
Головуючий у 1 інстанції - Ліпчанський С.М.
Суддя-доповідач - Шишов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2017 року справа №237/4421/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:головуючого судді: Шишова О.О.,суддів Сіваченко І.В., Чебанова О.О., при секретарі судового засідання Куленко О.Д., за участю представника відповідача Яресько К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Мар`їнського районного суду Донецької області від 28 лютого 2017 р. у справі № 237/4421/16-а (головуючий І інстанції Ліпчанський С.М.) за позовом ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до Марїнського районного суду Донецької області з адміністративним позовом про:
- визнання незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії;
- визнання незаконними дій МВС України та ГУ НПУ в Донецькій області про надання інформації УПФ України в Донецькій області по факту не надання інформації необхідної для перерахунку пенсії;
- зобов'язати УПФ України в Донецькій області провести перерахунок розміру пенсії за нормами нового законодавства з розрахунком розміру грошового утримання поліції в строки. вказані законодавством.
Мар'їнського районного суду позов ОСОБА_3 задоволений.
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління національної поліції України в Донецькій області, Міністерства внутрішніх справ України задоволений.
Визнані незаконними дії МВС України і ГУ НПУ в Донецькій області про надання інформації УПФ України в Донецькій області по факту не надання інформації необхідної для перерахунку пенсії.
Зобов'язано УПФ України в Донецькій області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_3 по нормам нового законодавства, враховуючи розмір грошового утримання поліції в строк, вказаний в законодавстві.
Зобов'язано УПФ України в Донецькій області витребувати в ГУ МВС в Донецькій області і МВС України всі необхідні документи, інформацію про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3
Стягнуто з Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) судовий збір на користь держави у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
Стягнуто з Головного управління національної поліції України в Донецькій області (ЄДРПОУ 40109058) судовий збір на користь держави у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
Стягнуто з Міністерства внутрішніх справ України судовий збір на користь держави у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач - Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та звернулось з апеляційною скаргою у якій вказало, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до п.1, п.12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
Органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.
На момент звернення позивача 17.04.2016 року до головного управління, Пенсійний фонд України від Міністерства внутрішніх справ України не отримував повідомлень про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Таким чином, обов'язку повідомляти головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам, у зв'язку з набранням чинності Постанови «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року ( далі - Постанова 988), у Пенсійного фонду України не виникло.
Просили суд скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове якою відмовити у задоволенні позовних вимог, які заявлені до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області.
У судовому засіданні представник Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області підтримало доводи апеляційної скарги в повному обсязі.
Позивач, представник відповідача - Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Міністерства внутрішніх справ України у судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання. Колегія суддів вважає можливим розглянути справу у відсутність осіб, які не з'явились.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_4 відповідно наказу від 17 вересня 2004 року № 209 л/с був звільнений з органів внутрішніх справ по ст.65 "а" (за віком) у відставку по вислізі років та взятий на облік як пенсіонер МВС в Головному управлінні пенсійного фонду України в Донецькій області.
З питання перерахунку пенсії позивач звертався до Головного управління пенсійного фонду України, який йому відмовив у задоволенні заяви.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до п.1, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, (Далі- Порядок) передбачає, що заяви про призначення пенсії за вислугу років, які мають право на пенсію згідно із Законом (2262-12), подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях, через уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України.
Пунктами 12, 13 Порядку також встановлено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.
Тобто, з наведених положень убачається, що органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. ^
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну складових грошового забезпечення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспец.зв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
З матеріалів справи вбачається, що на момент звернення позивача 17.04.2016 року до головного управління, Пенсійний фонд України від Міністерства внутрішніх справ України не отримував повідомлень про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям та Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області не отримувало інформацію про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Крім того, листами від 25 листопада 2015 року №51860/02-23 та від 16.01.2016 року №1603/02-23 Пенсійний фонд України звертався до Міністерства внутрішніх справ України з питанням щодо наявності підстав про проведення перерахунку пенсій у зв'язку з внесенням змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) та з проханням повідомити, який уповноважений орган має повідомляти Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій та надавати відповідні документи.
Міністерство внутрішніх Справ листом від 24.02.2016 року № 2810/05/14-2016 повідомило Пенсійний фонд України про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію відповідно до Закону 2262.
З наведеного убачається, що у відповідача - Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області не було підстав для проведення перерахунку ОСОБА_3, тому суд першої інстанції помилково прийшов до висновку про протиправність дій Пенсійного фонду та зобов'язав його провести певні дії.
При таких обставинах не можна погодитись і з наведеними в апеляційній скарзі доводами про те, що Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області діяло неправомірно.
Колегія суддів зазначає, що в даному випадку позивач звертаючись до Пенсійного фонду з позовними вимогами про протиправність дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії діяв передчасно, оскільки у Пенсійного фонду не було підстав для проведення такого перерахунку пенсії.
Також колегія суддів зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774- VIII від 6 грудня 2016 року доповнено пунктом 18 частину 1 статті 5 Закону України № 3674-УІ від 08.07.2011 року «Про судовий збір»: «від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються Пенсійний фонд України та його органи».
Тобто суд першої інстанції також невірно застосував норми матеріального права, коли прийняв рішення про стягнення з Пенсійного фонду судового збору.
Колегія суддів також зазначає, що перегляд справи відбувається відповідно ч.1 ст. 195 КАС України в межах доводів апеляційної скарги, тому враховуючи, що апеляційна скарга заявлена Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області т і перегляд справи відбувся тільки в межах позовних вимог заявлених до цього відповідача.
Пунктом 4 частини 1 статті 202 КАС України встановлено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи відносно відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, порушив норми матеріального права, тому в цій частині постанову необхідно скасувати та у задоволенні позовних вимог відмовити.
В решті постанову суду слід залишити без змін.
Повний текст постанови складений 19 липня 2017 року.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Мар`їнського районного суду Донецької області від 28 лютого 2017 р. у справі № 237/4421/16-а - задовольнити.
Постанову Мар`їнського районного суду Донецької області від 28 лютого 2017 р. у справі № 237/4421/16-а в частині задоволення вимог про зобов'язання УПФ України в Донецькій області: провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_3 по нормам нового законодавства, враховуючи розмір грошового утримання поліції в строк, вказаний в законодавстві; витребувати в ГУ МВС в Донецькій області і МВС України всі необхідні документи, інформацію про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3; стягнення з Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) судовий збір на користь держави у розмірі 551, 20 грн. - скасувати та в цій частині позовних вимог - відмовити.
В решті Постанову Мар`їнського районного суду Донецької області від 28 лютого 2017 р. у справі № 237/4421/16-а - залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк - до 5 днів.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня його складання в повному обсязі.
Головуючий суддя О.О.Шишов
Судді І.В.Сіваченко
О.О.Чебанов