Постанова № 67804835, 19.07.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2017
Номер справи
227/4671/16-а
Номер документу
67804835
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Хоменко Д.Є.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2017 року справа №227/4671/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 24 березня 2017 року в справі № 227/4671/16-а за позовом ОСОБА_2 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 лютого 2016 року про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов'язати призначити таку пенсію з 01 лютого 2016 року.

Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 24 березня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Таким чином, на думку позивача, відповідачем протиправно не взято до уваги наведену норму права та відмовлено в призначенні пенсії згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Від ОСОБА_2 на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне задовольнити вимоги апеляційної скарги, а постанову суду скасувати з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 07 травня 2015 року ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, пенсійний орган) із заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням пенсійного органу від 02 лютого 2016 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії з тих підстав, що він не має необхідних 25 років пільгового стажу на підземних роботах. На момент звернення із заявою про призначення пенсії страховий стаж ОСОБА_2 склав 25 років 28 днів, стаж пільгової роботи склав 11 років 07 місяців 05 днів, навчання за спеціальністю - 03 роки 04 місяці 06 днів, військова служба, яка зараховується до пільгового стажу - 01 рік 05 місяців 17 днів.

Відповідно до рішення від 02 лютого 2016 року до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи на ТОВ «Краснолиманське» з 21.12.2005 по 24.11.2014 електрослюсарем підземним, учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем у шахті через відсутність довідки про підтвердження пільгового стажу. Також пенсійним органом не враховано довідку про підземні спуски в шахту від 11.03.2015 № 128 арх, тому що вона видана Державним підприємством «Вугільна компанія «Краснолиманська», яке не є правонаступником ТОВ «Краснолиманське».

Не погодившись із рішенням пенсійного органу та вважаючи, що він має достатньо стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, ОСОБА_2 звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, трудова книжка є основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника.

За приписами ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), яка визначає особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті на протязі повного робочого дня виконанням робіт, передбачених Списком № 1. При цьому під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу (роз'яснення Міністерства соціального захисту населення і Міністерства праці від 10.05.1994 № 01-3/406-02-2 та № 06-1649).

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. У такій довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включено цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.

За нормами статті 14 Закону № 1788-XII до пільгового стажу зараховується робота працівників, які безпосередньо зайняті повний робочий день на відповідних роботах, за умови підтвердження первинними документами саме такої роботи повний робочий день. При цьому такими документами можуть бути: журнали виходів на роботу, табелі використання робочого часу, деякі накази чи розпорядження по підприємству. Кожен з цих документів дає лише часткове підтвердження зайнятості на роботах зі шкідливими умовами праці, але сукупні дані цих документів можуть бути доказом повної зайнятості працівника.

Згідно із затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 Списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах, а саме, із п. 1.1а ч. 1 розділу І до відповідних професій належать: усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в переліку «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень».

Абзацом першим частини першої статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058-IV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Механізм обов'язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних прав.

Так, зокрема, статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону № 1058-IV застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-IV) незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 20 Закону № 1058-IV).

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 56 Закону № 1788-XII визначено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Пунктом 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Пунктом 3 Положення про професійно-технічний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня 1998 року № 1240, передбачено, що до вказаних закладів належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійно-технічної освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.

Трудовою книжкою ОСОБА_2 НОМЕР_2 підтверджено наступне:

- з 01.09.1989 по 06.01.1993 навчався в ПТУ № 80 м. Родинське за спеціальністю електрослюсар підземний 4 розряду, машиніст підземних установок 3 розряду;

- з 20.01.1993 06.06.1993 працював електрослюсарем підземний 4 розряду з повним підземним робочим днем у шахті на шахті «Краснолиманська» ДП «Красноармійськвугілля»;

- з 08.06.1993 по 29.11.1994 проходив строкову військову службу;

- з 19.01.1995 по 09.02.2004 працював електрослюсарем підземний 4 розряду з повним підземним робочим днем у шахті та електрослюсарем підземний 5 розряду з повним підземним робочим днем у шахті на шахті «Краснолиманська» ДП «Красноармійськвугілля»;

- з 21.02.2004 по 16.11.2005 працював електрослюсарем підземний 5 розряду з повним підземним робочим днем у шахті на ВАТ «Укрвуглебуд»;

- з 05.12.2005 до моменту звернення за призначенням пенсії працював електрослюсарем підземний 4 розряду з повним підземним робочим днем у шахті, електрослюсарем підземний 5 розряду з повним підземним робочим днем у шахті, учнем машиніста підземних установок з повним підземним робочим днем у шахті.

Індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_2, сформованими Добропільським ОУПФУ підтверджено сплату страхових внесків протягом 2000-2015 років, у тому числі зазначено код підстави для обліку спеціального стажу ЗП3014А2, тобто відповідно до ст. 14 Закону № 1788-XII. Окрім цього, утримання з позивача податків підтверджено відомостями з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб ДФС України, наданими Красноармійською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області за період з 01.07.2005 по 30.06.2016.

Факт видачі довідки про підземні спуски в шахту від 11.03.2015 № 128 арх ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» замість ТОВ «Краснолиманське» пояснюється листом державного підприємства від 21.10.2016 № 606 арх, відповідно до якого усі табелі обліку використання робочого часу по цьому товариству зберігаються в архіві ДП ВК «Краснолиманська». Таким чином, саме підприємство має видавати довідки на підставі архівних документів товариства.

Враховуючи, що ОСОБА_2 навчався у професійно-технічному училищі за тією самою спеціальністю, що й працював у подальшому, що перед та після проходження військової служби він працював на посаді, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, що записами у трудовій книжці підтверджено роботу позивача повний підземний робочій день у шахті і це узгоджується з наявними в матеріалах справи довідками, що з його заробітної плати в спірний період утримувалися всі передбачені чинним законодавством податки та страхові внески, колегія суддів дійшла висновку про наявність у позивача передбаченого ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» права на призначення пенсії на пільгових умовах.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції спростовує висновок, викладений в оскаржуваній постанові, щодо правомірності рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 лютого 2016 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Тому зазначене рішення пенсійного органу підлягає скасуванню.

Окрім цього, зважаючи на юридичну необізнаність позивача, ним не пропущено встановлений ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України строк звернення з позовом, оскільки про порушення свого права він дізнався з листа «ДП «ВК «Краснолиманська» № 606 арх від 21.10.2016, направленого колегії адвокатів.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, що відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення.

За приписами ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 24 березня 2017 року в справі № 227/4671/16-а за позовом ОСОБА_2 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 24 березня 2017 року в справі № 227/4671/16-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 лютого 2016 року про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 01 лютого 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477) на користь ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) судові витрати за звернення до суду з адміністративним позовом та з апеляційною скаргою в сумі 1157,52 грн (одна тисяча сто п'ятдесят сім гривень 52 копійки).

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Постанова прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Колегія суддів М. Г. Сухарьок

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук