаченою вказаною статтею, а також іншої діяльності, Казначейство безоплатно здійснює відкриття такому платнику податків єдиного електронного рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість в автоматичному режимі.
Як підтверджено копією електронного повідомлення про взяття рахунків на облік в органах ДФСУ за даними, отриманими від банків та інших фінансових установ, яка міститься в матеріалах адміністративної справи, позивачу як платнику податку 24.12.2014р. було відкрито в Казначействі України (899998) електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість № 37519000005004 який почав діяти (для ПДВ рахунків) 24.12.2014р. та взятий на облік в органах ДФСУ від 27.12.2014р. (а.с. 24).
Відповідно до п.209.2 ст. 209 ПК України (в редакції від 01.07.2015р.) згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Для перерахування суми податку із рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на спеціальний рахунок платника в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню.
На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку на спеціальний рахунок платника в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, процедура електронного адміністрування податку на додану вартість та сплатою сільськогосподарськими підприємствами податкового зобов'язання з ПДВ згідно із спеціальним режимом оподаткування включає в себе декілька етапів: спочатку нарахована сільськогосподарським підприємством відповідна сума ПДВ не сплачується ним до бюджету, залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування в подальшому суми такого податку та акумулюються платниками податків на спеціальних рахунках у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, які відкриваються або в установах банків або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Потім, у визначені строки, контролюючий орган надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників реєстр платників податків з зазначенням даних самого платника (податковий номер та індивідуальний податковий номер, ін.), звітного періоду та безпосередньо суми податку, що підлягає перерахуванню.
І останній етап передбачає, що на підставі реєстру платників податку казначейство здійснює перерахування суми податку на спеціальний рахунок платника податків в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач протягом періоду з 01.07.2015р. по 31.07.2015р. зі свого поточного рахунку № 2600811539 у ПАТ "Мегабанк" м. Харкова, дотримуючись процедури, передбаченої положеннями ст. 209 ПК України (в редакції від 01.07.2015р.), здійснив перерахування на єдиний електронний рахунок № 37519000005004 в системі електронного адміністрування податку для подальшого перерахування на свій спеціальний рахунок № 26042111539 у ПАТ "Мегабанк" загальну суму 1 737 000,00 грн., в тому числі: з призначенням платежу ПДВ за червень 2015р. загальну суму 1 335 000,00 грн.; з призначенням платежу ПДВ за липень 2015р. загальну суму 402 000,00 грн., що підтверджується копіями наступних платіжних доручень, а саме: платіжними дорученнями № 257 від 18.02.2015р. на суму 229 934,00 грн., від 16.03.2015р. № 396 на суму 117 907,00 грн., від 19.03.2015р. № 415 на суму 18 835,00 грн., від 23.03.2015р. № 439 на суму 43 363,00 грн., від 22.06.2015р. на суму 296 733,00 грн., від 25.06.2015р. № 1015 на суму 500 000,00 грн., від 01.07.2015р. № 1068 на суму 100 000,00 грн., від 03.07.2015р. № 1096 на суму 120 000,00 грн., від 06.07.2015р. на суму 245 000,00 грн., від 07.07.2015р. № 1109 на суму 200 000,00 грн., від 08.07.2015р. № 1114 на суму 115 000,00 грн., від 13.07.2015р. № 1124 на суму 100 000,00 грн., від 14.07.2015р. № 1161 на суму 30 000,00 грн., від 16.07.2015р. № 1166 на суму 25 000,00 грн., від 22.07.2016р. № 128 на суму 400 000,00 грн., від 27.07.2015р. № 1215 на суму 100 000,00 грн., від 29.07.2015р. № 1238 на суму 102 000,00 грн., від 30.07.2015р. № 1249 на суму 200 000,00 грн. (а.с. 43 - 57).
Крім того, матеріалами справи підтверджено, що протягом того ж періоду (з 01.07.2015р. по 31.07.2015р.) Казначейством України на підставі та в порядку визначеному положеннями ст. 209 Податкового кодексу України здійснено перераховання на спеціальний електронний рахунок позивача № 26042111539 у ПАТ "Мегабанк" м. Харків (кредит) є єдиного електронного рахунку №37519000005004 (дебет) в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на загальну суму 920 024,00 грн. з посиланням на податкові декларації ПДВ за період лютий, травень та червень 2015р., що підтверджується копіями наступних платіжних доручень, а саме: платіжні доручення від 01.07.2015р. № 1369266_71 на суму 93 993,00 грн., від 03.07.2015р. № 1383183_73 на суму 23 914,00 грн., від 03.07.2015р. № 1383185 73 на суму 90 666,00 грн., від 06.07.2015р. № 1391661 76 на суму 245 000,00 грн., від 07.07.2015р. № 1402336_77 на суму 200 000,00 грн., від 08.07.2015р. № 1410928_78 на суму 115 000,00 грн., від 13.07.2105р. № 14434757 на суму 100 000,00 грн., від 14.07.2015р. № 1465439_7 на суму 30 000,00 грн., від 16.07.2015р. № 1487631_7 на суму 16 067,00 грн., від 27.07.2015р. № 1712287_7 на суму 5 384,00 грн.
В графі вказаних вище платіжних доручень "призначення платежу" зазначено: "перераховано на спеціальний рахунок коштів з рахунку в СЕА по деклараціям з ПДВ № 9040319979 від 16.03.2015р., №9126737506 від 17.06.2015р., а також № 9148210877 від 15.07.2015р." (а.с. 58 - 67).
