
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2017 року м. Житомир справа № 806/1061/17
категорія 11.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Семенюка М.М.,
з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,
представника позивача Стопочинського В.Є., відповідача Польової Л.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" до Приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун Каріни Анатоліївни, Державного реєстратора відділу державної реєстрації Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області Польової Лариси Дмитрівни, третя особа - Приватне сільськогосподарське підприємство "Вербівка", про визнання протиправними та скасування рішень,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, який ним був уточнений (а.с. 63-65) і в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун Каріни Анатоліївни про державну реєстрацію права оренди:
- індексний номер 28618496 від 07.03.2016 року.
- визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області Польової Лариси Дмитрівни про державну реєстрацію права оренди:
- індексний номер 30129854 від 21.06.2016 року.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачі, зареєструвавши право оренди за третьою особою та не перевіривши інформацію щодо вже зареєстрованих прав оренди інших осіб (в даному випадку позивача), порушили порядок реєстрації речових прав на земельні ділянки і такі рішення повинні бути визнані протиправними та скасовані.
Представник позивача просив позов задовольнити в повному обсязі.
Державний реєстратор відділу державної реєстрації Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області Польова Лариса Дмитрівна проти задоволення позову заперечувала, з підстав, викладених в письмових запереченнях на позов (а.с. 77-80) вказуючи, що на час прийняття рішень про державну реєстрацію права оренди їй не було відомо про наявність договорів оренди позивачем вказаних земельних ділянок за вказаними кадастровими номерами за їх відсутності у Єдиному державному реєстрі речових прав.
Приватний нотаріус Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун Каріна Анатоліївна просила розгляд справи провести за її відсутності, згідно поданих письмових заперечень на позовну заяву (а.с. 92-95) просить закрити провадження в адміністративній справі, так як справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки спір стосується не стільки правомірності дій відповідача щодо вчинення реєстраційних дій, які є похідними, скільки правомірності укладених між орендодавцем та ПАТ "ТАКО" договору оренди землі від 17.09.2011 року.
Представник третьої особи до суду не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Суд не вважає, що позивач пропустив строки звернення до адміністративного суду з позовом, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, дізнався про порушення свого права прийняттям спірних рішень 19.10.2016, отримавши інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а.с.13, 17).
Проаналізувавши дослідженні докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Приватне акціонерне товариство "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" (далі - ПАТ "ТАКО") в особі директора ОСОБА_4 та виконавчого директора ОСОБА_5 (орендар) уклало договори оренди земельної ділянки, а саме:
- 04.04.2011 року з ОСОБА_6 (орендодавець), згідно якого в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,1814 га, кадастровий номер НОМЕР_1, строком на 10 років (а.с. 14-16);
- 17.09.2011 року з ОСОБА_7 (орендодавець), згідно якого в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3,1868 га, кадастровий номер НОМЕР_2, строком на 10 років (а.с. 10-12).
Вказані договори були зареєстровані Відділом Держкомзему в Ружинському районі, про що у цих договорах та у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі вчинено відповідні записи № 182520004002620 від 30.12.2011 року та № 182520004003635 від 30.03.2012 року та (а.с.208-211).
Однак, державним реєстратором відділу державної реєстрації Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області Польовою Ларисою Дмитрівною та приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун Каріною Анатоліївною прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (оренда ПСП "Вербівка" земельних ділянок кадастровий номер НОМЕР_1 та НОМЕР_2) від 21.06.2016 року № 30129854 (а.с. 83) та від 07.03.2016 року № 28618496 (а.с. 157).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч. 3 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 210 Цивільного кодексу України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Згідно з вимогами ст. 18 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, чинній на момент укладення позивачем договору оренди) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Частиною 2 статті 125 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент укладення позивачем договору оренди) визначено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом (ст. 20 Закону України "Про оренду землі", у редакції, чинній на момент укладення договору оренди).
Розділом II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" встановлено, що державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному Законом України "Про державну і реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", здійснюється з 1 січня 2013 року. До 1 січня 2012 року, (9 грудня 2011 року дію вказаної норми продовжено до 1 січня 2013 року), державна реєстрація, зокрема і договорів оренди земельних ділянок проводиться територіальними органами земельних ресурсів.
Аналогічна думка висловлена Верховним Судом України у Постанові від 6 березня 2013 року у справі №6-5цс13.
Таким чином, державна реєстрація договорів оренди землі, відповідно до законодавства, яке діяло у 2012 році здійснювалося територіальними органами земельних ресурсів шляхом ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.
Як вбачається з матеріалів справи, Відділом Держгеокадастру в Ружинському районі Житомирської області було зареєстровано вищевказані договори оренди земляних ділянок площею 3,1814 га та 3,1868 га строком на 10 років, про що 30.12.2011 року та 30.03.2012 року у Державному реєстрі земель вчинено записи за № 182520004002620 та № 182520004003635, що підтверджується відмітками на останніх сторінках договору та інформацією з Книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі вчинено відповідні записи.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції, чинній на момент винесення спірного рішення) державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації; 6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником; 8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Згідно з частиною 4 вищевказаної статті, державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
За змістом ч. 3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції, чинній на момент винесення спірного рішення) державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі; 4) під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовоговору оренди землі від 17.09.2011 року.
Взаємодія органу державної реєстрації прав та органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру передбачена статтею 33 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Необхідності запитувати інформацію про зареєстровані права оренди на земельні ділянки відповідно до законодавства, яке діяло до 01.01.2013 року, висловила і Державна реєстраційна служба України у листі від 06.08.2013 року № 2951/05-15-13 "Щодо запобігання випадкам подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними право набувачами". У цьому листі, зокрема, вказано, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
При цьому суд враховує, що на сьогоднішній день в Україні не існує єдиної бази, за допомогою якої можна встановити реєстрацію прав, які виникли та зареєстровані до 1 січня 2013 року.
Однак, відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав, які виникли та зареєстровані до 01.01.2013 року, не може позбавляти особу цього права.
За таких обставин саме державний реєстратор як суб'єкт владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації повинен запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 року.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06.07.2016 року по справі № 806/4251/15.
Між тим, відповідачами всупереч описаним вимогам чинного законодавства належним чином не перевірено факт вже зареєстрованого права оренди на спірні земельні ділянки, та за відсутності угод про розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем та чинного попереднього, зареєстровано нові договори, укладені з ПСП "Вербівка".
Посилання державного реєстратора відділу державної реєстрації Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області Польової Л.Д., що 26.05.2016 року, що була проведена перша державна реєстрація права на спірну земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 за ОСОБА_8 іншим державним реєстратором, а відповідач здійснив державну реєстрацію договору оренди вищевказаної земельної ділянки лише 14.06.2016 року, суд не приймає до уваги та зазначає, що ОСОБА_8 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом (а.с. 84) успадкувала від ОСОБА_6 земельну ділянку площею 3,1814 га кадастровий номер НОМЕР_1, а тому 26.05.2016 року за ОСОБА_8 було зареєстровано право власності на вищевказану земельну ділянку і таку реєстрацію не слід вважати першою.
Отже, враховуючи той факт, що договори оренди земельних ділянок (кадастрові номери НОМЕР_2, НОМЕР_1) укладені між ПАТ "ТАКО" та ОСОБА_6, ОСОБА_7 (зареєстровані за № 182520004002620, № 182520004003635) є чинними, строк дії договорів оренди не закінчився, достроково договори не розірвані, записи про розірвання або припинення даних договорів відсутні, то суд приходить до висновку, що приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_3 та державним реєстратором відділу державної реєстрації Ружинської районної адміністрації Житомирської області Польовою Л.Д. прийняті спірні рішення та здійснена державна реєстрація договорів оренди на вказані вище земельні ділянки за ПСП "Вербівка" при наявності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяження, а тому Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень: № 28618496 від 07.03.2016 року та № 30129854 від 21.06.2016 року підлягають скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.
Думку відповідача ОСОБА_3. що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки спір стосується не стільки правомірності дій відповідача щодо вчинення реєстраційних дій, які є похідними, скільки правомірності укладених між орендодавцем та ПАТ "ТАКО" договору оренди землі від 17.09.2011 року суд вважає хибною, оскільки предметом даної справи є саме правомірність дій державного реєстратора, а не правомірність укладення даного договору, а тому справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи задоволення позову та приписи ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить присудити понесені ним судові витрати в сумі 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_3 та 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань державного реєстратора відділу державної реєстрації Ружинської районної адміністрації Житомирської області Польової Л.Д..
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун Каріни Анатоліївни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 28618496 від 07.03.2016 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області Польової Лариси Дмитрівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 30129854 від 21.06.2016 року.
Присудити Приватному акціонерному товариству "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" понесені ним судові витрати:
- у розмірі 1600,00 грн. за рахунок приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Дерун Каріни Анатоліївни;
- у розмірі 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Ружинської районної державної адміністрації Житомирської області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Семенюк
Повний текст постанови виготовлено: 18 липня 2017 р.