
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2017 р. Справа №818/835/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представника позивача - Король М.І.,
представника відповідача -Дичанської Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/835/17
за позовом Управління Держпраці у Сумській області
до Конотопського управління Державної казначейської служби України Сумської області
про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Сумській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Конотопського управління Державної казначейської служби України Сумської області в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.54), просить:
- визнати рішення Конотопського управління Державної казначейської служби України Сумської області про відмову у прийнятті постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 13.02.2017 №35/15 до виконання протиправним.
- зобов'язати Конотопське управління Державної казначейської служби України Сумської області прийняти до виконання постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 13.02.2017 №35/15.
Свої вимоги мотивує тим, що за наслідками проведеної перевірки у Конотопській ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області було встановлено порушення законодавства про працю. Управлінням Держпраці у Сумській області було прийнято постанову від 13.02.2017 року №35/15 про застосування штрафної санкції у розмірі 3200,00 грн. Штраф Конотопською ОДПІ не було сплачено в добровільному порядку у встановлені строки, а тому Управлінням Держпраці у Сумській області було направлено постанову для примусового виконання до Конотопського управління Державної казначейської служби України Сумської області. Однак, відповідач повернув вказану постанову без виконання, обгрунтовуючи це тим що ця постанова не є виконавчим документом.
Управління Держпраці у Сумській області не погоджується з вказаними твердженнями. Просить суд врахувати положення статті 256 КЗпП України відповідно до якої виконання постанови центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з пттань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, покладається на органи державної виконавчої служби.
Крім цього, відповідно до ч.4 ст. 265 Кодексу законів про працю України та ч.9 ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення», Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509 затверджено порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення (далі -Порядок №509). Згідно п.11 Порядку №509 не сплачені у добровідьному порядку штрафи стягуються органами державної виконавчої служби (щодо штрафів, передбачених ч.2 ст. 265 Кодексу законів про працю України).
Таким чином, на переконання поивача, рішення про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів аба боржників має виконуватися на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів. Тому рішення Конотопського управління Державної казначейської служби України Сумської області про відмову у прийнятті постанови від 13.02.2017 р. №35/15 є протиправним.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі з вищевказаних підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала у повному обсязі з підстав, викладених у запереченні на позовну заяву (а.с.34-35), зазначивши, що порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845 чітко визначений механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. Основний перелік виконавчих документів визначений ст.3 Закону України «Про виконавче провадження». Постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами, винесена уповноваженими особами органів Державної служби України з питань праці, відповідно до норм чинного законодавства н е є в и к о н а в ч и м и д о к у м е н т а м и .
Крім того, відповідач у листі від 03.05.2017р. зазначив, що у постанові зазначено невірне найменування боржника - відповідно до даних справи з юридичного оформлення рахунків у Конотопському управлінні Державної казначейської служби України Сумської області обслуговується юридична особа з повним найменуванням Конотопська об`єднана Державна податкова інспекція ДФС у Сумській області, тоді як у постанові Держпраці в Сумській області зазначено найменування "Конотопська об`єднана Державна податкова інспекція Державної Фіскальної Служби у Сумській області", яка не обслуговується у Конотопському управлінні.
Крім цього, представник відповідача просила суд врахувати , що на даний час Конотопською ОДПІ в повному обсязі сплачено штрафні санкції, про що свідчить копія відповідного платіжного доручення №239 від 07.07.2017р.
Тому враховуючи вищевказане, позовні вимоги позивача відповідач вважає необгрунтованими.
Вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
В судовому засіданні встановлено, що позивачем винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 13.02.2017 №35/15 відносно Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (код ЄДРПОУ - 39501786) за порушення ч.1 ст. 47, ч.1 ст. 116, ч.1 ст. 117 КЗпП України та накладено штраф у розмірі 3200,00 грн. (а.с.9-10).
Штраф не було сплачено в добровільному порядку у встановлені строки, а тому направлено для примусового виконання до Конотопського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області.
24.03.2017 р. повідомленням Конотопського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області постанову від 13.02.2017 №35/15 було повернуто позивачу без прийняття до виконання (а.с.11), вказуючи на п.9 ч.4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження", виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо: виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем.
Листом від 03.04.2017 р. №15-30/2152/02/2017 постанову від 13.02.2017 №35/15 направлено до Конотопського управління Державної казначейської служби України Сумської області для примусового виконання (а.с.12).
06.04.2017 р. листом №06-05/0490 Конотопським управлінням Державної казначейської служби України Сумської області постанову було повернуто без виконання.
25.04.2017 р. позивачем повторно направлено постанову від 13.02.2017 р. №35/15 до Конотопського управління Державної казначейської служби України Сумської області для примусого стягнення суми штрафу з Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області (14-16).
03.05.2017 р. постанову від 13.02.2017 №35/15 знову було повернуто позивачу без виконання (а.с.7-8).
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України №100 від 11 лютого 2015 року Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України, створюються, як юридичні особи публічного права, територіальні органи Державшої служби з питань праці, у зв'язку з реорганізацією шляхом злиття територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці. Відповідно п. 2 даної Постанови, територіальні органи, які утворюються, є правонаступниками прав та обов'язків територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці, що реорганізуються.
