ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 липня 2017 року № 826/2408/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
до
Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА»
про
стягнення заборгованості у сумі 1 164 776,15 грн.,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві з позовом до Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА» про стягнення заборгованості у сумі 1 164 776,15 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на адресу відповідача були направлені повідомлення про суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період вересень 2015 року – грудень 2016 року, яка у загальному розмірі становить 1 164 776,15 грн.
Представник позивача під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, заперечень проти заявлених позовних вимог не надав.
На підставі викладеного, судом ухвалено про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Правобережним об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві та управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі, правонаступником якого наразі є Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві, на адресу Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА» направлено повідомлення про суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, з 01.12.2016 по 31.12.2016, з 01.11.2016 по 31.12.2016, з 01.10.2016 по 31.12.2016, з 01.09.2016 по 31.12.2016, з 01.07.2016 по 31.12.2016, з 01.06.2016 по 31.12.2016, з 01.04.2016 по 31.12.2016, з 01.03.2016 по 31.12.2016, з 01.02.2016 по 31.12.2016, 01.01.2016 по 31.12.2016, з 01.12.2015 по 31.12.2015, з 01.11.2015 по 31.12.2015, з 01.10.2015 по 31.12.2015, з 01.09.2015 по 31.12.2015.
Згідно з наявною у матеріалах справи копією картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам державного не бюджетного підприємства – Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА» – станом на кінець 2016 року розмір заборгованості відповідача становить 7 983 589,67 грн.
Зважаючи на факт наявності у відповідача заборгованості зі сплати грошових коштів у заявленому розмірі, позивач за стягненням останньої звернувся до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з такого.
Нормативно-правовим актом, який станом на момент виникнення спірних правовідносин визначав правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створює умови для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку, є Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 №1977-ХІІ (надалі – Закон №1977).
Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону №1977, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Подібні за змістом положення також викладено у ч. 6 ст. 37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 №848-VIII (також чинного станом на момент виникнення спірних правовідносин), згідно з якою різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
Отже, за рахунок державного бюджету фінансується різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, для наукових працівників відповідних наукових установ, які фінансуються за рахунок державного бюджету.
На виконання положень ст. 24 Закону №1977 Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 №372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (надалі – Порядок №372).
Згідно з п. 5 Порядку №372, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством (п. 8 Порядку №372).
Розглянувши, виходячи з вищенаведених приписів законодавства, подані позивачем документи і матеріали, з’ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи те, що відповідачем не надано заперечень проти позову, не спростовано доводів позивача та не надано доказів скасування/оскарження рішень позивача, на підставі яких заявлено вимоги про стягнення грошових суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та законними, надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для прийняття рішення по справі про задоволення позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА» (код ЄДРПОУ 00149943, адреса: 03680, м. Київ, просп. Академіка Палладіна, 46) заборгованість з відшкодування коштів на виплату різниці між сумами пенсій у розмірі 1 164 776,15 грн. (одного мільйона ста шістдесяти чотирьох тисяч семисот сімдесяти шести грн. 15 копійок) на користь Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 40375920, адреса: 03150, м. Київ, вул. Антоновича, 70) за реквізитами р/р 25608301232821 в Головного управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 40375920.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур