КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2017 року № 810/1268/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області до Публічного акціонерного товариства «Білоцерківський завод гумових технічних виробів» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі ,-
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області з позовом до Публічного акціонерного товариства «Білоцерківський завод гумових технічних виробів», в якому просить надати дозвіл на погашення податкового боргу Публічного акціонерного товариства "Білоцерківський завод гумових технічних виробів" у сумі 207 775 грн. 35 коп. за рахунок реалізації майна відповідача, що перебуває в податковій заставі відповідно до Акту опису № 36 від 06.12.2016 року на загальну суму 259 644, 00 грн., а саме:
- паси приводні, клинові, вузького січення, 3/НВ-2650 для зернокомбайнів та інших с/г машин в кількості 1130 шт. загальною вартістю 81 360, 00 грн.;
- паси приводні, клинові, вузького січення, УВ-700 для зернокомбайнів та інших с/г машин в кількості 210 шт. загальною вартістю 16 380, 00 грн.;
- паси приводні, клинові, нормального січення, С(В)-5600 для приводів верстатів, промислових установок та інших с/г машин в кількості 1700 шт. загальною вартістю 71 400, 00 грн.;
- паси приводні, клинові, нормального січення, С(В)-6700 для приводів верстатів, промислових установок та інших с/г машин в кількості 1200 шт. загальною вартістю 50 400, 00 грн.;
- паси приводні, клинові, нормального січення, С(В)-7000 для приводів верстатів, промислових установок та інших с/г машин в кількості 254 шт. загальною вартістю 21 336, 00 грн.;
- паси приводні, клинові, 45-22-2600 Е, призначені для варіаторів с/г машин в кількості 136 шт. загальною вартістю 18 768, 00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ПАТ «Білоцерківський завод ГТВ» станом на 30.03.2017 року має податковий борг в сумі 329 488, 36 грн., в т.ч. щодо якого Київським окружним адміністративним судом прийнято постанову від 26.01.2017 року у справі № 810/219/17 про стягнення податкового боргу у сумі 207 775, 35 грн.
Представник позивача надав суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, з клопотання про відкладення розгляду справи до суду не звертався.
На підставі ст. 126, 128 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що ПАТ «Білоцерківський завод ГТВ» як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване відділом державної реєстрації виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області 10.02.1995 року, про що у журналі обліку реєстраційних справ зроблено запис за № 1 353 120 0000 000342 .
Як платник податків та інших обов'язкових зборів ПАТ «Білоцерківський завод ГТВ» взяте на облік 10.02.1995 року за № 13531200000000342 та є платником податку на додану вартість.
Відповідно до положень п.16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані:
- п.п.16.1.3: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;
- п.п.16.1.4: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.49.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- п.п.49.18.1: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п.202.1 ст. 202 ПК України звітним (податковим) періодом для обчислення суми податку на додану вартість, що підлягає до сплати в бюджет, є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал. Згідно із положеннями ст. 203 ПК України податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.203.1 цієї статті для подання податкової декларації. Аналогічне положення закріплене в п.57.1 ст. 57 ПК України.
Згідно п.50.1 ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Відповідачем у порядку і строки, передбачені ст.ст. 49, 203 ПК України, до Білоцерківської ОДПІ засобами електронного зв'язку були подані податкові декларації з ПДВ:
від 18.08.2016 року № 9148932681 (за липень 2016 року) на суму 114 468, 00 грн.;
уточнюючий розрахунок від 31.08.2016 року № 9156599475 (уточнення зобов'язань за липень 2016 року) на суму 6 185, 00 грн. і штрафна санкція 186, 00 грн.;
від 19.09.2016 року № 9171668800 (за серпень 2016 року) на суму 6 594, 00 грн.;
від 18.10.2016 року № 9195113553 (за вересень 2016 року) на суму 6 030, 00 грн.
Однак, в термін, встановлений ст. 57 ПК України, вказані зобов'язання платником податків в повному обсязі самостійно погашені не були (частково погашено по декларації за липень 2016 року за рахунок переплати в сумі 11 616, 90 грн.
Крім того, позивачем на виконання наданих ПК України повноважень проведені камеральні перевірки податкової звітності відповідача з ПДВ, за результатами яких складені акти перевірок:
№ 000513/10-02-12-01/152448 від 15.09.2016 року;
№ 1178/10-02-12-01/00152448 від 16.09.2016 року;
Перевірками встановлено порушення відповідачем вимог п.203.2 ст. 203, п.201.10 ст. 201 ПК України, а саме: підприємство сплатило суму узгоджених податкових зобов'язань в розмірі 408 937, 50 грн. із порушенням законодавчо визначених термінів сплати, а також порушило терміни реєстрації податкових накладних за грудень 2015 року, лютий, квітень, травень, липень 2016 року в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 46 760, 60 грн.
У відповідності до ст.ст. 120, 126 ПК України та на підставі зазначених актів відносно ПАТ «Білоцерківський завод ГТВ» були винесені відповідні податкові повідомлення - рішення:
форми «Ш» від 27.09.2016 року № 0014011201 на суму штрафних санкцій 913, 30 грн.;
форми «Ш» від 27.09.2016 року № 0014051201 на суму штрафних санкцій 79 960, 90 грн.;
форми «Н» від 27.09.2016 року № 0014131201 на суму штрафних санкцій 4 737, 56 грн.
Згідно з п.14.1 ст. 14 ПК України податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п.п.14.1.162 п.14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Згідно з п.п.129.1.2 п.129.1 ст. 129 ПК України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно з п.129.4 ст. 129 ПК України пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, що діяла на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Порядок ведення контролюючими органами обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платників податків у зв'язку із несвоєчасним погашенням узгодженого грошового зобов'язання, та пені на податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом у разі виявлення його заниження та/або визначене податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента визначається Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 року № 422 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за № 751/28881, далі - Порядок № 422).
Оскілки податковий борг є узгоджений, у картці особового рахунку згідно з вимогами ст. 129 ПК України та Порядку №422 автоматично було проведено нарахування пені за період прострочення платежу на суму 317, 49 грн.
Відповідно до ст. 59 ПК України та Порядку направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міндоходів України № 576 від 10.10.2013 року (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 року за № 1840/24372) Білоцерківською ОДПІ виставлено відповідачеві податкову вимогу форми "Ю" від 14.09.2016№ 2389-17/222 на загальну суму податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями 306 379, 30 грн. Вказана вимога в день винесення вручена уповноваженому представнику підприємства наручно, про що свідчить відповідна відмітка на корінці вимоги, однак залишилися без задоволення.
Крім того, на виконання повноважень, наданих ст. 89 ПК України, Білоцерківська ОДПІ прийняла Рішення від 14.09.2016 № 40 про опис майна відповідача у податкову заставу та склала Акт № 36 від 06.12.2016 року про опис майна, наданого підприємством в якості заставного, а саме - паси приводні клинові в асортименті загальною вартістю 259 644, 00 грн.
Податкова застава на майно відповідача зареєстрована в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 13.12.2016 року.
Оскільки відповідач податковий борг у добровільному порядку не сплачував, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з підприємства існуючого боргу в сумі 207 775, 35 грн.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 26.01.2017 року у справі № 810/219/17, яке набрало законної сили, позов задоволено в повному обсязі.
Отже, судовим рішенням було встановлено правомірність та обґрунтованість вимог контролюючого органу до відповідача, наявність у нього узгодженого податкового боргу, підстави та порядок його нарахування та вжиті Білоцерківською ОДПІ заходи щодо його погашення в досудовому порядку.
З метою виконання судового рішення у справі № 810/219/17 Білоцерківською ОДПІ на адреси банків, що здійснюють розрахунково - касове обслуговування відповідача, в лютому 2017 року були направлені інкасові доручення (розпоряджень) про перерахування наявних на рахунках платника податків коштів до бюджету з метою погашення боргу.
У зв'язку із недостатнім обсягом коштів на рахунках ПАТ «Білоцерківський завод ГТВ» або з неможливістю проведення такого стягнення з певних рахунків інкасові доручення були повернуті ініціатору без виконання.
Крім того, згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна у власності відповідача з 26.06.2007 року перебуває нежитлове підвальне приміщення площею 1 951, 6 кв. м. в нежитловій будівлі літ. «Р» за адресою: Київська обл., м. Біла Церква, вул. Леваневського, буд. 85, прим. 2.
На вказане майно 11.12.2012 року відділом примусового виконання рішень УДВС ГУ юстиції у Київській області зареєстровано обтяження та заборону відчуження.
Таким чином, згідно з довідкою Білоцерківської ОДПІ від 28.03.2017 року № 2325/9/10-02-02-17 ПАТ «Білоцерківський завод ГТВ» станом на 30.03.2017 року має податковий борг в сумі 329 488, 36 грн., в т.ч. щодо якого Київським окружним адміністративним судом прийнято постанову про стягнення від 26.01.2017 року у справі № 810/219/17 - на суму 207 775, 35 грн.
Згідно з положеннями ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Відповідно до п.38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно із п.41.2 ст. 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до п.87.2 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами. Серед іншого, не може бути джерелом погашення податкового боргу майно боржника, що перебуває в іншій, ніж податкова, заставі.
Згідно з п.п.14.1.155 п.14.1 ст. 14 ПК України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Відповідно до п.88.1 ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до положень п.89.1 ПК України право податкової застави виникає у разі:
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно із п.89.2 ст. 89 ПК України право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених кодексом, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Відповідно до п.89.3 ст. 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Відповідно до п.95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п.95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п.95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно із п.102.4 ст. 102 ПК України у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у п.102.1 ст. 102 ПК України, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, зважаючи на доведеність позивачем наявності у відповідача податкового боргу у розмірі 207 775,3 5 грн., неможливості стягнення з відповідача вказаної суми податкового боргу за рахунок належних йому коштів, що підтверджується наявними у матеріалах справи інкасовими дорученнями, які направлялись до банківських установ для списання коштів з рахунків боржника, суд вважає законними та обґрунтованими позовні вимоги позивача щодо надання дозволу на погашення всієї існуючої суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, згідно з актом опису майна від 06.12.2016 №36.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Позивачем 26.04.2017 року подано до суду клопотання про повернення Білоцерківській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області переплачену суму судового збору у розмірі 1516, 63 грн.
До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у сумі 3 116, 63 грн. ( платіжне доручення від 14.04.2017 № 234).
Згідно ухвали Київського окружного адміністративного суду від 06.04.2017, судовий збір за розгляд даної справи складає 1600, 00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Частиною 2 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір встановлено, що у випадках, установлених пунктом 1 ч. 1 цієї статті, судовий збір повертається у розмірі переплаченої суми, в інших випадках, установлених частиною першої цієї статті, - повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Отже, суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення судового збору Білоцерківській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області у розмірі переплаченої суми 1516, 63 грн.
Керуючись ст. ст. 69-72, 86, 94, 98, 122, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Надати Білоцерківській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Київській області дозвіл на погашення податкового боргу Публічного акціонерного товариства "Білоцерківський завод гумових технічних виробів" (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Леваневського, буд. 85, код ЄДРПОУ 00152448) в сумі 207 775 (двісті сім тисяч сімсот сімдесят п'ять) грн. 35 коп. за рахунок реалізації майна відповідача, що перебуває в податковій заставі відповідно до Акту опису № 36 від 06.12.2016 року на загальну суму 259 644, 00 грн., а саме:
- паси приводні, клинові, вузького січення, 3/НВ-2650 для зернокомбайнів та інших с/г машин в кількості 1130 шт. загальною вартістю 81 360, 00 грн.;
- паси приводні, клинові, вузького січення, УВ-700 для зернокомбайнів та інших с/г машин в кількості 210 шт. загальною вартістю 16 380, 00 грн.;
- паси приводні, клинові, нормального січення, С(В)-5600 для приводів верстатів, промислових установок та інших с/г машин в кількості 1700 шт. загальною вартістю 71 400, 00 грн.;
- паси приводні, клинові, нормального січення, С(В)-6700 для приводів верстатів, промислових установок та інших с/г машин в кількості 1200 шт. загальною вартістю 50 400, 00 грн.;
- паси приводні, клинові, нормального січення, С(В)-7000 для приводів верстатів, промислових установок та інших с/г машин в кількості 254 шт. загальною вартістю 21 336, 00 грн.;
- паси приводні, клинові, 45-22-2600 Е, призначені для варіаторів с/г машин в кількості 136 шт. загальною вартістю 18 768, 00 грн.
Повернути Білоцерківській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області з Державного бюджету України переплачену суму судового збору у розмірі 1 516 (одна тисяча п'ятсот шістнадцять) грн. 63 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лапій С.М.