Отже, з урахуванням здійснення електронного адміністрування податку на додану вартість та погашення позивачем суми податкового зобов'язання з ПДВ по поданим ним податковим деклараціям за період лютий, травень та червень 2015р. в порядку положень ст. 209 ПК України, станом на 01.08.2015р. залишок коштів на єдиному електронному рахунку №37519000005004 складав 808 698,00 грн.
Як підтверджено долученими позивачем до матеріалів адміністративної справи копіями платіжних доручень за період лютий - липень 2015р., протягом періоду з 01.01.2015р. по 01.07.2015р. позивач, реалізовуючи сільськогосподарську продукцію власного виробництва, самостійно перераховував відповідне податкове зобов'язання зі сплати ПДВ на свій спеціальний рахунок для акумуляції ПДВ № 26042111539 у ПАТ "Мегабанк" м. Харкова у загальній сумі 1 206 772,00 грн., з яких: 1 144 574,00 грн. по податковим деклараціям за період січень 2015р. - травень 2015р. (229 934,00 грн. по декларації за січень 2015р., 117 907,00 грн. по декларації за лютий 2015р., 796 733,00 грн. по декларації за травень 2015р.) а тому, залишок на спеціальному рахунку позивача для акумуляції ПДВ № 26042111539 також складав 62 198,00 грн.
Отже, сума податку, задекларованого позивачем у податковій декларації (скороченої) за звітний (податковий) період липень 2015р. від 18.08.2015р. вказана як 699927,00 грн., а тому залишок на єдиному електронному рахунку позивача №37519000005004 станом на 01.08.2015р. у розмірі 808 698,00 грн. повністю перекриває вказану сільськогосподарським підприємством у декларації за липень 2015р.
Колегія судів звертає увагу, що доказів спростування вищевказаного до суду першої та апеляційної інстанції відповідачем не надано.
Тому, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку стосовно спростування твердження контролюючого органу щодо недостатності у підприємства станом на 30.08.2015р. грошових коштів на електронному рахунку для погашення узгодженої суми грошового зобов'язання за липень 2015р.
Стосовно додаткового відкриття позивачу як платнику податків зі спеціальним режимом оподаткування відповідно до положень ст. 209 ПКУ ще одного електронного рахунку в системі електронного адміністрування податку, призначеного для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, колегія суддів зазначає наступне.
Законом України від 16.07.2015р. №643-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" до ст. 200-1 Податкового кодексу Країни внесено зміни та доповнення.
Відповідно до п.200-1.2 ст. 200-1 ПК України (в редакції від 29.07.2015), платникам - сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, додатково відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно копії електронного повідомлення про взяття рахунків на облік в органах ДФСУ за даними, отриманими від банків та інших фінансових установ, позивачу як платнику податку, на підставі положень п.200-1.2 ст. 200-1 ПК України 29.07.2015р. відкрито додатковий електронний рахунок в Казначействі України (МФО 899998) № 37527100005004, який почав діяти з 29.07.2015р. (а.с. 25).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем податкова декларація по ПДВ за липень 2015р. подана до контролюючого органу 18.08.2015р. і декларувала податкове зобов'язання по ПДВ в сумі 699 927,00 грн., яке спрямовується на спеціальний рахунок позивача № 26042111539 у ПАТ "Мегабанк" у м. Харкові.
В той же час, як підтверджено наявними в матеріалах справи копіями платіжних доручень, переплата що склалася на спеціальному рахунку по акумулюванню ПДВ позивача № 26042111539 у ПАТ "Мегабанк" у м. Харкові склала на вказану вище дату 982 222,00 грн., тим самим повністю погашала податкове зобов'язання по ПДВ за липень 2015р.
Тому, судом першої інстанції правомірно визначено, що жодні правові підстав для додаткової оплати податкового зобов'язання за липень 2015р. у позивача не було і відповідачем у акті перевірки не доведено.
28.10.2016р. позивачем подано до Харківської об'єднаної державної податковій інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області свої письмові заперечення на акт перевірки податкової звітності з податку на додану вартість від 20.10.2016 року № 1533/20-23-12-01-09/5460427 (а.с. 13).
Відповідно до п.86.7 ст. 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки).
Такі заперечення розглядаються контролюючим органом протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень.
Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.
Однак, при розгляді адміністративної справи у суду першої інстанції та під час розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції встановлено, що матеріали справи не містять та представником контролюючого органу до суду не надано жодної письмової відповіді за результатами розгляду заперечень на акт перевірки, надісланої на адресу підприємства, що не відповідає положенням ст. 86 ПК України.
Враховуючи вказане вище, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що викладені в акті перевірки висновки, на підставі яких прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення, не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи, а доводи відповідача вказані в акті перевірки є безпідставними та спростовуються наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, відповідачем не надано до суду першої та апеляційної інстанції жодних доказів або письмових пояснень із обґрунтуванням правової позиції щодо спростування тверджень позивача та правомірності прийняття податковим органом оскаржуваного податкового повідомлення - рішення про накладення на позивача суму штрафних санкцій у загальному розмірі 69 999,62 грн. за порушення строків сплати суми узгодженого грошового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість за період липень 2015р. в розмірі 699926,19.
Таким чином, суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 08.06.2017р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.06.2017р. по справі № 820/1424/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Рєзнікова С.С.Судді Старостін В.В. Бегунц А.О. Повний текст ухвали виготовлений 18.07.2017 р.