Постанова № 67804839, 18.07.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2017
Номер справи
826/9093/16
Номер документу
67804839
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/9093/16 Головуючий у 1-й інстанції: Григорович П.О

Суддя-доповідач: Бабенко К.А

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 липня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., розглянувши адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Центренерго» на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства «Центренерго» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И В:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 червня 2017 року позов задоволено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, Постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нову Постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю з наступних підстав.

Як вбачається з поданого Позивачу Звіту Відповідача «Про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2015 рік», копія якого наявна в матеріалах справи (Т.1, а.с. 74) за Формою №10-ПІ від 02 лютого 2016 року, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року №42, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №117/13384, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) фактично за звітний рік становить 7759, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність (осіб) - 265, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (осіб) - 310.

Позивачем зазначено, що Відповідачем не виконано 4-х відсоткового призначеного для працевлаштування інвалідів згідно зі ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" нормативу, а саме працевлаштовано 265 інвалідів з необхідних 310.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 № 875-XII (надалі Закон - № 875-XII), з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.

Згідно з частиною третьою ст. 18 Закону № 875-XII, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої ст. 19 Закону № 875-XII, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно з частиною першою ст. 20 Закону № 875-XII, зокрема, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до частини другої ст. 20 Закону № 875-XII, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк

Згідно з частиною третьою ст. 18-1 Закону № 875-XII, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Як вбачається з матеріалів справи, у 2015 році Звітність за формою №3-ПН щодо інформації про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів було подано Відповідачем до Солом'янського районного центру зайнятості у січні - квітні, липні - жовтні та грудні; Зміївською ТЕС до Зміївського районного центру зайнятості Харківської області за період січень - грудень; Трипільською ТЕС до Обухівського міськрайонного центру зайнятості Київської області за період січень - грудень; Відокремленим підрозділом «Ременерго» ПАТ «Центренерго» до Черкаського міського центру зайнятості у травні, липні - вересні, листопаді та грудні.

Щодо неподання до Артемівського міського центру зайнятості протягом 2015 року по Вуглегірській ТЕС Звітності за формою №3-ПН щодо інформації про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів, колегією суддів встановлено наступне.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» від 07 листопада 2014 року № 1085-р, зокрема м.Світлодарськ (Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго») віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Постановою Верховної ради України «Про зміну і встановлення меж Артемівського району Донецької області» від 20.05.2015 року №458-VІІІ, змінено межі Артемівського району Донецької області, збільшивши територію Артемівського району на 1323 гектара земель за рахунок передачі до його складу 1111 гектарів земель, що знаходяться у віданні Миронівської селищної ради Дебальцевської міської ради (в тому числі територію селища міського типу Миронівський), 212 гектарів земель - Світлодарської міської ради Дебальцевської міської ради (в тому числі територію міста Світлодарськ), та затверджено територію Артемівського району загальною площею 187300 гектарів.

Як зазначено Відповідачем, Вуглегірською ТЕС Звітність за формою №3-ПН щодо інформації про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році до Артемівського міського центру зайнятості не надсилалась у зв'язку з призупиненням Українським державним підприємством поштового зв'язку «Укрпошта» приймання для пересилання поштових відправлень до м. Світлодарська, а для пересування працівників Вуглегірської ТЕС автомобільними дорогами міжміського сполучення існувала фактична загроза їх життю та здоров'ю через бойові дії, що є загальновідомим фактом.

За 2015 рік на Вуглегірській ТЕС ПАТ «Центренерго» звільнилося 232 працівника. Також з невідомих причин станом на 08.05.2015 року працівники були відсутні на ТЕС у кількості 45 осіб, станом на 22.06.2015 року у кількості 47 осіб, станом на 21.07.2015 року у кількості 45 осіб та знаходилися у відпустках без збереження заробітної плати станом на 21.07.2015 року у кількості 34 осіб. Така відсутність працівників на робочих місцях є свідченням вкрай небезпечної ситуації, що склалася в цій місцевості.

Проте, незважаючи на небезпечну ситуацію, що склалася на лінії зіткнення бойових дій у м. Світлодарську, на Вуглегірську ТЕС самостійно звернулася одна особа та була працевлаштована, що підтверджується Наказом (розпорядженням) Вуглегірської ТЕС про прийняття на роботу від 08.12.2015 року № 694-к та відповідною Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серії АВ №0603277 від 01.12.2015 року.

Крім того, Відповідачем його відокремленими підрозділами Листами до Солом'янського районного центру зайнятості, Зміївського районного центру зайнятості Харківської області, Обухівського міськрайонного центру зайнятості Київської області, Черкаського міського центру зайнятості, неодноразово їх було повідомлено про необхідність укомплектування вакансій, осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Відповідно до частини першої ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Як зазначено у Постанові Верховного Суду України №21-60а11 від 20 червня 2011 року у справі за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Продекспорт" про стягнення адміністративно-господарських санкцій, зокрема, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для її працевлаштування. У зв'язку з тим, що Відповідачем вжито усіх залежних від нього заходів щодо утворення робочих місць для працевлаштування інвалідів, на нього не може бути покладено відповідальність за ненаправлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження Підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись.

У зв'язку з тим, що Відповідачем вжито усіх залежних від нього заходів щодо утворення робочих місць для працевлаштування інвалідів, колегія суддів дійшла висновку щодо відсутності підстав для задоволення адміністративного позову.

Згідно зі ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення є, зокрема неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому Постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 травня 2017 року скасовується та ухвалюється нова Постанова, якою у задоволенні адміністративного позову відмовляється повністю.

Керуючись ст.ст. 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Центренерго» задовольнити, Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 червня 2017 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Кузьменко В.В.

Степанюк А.Г.

Головуючий суддя Бабенко К.А

Судді: Степанюк А.Г.

Кузьменко В. В.