Функцій і повноваження Державної інспекції з питань праці, що припиняється, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 р. №929-р «Питання Державної служби з питань праці» передані Державній службі з питань праці. До моменту видачі спеціалізованих нормативно-правових актів, на Державну службу з питань праці розповсюджуються дія нормативно-правових актів, якими користувалися Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки і Державна інспекція з питань праці.
Постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.02.2015 року затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення). Згідно 1 пункту даного Положення Державна служба України з питань праці (далі - Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого прямовується і координується абінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну плітику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та плати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно пп. 54 п. 4 вказаного Положення Держпраці, відповідно до покладених на неї завдань, накладає у випадках, передбачечшх законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Держпраці. Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 вказаного Положення).
Наказом Держпраці №8 від 04 лютого 2016 року, затверджено Положення про Управління Держпраці у Сумській області (далі - Управління). Згідно пункту 1 даного Положення, Управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Управління Держпраці (пп. 49 п.4 Положення).
Відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю передбачено, що посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством. Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у випадках передбачених частиною другою вказаної статті. Зазначені штрафи накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а саме Державною службою України з питань праці та її територіальними підрозділами.
Виконання постанови центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, покладається на органи державної виконавчої служби.
Відповідно до ч.4 ст. 265. Кодексу законів про працю України та ч.9 ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення», Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509 затверджено порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення (далі -Порядок №509).
Згідно з п.11 Порядку № 509 не сплачені у добровільному порядку штрафи стягуються:
- у судовому порядку регіональними центрами зайнятості на підставі матеріалів справи, що передаються їм територіальними органами Держпраці, виконавчими органами міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (щодо штрафів, передбачених частинами другою, п'ятою і шостою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення");
- у судовому порядку територіальними органами Держпраці, виконавчими органами міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (щодо штрафів, передбачених частинами третьою, четвертою і сьомою статті 53 зазначеного Закону);
- органами державної виконавчої служби (щодо штрафів, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України).
Порядок взаємодії територіальних органів Держпраці та виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад з регіональними центрами зайнятості визначається Мінсоцполітики.
Відповідно ст.1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження - це завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів - рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.
Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (ч.2 ст. 6 ЗУ" Про виконавче провадження").
Згідно з даними Єдиного державного руєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань (а.с.40-41), Конотопська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління фіскальної служби у Сумській області є органом державної влади, у зв`язку з чим, постанова від 13.02.2017 №35/15 не підлягає виконанню органам державної виконавчої служби.
Представник позивача в судовому засіданні для спростування твердження відповідача, що постанова від 13.02.2017 р. №35/15 не є виконавчим документом, надала копію листа Управління Державної казначейської служби у м. Сумах Сумської області від 01.06.2016 р. №05-34/1841 про виконання постанови про накладення штрафу; копію листа від 09.06.2017 р. №409 про відкриття провадження та копію постанови про відкриття виконавчого провадження від 09.06.2017 р.; копію листа від 22.06.2017 р. №23483 та копію постанови про закінчення виконавчого провадження від 22.06.2017 р.; копію листа від 26.06.2017 р. №8536/5 та копію постанови про закінчення виконавчого провадження від 26.06.20107 р.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетіа або боржників (далі - Порядок №845). Цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно дозакону мають право приймати такі рішення (пункт 1 Порядку №895 ).
Відповідно до п.3 Порядку №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів. Пункт 4 Порядку №845 встановлює, що саме органи Казначейства вживаюють заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку.
Зважаючи на вищевикладені обставини суд дійшов висновку, що відмова Конотопського Управління Державної казначейської служби України Сумської області в прийнятті Постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 13.02.2017 р. №35/15 для подальшого вжиття заходів по виконанню виконавчого документу, яким є вказана постанова Управління Держпраці у Сумській області є неправомірною та безпідставною.
Посилання відповідача на наявність платіжного доручення про сплату Конотопською ОДПІ суми штрафу застосованого Держпраці в Сумській області не є підставою для відмови позивачу в задоволенні позову та не може бути прийнята судом до уваги. При цьому, предстапвник позивача просив суд врахувати, що інформація про сплату Конотопською ОДПІ штрафних санкцій на данмий час в Держпраці в сумській області відсутня.
Зважаючи на викладене, вимоги позивача щодо визнання рішення Конотопського управління Державної казначейської служби України Сумської області про відмову у прийнятті постанови від 13.02.2017 р. №35/15 до виконання протиправним та в частині зобов'язання відповідача прийняти до виконання постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 13.02.2017 №35/15 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Сумській області до Конотопського управління Державної казначейської служби України Сумської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії -задовольнити.
Визнати рішення Конотопського управління Державної казначейської служби України Сумської області про відмову у прийнятті постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 13.02.2017 №35/15 до виконання протиправним.
Зобов'язати Конотопське управління Державної казначейської служби України Сумської області прийняти до виконання постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 13.02.2017 №35/15.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано 19.07.2017 року.
Суддя О.М. Кунець