
Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2017 року справа №805/1399/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Васильєвої І.А., Ястребової Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі № 805/1399/17-а за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області №0011891201 від 22.09.2016 року, яким позивачу нараховані штрафні санкції за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання рентної плати за спеціальне використання води в сумі 49042,89 грн.
Постановою Донецького оружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року позов задоволено.
Скасовано податкове повідомлення-рішення Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 22.09.2016 №0011891201.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що Законом України від 02.09.2014 року № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон № 1669-VII) передбачено тільки звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності та скасування орендної плати за користування державним та комунальним майном, проте не міститься жодної норми, яка б звільняла від відповідальності платників податків за несвоєчасну сплату інших видів податків і зборів, які визначені Податковим кодексом України.
Крім того апелянт зазначає, що сертифікат надає право позивачу на розстрочення/відстрочення грошових зобов'язань/податкового боргу і цим правом позивач скористався, уклавши договір з відповідачем про розстрочення податкового боргу зі спеціального використання води.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, встановила наступне.
Позивач - Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" (код ЄДРПОУ 00191678, 87547, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, будинок 177А) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом 03.09.2007.
Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства - це відокремлений підрозділ Комунального підприємства "Компанія "Вода донбасу" входить до складу юридичної особи Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" (код ЄДРПОУ 35887472, 85106, Донецька обл., місто Котстянтинівка, вулиця Паші Ангеліної, будинок 15).
Костянтинівською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати земельного податку з юридичних осіб за 2014-2016 рік та рентної плати за спеціальне використання води за 2 квартал 2014 року, 3-4 квартал 2013 року КП «Компанія «Вода Донбасу» в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства.
За результатами проведення вказаної перевірки відповідачем складено акт №1252/05-14-12-01 від 25.08.2016 року, яким встановлені порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води визначеного п. 257.5 ст. 257 ПК України. Зазначений акт надіслано на адресу платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано позивачем 14.09.2016 року.
22 вересня 2016 року податковим органом відповідно до ст.126 Податкового кодексу України на підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0011891201, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання води зобов'язано сплатити штраф у розмірі 49042,89 грн.
16 лютого 2017 року Державною фіскальною службою України за результатом адміністративного оскарження прийнято рішення 3217/6/99-99-11-03-01-25, яким, спірне податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення.
22 липня 2014 року позивачем до контролюючого органу подана звітна податкова декларація збору: за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води за півріччя 2014 року із нарахованою сумою збору - 245214,46 грн.
29 квітня 2015 року між Костянтинівською ОДПІ та Костянтинівським ВУВКГ КП Компанія "Вода Донбасу" укладено договір про розстрочення податкового боргу №37/05-14, предметом якого є розстрочення сплати боргу в сумі 245214,46 грн. під проценти строком з 29.04.2015 по 31.12.2015.
Рішенням про розстрочення податкового боргу №37/05-14 від 29.04.2015 визначена щомісячна сума сплати грошового зобов'язання в розмірі 30651,81 грн. в строки: 29.05.2015, 30.06.2015, 31.07.2015, 31.08.2015, 30.09.2015, 30.10.2015, 30.11.2015, 31.12.2015.
Податкові зобов'язання сплачені своєчасно та у повному обсязі згідно рішення про розстрочення податкового боргу №37/05-14 від 29.04.2015, що підтверджується банківськими виписками.
Згідно з п. 255.1 ст. 255 Податкового кодексу України платниками рентної плати за спеціальне використання води є водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Платник плати, керуючись підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 та пункту 257.3 статті 257 Кодексу, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, подає до відповідного контролюючого органу податкову декларацію за встановленою формою.
Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків (п.257.5 ст. 257 Кодексу).
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначив тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Стаття 10 Закону України № 1669 передбачає, що єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує форс-мажорні обставини, як підставу для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх податкових зобов'язань є наявність у такого суб'єкта господарювання Сертифікату ТПП про засвідчення форс мажорних обставин.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053".
Місто Костянтинівка включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Позивачем надано суду сертифікати (висновки) Торгово - промислової палати України від 29 жовтня 2014 року №4245/05-4 та від 25 листопада 2014 року №5268/05-4, відповідно до яких засвідчено КП "Компанія "Вода Донбасу" в особі Костянтинівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства настання обставин непереборної сили при здійсненні діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів з 10.06.2014 та продовження граничних строків для подання податкових декларацій.
Отже, наявність у позивача сертифікату Торгово-промислової палати України є підставою для звільнення його від відповідальності за неналежне виконання податкових зобов'язань, зокрема, від застосування штрафних санкцій з боку податкових органів на час проведення АТО.
Таким чином суд першої інстанції зробив правильний висновок, що позивач виконав усі вимоги законодавства, які є підставою для звільнення останнього з 10.06.2014 від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов'язань щодо сплати штрафних санкцій за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань, та правомірно задовольнив позовні вимоги.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданнями адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Таким чином, суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі № 805/1399/17-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі № 805/1399/17-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді І.А. Васильєва
Л.В. Ястребова