Постанова № 67804162, 19.07.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2017
Номер справи
823/401/17
Номер документу
67804162
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2017 року справа № 823/401/17

14 год. 00 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом керівника Черкаської місцевої прокуратури до Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,

встановив:

Керівник Черкаської місцевої прокуратури подав позов, в якому просить:

- визнати бездіяльність Геронимівської сільської ради щодо незатвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації спортивних та дитячих майданчиків протиправною;

- зобов’язати Геронимівську сільську раду вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації спортивного майданчику, розташованого за адресою: вул. Вернигори, 67а, с. Геронимівка, Черкаського району, Черкаської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Черкаською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів в ході якого виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків села, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, та можуть привести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для дітей.

Згідно інформації Геронимівської сільської ради від 28.02.2017 за № 149/02-17, з 2009 року на балансі Геронимівської сільської ради перебуває спортивний майданчик за адресою: вул. Вернигори, 67а, с. Геронимівка Черкаського району Черкаської області. Разом з тим, Геронимівською сільською радою рішення щодо затвердження плану паспортизації та технічної інвентаризації майданчика не приймалося, паспорт та інвентаризаційні документи на нього відсутні.

Вказана бездіяльність Геронимівської сільської ради, з питання забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації спортивного майданчика, на думку позивача, ставить під загрозу закріплені статтями 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров’я, грубо порушує вимоги Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, призводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячого майданчика та може завдати тяжких наслідків здоров’ю дітей села, що відповідно порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.

Представник позивача в судовому засіданні 10 липня 2017 року адміністративний позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.

07 липня 2017 року відповідач надав заяву про розгляд судового засідання призначеного на 10 липня 2017 року без участі представника відповідача. Письмові заперечення на позов, пояснень стосовно заявлених позовних вимог в матеріалах справи відсутні.

10 липня 2017 року на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що відповідно до листа Черкаської місцевої прокуратури № 167-2472вих17 від 16.02.2017 на виконання завдання прокуратури Черкаської області Черкаською місцевою прокуратурою вивчався стан дотримання вимог чинного законодавства України органами місцевого самоврядування при забезпеченні безпечного дозвілля дітей в частині проведення інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою, зокрема дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях, в парках, скверах, спортивних майданчиках тощо.

Враховуючи викладене, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, керуючись статтею 23 Закону України “Про прокуратуру” позивач просив надати інформацію з належно завіреними копіями підтверджуючих документів щодо благоустрою населених пунктів.

Геронимівська сільська рада Черкаської області листом № 149/02-17 від 28.02.2017 повідомила керівнику Черкаської місцевої прокуратури, що Геронимівською сільською радою 23.12.2016 прийнято рішення № 21-7/VII “Про затвердження програми соціально-економічного розвитку на 2017 рік”, в якій серед основних завдань програми, зокрема, зазначені: облаштування сільського стадіону трибунами для глядачів, облаштування скверу “Молодіжний” та скверу “Буркацької”, встановлення дитячих площадок.

Також, у вказаному листі зазначено, що на території сільського стадіону, за адресою с. Геронимівка, вул. Вернигори, 67а, знаходиться спортивний майданчик із спортивними тренажерами. Даний спортивний майданчик обліковується на балансі сільської ради з 2009 року, паспорт майданчика відсутній, технічна інвентаризація не проводилась.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачені у статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” (далі - Закон № 280/97-ВР).

Відповідно до пункту 44 частини першої цієї статті виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV “Про благоустрій населених пунктів” (далі - Закон № 2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об’єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об’єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об’єктів; організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об’єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; створення умов для реалізації прав та виконання обов’язків суб’єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов’язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб’єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об’єктів благоустрою.

За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону № 2807-IV об’єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об’єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону № 2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об’єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об’єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об’єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об’єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об’єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об’єкті благоустрою.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об’єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об’єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Беручи до уваги наведене вище, суд дійшов висновку про те, що організацію благоустрою території села Геронимівка повинна забезпечувати сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Для підтримання об’єктів благоустрою у належному стані Закон № 2807-IV зобов’язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов’язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

За змістом наведених вище положень Закону № 2807-IV та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою села Геронимівка є компетенцією сільської ради.

Як свідчать матеріали справи, на балансі Геронимівської сільської ради Черкаської області обліковуються спортивні тренажери на спортивному майданчику, які знаходяться на території сільського стадіону з балансовою вартістю 61641,00 грн, що підтверджується довідкою Геронимівської сільської ради № 1541 від 06.07.2017 та інвентарною карткою № 9 обліку основних засобів в бюджетних установах від 01.01.2011.

Однак в порушення законодавства сільська рада не затвердила плану інвентаризації та паспортизації вказаного об’єкту, що підтверджується листом Геронимівської сільської ради Черкаської області № 146/02-17 від 28.02.2017.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об’єктів благоустрою (спортивного майданчика) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об’єктів благоустрою як спортивні майданчики, невиконання суб’єктами благоустрою своїх обов’язків у цій сфері порушує права користувачів цих об’єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Отже, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Геронимівської сільської ради Черкаської області щодо незатвердження плану проведення технічної інвентаризації та паспортизації спортивного майданчику, а також про зобов’язання відповідача вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації спортивного майданчику, розташованого за адресою: вул. Вернигори, 67а, с. Геронимівка, Черкаського району, Черкаської області є обґрунтованими та такими, які належить задовольнити.

Позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Геронимівської сільської ради Черкаської області щодо незатвердження плану проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків не може бути задоволена, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують перебування дитячих майданчиків на балансі сільської ради.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 – 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Геронимівської сільської ради Черкаської області щодо незатвердження плану проведення технічної інвентаризації та паспортизації спортивного майданчику, розташованого за адресою: вул. Вернигори, 67а, с. Геронимівка, Черкаського району, Черкаської області.

Зобов’язати Геронимівську сільську раду вчинити дії щодо розроблення та затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації спортивного майданчику, розташованого за адресою: вул. Вернигори, 67а, с. Геронимівка, Черкаського району, Черкаської області.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк